Vědci zkoumali nelegální slonovinu, test DNA odhalil překvapivou věc

Vzorky DNA odebrané v Kambodži z nelegální slonoviny, odhalily překvapivou věc. Jeden ze vzorků zadržených na místním trhu byl totiž vyroben z mamutího klu. Sbírání DNA vzorků pomáhá ochranářům v boji s pytláky a překupníky. Na výzkumu se podílejí vědci z Edinburské zoo.

Podle deníku Independent je ročně pro slonovinu zabito až 30 000 slonů. Nejvíce zájemců o tuto surovinu přitom pochází z Asijských zemí. Vědci se nyní snaží využívat metody rozpoznávání DNA k boji s pytláky a nelegálním obchodem. Vzorky odebrané ze klů totiž mohou vedle informací o konkrétním jedinci také prozradit, odkud pocházel.

„Pochopit odkud slonovina pochází je zásadní pro složky, které se snaží narušit ilegální obchodní trasy,“ říká doktor Alex Ball, který vede projekt WildGenes. Již dnes byli s pomocí podobného zkoumání DNA odsouzeni někteří pašeráci. Mezinárodní obchod se slonovinou byl zakázán v roce 1990.

V jednom ze zkoumaných vzorků v Kambodži však Ballův tým rozpoznal kel mamuta. „Bylo to pro nás překvapení, najít produkt vyrobený z mamutí slonoviny, který se prodává, navíc v tropické zemi jako je Kambodža,“ řekl Ball. „Je těžké říct, jaké důsledky bude tento nález mít pro existující sloní populaci, každopádně hodláme pokračovat v našem výzkumu a pokusíme se zjistit, kde se tu vzal.“

Obchodování s mamutí slonovinou podle časopisu National Geographic zakázané není. A v tom právě vězí problém. „Pašeráci se snaží prodávat slonovinu ze zabitých slonů s tím, že se jedná o mamutí slonovinu. Netrénovanému oku přitom přijde téměř identická,“ informuje časopis. Až 90% tohoto zboží ze Sibiře, zhruba 60 tun ročně, je posíláno do Číny. Podle odhadů odborníků je v postupně rozmrzající tundře ukryto až 10 milionů těl mamutů.

Hlavním cílem Balla a jeho kolegů je pomoci slony ochránit. I v Kambodži narůstá obchod se slonovinou, zatím se však nezdá, že by materiál pocházel z tamních zvířat. „Pokud budeme moci využít genetiku, abychom identifikovali, odkud zabití sloni pocházejí, bude se moci přistoupit k efektivnějším opatřením na jejich ochranu,“ myslí si výzkumník.

S podporou britské vlády se také snaží zapojit do projektu místní obyvatele. „Pracujeme s našimi partnery v Kambodži na tom, abychom vyškolili pracovníky, což nám umožní provádět tuto práci ve větším rozsahu.“

Před evropskou kolonizací Afriky žilo podle některých odhadů na kontinentu až 20 milionů slonů afrických. V roce 1979 už to bylo jen 1,3 milionu a dnes je to méně než 400 000.

Související

doba ledová

Pytláci jdou po mamutech. Na Sibiři vypukla honba za ledovou slonovinou

Prokopij Novogovicyn ukrývá na své zasněžené zahradě pod plachtou kost o rozměru malého talíře. Je to obratel mamuta - zvířete, které rozpoutalo na Sibiři úplnou zlatou horečku a honbu za slonovinou z jeho klů. V tomto obrovském ruském regionu, jehož severní břehy omývá Severní ledový oceán, působí permafrost jako lednička uchovávající prehistorická zvířata, především mamuty.

Více souvisejících

Mamuti Sloni DNA mamut Kambodža

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Finsko, ilustrační fotografie.

Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž

Elektrická síť mezi Finskem a Estonskem přes podmořské spojení Estlink 2 je v tuto chvíli přerušena. Informoval o tom server Yle. Zodpovědná společnost Fingrid v prohlášení uvedla, že příčina poruchy je předmětem vyšetřování. Nelze přitom vyloučit sabotáž. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Letoun, který havaroval v Kazachstánu, jen krátce před pádem.

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek se zhruba sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Podle dostupných informací přežilo havárii nejméně 30 osob. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

Zimní počasí, ilustrační fotografie.

Povánoční počasí. Očekává se přechodné oteplení

Po vánočních svátcích se v Česku přechodně oteplí, když v pátek vyšplhají teploty až na osm stupňů. Na poslední víkend letošního roku se však znovu lehce ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fico mě ničím nepřekvapil, tvrdí Zelenskyj. Popsal ukrajinský návrh Bratislavě

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) bojuje za peníze, ale ne pro Slovensko. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tak okomentoval Ficovu schůzku s ruskou hlavou státu Vladimirem Putinem v Kremlu. Zelenskyj také prozradil, jaký byl návrh Kyjeva pro Bratislavu ohledně řešení situace s plynem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy