O víkendu vyplul z Paříže unikátní člun. Vrátí se až za celých šest let a za tu dobu navštíví mnohé. Přitom nepotřebuje ani kapku paliva. Pojede jen na solární a větrnou energii, kterou doplní elektřina generovaná pomocí mořské vody. Autoři chtějí dokázat, že taková cesta jde podniknout i bez znečišťování planety.
Úžasná cesta kolem světa právě odstartovala z Paříže. Unikátní francouzský člun jménem The Energy Observer stál v přepočtu téměř 120 milionů korun a po dobu své šestileté výpravy udělá přesně 101 zastávek v 50 zemích celého světa. Ne však, aby doplnil palivo.
Moderní loď totiž po celou dobu doplnění paliva potřebovat nebude. Pojede na větrnou a solární energii. Navíc bude pomocí elektrolýzy generovat vodík mořské vody a ten jí tak bude také k dispozici. Cestě se přezdívá "Solární impuls moří", což odkaz k "Solárnímu impulsu", prvnímu letadlu na sluneční pohon, které obletělo zeměkouli.
Solární panely pokrývají úctyhodnou plochu 130 m2 a jsou doplněny dvěma větrnými turbínami. Když je noc či bezvětří, spoléhá se loď na inovativní technologii: elektrolytický systém, který vytahuje vodík ze slané vody. Ten je poté skladován v nádržích na palubě.
Způsob ukládání energie
„Za celým nápadem stojí to, že občas máte příliš větru či slunce a produkuje se víc energie, než loď spotřebuje. A protože energii nechceme plýtvat, používáme produkci vodíku jako způsob jejího uchování,“ vysvětlil vedoucí expedice Jérôme Delafosse v rozhovoru pro server Wired.
„Vodík je nejlepším řešením. Zejména proto, že je velmi lehký a jeho efektivita je trojnásobná ve srovnání s klasickým palivem,“ doplnil Delafosse. K tomu všemu je loď také vybavena plachtou, která slouží jako další způsob pohonu a navíc generování energie.
„Když je plachta vztyčená, pohyb dopředu způsobuje, že vrtule tvořící větrnou energii se točí,“ popsal jeden ze stavitelů lodi Didier Bouix pro portál Discover.
Stará loď na nové cestě
Ačkoliv to vše zní jako nejmodernější technologie, unikátní energetické systémy pouze maskují fakt, že na cestu se vydává 34 let stará bývalá závodní loď. Pouze rozsáhlé modifikace jí umožnily být tím energeticky nezávislým plavidlem, kterým je teď.
Cesty s podobným záměrem (využití obnovitelné energie) byly uskutečněny již dříve, ale tato je unikátní svou délkou. Posádka si totiž dává na čas a své mnohé zastávky kolem světa chce využít k tomu, aby propagovala čistou energii. Kdysi závodní loď tak čeká pomalá cesta.
„Energy observer svou cestu koná především proto, aby zajistil do budoucna lepší kvalitu života,“ tvrdil minulý týden na křestu lodi Bertrand Piccard, prezident nadace Solar Impulse, která se na přestavbě a cestě lodi podílela. „Potřebujeme lidem ukázat řešení,“ byl přesvědčený Piccard.
Jakkoliv má však loď i její posádka vznešený cíl, vznáší se nad ní potencionální finanční problém. Každý rok provozu lodi vyjde v přepočtu zhruba na 105 milionů korun. Cestovatelé tak musí doufat, že se jim v průběhu výpravy podaří najít dostatek sponzorů, které jejich loď i celý projekt udrží nad vodou.
Související
Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství
Historie lovců a sběračů může být delší, než se myslelo? Zjistili to vědci z Brna
věda , Vědci , Paříž , životní prostředí , Energy Observer (loď)
Aktuálně se děje
včera
Konec šéfky Sněmovny? ANO chce odvolat Pekarovou Adamovou, podpisů má desítky
včera
Zmáčkne Putin jaderné tlačítko? Teoreticky může, analýza ale ukazuje, proč to neudělá
včera
Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků
včera
Izraelem otřásá politický skandál. Netanjahuův muž vynesl tajné dokumenty
včera
Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce
včera
Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť
včera
"Není to poprvé, co Rusko vyhrožuje..." USA a EU zareagovaly na Putinovu změnu jaderné doktríny
včera
Sabotáž v Baltském moři: EU nevěří, že šlo o náhodu, za poškozením podmořských kabelů může stát Rusko
včera
Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty
včera
Nad Googlem se stahují mračna. Ministerstvo chce, aby prodal Chrome, v plánu je mu sebrat i Android
včera
Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste
včera
Domluva Bidena s Trumpem? Expert pro EZ okomentoval povolení použití raket dlouhého doletu pro Ukrajinu
včera
Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití
včera
Ukrajina údajně poprvé zaútočila americkými raketami ATACMS hluboko na ruském území
včera
Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků
včera
Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku
včera
Zimní počasí je tady. K silnému větru se přidá sníh, napadne několik centimetrů
včera
Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů
včera
Ruská reakce na rozhodnutí USA o raketách ATACMS: Putin mění přístup k jaderným zbraním
včera
Proti Ukrajině i vlastním lidem. Putin vede dvojí válku, o invazi se v Rusku stále mluvit nesmí
V dnešním Rusku je každé slovo pečlivě sledováno a váženo. Místo přímých zmínek o válce lidé používají neurčité fráze jako „od roku 2022“ nebo „současná situace“. Tyto eufemismy nejsou znakem opatrnosti, ale nutností. Nikdo si nemůže být jistý, kdo poslouchá, uvedl server Sky News.
Zdroj: Libor Novák