Lidé se slyšinami jsou lepší v odposlouchávání cizích rozhovorů

Trpěli jste někdy v životě slyšinami? Pokud ano, máte podle vědců větší šanci na odposlouchávání cizích hovorů v baru nebo na hlučném koncertě. Podle vědců mají lidé se slyšinami schopnost rozpoznat hlas i ve směsi hluku.

Zdá se, že ti, kteří slyší ve své hlavě hlasy, jsou šikovnější při poslouchání cizích konverzací v hlučném prostředí. Minimálně to tvrdí studie, kterou vypracovaly týmy z Durham University a University College London. Čím to je?

Vědci zjistili, že lidé, kteří slyší hlasy bez klinické příčiny (non-clinical voice hearers), dokáží rozpoznat mluvu ve smíšeném hluku. To, že slyší hlasy bez klinické příčiny, znamená, že netrpí žádnou mentální poruchou, přesto však hlasy slyší.

Podle IFL Science jsou na tohle lepší než lidé, kteří hlasy v hlavě neslýchají. V praxi to znamená, že jsou lepší v udržení konverzace na koncertě nebo v hlučném a plném baru. Taky to znamená, že by byli schopní poslouchat cizí konverzace ve hlučném baru.

Vědci skenovali mozky účastníků, zatímco jim pouštěli série mluvy skryté za dalšími zvuky. Dvanáct z účastníků studie trpí zvukovými halucinacemi, tedy slyší v hlavě hlasy, zatímco zbylých sedmnáct toto nikdy nezažilo.

Ve většině případů lidé dokážou slyšet mluvu až poté, co jim někdo řekne, ať ji ve směsi zvuků hledají. Podle výzkumu však 75 % z účastníků, kteří mají zkušenosti se slyšením hlasů, si řeči všimlo ještě před tím, než jim někdo řekl, aby ji hledali.

Oproti tomu jen méně než polovina těch, kteří hlasy neslýchají, si řeči vůbec všimla. Mozkové obrazy ukazují, že ti se zvukovými halucinacemi okamžitě reagovali na hlasy skryté ve směsi zvuků. Aktivní byly části mozku, které jsou spojené s pozorností a monitorovací schopností.

„Tato zjištění jsou ukázkou toho, že se můžeme mnoho naučit od lidí, kteří slyší hlasy, a ne všechno musí být negativní či problematické,“ uvedl hlavní autor studie Ben Alderson-Day v prohlášení. „Naznačuje to, že mozky lidí se zvukovými halucinacemi jsou více nastavené k rozpoznání významů zvuků. A ukazuje to, že individuální poznávací a vnímací procesy mohou velmi ovlivnit běžné zkušenosti.“

Ačkoliv je prokázáno, že mnoho lidí se schizofrenií či bipolární poruchu slyší hlasy, vědci si myslí, že okolo 5 až 15 % lidí slyšelo neexistující hlasy alespoň jednou v životě. Až 1 % lidí prý má zkušenosti s delšími a více komplexními zvukovými halucinacemi, které vyžadují lékařskou pomoc.

I když žádný účastník výzkumu netrpí mentálními poruchami, vědci doufají, že jejich výzkum by mohl pomoci těm, kteří trpí závažnějšími formami zvukových halucinací.

Související

Příroda na poloostrově Kola, ilustrační fotografie.

Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství

Sovětští vědci na začátku devadesátých let vytvořili nejhlubší vrt na světě. Dosáhli hloubky přes dvanáct kilometrů, než je zastavila porucha. Zatímco se oficiální zprávy odvolávají na nedostatek financování a celkovou bezvýslednost takového výzkumu, místní obyvatelé a milovníci paranormálních jevů mají jasno – vrtání skončilo, protože vědci objevili peklo. 

Více souvisejících

věda psychiatrie halucinace slyšiny Lidé

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 5 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 6 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 7 hodinami

Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí

Severoatlantická aliance zůstane jednotná, bez ohledu na to, zda v nadcházejících amerických prezidentských volbách zvítězí Kamala Harrisová nebo Donald Trump. Tuto jistotu vyjádřil generální tajemník NATO Mark Rutte během své pondělní návštěvy v Berlíně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy