Vědci zkoumali nelegální slonovinu, test DNA odhalil překvapivou věc

Vzorky DNA odebrané v Kambodži z nelegální slonoviny, odhalily překvapivou věc. Jeden ze vzorků zadržených na místním trhu byl totiž vyroben z mamutího klu. Sbírání DNA vzorků pomáhá ochranářům v boji s pytláky a překupníky. Na výzkumu se podílejí vědci z Edinburské zoo.

Podle deníku Independent je ročně pro slonovinu zabito až 30 000 slonů. Nejvíce zájemců o tuto surovinu přitom pochází z Asijských zemí. Vědci se nyní snaží využívat metody rozpoznávání DNA k boji s pytláky a nelegálním obchodem. Vzorky odebrané ze klů totiž mohou vedle informací o konkrétním jedinci také prozradit, odkud pocházel.

„Pochopit odkud slonovina pochází je zásadní pro složky, které se snaží narušit ilegální obchodní trasy,“ říká doktor Alex Ball, který vede projekt WildGenes. Již dnes byli s pomocí podobného zkoumání DNA odsouzeni někteří pašeráci. Mezinárodní obchod se slonovinou byl zakázán v roce 1990.

V jednom ze zkoumaných vzorků v Kambodži však Ballův tým rozpoznal kel mamuta. „Bylo to pro nás překvapení, najít produkt vyrobený z mamutí slonoviny, který se prodává, navíc v tropické zemi jako je Kambodža,“ řekl Ball. „Je těžké říct, jaké důsledky bude tento nález mít pro existující sloní populaci, každopádně hodláme pokračovat v našem výzkumu a pokusíme se zjistit, kde se tu vzal.“

Obchodování s mamutí slonovinou podle časopisu National Geographic zakázané není. A v tom právě vězí problém. „Pašeráci se snaží prodávat slonovinu ze zabitých slonů s tím, že se jedná o mamutí slonovinu. Netrénovanému oku přitom přijde téměř identická,“ informuje časopis. Až 90% tohoto zboží ze Sibiře, zhruba 60 tun ročně, je posíláno do Číny. Podle odhadů odborníků je v postupně rozmrzající tundře ukryto až 10 milionů těl mamutů.

Hlavním cílem Balla a jeho kolegů je pomoci slony ochránit. I v Kambodži narůstá obchod se slonovinou, zatím se však nezdá, že by materiál pocházel z tamních zvířat. „Pokud budeme moci využít genetiku, abychom identifikovali, odkud zabití sloni pocházejí, bude se moci přistoupit k efektivnějším opatřením na jejich ochranu,“ myslí si výzkumník.

S podporou britské vlády se také snaží zapojit do projektu místní obyvatele. „Pracujeme s našimi partnery v Kambodži na tom, abychom vyškolili pracovníky, což nám umožní provádět tuto práci ve větším rozsahu.“

Před evropskou kolonizací Afriky žilo podle některých odhadů na kontinentu až 20 milionů slonů afrických. V roce 1979 už to bylo jen 1,3 milionu a dnes je to méně než 400 000.

Související

doba ledová

Pytláci jdou po mamutech. Na Sibiři vypukla honba za ledovou slonovinou

Prokopij Novogovicyn ukrývá na své zasněžené zahradě pod plachtou kost o rozměru malého talíře. Je to obratel mamuta - zvířete, které rozpoutalo na Sibiři úplnou zlatou horečku a honbu za slonovinou z jeho klů. V tomto obrovském ruském regionu, jehož severní břehy omývá Severní ledový oceán, působí permafrost jako lednička uchovávající prehistorická zvířata, především mamuty.

Více souvisejících

Mamuti Sloni DNA mamut Kambodža

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Válka v Izraeli

Izrael a Hamás zvažují prodloužení příměří v Pásmu Gazy do neděle

Izrael a palestinské hnutí Hamás stále probírají možnost prodloužení současného příměří v Pásmu Gazy prostřednictvím zprostředkování ze strany Kataru, Egypta a Spojených států. V případě neshody by měl klid zbraní skončit ve čtvrtek nad ránem. Spekuluje se ale o prodloužení o další čtyři dny.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Cenny pohonných hmot v ČR po vpádu Ruska na Ukrajinu (2022).

Ficova vláda v Bruselu lobuje za možnost vyvážet ruská paliva do Česka. Hrozí výrazně zdraží pohonné hmoty až na 45 korun za litr

Slovenská vláda premiéra Roberta Fica v těchto dnech lobuje u Evropské komise za prodloužení výjimky, která zemi umožňuje dovoz paliv z ruské ropy a zásobování jimi slovenského, ale také českého trhu. Ve většině Evropské unie platí zákaz dovozu ruských paliv už od letošního února. Slovensko, resp. tamní petrochemický podnik Slovnaft, spadající pod maďarský MOL, má vyjednánu výjimku do letošního 5. prosince, tedy do úterý příštího týdne. Právě tu ale chce nyní Ficův kabinet prodloužit. Informuje redakci ekonom Lukáš Kovanda.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Vít Rakušan

Vnitro na plakátech bojuje s dezinformacemi. Ale co v realitě?

Ministerstvo vnitra pod patronátem Vítka Rakušana spustilo informační platformu Nenaletět.cz, která má sloužit pro veřejnost a informovat ji o aktuálních tématech i službách státu. Slovy samotného ministra vnitra má „informovat o tématech, která rezonují veřejným prostorem, a předcházet tak informačnímu šumu a nejasnostem.“ Tahle aktivita se zařazuje bok po boku dalším informačně-vzdělávacím snahám o zvyšování mediální gramotnosti a lepší informovanosti. Propagace formou letáků, tiskovin atd. přijde na nějakých 40 milionů a média si jí záhy zařadila do kolonky „boje proti dezinformacím.“

před 5 hodinami

včera

včera

Ministerstvo životního prostředí

Hospodářské komoře vadí vládní návrh. Po poslancích chce pozměňovací návrhy

Hospodářská komora nesouhlasí s nově navrženými administrativně právními překážkami vynětí půdy ze zemědělského půdního fondu. Novelu zákona o ochraně zemědělského půdního fondu, v níž Ministerstvo životního prostředí prosazuje na půdě první a druhé bonity plošný zákaz výstavby nových distribučních skladů, obchodních center nebo solárních parků přesahujících rozlohu jednoho hektaru, aktuálně projednávají poslanci v prvním čtení.

včera

včera

Ilustrační foto

Suchý zápal plic už i v Evropě. Měli bychom se obávat této epidemie z Číny?

Zprávy o výrazném nárůstu onemocnění podobnému zápalu plic, které se především vyskytují u dětí v severní Číně, upoutaly pozornost světových médií. Naposledy jsme byli svědky záhadného respiračního vzplanutí na počátku pandemie COVID, což vedlo k přetížení nemocnic, a není tedy úplně překvapivé, že tyto zprávy vyvolávají určitý poplach. Píše server The Conversation.

včera

včera

Markéta Pekarová Adamová na sněmu TOP 09. (11.11.2023)

Pekarová Adamová apelovala, aby Západ postupoval koordinovaně proti nepřátelům svobody

Předsedkyně Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09) vystoupila na vlivné berlínské mezinárodní konferenci o zahraniční politice Berlin Foreign Policy Forum. Ve svém příspěvku se zaměřila na aktuální proměny a výzvy světového uspořádání a apelovala na pokračování v koordinované podpoře Ukrajiny bránící se ruské agresi. Svou pracovní cestu po Německu pak zakončila setkáním se spolkovými zákonodárci. 

včera

včera

včera

včera

Myšlenka ztvárnit cestu československých legionářů přes Sibiř nás nadchla, říká vývojář hry Last Train Home

Počítačová hra Last Train Home, která dnes spatřila světlo světa, je ambiciózní projekt českého vývojářského studia Ashborne Games a rakouského vydavatele THQ Nordic. Mapuje příběh fiktivního posledního obrněného vlaku, kterým se českoslovenští legionáři vrací z občanskými nepokoji zmítaného Ruska domů po konci první světové války. "Události tří let jsme shrnuli do půlročního putování, ať už se jedná o založení republiky, boje v tunelech u Bajkalu, nebo třeba honbu za carským pokladem," říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Petr Kolář z Ashborne Games.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy