Jak by mohli vypadat mimozemšťané? Vědecké odhady vás zřejmě velmi překvapí

Existuje ve vesmíru život? A pokud ano, je inteligentní? A jak by mimozemšťané mohli vypadat? To jsou jen některé otázky, které se hodí hlavami celé řady z nás. Server Business Insider shromáždil informace od předních světových vědců a na jejich základě vytvořil možnou podobu inteligentní životní formy. A výsledek vás možná překvapí. 

Vědci se otázkou možného vzhledu mimozemšťanů zabývají už dlouhou dobu. Na tom, jaký by mohli mít tvar, velikost nebo barvu, se ale neshodnou. Někteří z nich se ale domnívají, že existují jisté prvky, bez kterých by žádný inteligentní mimozemšťan nemohl žít.

Musí mít například binokulární vidění – jinými slovy musí vidět oběma očima zároveň, kdy se obrazy vnímané simultánně oběma očima spojí v jeden. Díky tomu může jedinec vnímat hloubku prostoru.

Navíc musí mít mimozemšťané oči blízko mozku, aby došlo k minimalizaci času, který je třeba ke zpracování přijatých signálů. A kvůli dobré pohyblivosti by měly mít nejméně dvě nohy. Na rukou by pak měli mít nejméně tři prsty, aby mohli uchopovat a manipulovat s nástroji.

Pokud si to shrneme, mohli by mimozemšťané vypadat podobně jako my. To například podle evolučního vědce Richarda Dawkince není až tak překvapivé. Podle něj by totiž biologické bloky jako proteiny nebo DNA mohly být u lidí i mimozemšťanů vlastně podobné a univerzální pro stvoření napříč celým vesmírem.

Pokud má pravdu, znamená to, že život kdekoliv ve vesmíru by se mohl vyvíjet velmi podobně jako život na Zemi. Takto vzniklé bytosti by mohly chodit a dokonce i mluvit podobně jako Homo Sapiens.

Ne všichni ale s takovými závěry souhlasí. Americký astrofyzik a popularizátor vědy Neil deGrasse Tyson říká, že mimozemšťané jsou pravděpodobně tvořeni ze stejných chemických látek jako my, tedy z helia, uhlíku, kyslíku a dalších.

To ale podle něj neznamená, že budou mít tělo podobné tomu lidskému. „Pokud je něco jisté, pak je to fakt, že život kdekoliv ve vesmíru, inteligentní nebo ne, bude vypadat přinejmenším tak exoticky, jako některé životní formy na Zemi,“ myslí si vědec.

Kdo z nich má tedy pravdu? Na tuto otázku mohou dopovědět zřejmě jen sami mimozemšťané, dodává server Business Insider.

Související

Více souvisejících

mimozemšťané / ufo vesmir Vědci

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 5 hodinami

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 12 hodinami

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy