Podivná večeře v Klubu objevitelů. Podávalo se maso dávno vyhynulého tvora?

Řada lidí s úsměvem vzpomíná na to „podivné maso“, které se jim ve školní jídelně dostalo na talíř. Přímou otázku směrem k obsluze, z čeho přesně oběd vařili, obvykle následovala stručná odpověď typu „myslím, že jsem tam dala hovězí“. Členové Klubu objevitelů zažili při jedné ze svých výročních večeří podobné překvapení.

Klub objevitelů, založený roku 1904 v New Yorku, je spolek nadšenců, kteří podporují výzkum přírody. K jeho členům patřilo mnoho význačných osobností, např. americký prezident Theodore Roosevelt, jenž vyčlenil určité veřejné pozemky výhradně pro činnost badatelů, Neil Armstrong, první člověk na Měsíci či Don Walsh a Jacques Piccard, první lidé sestoupavší na dno Mariánského příkopu, nejhlubší místo zemského povrchu.   

Kromě vedení listiny členů, která dokumentuje kdo je kdo ve světě objevů a vědy, pořádá Klub objevitelů každoročně slavnostní večeři. Jejich cílem se stala propagace exotických potravin. Jedna z nejslavnějších večeří Klubu se podle internetových stánek promegaconnections.com odehrála 13. ledna 1951.  

Tento večer, jenž do povědomí veřejnosti vstoupil díky článku v časopise The Christian Science Monitor, si členové Klubu údajně pochutnávali na mamutím mase. Pocházelo prý ze soukromých zásob reverenda Barnarda Hubbarda, který ho získal v zamražené podobě z ostrova Akutan. Neobvyklou večeři měly doplňovat sklenice s kusem ledu z ledovce a vařené maso z tichomořských pavoučích krabů. Už jen jedna noha tohoto kraba obsahuje dostatek masa pro nasycení deseti lidí.   

Jedna porce se dostala i do muzea 

Několik kousků tehdy podávaného masa se dostalo i do muzea. Paul Griswold Howes, jeden z členů Klubu cestovatelů, se totiž každoroční večeře nemohl zúčastnit. Vzorky masa mu poskytl Wendel Phillips Dodge, předseda tehdejší výroční večeře. Dodge tehdy nezvyklý muzejní exponát identifikoval nikoliv jako mamuta, ale jako něco mnohem vzácnějšího. Vybraná společnost měla podle něj tu čest ochutnat maso z vyhynulého obrovského pozemního lenochoda.

Pokud by skutečně šlo o vymřelého lenochoda, věda by pravděpodobně musela radikálně přehodnotit své znalosti o tomto tvorovi. Wendel Dodge ale spíše tahal Paula Howese jen za nos, protože krátce po večeři napsal článek, ve kterém popisuje objev magického lektvaru. Ten prý dokáže přeměnit mořskou želvu z Indického oceánu na obřího lenochoda z Hádova podsvětí.

Původ tajemného masa nakonec určili výzkumníci z univerzity Yale na základě DNA. Ze zachovalého kusu masa extrahovali genetickou informaci a následně ji porovnali s DNA obratlovců v dostupných databázích. Zjistili, že tehdejší večeře neobsahovala ani maso z mamuta, ani z obřího lenochoda. Byla to totiž skutečně jen mořská želva.

Související

doba ledová

Vědci zkoumali nelegální slonovinu, test DNA odhalil překvapivou věc

Vzorky DNA odebrané v Kambodži z nelegální slonoviny, odhalily překvapivou věc. Jeden ze vzorků zadržených na místním trhu byl totiž vyroben z mamutího klu. Sbírání DNA vzorků pomáhá ochranářům v boji s pytláky a překupníky. Na výzkumu se podílejí vědci z Edinburské zoo.

Více souvisejících

mamut New York potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 26 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích

Demokratka Kamala Harrisová a republikán Donald Trump postupně ukončují volební kampaň před volebním dnem v USA. Za necelé dva dny bude jasné, kdo se stane prezidentem Spojených států – a kdo skončí v zapomnění dějin. Oba zvolili jiný přístup. Zatímco demokratka je během posledních dnů kampaně smírnější, Trump útočí, na koho jen může.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy