Oslepnou zvířata? Nejpodivnější otázky, které dostala NASA ohledně zatmění Slunce

Jeden z nejzajímavějších přírodních fenoménů - úplné zatmění Slunce - se odehraje už 21. srpna. Bohužel pro nás, tato fascinující podívaná je rezervována čistě pro území Spojených států. Můžeme se tedy alespoň pobavit nad největšími podivnostmi, na které se lidé ohledně zatmění Slunce zeptali amerického Národního úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA).

Přesně za týden se chystá vzácné úplné zatmění Slunce. My ho bohužel neuvidíme, ale obyvatelé USA se na něj už těší. Přirozeně toto nadšení využila i NASA, která na portálu Reddit vyhlásila možnost zeptat se ohledně zatmění na cokoliv. Na otázky odpovídalo šest skutečných vědců z NASA. Padlo mnoho skutečně vědeckých otázek, ale i několik vtipných a podivných. A na ně přišly ještě vtipnější odpovědi.

Trasa, kterou zatmění proběhne

To jako doopravdy oslepnu? Vážně?

Dívat se do Slunce je obecně špatný nápad, ale někteří lidé budou mít vždy své pochyby. O pravdivosti odvěkého pravidla ho ujistil atmosferický vědec Jay Herman:

Až budeš s tímto experimentem hotový, kontaktuj mě v Braillovu písmu. Teď vážně, nezkoušej to. V těch 1,5 minutách totálního zatmění se můžeš podívat, ale jakmile uplyne, okamžitě přestaň. Nedělám si legraci.

V podobném duchu odpověděl také astronom Bill Cooke, který má s problémem vlastní zkušenosti:

Můžeš si poničit oči, aniž by jsi cítil bolest. Vím to, protože mám na sítnici jizvu z roku 1979, když jsem sledoval zatmění bez ochrany. Prosím, nenásleduj můj příklad!

Mohou oslepnout má zvířata? Nebo se úplně zbláznit?

Jeden uživatel projevil starost, zda neoslepnou jeho zvířata. Chová prý koně a má je pořád ve venkovním výběhu. Ukázalo se, že Bill Cooke s tímto už dříve experimentoval a zjistil, že zvířata neoslepla - jen chvilku zmateně pobíhala. Zvířata pak zmiňovali i další lidé a NASA je požádala, aby si při zatmění dělali o jejich chování poznámky. Je to tak vzácný fenomén, že se nenaskytuje mnoho příležitostí pro zkoumání zvířecího chování.

Co když bude oblačno?

Pro pozorování každé události z vesmíru jsou mraky tragédie. Jednoho z uživatelů trápila možnost, že by mu oblačnost pokazila vyhlídku. Bill Cooke mu dal alespoň částečnou naději:

Při úplném zatmění bude tma! Ale bude to divná tma.

O kolik zábavy přijdu, pokud se nepůjdu dívat?

Plné zatmění je vidět jen z několika konkrétních míst a jeden tazatel vážně nechtěl jet na rodinný výlet do Oregonu, aby zatmění pozoroval. Zajímalo ho tak, o kolik zábavy by kvůli tomu přišel. Geolog Noah Petro se ho snažil přesvědčit:

Přišel by jsi o úžasný zážitek! Sluneční zatmění jsou tak vzácná, že by jsi rozhodně neměl vynechat šanci jedno vidět, pokud můžeš. Další kompletní zatmění v USA bude až v roce 2024.

Má NASA nějakou radu pro moji svatbu při zatmění?

Některé páry se rozhodly využít zatmění jako skvělé doplnění svého svatebního dne. Jedna z nevěst se samozřejmě zeptala NASA na radu. Noah Petro s odpovědí neváhal:

Pijte hodně vody, dejte si pár předkrmů a dobře si to užijte. A gratuluji! Také se ujistěte, že všichni vaši hosté mají brýle na sledování zatmění.

Kdy nám dojdou zatmění?

Zatmění Slunce se objevuje po celou dobu, co lidský druh obývá planetu Zemi. První zprávy o zatmění jsou už z roku 3340 př. n. l. a to je jen rok, kdy člověka poprvé napadlo něco takového zaznamenat pro budoucí generace. Jeden uživatel Redditu však dobře věděl, že toto vesmírné uspořádání nebude fungovat navždy.

Měsíc se časem příliš vzdálí od Země a zatmění už nebude možné. Ukázalo se však, že máme ještě spoustu času. Vědec zkoumající Slunce Mitzi Adams tvrdí, že fenomén úplného zatmění Slunce zmizí za zhruba 600 milionů let.

Můžu nějak využít zatmění, abych přesvědčil svého kamaráda, který věří, že země je placatá?

Jeden uživatel chtěl vědět, zda bude k vidění nějaký „fyzikální důkaz“ v průběhu zatmění, který by přesvědčil jeho kamaráda, že teorie o ploché zemi je nesmysl. Odpověď vědce Jay Hermana skutečně stojí za to:

Ale samozřejmě, že je Země plochá. Jinak by jsi z ni spadl. Akorát teď pracujeme na problému kam přesně Slunce za plochou zem zapadá. Ještě pořád jsme neviděli mraky páry, které vznikají, když zapadne do oceánu.

Bill Cooke poté v o něco vážnějším tónu podotkl, že se nedá moc dělat. Pokud člověk věřící teorii ploché Země neakceptuje důkazy na fotkách z vesmíru, nic jiného zřejmě nepomůže. Pro zdatnější angličtináře, které zajímají i další (i vědecké a odborné) odpovědi, je celá série odpovědí a otázek k dispozici ZDE.

Související

Více souvisejících

Zatmění slunce Slunce vesmir USA (Spojené státy americké) NASA

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 1 hodinou

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 5 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy