Ateisté se ke křesťanům chovají mileji, než se křesťané chovají k ateistům. Tvrdí to nová studie, která analyzovala vztahy mezi těmito skupinami. Ale prý to neznamená, že jsou lepší. Jak to?
Výzkumníci z Ohio University chtěli zkoumat skupinové předsudky a tendenci skupin chovat se příjemněji ke členům vlastní skupiny. Někdy se pak lidé ze skupiny chovají jinak ve skupině a jinak vůči lidem, kteří do skupiny nepatří.
„Často vidíme, že negativní stereotypy o určité skupině mohou přimět členy této skupiny, aby se chovali ve stylu, který tyto stereotypy popírá. Něco jako když se američtí imigranti snaží ukázat svoji americkou identitu, když je ohrožena,“ uvedla Colleen Cowgill pro Psypost. Tato myšlenka ji vedle k hypotéze, že se ateisté ke křesťanům chovají jinak, než se křesťané chovají k ateistům.
Studie byla rozdělena na tři části. V první bylo užito 297 účastníků. 150 z nich byli křesťané, 147 ateisté. Tito účastníci dostali za úkol zahrát si hru, v níž má jeden hráč dát druhému určité množství peněz. Říká se tomu „Diktátorská hra“ a má ukázat ekonomické smýšlení člověka.
Diktátorská hra má za úkol ukázat, jak moc se lidé zajímají jen o sebe. Všeobecný předpoklad je, že většina lidí se rozhodne svému protějšku nedat peníze, protože tato akce nemá ani pozitivní ani negativní následky.
Výzkumníci hru pro svoje účely upravili tak, že hráčům řekli, že se bude této hry hrát několik kol a druhý hráč je bude hodnotit. Toto hodnocení pak mají vidět i ostatní lidé. Pak ještě řekli, že druhý hráč ví, že proti němu sedí křesťan nebo ateista.
Kromě toho jim bylo řečeno, že jsou spárováni s ateistou nebo křesťanem. Každý z nich měl rozdělit peníze, které na hru dostal, mezi sebe a partnera. Ve skutečnosti se s partnerem nikdy nesetkali a ve své podstatě byl fiktivní, což také věděli.
Druhé části se účastnilo 233 odlišných účastníků, z nichž bylo 151 křesťanů a 82 ateistů. Test byl téměř stejný, ovšem tato skupina nevěděla, že proti nim nehraje člověk a museli vyplnit dotazník, který hodnotil moralitu jejich partnera
Tyto dvě části zjistily, že křesťané dávali více peněz křesťanům než ateistům. Ateisté však dávali stejné množství křesťanům i ateistům, bez ohledu na jejich vyznání.
Třetí část studie obsahovala 524 účastníků, z nichž bylo 384 křesťanů. Ta ukázala, že tato štědrost ateistů není motivovaná pouze čistým altruismem. Tito účastníci byli rozděleni do dvou skupin. Jedné skupině řekli, že o jejich přesvědčení lidé budou informováni. Oproti tomu druhá si myslela, že se jejich přesvědčení nedozví.
Když ateisté mysleli, že se o nich křesťané jejich vyznání nedozví, dávali více peněz ateistům než křesťanům. Chovali se tedy stejně jako křesťané, projevovali stejné předsudky. „Naše výsledky ukazují, že ateisté se bojí názorů ostatních skupin. Nechtějí být vnímání jako nemorální, protože nevěří v Boha. Proto se jejich strachy alespoň částečně projevují v jejich chování vůči křesťanům v těchto hrách,“ uvedli výzkumníci ve své zprávě.
Tyto dvě skupiny výzkumníky zajímají dlouhodobě. Ain Simpson a Kimberly Rios vloni publikovaly studii, v níž zjistily, že si tyto dvě skupiny vzájemně nerozumí. A ateisté se o křesťanech vyjadřují neslušněji, než je tomu naopak.
„Myslím si, že si ateisté jsou velmi vědomí negativních stereotypů, které o nich panují, takže lze zaznamenat jiné chování vůči křesťanům a v porovnání s křesťany,“ uvedla Cowgill. „Tyto výzkumy ukazují, že stereotypy mají následky, o kterých jsme dodnes netušili.“
Související
Objevili sovětští vědci peklo? Kolský hlubinný vrt skrývá tajemství
Historie lovců a sběračů může být delší, než se myslelo? Zjistili to vědci z Brna
věda , Náboženství , křesťanství , ateismus
Aktuálně se děje
před 11 minutami
Trump se v den voleb pomstil novinářům. Nepohodlným médiím zakázal vstup do volebního štábu
před 41 minutami
Volební místnosti v USA čelí bombovým hrozbám z ruských mailů. 15 států povolalo Národní gardu
před 45 minutami
Policie v Kapitolu zadržela muže politého hořlavinou. Další v Michiganu hrozil útokem, pokud vyhraje Trump
před 1 hodinou
Trump prohlásil, že uzná volební porážku. Pod jednou podmínkou
před 2 hodinami
Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří
před 2 hodinami
Nejistý výsledek prezidentských voleb v USA: Rozhodne jen hrstka klíčových států
před 3 hodinami
Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?
před 4 hodinami
Volby v USA: Co bude, až místnosti zavřou? Vítěze nemusíme znát několik dní
před 5 hodinami
Registrace, fronty i ztráta volebního práva. Volby v USA se od těch českých značně liší
před 5 hodinami
Může Trump vyhrát? Teď už závisí jen na jediném faktoru, připouští jeho poradci
před 5 hodinami
Voliči demokratů a republikánů se vzájemně nenávidí. Americký politolog vysvětlil proč
před 6 hodinami
Expert pro EZ popsal, proč je Trump hrozbou pro americkou demokracii
před 6 hodinami
Volební právo není v USA samozřejmost. Jak může odsouzený zločinec Trump hlasovat?
před 6 hodinami
Konec éry Joea Bidena. Jak bude sledovat volby končící prezident?
před 7 hodinami
USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně
před 7 hodinami
Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků
před 8 hodinami
Američané nevolí jen prezidenta. Rozhodují o politické budoucnosti země
před 8 hodinami
Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa
před 9 hodinami
Rusko přišlo s bizarní teorií, proč v Moldavsku vyhrála prozápadní prezidentka
před 9 hodinami
Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích
Demokratka Kamala Harrisová a republikán Donald Trump postupně ukončují volební kampaň před volebním dnem v USA. Za necelé dva dny bude jasné, kdo se stane prezidentem Spojených států – a kdo skončí v zapomnění dějin. Oba zvolili jiný přístup. Zatímco demokratka je během posledních dnů kampaně smírnější, Trump útočí, na koho jen může.
Zdroj: Jakub Jurek