Spojené státy chtěly ve vesmíru postavit jadernou základnu. Proč měly v plánu na Měsíci odpálit atomovou zbraň?

Spojené státy plánovaly odpálit na povrchu Měsíce atomovou bombu. Jaderný výbuch na jediné přirozené družici naší planety měl být především demonstrací síly v době studené války. Informuje o tom server The Telegraph.

Tajný projekt se skrýval pod názvy "Studie měsíčních výzkumných letů" či "Projekt A119". Americké vojenské elity doufaly, že Sovětský svaz bude ohromen, výbuch by totiž pravděpodobně byl viditelný ze Země.

Z dokumentů, které získala televizní stanice CNN, vyplývá, že projekt se zrodil v roce 1958, v době studené války, kdy vrcholily závody v jaderném zbrojení. 

Odpálení atomové bomby mělo povzbudit americký vesmírný program v době, kdy Spojené státy pouze s údivem sledovaly úspěchy sovětského kosmického úsilí. Obdobné úvahy začaly vznikat v reakci na šokující vypuštění první umělé družice "Sputnik" v roce 1957, dodává fyzik Leonar Reiffel, který se na projektu podílel.

Explozi měla zajistit klasická atomová nálož, vodíková bomba byla pro tehdejší raketové nosiče příliš těžká. Detonace měla také vyzkoušet, jestli jsou jaderné zbraně použitelné i ve vesmíru.

Hovořilo se také o tom, že by se na Měsíci vybudovala vojenská základna vybavená jadernými zbraněmi. Ta měla sloužit pro případ, že by tu pozemskou Sovětský svaz Americe zničil.

Vojáci však projekt v roce 1959 ukončili, jelikož se obávali možného dopadu na Zemi v případě, kdy by mise selhala. Spojené státy se následně zaměřily na civilní vesmírný program. V polovině 60. let se jim podařilo náskok Sovětského svazu v této oblasti dohnat, vítězství ve vesmírných závodech pak zpečetilo přistání pilotované mise Apollo11 na Měsíci v roce 1969.

Související

Více souvisejících

USA (Spojené státy americké) Jaderné zbraně jaderné zbraně - vesmír, Měsíc studená válka

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy