Psi, kteří pomáhají nevidomým, mají náročný životní úděl a na tuto práci se nehodí každý. Výběr štěněte k výcviku je určitou loterií. Nyní však vědci zjišťují, že je možné předvídat úspěšné kandidáty.
Není snadné stát se vodicím psem. Ne všechna štěňata mají předpoklady vyrůst ve psa, který se dokáže pohybovat v komplexním okolí, aniž by se zastavoval u každého hydrantu, očichával každého psa a naháněl každou kočku. Některá to prostě nedokážou.
Nový výzkum podporuje podezření, které mají cvičitelé vodících psů už poměrně delší dobu. Štěňata, kterým se jejich matky méně věnují, mají k tréninku lepší předpoklady a jsou při tréninku úspěšnější.
Slepecký pes musí fungovat jako tým se svým slepým pánem. Musí ho vést okolo veškerých překážek a poslouchat navigaci svého majitele. To kromě inteligence vyžaduje sebejistotu a schopnost adaptovat se do neznámých situací.
Tým amerických vědců zkoumal 98 mladých psů od štěněte do dospělosti. Sledovali je při výcviku slepeckého psa v chovném a výchovném programu v New Jersey. Přibližně 30 % štěňat tento výcvik nedokončí. Důvody bývá neschopnost řešit problémy, nedostatek výdrže či úzkost, pokud se setkají s něčím neznámým.
Tato selhání nejsou nijak levná. Trénink slepeckého psa stojí okolo 50 000 dolarů. V Austrálii se na placení podílí stát, v Americe si slepeckého psa mohou dovolit jen někteří. Ani v České republice je stát nehradí. I proto vědce zajímalo, jestli je možné předpovědět, který pes bude při výcviku úspěšný.
Mohlo by se tím předejít zbytečnému výcviku nevhodných psů. Vědci tedy museli sledovat 115 hodin videozáznamů, kde bylo zachyceno jednadvacet vrhů štěňat. Sledovali jejich interakce s matkami a dalšími štěňaty.
Pak se vrátili, když štěňata vyrostla do mladých psů. Tyto psy nechali splnit 11 úkolů a hodnotili jejich schopnosti řešení problémů a sebekontroly. Nakonec toto srovnali s tím, kteří psi ve dvou a půl letech výcvik dokončili. Z 98 psu výcvik dokončilo 66.
Úspěšní psi měli společnou další věc – pro většinu z nich nebyl čas u matky procházkou růžovou zahradou. Výzkumníci zjistili, že čím více času a lásky matka štěněti věnuje, tím pravděpodobněji štěně nedokáže svůj výcvik dokončit.
„Intenzivnější mateřská péče v raných stádiích života byla spojena se selháním v programu,“ uvedli vědci ve své práci. Štěňata, která se musela hodně snažit, aby se dostala k mléku, byla ve výcviku úspěšnější.
Vztahy naznačují, že matka hraje silnou roli ve vývoji kognitivních a sociálních schopností svého mláděte. Trocha stresu by očividně mohla štěňatům dát určitou výhodu nad ostatními. Je těžké být si jistý, co způsobuje genetika a co výchova.
Štěňata ve výzkumu pocházela z kvalitních chovů a osvědčených rodů německých ovčáků, labradorů a zlatých retrieverů. Nešlo tedy o nějaké náhodné mixy. Je tedy určitá jistota, že tyto výsledky ovlivnily zkušenosti štěňat a ne jejich geny.
Vzhledem ke složitosti výběru štěňat k výcviku slepeckého psa se nedá předpokládat, že jeden výzkum do tohoto systému nějak radikálně zasáhne a silně změní způsob, jakým probíhá trénink. Zatím vědci mohou jen ukázat na to, že i dítě potřebuje správnou rovnováhu něžností a pevné výchovy, aby vyrostlo ve vyrovnaného jedince.
Související
Milionů mrtvých psů? Tureckem hýbe ožehavý zákon
Otřesný případ týrání zvířat na Teplicku. Muž umlátil psa železnou tyčí
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Politico: Svět má nového vítěze v boji s extrémním počasím. Překvapivě jím není západní země
před 1 hodinou
Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem
před 1 hodinou
Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza
před 2 hodinami
Nemocnice v Pásmu Gazy jsou před zhroucením. O víkendu hrozí kompletní kolaps zdravotnického systému
před 2 hodinami
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 3 hodinami
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 3 hodinami
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 3 hodinami
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 3 hodinami
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 3 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 4 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 4 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 4 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 5 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 6 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 6 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 6 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 7 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 7 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 8 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.
Zdroj: Libor Novák