Opice jsou chytřejší, než jsme si mysleli? Vědci je učí hry pro děti

Inteligence a schopnosti učení opic fascinují lidstvo již léta. zdá se, že nás náš příbuzný bude bude udivovat neustále. Vědci nyní odhalili, že se šimpanzi dokážou naučit oblíbenou hru stejně jako lidské děti.

Aby si člověk mohl zahrát hru, musí pochopit její pravidla. Už jen to, jak se je učíme, je zajímavý proces. A tímto procesem mohou vědci měřit a zjišťovat schopnosti učení u zvířat. Vědci se právě tímto způsobem rozhodli měřit inteligenci šimpanzů.

Vědci v nové studii prokázali, že se šimpanzi dokážou naučit a rozpoznat vztahy mezi třemi signály rukou, které používáme v oblíbené hře kámen-nůžky-papír. Šimpanzi se je dokážou naučit rozpoznat a být ve hře tak úspěšní jako běžné čtyřleté děti.

Tým vědců z Kyoto University v Japonsku se zaměřil na sedm šimpanzů obou pohlaví a různých věkových skupin. Všichni šimpanzi žili v Primate Research Institute univerzity v Kyotu. Byli zvyklí na úkoly kontrolované počítačem.

Podle studie na serveru Primates vědci neučili šimpanze dělat ruční znamení, jen jim je ukazovali na obrazovce. Tato znamení byla zobrazena lidskýma rukama i těma šimpanzíma, aby se to testovaní šimpanzi mohli lépe naučit.

Každý obrázek ukazoval dva ze signálů a šimpanzi měli za úkol naznačit, který z nich je vítězný – papír zabalí kámen, nůžky rozstříhají papír a kámen otupí nůžky.

Pak začal proces učení. Šimpanzi seděli v pohodlném prostoru a ťukali na obrázky na obrazovce. Pokud se trefili, dostali za odměnu kousek jablka a veselý zvuk. Pokud se spletli, ozval se bzučák a oděna nepřišla.

Při každém sezení měli 48 pokusů, sezení vědci naplánovali 3 za den. Různé signály se více míchaly, jak se je šimpanzové lépe učili. Nakonec trénovací program dokončilo 5 šimpanzů ze 7. Dokázali se naučit signály lidských i šimpanzích rukou. Průměrně jim to zabralo asi 307 sezení.

Aby je mohli porovnat s lidmi, vědci se pokusili naučit stejná pravidla 38 předškolních dětí ve věku od 3 do 6 let. Místo jablka měly děti za odměnu veselý zvuk a obrázek veselého šimpanze. A odměnu za to, že vůbec přišly. „Po experimentu dostaly děti nálepky za účast, bez ohledu na jejich výsledky,“ uvádějí výzkumníci ve své práci.

Dětem se v průměru podařilo pravidla pochopit mnohem rychleji, obvykle potřebovaly jen 5 sezení po 12 pokusech. Jejich úspěch však záležel i na jejich věku. Děti mladší 4 let hádaly spíše náhodně, nevybíraly logicky.

Vědci se nakonec shodli především v tom, že se šimpanzi mohou naučit hry stejně dobře jako děti. „Šimpanzí výkony byly podobné jako ty, které projevovaly čtyřleté děti,“ uvedl vrchní výzkumník Jie Gao. My si nyní můžeme představovat, jak v Japonsku šimpanzi hrají kámen-nůžky-papír.

Související

Příroda na poloostrově Kola, ilustrační fotografie.

Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství

Sovětští vědci na začátku devadesátých let vytvořili nejhlubší vrt na světě. Dosáhli hloubky přes dvanáct kilometrů, než je zastavila porucha. Zatímco se oficiální zprávy odvolávají na nedostatek financování a celkovou bezvýslednost takového výzkumu, místní obyvatelé a milovníci paranormálních jevů mají jasno – vrtání skončilo, protože vědci objevili peklo. 

Více souvisejících

věda Šimpanzi Opice

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 6 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy