Budeme léčit depresi drogami?

Když se mluví o ketaminu, většina lidé si představí psychedelické vize a elektronickou hudbu v klubech. Vědci však zjišťují, že by tato droga mohla být poměrně rychlým, ovšem efektivním a bezpečným řešením pro silnou depresi.

Nové výzkumy naznačují, že by tato droga mohla pomoci tam, kde terapie a antidepresiva selhaly. Nejužitečnější by to prý mělo být pro starší generace. Tyto objevy podle vědců ukazují potenciál ketaminu v léčbě deprese.

V drogové scéně je ketamin známý jako „Special K“ a byl vytvořen jako rychle působící anestetikum v 60. letech 20. století. Než se ketamin dostal do klubů a na hudební festivaly jako rekreační droga, lékaři ho užívali k práci na zraněných vojácích na bitevním poli či na dětech, které nesnesly jiná anestetika.

Kromě úlevy od bolesti má ketamin siné psychedelické efekty, jako jsou halucinace, euforie či pocity opuštění vlastního těla. Brzy po vzniku se objevil na tanečních večírcích a v nočních klubech skoro stejně často jako v nemocnicích.

To však není všechno, čehož je ketamin schopný. V posledních letech se výzkumníci zaměřili na zjišťování toho, jak by se droga dala užít k léčbě silné deprese. Hlavním cílem by měla být léčba těch, u kterých vše ostatní selhalo. A ačkoliv byly dosavadní studie krátké a na drobném vzorku, ukázaly, že ketamin dokáže vyléčit depresi v několika hodinách.

To je skvělá zpráva, protože ačkoliv jsou léky jako Prozax či Lexapro poměrně populárním řešením v léčbě deprese, obvykle trvá mezi 3 a 8 týdny, než začne fungovat. A ne vždy vůbec fungují. Navíc lékaři často musí zkoušet léčiva a jejich dávky metodou pokus-omyl, což pro většinu pacientů není příliš příjemné.

Antidepresiva navíc mají množství vedlejších účinků, mezi které patří nevolnost, motání hlavy, příbytky na váze či nespavost. Starší pacienti jsou na tom často ještě hůře, protože na ně antidepresiva nefungují. „Starší pacienti se silnou depresí čelí dalším překážkám při hledání léčby,“ uvedl jeden z výzkumníků Duncan George pro Science Alert. „Mnoho léčiv má více vedlejších účinků či menší účinnost, čím starší pacient je.“

Vědci ve výzkumu testovali 16 pacientů nad 60 let, kteří trpí klinickou depresí. V průběhu pěti týdnů výzkumníci podávali participantům různé dávky ketaminu. Později pak lidé dostávali 12 dávek ketaminu dvakrát za týden, aby vědci zjistili, jestli má více dávek dlouhotrvající efekt.

Většina pacientů se první hodinu cítila divně a unaveně, což vědci považují za nepříjemný vedlejší účinek. „Ani jeden pacient neřekl ‚tohle je fajn pocit‘, takže to bereme jako negativní účinek,“ uvedla Colleen Loo, která na projektu pracovala. Jakmile však tento stav pominul, nastoupily antidepresivní účinky.

Sedm dní po první dávce ketaminu polovina participantů hlásila, že se cítí zcela dobře. Po šesti měsících zmizely symptomy v 43 % účastníků, 5 z nich přitom bylo léčeno dávkami menšími než ostatní. Než se však lidstvo vzdá klasických antidepresiv, je podle Loo nutné zjistit více o účincích ketaminu na lidský organismus.

Související

Příroda na poloostrově Kola, ilustrační fotografie.

Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství

Sovětští vědci na začátku devadesátých let vytvořili nejhlubší vrt na světě. Dosáhli hloubky přes dvanáct kilometrů, než je zastavila porucha. Zatímco se oficiální zprávy odvolávají na nedostatek financování a celkovou bezvýslednost takového výzkumu, místní obyvatelé a milovníci paranormálních jevů mají jasno – vrtání skončilo, protože vědci objevili peklo. 

Více souvisejících

věda Drogy Vědci deprese

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj: Severní Korea může vyslat na Ukrajinu 100 000 vojáků

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v projevu k Evropskému parlamentu upozornil na možnost, že by Rusko mohlo zapojit až 100 000 severokorejských vojáků do bojů na Ukrajině. Prohlášení přichází v době, kdy konflikt mezi Ruskem a Ukrajinou dosáhl 1 000 dnů a situace na frontě zůstává vyhrocená.

včera

včera

Sergej Lavrov

Lavrov sdělil, jak se Rusko staví k jaderné válce

Útok ukrajinské armády na Brianskou oblast pomocí amerických balistických raket ATACMS vyvolal ostrou reakci Moskvy. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil tento čin za důkaz toho, že Západ usiluje o eskalaci války na Ukrajině. Na summitu skupiny G20 v Brazílii prohlásil, že Moskva bude na tuto „kvalitativně novou fázi války Západu proti Rusku“ adekvátně reagovat.

včera

Ruský útok na ukrajinskou Oděsu

Tisíc dnů bezohledné agrese. Nová eskalace má jadernou pachuť

Válka na Ukrajině trvá už tisíc dnů. Ukázala, jak moc se změnila podoba moderní válka a způsobila, že zapomínáme na těžce vybojovanou svobodu a demokracii. Rusko pokračuje ve svém studenoválečném trendu, který začíná mít pachuť hrozící jaderné katastrofy.

včera

včera

včera

Rusko, ilustrační foto

Přípravy na válku? Rusko hromadně produkuje protiatomové kryty

V Rusku byla spuštěna hromadná výroba mobilních protiatomových krytů označených jako KUB-M. Podle výzkumného institutu ministerstva pro mimořádné situace mají tyto kryty zajistit ochranu před různými hrozbami způsobenými člověkem i přírodními katastrofami. Kryty jsou schopné poskytnout útočiště na 48 hodin, což může být zásadní v případě vážného ohrožení. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Po raketách Taurus už nevolá jen Kyjev. Tlak na Scholze neustále roste

Německý kancléř Olaf Scholz i nadále odmítá poskytnout Ukrajině rakety dlouhého doletu Taurus, a to navzdory zprávám o změně postoje Spojených států, které nyní povolují Ukrajině využívat americké rakety ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Scholzův „nein“ zůstává nezměněný a podle mluvčího německé vlády rozhodnutí USA nemá na tuto pozici žádný vliv. Uvedl to server Politico.

včera

včera

COP29

Za změny počasí nemohou, přesto je devastují jako první. Pro malé země není COP29 konferencí, ale bojem o přežití

Vyjednávání na klimatické konferenci COP29, která právě probíhá v ázerbájdžánském Baku, se podle prezidenta Palau Tommyho Remengesaua Jr. pohybují příliš pomalu. Pro malé ostrovní státy, známé jako SIDS (Small Island Developing States), je tento nedostatek pokroku frustrující a potenciálně fatální. Stoupající hladiny moří, erozi pobřeží a devastaci místního zemědělství nelze ignorovat – tyto země stojí v první linii klimatické krize, přestože samy přispěly ke globálním emisím skleníkových plynů jen minimálně.

včera

včera

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

včera

Ilustrační foto

Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku

Přechod na udržitelnější ekonomiku vyžaduje investice ve výši přibližně 1 bilionu dolarů ročně do roku 2030. Podle předních ekonomů však tato částka nepředstavuje neúnosnou zátěž pro rozpočty vyspělých zemí. Naopak by investice mohly podpořit zelený ekonomický růst a snížit rizika spojená s klimatickými změnami, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

včera

včera

Proti Ukrajině i vlastním lidem. Putin vede dvojí válku, o invazi se v Rusku stále mluvit nesmí

V dnešním Rusku je každé slovo pečlivě sledováno a váženo. Místo přímých zmínek o válce lidé používají neurčité fráze jako „od roku 2022“ nebo „současná situace“. Tyto eufemismy nejsou znakem opatrnosti, ale nutností. Nikdo si nemůže být jistý, kdo poslouchá, uvedl server Sky News.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy