Podivná večeře v Klubu objevitelů. Podávalo se maso dávno vyhynulého tvora?

Řada lidí s úsměvem vzpomíná na to „podivné maso“, které se jim ve školní jídelně dostalo na talíř. Přímou otázku směrem k obsluze, z čeho přesně oběd vařili, obvykle následovala stručná odpověď typu „myslím, že jsem tam dala hovězí“. Členové Klubu objevitelů zažili při jedné ze svých výročních večeří podobné překvapení.

Klub objevitelů, založený roku 1904 v New Yorku, je spolek nadšenců, kteří podporují výzkum přírody. K jeho členům patřilo mnoho význačných osobností, např. americký prezident Theodore Roosevelt, jenž vyčlenil určité veřejné pozemky výhradně pro činnost badatelů, Neil Armstrong, první člověk na Měsíci či Don Walsh a Jacques Piccard, první lidé sestoupavší na dno Mariánského příkopu, nejhlubší místo zemského povrchu.   

Kromě vedení listiny členů, která dokumentuje kdo je kdo ve světě objevů a vědy, pořádá Klub objevitelů každoročně slavnostní večeři. Jejich cílem se stala propagace exotických potravin. Jedna z nejslavnějších večeří Klubu se podle internetových stánek promegaconnections.com odehrála 13. ledna 1951.  

Tento večer, jenž do povědomí veřejnosti vstoupil díky článku v časopise The Christian Science Monitor, si členové Klubu údajně pochutnávali na mamutím mase. Pocházelo prý ze soukromých zásob reverenda Barnarda Hubbarda, který ho získal v zamražené podobě z ostrova Akutan. Neobvyklou večeři měly doplňovat sklenice s kusem ledu z ledovce a vařené maso z tichomořských pavoučích krabů. Už jen jedna noha tohoto kraba obsahuje dostatek masa pro nasycení deseti lidí.   

Jedna porce se dostala i do muzea 

Několik kousků tehdy podávaného masa se dostalo i do muzea. Paul Griswold Howes, jeden z členů Klubu cestovatelů, se totiž každoroční večeře nemohl zúčastnit. Vzorky masa mu poskytl Wendel Phillips Dodge, předseda tehdejší výroční večeře. Dodge tehdy nezvyklý muzejní exponát identifikoval nikoliv jako mamuta, ale jako něco mnohem vzácnějšího. Vybraná společnost měla podle něj tu čest ochutnat maso z vyhynulého obrovského pozemního lenochoda.

Pokud by skutečně šlo o vymřelého lenochoda, věda by pravděpodobně musela radikálně přehodnotit své znalosti o tomto tvorovi. Wendel Dodge ale spíše tahal Paula Howese jen za nos, protože krátce po večeři napsal článek, ve kterém popisuje objev magického lektvaru. Ten prý dokáže přeměnit mořskou želvu z Indického oceánu na obřího lenochoda z Hádova podsvětí.

Původ tajemného masa nakonec určili výzkumníci z univerzity Yale na základě DNA. Ze zachovalého kusu masa extrahovali genetickou informaci a následně ji porovnali s DNA obratlovců v dostupných databázích. Zjistili, že tehdejší večeře neobsahovala ani maso z mamuta, ani z obřího lenochoda. Byla to totiž skutečně jen mořská želva.

Související

doba ledová

Vědci zkoumali nelegální slonovinu, test DNA odhalil překvapivou věc

Vzorky DNA odebrané v Kambodži z nelegální slonoviny, odhalily překvapivou věc. Jeden ze vzorků zadržených na místním trhu byl totiž vyroben z mamutího klu. Sbírání DNA vzorků pomáhá ochranářům v boji s pytláky a překupníky. Na výzkumu se podílejí vědci z Edinburské zoo.

Více souvisejících

mamut New York potraviny jídlo

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Od příští sezóny ponese nejvyšší fotbalová liga jméno sázkovky Chance. Přiteče díky ní čtvrtmiliarda ročně

Až letos v červenci odstartuje nová sezóna tuzemské nejvyšší fotbalové soutěže, už se v jejím názvu neobjeví jméno sázkové kanceláře Fortuna, ale jejího konkurenta Chance. Právě tato sázková kancelář totiž vyhrála výběrové řízení na titulárního partnera první fotbalové ligy a díky tomu si tak tuzemský profesionální fotbal od příští sezóny dalších pět let přijde na čtvrtmiliardy ročně.

včera

Papežův zákon

RECENZE: Papežův zákon o prohnilé církvi stojí i padá na velikášském akademismu

Poté, co byl u nás snímek Papežův zákon uveden v rámci nesoutěžní sekce karlovarského festivalu, se dostává i do široké distribuce. Italský film se noří do temné historie církve a skrze příběh na základě skutečných událostí reflektuje krutost lidské manipulace, společenskou rozštěpenost i individuální osudy na pozadí velkých dějin.

včera

včera

Michal Koudelka

Vláda chce urychlit výstavbu OZE, prezidentovi navrhla povýšení šéfa BIS Koudelky.

Příprava výstavby obnovitelných zdrojů energie ve vybraných lokalitách by v Česku neměla trvat déle než rok. K dosažení tohoto cíle má přispět vymezení tzv. akceleračních zón určených pro jejich výstavbu podle pravidel, která schválila vláda na středečním jednání. Navrhla také povýšení šéfa BIS Michala Koudelky do hodnosti generálmajora. 

včera

včera

Charles Leclerc

Stáj Scuderia Ferrari mění název + FOTO

Neuvěřitelné se stává skutečností. Ferrari je jediným týmem, který nepřetržitě závodí v přední motoristické disciplíně od založení formule 1 v roce 1950. Žádný tým nezastává takovou tradici jako Scuderia. Tradice – kterou nyní Italové (částečně) boří.

včera

včera

Petr Rada, trenér

Radovi se snížil trest za rasismus z osmi na tři měsíce. I tak je ale trenér pražské Dukly zklamaný

Původně vyslovený trest ze strany disciplinární komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) pro kouče druholigové pražské Dukly Petra Rady za rasistickou urážku vůči již bývalému kouči Brna Tomáši Poláchovi vyvolal velké debaty ve veřejném prostoru. Byl totiž rekordní, konkrétně osmiměsíční. Po verdiktu odvolací komise se ale bude moci pětašedesátiletý kouč vrátit na lavičku již po třech měsících. Zkrácení trestu i pro Duklu znamená, že se bude muset obejít bez Rady až do konce právě probíhající sezóny, jelikož zákaz činnosti mu nově vyprší až začátkem sezóny příští.

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Krycí jméno ukrajinského vojáka „Niemachny“.

V ruském zajetí: Psi žijí lépe. Ztratil jsem jakoukoli naději a vůli žít

Ukrajinský voják přezdívaný „Niemachny“, který strávil 13 měsíců v ruském zajetí, promluvil o tom, co všechno prožil, když padl do zajetí po bojích o Azovstal v Mariupolu. „V kasárnách nás bylo hodně. Byla tam dvě patra a asi půl stovky plus-minus lidí. Spali jsme vlastně na sobě, na podlaze,“ vzpomíná. A dodává hned na začátku „Rusové se snažili přimět Ukrajince střílet do vlastních zajatců.“

včera

včera

včera

včera

Vzpoura zaměstnanců RTVS: Chceme svobodnou veřejnoprávní instituci

Situace na Slovensku se rychle mění. Zaměstnanci RTVS vydali protestní prohlášení a to krátce po schválení zákona o STVR Ficovou vládou.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy