Někdo vám lže. Jak to poznáte?

Mezinárodní právnická firma se sídlem v Austrálii provedla výzkum, podle jehož výsledků žije jeden z pěti manželských párů z celého světa ve lži. Manželé si lžou ve věcech majetku, osobních vztahů i své minulosti. Lži se ale netýkají jen párů, narazit na ně můžete i mezi přáteli nebo dětmi. Jeden britský výzkum zaměřený na upřímnost, resp. neupřímnost lidí, dokonce zjistil, že muži lžou v průměru třikrát denně, zatímco ženy "pouze" dvakrát. Jak ale v této změti poznat, co je pravda?

Studie zaštiťována mezinárodní právnickou firmou Slater & Gordon zahrnula 2175 manželských párů a zjistila, že jedna pětina manželských párů celého světa žije ve lži. Z těch, kteří lež přiznali, však pouhých 25 % lidí uvedlo, že svému partnerovi lhali v něčem důležitém. Podle čeho je možno určit míru lži však stále zůstává záhadou.

Co více, pouhých 42 % z těch, kteří svým životním partnerům lžou, se se svou lží cítí v bezpečí. Většina „hříšníků" se při výzkumu přiznala, že představa toho, že bude jejich lež vyzrazena, jim nedovoluje v noci klidně spát. To má potom za následek časté výkyvy nálad a všudypřítomný pocit viny, který provinilce stresuje.

Zajímavé však je, že pouhých 26 % lhářů uvedlo, že si myslí, že prozrazení jejich tajemství by znamenalo konec manželství. Lidé, kteří se při výzkumu zařadili mezi těchto 26 %, jsou na tom většinou hůře než všichni ostatní. Kromě poruch spánku a výčitek se často uchylují k alkoholismu, nebo je stíhají záchvaty paniky.

Více než 12 % z těch, co svým partnerům lžou, se nakonec přiznalo k tomu, že aby svou lež udrželi v tajnosti, museli se přestat stýkat s některými svými přáteli, kteří znali pravdu, museli odejít z práce nebo si dokonce půjčit peníze.

Tajemství, která se lidé snaží utajit před svými drahými polovičkami, jsou různá. Některá se týkají problémů s penězi nebo drogami, jiná souvisí s porušováním zákona a pravdě o sexuálních chutích daného člověka. Páry před sebou také často navzájem tají bankovní konta a platební karty, aby mohli nakupovat určité věci bez partnerova vědomí.

Studie washingtonského psychologa Phila McGrawa pro změnu uvádí, že muži za svůj život vymyslí až sto tisíc lží, zatímco ženy jen padesát tisíc. Britský výzkum z roku 2011 pro změnu ukázal, že muž lže zhruba třikrát denně, žena dvakrát za den.

Většinou se prý jedná o milosrdné lži, které mají předejít hádkám v partnerském vztahu. Nejčastější ženskou lži je obligátní věta "Nic mi není", zatímco mužské lži se nejčastěji týkají alkoholu.

Rozeznat lež ale není vždy jednoduché, přesto vám k tomu může dopomoci několik triků. Robert Feldman, psycholog Massachusettské univerzity, tvrdí, že během desetiminutového rozhovoru lže až 60% lidí, přičemž ženy lžou kvůli tomu, aby se osoba, se kterou si povídají, cítila lépe. Muži zase klamou proto, aby oni sami vypadali lépe. 

Jak rozeznat pravdu od lži?

Mistři ve lhaní mají své příběhy do detailu promyšlené, většina lidí ale lež vymýšlí v aktuální nepohodlné situaci od toho se celý příběh odvíjí. Jedním ze základních znaků lži je proto chybějící celistvost příběhu, kdy jedna osoba jednoduše lže každému trochu jinak, protože si sama svou vymyšlenou verzi nepamatuje.

Lháři se také často vyhýbají přímým odpovědím. Zametají je pod koberec nebo se o věcech, v nichž lžou, odmítají bavit. Naopak se často snaží zpochybnit tazetele či jeho důvěryhodnost a pomyslný míč tak uměle přehrávají na jeho stranu hřiště. 

Lež se dá také vcelku jednoduše poznat na pohybu očí. Členové britských speciálních jednotek SAS jsou cvičeni tak, aby při případnem zajetí a výslechu udrželi koncentraci očí a pozornost směrem k tazateli. I nepatrný pohyb očí totiž dokáže prozradit lež podle toho, jakým směrem se dotyčný dívá.

Pokud se oči osoby po dotazu nebo během mluvení stočí doprava nahoru, s největší pravděpodobností se dotyčný snaží rozpomenout na nějakou událost. Pokud se ale očí stočí doleva nahoru, osoba si příběh, který vypráví, nebo odpověď, kterou sděluje, pravděpodobně vymýšlí nebo přikrášluje, tvrdí členové SAS. Pokud se oči stočí dolů, jde o citlivé téma, které danou osobu nějak postihlo.

Někteří psychologové tvrdí, že lháři se také často prozradí například změnou hlasu, lehkou změnou barvy pokožky a rozšířením zorniček. Tyto příznaky často doprovází již zmiňované vyhýbání se odpovědím a výpady proti osobě, kterou se lhář snaží oklamat, často velmi osobní a přesahující rovinu běžného rozhovoru.

Dalšími příznaky bývají v mnoha případech nápadné doteky tváře. Osoba, která lže, se snaží zamaskovat situaci a odvést pozornost od toho, co říká. Proto svá slova doprovází například škrábáním na bradě nebo promnutím si očí. 

Autorita v oboru odhalování lží, profesor Paul Ekman ze San Franciska, se také soustřeďuje na výrazy obličeje. Ten má k dispozici 43 svalů, které mohou vytvořit kolem deseti tisíc různých výrazů a grimas. Ty kolikrát trvají pouze několik sekund, i z nich lze ale vyčíst, pokud osoba lže. 

Příznakem také bývá ztížené dýchání a zvýšená tvorba potu vznikající kvůli lehké nervozitě. Lhář se o lži snaží přesvědčit nejen vás, ale i sám sebe, proto svůj příběh klidně i několikrát zopakuje a mnohdy je nadmíru upovídaný.

Žádnou lež ale nelze rozeznat stoprocentně a obzvláště to platí u lží, které jsou připraveny dopředu. Vůbec nejtěžší je ale poznat lež ve chvíli, kdy osoba, která se vás snaží oklamat, svému příběhu skutečně věří. Pak ale lže především sama sobě.

Související

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.
Ilustrační foto

NÁVOD: Jak si připravit nouzové zavazadlo pro případ krize?

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, Evropská unie vyzývá členské státy, aby připravily pro své občany nouzové balíčky na přežití po dobu 72 hodin v rámci nové strategie připravenosti, kterou ve středu představila Evropská komise. Tento plán, známý jako Preparedness Union Strategy, se zaměřuje na zvýšení zásob základních potřeb, zlepšení spolupráce mezi civilními a vojenskými složkami a posílení odolnosti vůči budoucím krizím.

Více souvisejících

Lidé Láska, intimnosti, vztahy

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Hokej, ilustrační fotografie.

Hertl národní tým neposílí. Vegas ho nepustilo, neprošel lékařskou prohlídkou

Už během pátečního dne se začaly objevovat zprávy o tom, že by pokud by český útočník Tomáš Hertl posílil národní tým na mistrovství světa v dánském Herningu, rovnalo by se to spíše zázraku vzhledem k jeho zranění ramene. Právě kvůli rameni neprošel klubovou lékařskou prohlídku, na základě čehož ho tak klubové vedení nakonec nepustilo.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Zelenskyj se snaží přesvědčit Trumpa, že Putin ho vodí za nos. Má šanci uspět?

V napjaté geopolitické hře mezi Kyjevem a Moskvou se zdá, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj aktuálně vítězí v boji o přízeň Donalda Trumpa. Ten se totiž po svém znovuzvolení snaží sehrát roli prostředníka mezi válčícími stranami. Zelenskyj ale doufá, že Trump konečně uvidí realitu — že Vladimir Putin o žádný skutečný mír nemá zájem a jen zdržuje, aby dosáhl svých maximalistických cílů.

včera

Francie na MS v hokeji

Dánové překvapení s Maďary nedopustili, Rakušané poslali Francouze do boje o záchranu

Poté, co ve čtvrtek večer Maďaři inkasovali od českých hokejistů šest branek, se ani ne dvacet čtyři hodin po tomto zápase utkali s domácím Dánskem. Přestože ani tady rozhodně neplnili roli favorita, minimálně ze začátku to vypadalo, že se chtějí vrátit na vítěznou vlnu, na kterou nasedli překvapivě v zápase s Kazachstánem. K šoku domácích fanoušků totiž právě Maďaři vedli nad Dány po téměř sedmi minutách hry. Jenže další branky už v zápase nepřidali, postupně ztráceli síly a na ledě úřadovali už jenom Dánové, kteří pak do závěrečné sirény nasázeli hned osm branek. Ve skupině A si pak Rakušané poradili 5:2 s Francouzi, kteří tak budou mít honičku v bojích o záchranu.

včera

Donald Trump

Lidé v Pásmu Gazy hladoví, ale USA situaci vyřeší, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump během závěrečného dne své cesty po Perském zálivu prohlásil, že lidé v Pásmu Gazy čelí hladomoru, a slíbil, že Spojené státy „situaci vyřeší“. V Gaze mezitím pokračovalo intenzivní izraelské bombardování, které za posledních 72 hodin znovu vystupňovalo násilí a přineslo stovky dalších obětí.

včera

Donald Trump

Trump: 150 zemím dochází čas, hodiny tikají

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek na konci své cesty po Blízkém východě oznámil, že desítky zemí, které se dosud nedohodly na nových obchodních podmínkách se Spojenými státy, brzy pocítí citelné zvýšení cel. Bílý dům podle něj nemá kapacitu jednat najednou se všemi zájemci, a tak v nejbližších týdnech jednostranně rozhodne, jak vysoké budou cla pro každou zemi.

včera

MS v hokeji

Finům k jasné výhře pomohl čtyřmi trefami Tolvanen, Švýcarům stejným způsobem Andrighetto

Ve čtvrtek se roztočil již sedmý hrací den hokejového světového šampionátu. Tento hrací den začal dvěma jasnými výhrami, přičemž se o ně ve skupině A Finové, kteří předvedli svůj rozhodně nejlepší dosavadní výkon na tomto turnaji, a Švýcaři. Seveřané totiž výhrou 9:1 deklasovali Slovince s tím, že k tomuto výsledku pomohl vedle šestkrát asistujícího Teräväinena Tolvanen, jenž zaznamenal čtyři branky. Čtyři branky od jednoho hokejisty pak padly i ve druhém souběžně hraném zápase ve skupině B, přičemž jejich autorem byl Andrighetto. I proto nakonec Švýcaři nad Němci vyhráli 5:1.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Moskva a Kyjev se dohodly na výměně tisíců zajatců. Chceme co mír co nejdřív, řekl Zelenskyj po hovoru s Trumpem

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj v pátek večer prohlásil, že jeho země je připravena podniknout „nejrychlejší možné kroky“ k dosažení skutečného míru. Učinil tak krátce po důležitém telefonickém hovoru s prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem a dalšími evropskými lídry, který se odehrál po skončení mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem v Istanbulu.

včera

Salman Rushdie

Útočník na Salmana Rushdieho odsouzen na 25 let vězení

Americký soud v pátek poslal na 25 let do vězení Hadiho Matara, sedmadvacetiletého muže z New Jersey, který v srpnu 2022 na veřejném pódiu v New Yorku brutálně zaútočil na britského spisovatele s indickými kořeny, Sira Salmana Rushdieho. Útok, který šokoval světovou veřejnost, zanechal slavného autora trvale postiženého – přišel o zrak na jedno oko, má ochrnutou ruku a utrpěl vážné poranění jater, píše BBC.

včera

Mírová jednání v Istanbulu

Mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou ztroskotaly po méně než dvou hodinách

Mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, která se v pátek po více než třech letech znovu odehrála na neutrální půdě v Istanbulu, skončila dříve, než se očekávalo. Podle Sky News trvaly méně než dvě hodiny a nepřinesly žádný hmatatelný pokrok. Ruská strana přesto označila výsledky rozhovorů za „uspokojivé“ a avizovala pokračování dialogu, ovšem Kyjev a západní lídři zůstávají skeptičtí.

včera

včera

včera

EU ostře odmítá obchodní dohodu s Trumpem po vzoru Velké Británie. Hrozí odvetnými opatřeními

Evropské země ve čtvrtek důrazně varovaly, že odmítnou jakoukoli obchodní dohodu se Spojenými státy vedenými prezidentem Donaldem Trumpem, pokud by se podobala nedávno uzavřené dohodě mezi Washingtonem a Londýnem. Evropské státy odmítají základní desetiprocentní clo jako výchozí bod jednání a varují před možnými odvetnými kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy