V Arktidě žije na 30 druhů kříženců

Seattle – Mořští biologové v čele s Brendanem Kellym z Národní laboratoře pro mořské savce v Seattlu ve státě Washington zjistili, že na Arktidě se může nacházel až 34 hybridních druhů zvířat. Píší o tom v nejnovějším vydání časopisu Nature.

Již v minulosti se v polárních oblastech objevila zvířata, která byla považována za křížence. Například v roce 2006 ulovil Kanaďan Jim Martell na Banksově ostrově hybrida ledního medvěda a grizzlyho. Vědci se však domnívali, že šlo o výjimečný případ. Ovšem letos v dubnu eskymák zastřelil dalšího hybrida těchto dvou medvědů. A v roce 2009 byl v Beringově úžině viděn kříženec velryby grónské a velryby černé.

Tato pozorování však přestávají být výjimkami. Oproti minulosti se totiž otepluje klima a kvůli čím dál teplejším létům se mnohá zvířata přesouvají více na sever. A tak se třeba grizzly, který obývá Aljašku, dostává až do kanadské Arktidy. A velryba černá častěji než dříve zavítává ke břehům Grónska.

Křížení může způsobit vyhynutí druhů

Medvědi a kytovci nejsou jedinými druhy, u nichž byla zjištěna hybridizace. Kříženci byli objeveni i mezi tuleněm kroužkovým a pacifickým, tuleněm grónským a čepcolem hřebenatým či mezi sviňuchou obecnou a běloploutvou nebo mezi narvalem jednorohým a běluhou severní. U všech zmíněných platí, že jeden zástupce druhu pochází ze severu a druhý vždy z arktických oblastí.

Hybridní druhy mají značné nevýhody. Kellyho tým varuje, že křížením může dojít ke změnám genetické výbavy a jedinci jsou tak téměř odsouzeni k zahynutí. Kupříkladu hybrid běluhy a  narvala, tzv. narluga, postrádá kel důležitý při bojích mezi samci. Kříženec grizzlyho a ledního medvěda, tak zvaný pizzly, má sice větší drápy, ale není tak dobrý plavec jako lední medvědi a nemá ani tolik podkožního tuku, který by ho chránil před zimou.

Proto se zoologové obávají, že pokud bude křížení pokračovat, může některým druhům hrozit až vyhynutí. Nejohroženějšími jsou velryby černé. Dnes je jich méně než 200 kusů.

Bude-li i nadále pokračovat globální oteplování a tání ledovců takovým tempem jako dnes (v 80. letech bylo na Arktidě 5,5 milionu km² ledu, v roce 2007 pouze 4,1 milionu), jsou některé druhy velmi ohrožené.

Související

Více souvisejících

Zvířata arktida

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy