Moč a stolice astronautů poslouží k výrobě nástrojů a živin, doufají vědci

Lidské odpady mohou mít velmi široké využití. Vědci z univerzity v Jižní Karolíně doufají, že časem by využití moči či stolice mohlo posloužit k výrobě živin s obsahem omega-3 mastných kyselin, ale také k výrobě plastových nástrojů.

Vědci přišli se zajímavou novinkou pro vesmírné cestovatele. Astronauti by podle nich mohli a měli ve větší míře využívat látky z jimi vyloučených odpadů. Moč nebo stolice totiž obsahuje důležité látky. 

Výzkumníci dokázali, že je možné "sklidit" živé molekuly z moči, stolice nebo vydechnutého vzduchu a následně je zakomponovat do nějaké 3D formy potahovatelných živin, ale třeba i plastů. Astronauti z logiky věci nemohou mít na palubě tuny náhradních dílů, jídla či živin. S každým kilogramem nákladu navíc se zvyšují i náklady na palivo potřebné k překonání zemské gravitace.

Projekt, který financovala americká NASA a na němž se podíleli vědci z Clemsonovy univerzity v Jižní Karolíně, objevil, že různé kmeny kvasinek mohou lidský odpad rozložit na užitečné produkty. Jeden takový kmen, když se zakomponuje mezi molekuly moči, následně produkuje omega-3 mastné kyseliny, které přispívají ke zdraví srdce, očí a mozku. Jiný zase dokáže vyprodukovat polyesterové polymery. 

Tyto polymery by pak mohly být použity v 3D tiskárně pro generování nových plastových částí. Takže pokud by došlo ke ztrátě nějakého nástroje ve vesmíru, mohl by být jednoduše vytištěn nový z molekul extrahovaných z odpadu.

Podle britského deníku The Telegraph může být tento objev skutečně přelomový. Výzkumník Mark Blenner vnímá jeho výhody v tom, že astronauti by si v budoucnu mohli sami vyrábět to, co potřebují. V praxi by to mělo vést zejména k prodloužení délky pobytu astronautů ve vesmíru. NASA a Evropská vesmírná agentura plánují vybudovat základny na Měsíci - setrvání měsíců či let ve vesmíru však vyžaduje mnohem větší a lepší schopnost recyklace odpadů. Zakladatel SpaceX Elon Musk zase počítá s vybudováním hlavní kolonie na Marsu - chtěl by toho docílit v rámci příštích 50 let. Varuje totiž před tím, že Zemi postihne zkáza a lidstvo se musí odstěhovat. 

V současnosti mohou kvasinkové kmeny produkovat jen malé množství polyesterů nebo živin, ale vědci pracují na zvyšování výkonu. Výzkum vědci čerstvě představili na výročním setkání Americké společnosti pro chemii.

Související

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

Astronauti připravují vně ISS instalaci nových solárních panelů

Astronauti Evropské kosmické agentury (ESA) Thomas Pesquet a japonské agentury JAXA Akihiko Hošide zahájili pracovní směnu vně Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) věnovanou hlavně přípravě k instalaci dalších nových solárních panelů. Plánovaná délka jejich pobytu venku je šest hodin a 30 minut.
ISS (Mezinárodní vesmírná stanice)

Kosmonauti objevili na ruském modulu ISS trhliny

Ruští kosmonauti objevili při kontrole ruské části Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) nové trhliny. Jsou sice jen na povrchu, ale zřejmě se časem mohou šířit. Agentuře RIA Novosti to řekl generální konstruktér ruské kosmické korporace RKK Eněrgija Vladimir Solovjov. Prodlužovat využívání ruského segmentu stanice po roce 2025 pokládá za riskantní.

Více souvisejících

astronauti astronomie zdraví věda NASA potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 4 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy