Vzorky DNA odebrané v Kambodži z nelegální slonoviny, odhalily překvapivou věc. Jeden ze vzorků zadržených na místním trhu byl totiž vyroben z mamutího klu. Sbírání DNA vzorků pomáhá ochranářům v boji s pytláky a překupníky. Na výzkumu se podílejí vědci z Edinburské zoo.
Podle deníku Independent je ročně pro slonovinu zabito až 30 000 slonů. Nejvíce zájemců o tuto surovinu přitom pochází z Asijských zemí. Vědci se nyní snaží využívat metody rozpoznávání DNA k boji s pytláky a nelegálním obchodem. Vzorky odebrané ze klů totiž mohou vedle informací o konkrétním jedinci také prozradit, odkud pocházel.
„Pochopit odkud slonovina pochází je zásadní pro složky, které se snaží narušit ilegální obchodní trasy,“ říká doktor Alex Ball, který vede projekt WildGenes. Již dnes byli s pomocí podobného zkoumání DNA odsouzeni někteří pašeráci. Mezinárodní obchod se slonovinou byl zakázán v roce 1990.
V jednom ze zkoumaných vzorků v Kambodži však Ballův tým rozpoznal kel mamuta. „Bylo to pro nás překvapení, najít produkt vyrobený z mamutí slonoviny, který se prodává, navíc v tropické zemi jako je Kambodža,“ řekl Ball. „Je těžké říct, jaké důsledky bude tento nález mít pro existující sloní populaci, každopádně hodláme pokračovat v našem výzkumu a pokusíme se zjistit, kde se tu vzal.“
Obchodování s mamutí slonovinou podle časopisu National Geographic zakázané není. A v tom právě vězí problém. „Pašeráci se snaží prodávat slonovinu ze zabitých slonů s tím, že se jedná o mamutí slonovinu. Netrénovanému oku přitom přijde téměř identická,“ informuje časopis. Až 90% tohoto zboží ze Sibiře, zhruba 60 tun ročně, je posíláno do Číny. Podle odhadů odborníků je v postupně rozmrzající tundře ukryto až 10 milionů těl mamutů.
Hlavním cílem Balla a jeho kolegů je pomoci slony ochránit. I v Kambodži narůstá obchod se slonovinou, zatím se však nezdá, že by materiál pocházel z tamních zvířat. „Pokud budeme moci využít genetiku, abychom identifikovali, odkud zabití sloni pocházejí, bude se moci přistoupit k efektivnějším opatřením na jejich ochranu,“ myslí si výzkumník.
S podporou britské vlády se také snaží zapojit do projektu místní obyvatele. „Pracujeme s našimi partnery v Kambodži na tom, abychom vyškolili pracovníky, což nám umožní provádět tuto práci ve větším rozsahu.“
Před evropskou kolonizací Afriky žilo podle některých odhadů na kontinentu až 20 milionů slonů afrických. V roce 1979 už to bylo jen 1,3 milionu a dnes je to méně než 400 000.
před 4 hodinami
Vlak narazil na Srí Lance do autobusu, který vezl české turisty
Související

Firma vyrobila karbanátek z dávno vyhynulého mamuta

Pytláci jdou po mamutech. Na Sibiři vypukla honba za ledovou slonovinou
Mamuti , Sloni , DNA , mamut , Kambodža
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle
před 2 hodinami

Počasí dnes opět trápí řidiče. Tvoří se ledovka i náledí, teploty klesly až na -20
před 2 hodinami

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr
před 2 hodinami

Nejmocnější Evropané 2024: Tusk vyhrál jako nositel změny, Zelenskyj je snílek, Petr Pavel šestý, a Putinova bankéřka je narušitelka
před 2 hodinami

V 99 letech zemřel Charlie Munger, miliardář a pravá ruka Warrena Buffetta
před 3 hodinami

D1 stojí už hodiny kvůli hromadné nehodě kamionů. Jeden člověk zemřel
před 3 hodinami

Putinův bizarní projev: Rusko je globální supervelmoc, bez nás není světový řád stabilní
před 4 hodinami

Vlak narazil na Srí Lance do autobusu, který vezl české turisty
před 4 hodinami

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?
před 5 hodinami

Předpověď počasí do Štědrého dne: Meteorologové nastínili, jak dlouho vydrží zima
včera

Izrael se bude muset zodpovídat z válečných zločinů v Gaze, žádá Erdogan
včera

Hospodářské komoře vadí vládní návrh. Po poslancích chce pozměňovací návrhy
včera

Dvanáct dalších šťastlivců. Hamás i v úterý propustil rukojmí, příměří pokračuje
včera

Suchý zápal plic už i v Evropě. Měli bychom se obávat této epidemie z Číny?
včera

Pavel chce, aby Ústavní soud posílil advokát Hulmák. Rozhodne Senát
včera

Pekarová Adamová apelovala, aby Západ postupoval koordinovaně proti nepřátelům svobody
včera

Fotbalisty Českých Budějovic už vede jenom Zápotočný. Jeho kolega Nikl už Jihočechy opustil
včera

Rusko je suverénní, pokud je lid svobodný, řekl Putin. Pustil se do Západu
včera

Finsko zcela uzavírá hranici. Může za to Rusko, řekl premiér Orpo
včera
Myšlenka ztvárnit cestu československých legionářů přes Sibiř nás nadchla, říká vývojář hry Last Train Home
Počítačová hra Last Train Home, která dnes spatřila světlo světa, je ambiciózní projekt českého vývojářského studia Ashborne Games a rakouského vydavatele THQ Nordic. Mapuje příběh fiktivního posledního obrněného vlaku, kterým se českoslovenští legionáři vrací z občanskými nepokoji zmítaného Ruska domů po konci první světové války. "Události tří let jsme shrnuli do půlročního putování, ať už se jedná o založení republiky, boje v tunelech u Bajkalu, nebo třeba honbu za carským pokladem," říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Petr Kolář z Ashborne Games.
Zdroj: Libor Novák