Vědci zkoumali nelegální slonovinu, test DNA odhalil překvapivou věc

Vzorky DNA odebrané v Kambodži z nelegální slonoviny, odhalily překvapivou věc. Jeden ze vzorků zadržených na místním trhu byl totiž vyroben z mamutího klu. Sbírání DNA vzorků pomáhá ochranářům v boji s pytláky a překupníky. Na výzkumu se podílejí vědci z Edinburské zoo.

Podle deníku Independent je ročně pro slonovinu zabito až 30 000 slonů. Nejvíce zájemců o tuto surovinu přitom pochází z Asijských zemí. Vědci se nyní snaží využívat metody rozpoznávání DNA k boji s pytláky a nelegálním obchodem. Vzorky odebrané ze klů totiž mohou vedle informací o konkrétním jedinci také prozradit, odkud pocházel.

„Pochopit odkud slonovina pochází je zásadní pro složky, které se snaží narušit ilegální obchodní trasy,“ říká doktor Alex Ball, který vede projekt WildGenes. Již dnes byli s pomocí podobného zkoumání DNA odsouzeni někteří pašeráci. Mezinárodní obchod se slonovinou byl zakázán v roce 1990.

V jednom ze zkoumaných vzorků v Kambodži však Ballův tým rozpoznal kel mamuta. „Bylo to pro nás překvapení, najít produkt vyrobený z mamutí slonoviny, který se prodává, navíc v tropické zemi jako je Kambodža,“ řekl Ball. „Je těžké říct, jaké důsledky bude tento nález mít pro existující sloní populaci, každopádně hodláme pokračovat v našem výzkumu a pokusíme se zjistit, kde se tu vzal.“

Obchodování s mamutí slonovinou podle časopisu National Geographic zakázané není. A v tom právě vězí problém. „Pašeráci se snaží prodávat slonovinu ze zabitých slonů s tím, že se jedná o mamutí slonovinu. Netrénovanému oku přitom přijde téměř identická,“ informuje časopis. Až 90% tohoto zboží ze Sibiře, zhruba 60 tun ročně, je posíláno do Číny. Podle odhadů odborníků je v postupně rozmrzající tundře ukryto až 10 milionů těl mamutů.

Hlavním cílem Balla a jeho kolegů je pomoci slony ochránit. I v Kambodži narůstá obchod se slonovinou, zatím se však nezdá, že by materiál pocházel z tamních zvířat. „Pokud budeme moci využít genetiku, abychom identifikovali, odkud zabití sloni pocházejí, bude se moci přistoupit k efektivnějším opatřením na jejich ochranu,“ myslí si výzkumník.

S podporou britské vlády se také snaží zapojit do projektu místní obyvatele. „Pracujeme s našimi partnery v Kambodži na tom, abychom vyškolili pracovníky, což nám umožní provádět tuto práci ve větším rozsahu.“

Před evropskou kolonizací Afriky žilo podle některých odhadů na kontinentu až 20 milionů slonů afrických. V roce 1979 už to bylo jen 1,3 milionu a dnes je to méně než 400 000.

Související

doba ledová

Pytláci jdou po mamutech. Na Sibiři vypukla honba za ledovou slonovinou

Prokopij Novogovicyn ukrývá na své zasněžené zahradě pod plachtou kost o rozměru malého talíře. Je to obratel mamuta - zvířete, které rozpoutalo na Sibiři úplnou zlatou horečku a honbu za slonovinou z jeho klů. V tomto obrovském ruském regionu, jehož severní břehy omývá Severní ledový oceán, působí permafrost jako lednička uchovávající prehistorická zvířata, především mamuty.

Více souvisejících

Mamuti Sloni DNA mamut Kambodža

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO

Zástupci NATO a Ukrajiny se příští úterý setkají v Bruselu na jednání o ruském použití experimentální hypersonické rakety středního doletu. Uvedl to server The Guardian.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy