Podivná večeře v Klubu objevitelů. Podávalo se maso dávno vyhynulého tvora?

Řada lidí s úsměvem vzpomíná na to „podivné maso“, které se jim ve školní jídelně dostalo na talíř. Přímou otázku směrem k obsluze, z čeho přesně oběd vařili, obvykle následovala stručná odpověď typu „myslím, že jsem tam dala hovězí“. Členové Klubu objevitelů zažili při jedné ze svých výročních večeří podobné překvapení.

Klub objevitelů, založený roku 1904 v New Yorku, je spolek nadšenců, kteří podporují výzkum přírody. K jeho členům patřilo mnoho význačných osobností, např. americký prezident Theodore Roosevelt, jenž vyčlenil určité veřejné pozemky výhradně pro činnost badatelů, Neil Armstrong, první člověk na Měsíci či Don Walsh a Jacques Piccard, první lidé sestoupavší na dno Mariánského příkopu, nejhlubší místo zemského povrchu.   

Kromě vedení listiny členů, která dokumentuje kdo je kdo ve světě objevů a vědy, pořádá Klub objevitelů každoročně slavnostní večeři. Jejich cílem se stala propagace exotických potravin. Jedna z nejslavnějších večeří Klubu se podle internetových stánek promegaconnections.com odehrála 13. ledna 1951.  

Tento večer, jenž do povědomí veřejnosti vstoupil díky článku v časopise The Christian Science Monitor, si členové Klubu údajně pochutnávali na mamutím mase. Pocházelo prý ze soukromých zásob reverenda Barnarda Hubbarda, který ho získal v zamražené podobě z ostrova Akutan. Neobvyklou večeři měly doplňovat sklenice s kusem ledu z ledovce a vařené maso z tichomořských pavoučích krabů. Už jen jedna noha tohoto kraba obsahuje dostatek masa pro nasycení deseti lidí.   

Jedna porce se dostala i do muzea 

Několik kousků tehdy podávaného masa se dostalo i do muzea. Paul Griswold Howes, jeden z členů Klubu cestovatelů, se totiž každoroční večeře nemohl zúčastnit. Vzorky masa mu poskytl Wendel Phillips Dodge, předseda tehdejší výroční večeře. Dodge tehdy nezvyklý muzejní exponát identifikoval nikoliv jako mamuta, ale jako něco mnohem vzácnějšího. Vybraná společnost měla podle něj tu čest ochutnat maso z vyhynulého obrovského pozemního lenochoda.

Pokud by skutečně šlo o vymřelého lenochoda, věda by pravděpodobně musela radikálně přehodnotit své znalosti o tomto tvorovi. Wendel Dodge ale spíše tahal Paula Howese jen za nos, protože krátce po večeři napsal článek, ve kterém popisuje objev magického lektvaru. Ten prý dokáže přeměnit mořskou želvu z Indického oceánu na obřího lenochoda z Hádova podsvětí.

Původ tajemného masa nakonec určili výzkumníci z univerzity Yale na základě DNA. Ze zachovalého kusu masa extrahovali genetickou informaci a následně ji porovnali s DNA obratlovců v dostupných databázích. Zjistili, že tehdejší večeře neobsahovala ani maso z mamuta, ani z obřího lenochoda. Byla to totiž skutečně jen mořská želva.

Související

doba ledová

Vědci zkoumali nelegální slonovinu, test DNA odhalil překvapivou věc

Vzorky DNA odebrané v Kambodži z nelegální slonoviny, odhalily překvapivou věc. Jeden ze vzorků zadržených na místním trhu byl totiž vyroben z mamutího klu. Sbírání DNA vzorků pomáhá ochranářům v boji s pytláky a překupníky. Na výzkumu se podílejí vědci z Edinburské zoo.

Více souvisejících

mamut New York potraviny jídlo

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy