Chybějící mezičlánek nalezen? "Frankenstein" podle vědců spojil více druhů, než si myslíme

Nejnovější objevený dinosaurus vypadá jako spojený z mnoha „součástek“ jiných zvířat. Ví se o něm zatím jen několik let, ovšem mohl by být spojením mezi býložravci a masožravci, jako jsou známý T-Rex či Velociraptor.

Dinosaur s názvem Chilesaurus byl objeven v roce 2015 jako fosílie v Chile. A od svého objevení mátl a zajímal vědce svou prapodivnou tělesnou stavbou. „Chilesaurus je jeden z nejvíc matoucích a zajímavých dinosaurů, kteří byli kdy objeveni,“ komentoval Paul Barrett z Natural History Museum pro The Independent.

Chilesaurus by mohl být mostem mezi dvěma největšími skupinami dinosaurů a mohl by vysvětlit, jak mezi těmito skupinami vznikl takový rozdíl. Minimálně si to myslí vědecký tým z University of Cambridge a Natural History Museum.

Dinosaurus má podle vědců podobnou stavbu těla jako Velociraptor, což je vedlo k myšlence, že šlo o teropodního masožravce. Teropodi jsou skupinou téměř výhradně masožravých dinosaurů, která se pohybuje po dvou končetinách a patřili k plazopanvím. Právě z teropodů se podle vědců vyvinuli dnešní ptáci.

Myšlenka, že byl Chilesaurus masožravec, však dlouho nevydržela. Jeho zuby jsou ploché, stoličky, které jsou užívány k mělnění rostlinné stravy – masožravci stoličky neměli. „Skoro to vypadá, jako kdyby byl sešitý dohromady z různých zvířat. To nás všechny šokovalo,“ uvedl jeden z výzkumníků Matthew Baron pro The Independent.

Nová studie naznačuje, že nepatřil k teropodům, nýbrž že byl součástí jiné skupiny známé jako ornitischia, která je známá jako skupina ptákopánví. Tenhle posun by mohl mít dopad na porozumění, jak se vyvinula skupina ptákopánvích, mezi které patří například Stegosaurus, Triceratops či Iguanodon.

Výrazným rysem ptákopánvích je kromě jejich kyčlí lebka, která připomíná zobák. Jiný způsob pánve umožňoval větší a složitější zažívací trakt, díky čemuž se vyvinuli větší býložravci. A přestože Chilesaurus má stoličky a pánev jako ptákopánví, chybí mu zobák.

„Doteď jsme nevěděli, jak se tyto charakteristiky vyvinuly,“ prohlásil Baron. Nyní však vědí, že se u ptákopánvích nejdříve vyvinula pánev, která jim umožnila lepší trávení, a až později speciálně tvarovaná čelist. Dobře to vyplňuje mezeru ve vědomostech.

Chilesaurus by tedy mohl vysvětlit, jak se rodokmen dinosaurů tak dramaticky rozdělil. Možná za to může změna stravování Chilesaura. „Zdá se, že se pro masožravce stalo výhodnější začít jíst rostlinnou stravu, možná z nutnosti,“ komentoval Baron.

Tento objev by mohl zcela převrátit jakékoliv učení o vývoji dinosaurů a přepsat jejich vývojová schémata, protože Chilesaurus by zasáhl do poloviny. Podle vědců je předkem dinosaurů, jako je T-Rex, a býložravých, jako byl Stegosaurus, jeden druh.

To má potenciál rozvrátit více než století poznávání evoluce dinosaurů. Podle vědců je však ještě hodně, co o dinosaurech a jejich vývoji nevíme. Jako vždy je tedy třeba další výzkum.

Související

Více souvisejících

Dinosauři věda historie Evoluce

Aktuálně se děje

před 23 minutami

před 1 hodinou

J.D. Vance, Marco Rubio

Místo do Izraele jel za papežem. Proč Vance zrušil plánovanou návštěvu? Důvody jsou jiné, než se oficiálně uvádí

Americký viceprezident JD Vance se nakonec rozhodl neuskutečnit plánovanou návštěvu Izraele. Dle informací serveru Axios důvodem nebyly oficiálně uváděné „logistické potíže“, ale obavy z toho, že by cesta mohla být vnímána jako podpora aktuálně rozšiřované izraelské vojenské operace v pásmu Gazy. USA se přitom v posledních dnech snaží o prosazení příměří a dojednání dohody o propuštění rukojmích.

před 1 hodinou

Donald Tusk

Tusk: Následující dva týdny budou rozhodující pro budoucnost Polska

Polský premiér Donald Tusk v pondělí varoval, že následující dva týdny budou rozhodující pro budoucnost Polska. Jeho slova zazněla krátce poté, co byly zveřejněny výsledky těsného prvního kola prezidentských voleb, které zemi směřují k rozhodujícímu druhému kolu, jež proběhne 1. června.

před 2 hodinami

Donald Trump

Trump ztrácí trpělivost. Rusko už za velmoc nepovažuje, připravuje se "drtivý" balík sankcí

Donald Trump, současný prezident Spojených států, ztrácí trpělivost s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, uvedl finský prezident Alexander Stubb po dlouhém rozhovoru s americkým lídrem. Stubb zároveň varoval, že rozhodování o budoucnosti Ukrajiny nesmí probíhat bez účasti prezidenta Volodymyra Zelenského, a naznačil, že v americkém Kongresu může být brzy představen balík sankcí, který by zásadně podkopal ruské hospodářství.

před 3 hodinami

Donald Trump

Trump dnes plánuje telefonát s Putinem i Zelenským kvůli příměří na Ukrajině, zazněl první čas

Americký prezident Donald Trump se chystá v pondělí vést důležité rozhovory s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským v rámci nového pokusu o ukončení války na Ukrajině. Očekávaný telefonát s Putinem, který potvrdil mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov, má podle informací státní agentury RIA Novosti proběhnout v 17 hodin moskevského času, u nás bude o hodinu dříve.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Ilustrační fotografie

Konec hamburgerů za pár korun? Jestli chce Evropa přežít, musí přijít zásadní změny

Evropská závislost na intenzivním modelu živočišné výroby, známém jako velkochov, přináší nejen hospodářské výzvy, ale i vážné důsledky pro životní prostředí, společnost i veřejné zdraví. Autoři Lourenzo Fernández-Prieto a Daniel Lanero Táboas z Univerzity v Santiagu de Compostela v nedávno zveřejněné analýze upozorňují, že Evropa musí přehodnotit svůj přístup ke živočišné výrobě, pokud chce zabránit dalším krizím a zajistit udržitelnou budoucnost.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Joe Biden

Rakovina prostaty Joea Bidena: Co znamená agresivní forma, jaké jsou příznaky a jaké existují možnosti léčby?

Po oznámení, že bývalý americký prezident Joe Biden trpí agresivní formou rakoviny prostaty, se znovu dostává do popředí zájmu téma tohoto onemocnění. Rakovina prostaty je u mužů velmi rozšířená, často však zůstává bez příznaků až do pokročilé fáze. Bidenovi byl přitom přisouzen Gleasonův stupeň 9, což značí jednu z nejnebezpečnějších forem této nemoci. Tady je přehled toho, co je o této diagnóze potřeba vědět.

před 6 hodinami

Houby pod mikroskopem

Nečekaný dopad změn počasí: Nebezpečné houby ohrožují miliony lidí, varují vědci

S globálním oteplováním se nešíří jen sucho, záplavy nebo tropické nemoci, ale nově také houby, které mohou být pro lidské zdraví smrtelně nebezpečné. Britští vědci nyní varují, že změny klimatu zásadně mění geografii výskytu tří druhů hub rodu Aspergillus, které způsobují těžké infekce zejména u lidí s oslabenou imunitou. Ačkoliv nás tyto houby nepromění v zombie jako v populární sérii The Last of Us, důsledky jejich rozšíření mohou být zcela reálné a fatální.

před 6 hodinami

Izraelská armáda

Izrael zahájil rozsáhlou pozemní ofenzivu v Pásmu Gazy

Izrael v neděli zahájil masivní pozemní operaci v severní a jižní části Pásma Gazy, zatímco letecké útoky izraelské armády v noci zabily podle palestinského ministerstva zdravotnictví přes sto lidí. Mezi zasaženými cíli byl i poslední fungující nemocniční komplex v severní části Gazy, což dále prohloubilo humanitární krizi.

před 7 hodinami

Brexit, ilustrační foto

Brexit obráceně: EU a Británie si k sobě opět hledají cestu, kvůli Putinovi a Trumpovi musí

Po letech relativního ticha se téma brexitu znovu vrátilo do popředí politické agendy Spojeného království i Evropské unie. Sedm let po formálním odchodu Velké Británie z EU se obě strany opět sešly u jednacího stolu, aby projednaly aktualizaci vzájemných vztahů. Důvodem je dramaticky proměněná geopolitická situace – především ruská invaze na Ukrajinu a proměna amerického postoje k evropské bezpečnosti pod vedením prezidenta Donalda Trumpa.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Aktualizováno včera

včera

Dárci dostali možnost pomoci dvouleté Madlence.

Léčba Madlenky zabírá. Příběh holčičky výrazně zvýšil zájem o dárcovství

V ZOO Praha proběhl další velký nábor dárců kostní dřeně. Na akci pořádané Českým registrem dárců krvetvorných buněk a Nadačním fondem Kapka naděje oznámil Lukáš Přibyl, tatínek malé Madlenky, novinky o léčbě jeho dcery. Příběh malé pacientky s aplastickou anémií vzbudil před dvěma měsíci velký zájem veřejnosti a jen do Českého registru dárců krvetvorných buněk tak nově vstoupilo více než 8 800 potenciálních dárců kostní dřeně.

včera

včera

včera

Marek Výborný

"Česko mám moc rád." Výborný prozradil, co mu řekl papež

I Česko mělo zastoupení na nedělní inaugurační mši papeže Lva XIV. Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) na sociální síti X prozradil obsah rozhovoru s novou hlavou katolické církve. Papež podle jeho slov nezapomněl na to, jaký měl být jeho aktuální program, kdyby nezemřel jeho předchůdce.

včera

Čínské stíhačky na vzestupu. Důkazy přišly z pomezí Indie a Pákistánu

Čínské stíhačky J-20 nasazené pákistánským letectvem během nedávného střetu s Indií prokázaly, že dokážou obstát i proti evropským protivníkům. Západ, včetně Francie, Japonska a Spojených států, tak čelí rostoucí technologické i exportní výzvě. Čínská letecká produkce se rychle profesionalizuje a míří na trhy, které dosud ovládaly západní zbrojovky.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy