Proč jedovatá zvířata neotráví sama sebe?

Existuje množství nebezpečných zvířat. Velké nebezpečí přitom může hrozit i od těch nejmenších. Jako jsou například šípové žabky. Jsou smrtelně jedovaté, sebe však neotráví. Čím to je?

Je těžké určit, které zvíře je nejjedovatější na světě. Lze ale říci, že k nejjedovatějším rozhodně patří pralesnička strašná, která žije v Kolumbii. Jak to, že ale nezabije sama sebe svým smrtícím toxinem?

Pralesničky strašné, nebo taky pralesničky zlaté, mají ve svých kožních žlázách zásoby alkalického toxinu zvaného batrachotoxin. Jedna žába může v průměru zabít deset lidí, než se jí toxin doplní. Pokud se jed dostane do vašeho oběhu, zemřete přibližně do deseti minut.

Imunní vůči tomuto jedu je jen jeden živočišný druh, jedná se o hada. Neexistuje žádný protijed. Pokud se otrávíte, je po vás.

Žáby si však tento toxin nevytváří samy. Pokud jsou odstraněny ze svého přirozeného prostředí a chovány v zajetí, jsou naprosto bezpečné. Vědci tedy věří tomu, že podobně jako jedovaté ryby skupiny čtverzubcovití tyto žáby toxin syntetizují ze své stravy. Jak to, že se ale neotráví? Vědci ze State University of New York se rozhodli odpovědi najít pomocí krys.

Batrachotoxin pracuje pomocí nenávratného otevření sodíkových cestiček v nervových buňkách, což natrvalo zablokuje přenos nervových signálů do svalů. Svalům zároveň nedovolí, aby se uvolnily. Srdce je vůči tomuto obzvláště zranitelné a smrt obvykle přichází v podobě srdečního selhání.

Tetrodoxin čtverzubcovitých také pracuje se sodíkovými cestičkami, ačkoliv se mechanismus trochu liší. Čtverzubcovití však v sobě mají mutaci aminokyseliny, která jejich cestičky upravuje. Díky ní jsou imunní vůči vlastnímu jedu.

Výzkumníci Sho-Ya Wang a Ging Kuo Wang se zaměřili na aminokyseliny žabí imunity. Využívali svaloviny krys, aby otestovali pět nejobvyklejších náhražek aminokyselin, které našli ve svalech pralesniček.

Když všechny krysí aminokyseliny nahradili náhražkami z pralesniček, krysí svaly byly vůči batrachotoxinu zcela imunní. Pak se pustili do zkoušení jednotlivých náhražek zvlášť. Rezistentní zůstala pouze N1584T. V této mutaci je aminokyselina asparagin nahrazena aminokyselinou threonin.

Předchozí výzkum, který podnikl tým z Harvardu, naznačoval, že za odolností pralesniček vůči jejich jedu stojí více změn. Tým z State University of New York ovšem tvrdí, že imunita vůči jedu pochází z jediné genetické mutace.

Související

Věda, ilustrační fotografie

První slavné vědkyně. Které ženy se zapsaly do historie?

Na 11. února připadá Mezinárodní den žen a dívek ve vědě. Zatímco dnes je již poměrně běžnou záležitostí, že se ženy na poli vědy pohybují, ještě v nedávné minulosti byly vědkyně spíše výjimkou. Které ženy se zapsaly do historie svým prvenstvím ve vědních oborech?
Příroda na poloostrově Kola, ilustrační fotografie.

Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství

Sovětští vědci na začátku devadesátých let vytvořili nejhlubší vrt na světě. Dosáhli hloubky přes dvanáct kilometrů, než je zastavila porucha. Zatímco se oficiální zprávy odvolávají na nedostatek financování a celkovou bezvýslednost takového výzkumu, místní obyvatelé a milovníci paranormálních jevů mají jasno – vrtání skončilo, protože vědci objevili peklo. 

Více souvisejících

věda Zvířata Žába otrava

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

včera

Donald Trump

Putin bude v pohodě, tvrdí Trump

Prezident Donald Trump uvedl v rozhovoru pro magazín The Atlantic, že ruský prezident Vladimir Putin „bude v pohodě“ při mírových jednáních mezi Kremlem a Ukrajinou. Tento výrok přichází v době, kdy Kreml oznámil třídenní příměří v rámci pokračující války.

včera

včera

Tesla, Photo by Bram Van Oost

Tesla je v horším stavu, než se zdá. Doslova bojuje o svou existenci

Tesla se nachází v jedné z nejtěžších krizí své existence. Firma čelí propadu prodejů, dramatickému poklesu zisků, ztrátám tržní hodnoty a narůstající veřejné kritice. Model Cybertruck se ukázal jako neúspěch a situace je ještě vážnější, než naznačují první zprávy, varuje CNN.

včera

Vladimir Putin

Putin oznámil, že Rusko vyhlásilo příměří na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin v pondělí oznámil, že Rusko jednostranně vyhlásí třídenní příměří na Ukrajině, které má vstoupit v platnost příští měsíc. Ukrajinští představitelé však přijali toto gesto se značnou skepsí a vyzvali Kreml, aby okamžitě souhlasil s delším příměřím, jež navrhuje Spojené státy.

včera

António Costa

Mimořádná zpráva Příčina masivního blackoutu odhalena. O kyberútok nešlo

Masivní výpadek elektřiny, který v pondělí zasáhl rozsáhlé oblasti Španělska a Portugalska, nadále ochromuje dopravu, letiště i železniční spojení. Evropské autority vyloučily, že by šlo o kybernetický útok, podle portugalské společnosti REN způsobil masivní výpadek proudu vzácný meteorologický jev ve španělském vnitrozemí způsobený extrémními teplotními výkyvy. 

včera

V tunelech španělského metra není bez baterek téměř vidět

Selhaly semafory i doprava. Španělsko se ponořilo do tmy, spekuluje se o kyberútoku

Španělsko a Portugalsko zažívají jeden z největších výpadků elektřiny v moderní historii. Miliony lidí zůstaly bez proudu, doprava je paralyzovaná, letiště přestala fungovat a také železniční i městská hromadná doprava byla přerušena. Mezitím se internetem šíří dezinformace o příčinách incidentu, které však oficiální místa vyvracejí, píše CNN.

Aktualizováno včera

včera

Ukrajinská armáda ve válce s Ruskem

Dronová zeď v pohotovosti. Ukrajina s mírem nepočítá, připravuje se na mohutný jarní ruský útok

Jak se Rusko připravuje na jarní fázi své invaze, ukrajinská armáda věří, že jejich rychle rostoucí dronové síly způsobí útočníkům těžké ztráty. Podle hlavního velitele Oleksandra Syrského ruská ofenziva de facto už začala. Navzdory obrovským ztrátám, které dosahovaly na podzim 2024 až 1 500 vojáků denně, Moskva nadále sází na taktiku vyčerpávajících frontálních útoků.

včera

včera

včera

Donald Trump

Proti Trumpovi je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok, vyzývá expert

V době, kdy se protisvobodné síly mimo západní svět stávají silnějšími než kdy dříve, Spojené státy se pod vedením Donalda Trumpa připojují k útoku na liberální hodnoty. Podle historika Timothyho Gartona Ashe je nutné zahájit odhodlaný celosvětový protiútok liberálních internacionalistů. Kanadské volby, které právě probíhají, by mohly nabídnout významnou posilu.

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Černobylská havárie dne 26. dubna 1986 se stala nejen jednou z nejhorších jaderných katastrof v dějinách, ale i smutným symbolem stylu řízení krizí v Sovětském svazu. O souvislostech mezi černobylskou katastrofou, způsobem krizového řízení v Sovětském svazu a přetrvávajícími rysy mocenského cynismu v dnešním Rusku EuroZprávy.cz hovořily s vojenským historikem Tomášem Řepou z Univerzity obrany v Brně.

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Přestože obchodní válka rozpoutaná prezidentem Donaldem Trumpem nevyhnutelně zasáhne evropské hospodářství, v Bruselu vidí v aktuální situaci také příležitosti. Ekonomika se na globální úrovni štěpí do tří hlavních bloků – Spojených států, Číny a Evropy – a současné obchodní napětí mezi Washingtonem a Pekingem může dát Evropské unii nečekanou výhodu.

včera

Překvapení pro celý svět: Kardinálové jsou hvězdy sociálních sítí, o papeže se nejvíce zajímá generace Z

Blížící se volba papeže se stala nečekaným fenoménem mezi příslušníky generace Z. Zatímco dříve šlo o uzavřený a vážný obřad, letošní konkláve se proměnilo v popkulturní událost — na sociálních sítích podle webu Politico kolují memy, videa a vášnivé debaty o kandidátech na nového papeže.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy