Lidské tělo živí nepředstavitelné množství mikroorganismů. K čemu skutečně slouží?

Bakterie a další mikroorganismy mohou být pro zdraví člověka stejně tak nebezpečné, jako prospěšné. Některé žijí ve střevech a napomáhají správné funkci trávení, jiné se starají o povrch naší kůže. Další nás ale mohou zabít. Vědci proto zmapovali mikroorganismy, které žijí v lidském těle a na kůži, a zjistili, že zdravý člověk jich má 10 tisíc druhů. K čemu ale slouží?

Základní stavbu lidského těla tvoří buňky. V lidském těle se jich nachází desítky až bilionů jsou základem veškerého života na zemi. Ačkoliv se zdá tento počet neuvěřitelný, máme v sobě ještě něco dalšího, čeho je mnohem, mnohem více. Bakterií.

Mnohé z těchto organismů pomáhají udržet tělo člověka ve zdravé formě. Kdyby se všechny mikroorganismy žijící v těle a na kůži zvážily, vydalo by to na několik kilogramů. Vyplývá to ze studie financované americkou vládou, kterou zveřejnily magazíny Nature a Public Library of Science.

Ukazuje se, že takřka každý člověk nosí určité typy škodlivých bakterií, patogenů způsobujících specifické infekce. Pokud je ale člověk zdravý tak, jako bylo 242 amerických dobrovolníků, kteří se zúčastnili testování, tyto mikroorganismy žijí po boku neškodných a prospěšných bakterií, jimiž jsou možná kontrolovány.

Kolik přesně jich lidské tělo obsahuje záleží na zdraví člověka, věku a dalších faktorech. Odhaduje se ale, že jich může být deset tisíc druhů v celkovém počtu až několika trilionů. Taková čísla jsou jen těžko představitelná, pokud se ale zadíváte na malý povrch vaší kůže, žije na něm zhruba 10 tisíc bakterií. Pod povrchem následně další milion. K životu je ale potřebujeme a starají se o správný chod lidského těla.

Zřejmě nejznámější jsou střevní bakterie obývající tlusté a tenké střevo. Rozkládají potravu a napomáhají správné funkci trávení, ale umí toho i mnohem víc. Dokáží přežít bez přítomnosti kyslíku, budují naši imunitu a vyrábí celou řadu důležitých látek, ze kterých naše tělo čerpá sílu.

Bakterie se nachází ale i v dalších částech těla. V dutině ústní vytvářejí například zubní plak, najdeme je také v průduškách, v pohlavních orgánech a na kůži. Pomáhají vzdorovat cukrovce, obezitě, a podle posledních studií dokonce mají vliv na správné fungování mozku.

Ne všechny bakterie jsou ale tělu prospěšné a ne vždy jich máme dostatek či správně fungují. Moderní medicína naštěstí zná způsoby, jak bojovat s jejich nedostatkem či přebytkem, a využívá k tomu probiotika nebo antibiotika. Ta ale postupně přestávají účinkovat a stále více bakterií si vytváří na antibiotika rezistenci.

Kritické riziko existuje u tří druhů bakterií: acinetobakterií, pseudomonas a enterobakterií (včetně kmenů E.coli). Ty jsou odolné i vůči těm nejnovějších antibiotikům a jsou příčinou většiny závažných infekcí vzniklých v nemocničním prostředí.

Odborníci již dlouhou dobu věděli, že lidské tělo koexistuje s biliony mikroorganismů. Nevěděli však, jaké mikroorganismy žijí v tělech zdravých lidí a co tam skutečně dělají.

Dál chtějí experti prozkoumat, proč některé mikroorganismy jsou pro určité lidi škodlivé a pro jiné nikoli. Položí si rovněž otázku, co mění lidskou "mikrobiální zoo" tak, že člověku pak hrozí různá onemocnění od infekcí po lupenku.

Bakterie mají ještě jedno zajímavé specifikum. Vzhledem k tomu, že děloha je zcela sterilní, plod je od vlivu bakterií zcela eliminován. Jakmile se ale malé dítě narodí, během několika dní si, zejména ve střevech, vybuduje pořádnou zásobárnu bakterií. Bez nich by totiž nástrahy dnešního světa nepřežilo.

Související

Při výběru bydlení začínají lidé zohledňovat i energetickou úspornost. Původní zpráva

Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti

Pasivní a energeticky úsporné domy se stávají stále populárnějšími, a to i přes vyšší počáteční investice. Banky jako Raiffeisenbank a ČSOB dle svých slov nabízejí řadu výhod, které motivují k investicím do udržitelných staveb, jež přinášejí dlouhodobé úspory, zlepšují komfort bydlení a přispívají k ochraně životního prostředí. 

Více souvisejících

Lidé Vědci viry a bakterie

Aktuálně se děje

před 44 minutami

před 1 hodinou

Sýrie, ilustrační foto

Turecké nálety devastují Sýrii. Novináři odhalili skutečný rozsah útoků

Turecké nálety na ropné a plynové infrastruktury v kurdské autonomní správě severovýchodní Sýrie (AANES) přispěly k výraznému zhoršení životních podmínek více než milionu lidí. Podle údajů BBC provedlo mezi říjnem 2019 a lednem 2024 Turecko více než 100 útoků, které poškodily klíčové elektrárny, vodní stanice a infrastrukturu. 

před 1 hodinou

Ilustrační foto

Bilion dolarů za záchranu počasí na Zemi? Podle ekonomů nejde o vysokou částku

Přechod na udržitelnější ekonomiku vyžaduje investice ve výši přibližně 1 bilionu dolarů ročně do roku 2030. Podle předních ekonomů však tato částka nepředstavuje neúnosnou zátěž pro rozpočty vyspělých zemí. Naopak by investice mohly podpořit zelený ekonomický růst a snížit rizika spojená s klimatickými změnami, uvedl server The Guardian.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Lidskost v Pásmu Gazy zemřela? OSN popsala jeden z nejhorších incidentů

V sobotu bylo v jižní části Pásma Gazy vyrabováno téměř 100 nákladních aut s humanitární pomocí, což OSN označila za jeden z nejhorších incidentů svého druhu. Podle UNRWA, agentury OSN pro palestinské uprchlíky, bylo z celkových 109 vozů směřujících z přechodu Kerem Šalom do Gazy vyrabováno 97 vozidel. Uvedl to server CNN.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Roman Červenka během oslav na Staroměstském náměstí Prohlédněte si galerii

Fotograf serveru EuroZprávy.cz podruhé za sebou uspěl v rámci Czech Press Photo

Druhým rokem v řadě uspěl v jedné z kategorií prestižní fotografické soutěže Czech Press Photo fotograf serveru EuroZprávy.cz Michal Zelinka. Mezinárodní porota letos ocenila jeho snímky z oslav zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji na domácím šampionátu, které hostilo Staroměstské náměstí. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Počasí

Výhled počasí do půlky prosince: Zima začne úřadovat

Téměř až do Vánoc vidí aktuálně meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a slibují střídání chladnějších a teplejších epizod v nadcházejících dnech a týdnech. Připravit se máme také na první významnější sněhové srážky. 

včera

včera

včera

Anora

RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií

Česká kina právě hrají černou komedii říznutou sociálním dramatem, která letos opanovala festival v Cannes a odnesla si Zlatou palmu. Křehká i třeskutě absurdní Anora o americké striptérce a jejím vztahu se synem ruského oligarchy patří ke komediálním vrcholům tohoto roku, ačkoli bychom od jejího tvůrce Seana Bakera čekali možná trochu něco jiného.

včera

Josep Borrell

Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se opřel do evropských zemí za to, že nerozumí jednotnému jazyku moci. Odstupující vrcholný diplomat to řekl v době, která je pro budoucnost evropské bezpečnosti velice důležitá. Brzy bude zažívat zvýšený tlak z Washingtonu a nastoupí nová šéfka diplomacie s daleko více konfrontačním vztahu k Rusku. 

včera

Počasí

Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové

Začal nový týden, který podle meteorologů přinese proměnlivé a dynamické počasí. Česko se dočká silného větru a sněžení i v nížinách. Na horách by do víkendu mohlo napadnout i několik desítek centimetrů sněhu. Zejména druhá polovina pracovního týdne bude již typicky zimní, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

Kateřina Kolouchová

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.

včera

Podezřelý incident v Baltském moři. Podmořský kabel je mimo provoz

Finské úřady vyšetřují poškození podmořského kabelu, který vede Baltským mořem do Německa. Upozornil na to server DW. Státem vlastněná společnost Cinia v pondělí oznámila, že odhalila problém u kabelu C-Lion1. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy