Mamuti

doba ledová

Pytláci jdou po mamutech. Na Sibiři vypukla honba za ledovou slonovinou

Prokopij Novogovicyn ukrývá na své zasněžené zahradě pod plachtou kost o rozměru malého talíře. Je to obratel mamuta - zvířete, které rozpoutalo na Sibiři úplnou zlatou horečku a honbu za slonovinou z jeho klů. V tomto obrovském ruském regionu, jehož severní břehy omývá Severní ledový oceán, působí permafrost jako lednička uchovávající prehistorická zvířata, především mamuty.
Ilustrační foto

Vědci zjistili, jak vymřeli mamuti. A potkat to může i nás

Mamuti byli jedněmi z posledních prehistorických savců, se kterými naši předchůdci přišli do styku. Postupně ale všichni vymřeli, a odborníci dlouho nevěděli proč. Teď se jim povedlo nalézt příčinu, a špatnou zprávou je, že se může brzy opakovat.
doba ledová

Vědci zkoumali nelegální slonovinu, test DNA odhalil překvapivou věc

Vzorky DNA odebrané v Kambodži z nelegální slonoviny, odhalily překvapivou věc. Jeden ze vzorků zadržených na místním trhu byl totiž vyroben z mamutího klu. Sbírání DNA vzorků pomáhá ochranářům v boji s pytláky a překupníky. Na výzkumu se podílejí vědci z Edinburské zoo.
Mamutí kostra, ilustrační foto

Vědci chtějí oživit mamuty. Stojí to ale za to?

Toronto - S dostatkem odhodlání, peněz a chytrosti by vědci mohli oživit srstnatého mamuta nebo nějakou jeho verzi tím, že vloží geny dávných mamutů do DNA slonů asijských. Největším snem pak je vytvořit udržitelnou populaci mamutů, která by se znovu mohla potulovat tundrou. Ale zároveň je třeba zvážit jistou smutnou ironii, napsal list The New York Times.
doba ledová

Velká záhada rozluštěna: Proč vyhynuli mamuti? Objev může mít revoluční dopady

Londýn – Mamuti v době ledové obývali severní, střední i západní Evropu, Severní Ameriku a severní Asii. Většina mamutů vyhynula na konci poslední doby ledové. Ještě před 18 až 13 tisíci lety byli rozšířeni ve východní Sibiři, v Beringii a na Aljašce. S postupujícím odtáváním pevninského zalednění byla Beringie zaplavena mořem, čímž vznikla dnešní Beringova úžina a mamuti na obou kontinentech hojně vymírali. Úplně zde vymizeli před 10 až 8 tisíci lety. Vědci zkoumali vzorky DNA a domnívají se, že odhalili důvod, proč tato obrovská zvířata definitivně vymřela.
doba ledová

Vědci pracují na oživení mamutů. První embryo slibují do dvou let

Paříž/Barcelona - Biologie a genetika spadají mezi vědecké obory, které jsou většině nezainteresované veřejnosti takřka neznámé. Přesto na poli obou z nich probíhají pokusy, o kterých by se nesnilo ani autorům těch nejhorších hororů. Jedním z nich je například snaha o oživování vymřelých druhů živočichů, a přes morální rozpory už první pokusy probíhají několik let. Nyní se vědci chystají na opravdový unikát, chtějí přivézt zpět k životu vyhynulé mamuty.
Ilustrační foto

Pravěká jatka: Záhada vyhubení mamutů konečně rozluštěna?

Londýn/Praha - Na to, že lidé dovedli mamuty na pokraj vyhubení, vědci usuzují už dlouho a nová zjištění je v tom jen utvrzují. K hromadnému lovu "průmyslových rozměrů" podle nich docházelo v době gravettienské kultury. Ta v období zhruba 30.000 až 20.000 let před naším letopočtem zasahovala do celé Evropy až k Rusku.
Oživení mamutů se blíží, vědci analyzovali jejich DNA

Oživení mamutů se blíží, vědci analyzovali jejich DNA

New York - Vědci se přiblížili o další krok k možnému oživení mamutů, obrovitých býložravých savců, kteří vyhynuli na konci doby ledové. Podle informace časopisu Current Biology se podařilo proniknout hluboko do genetického kódu dvou jedinců a získané informace jsou mnohem bohatší, než při prvním podobném pokusu v roce 2008.
Ilustrační foto

Do čeho investovat? Zapomeňte na zlato a domy, v kurzu jsou kostry

Praha - Lidé, kteří přemýšlejí kam investovat své peníze, si mohou vybrat i z řady někdy až bizarních nabídek. Pokud jim v kapse přebývá pár stokorun, mohou uvažovat o koupi zkamenělých žraločích zubů. V případě velkého finančního obnosu lze hranice fantazie nechat zcela otevřené. Velmi atraktivní zhodnocení nabízejí třeba zkamenělé mamutí kly, dinosauří vejce, lebky či celé kostry. Podle poradenské společnosti Broker Trust je jen třeba být ostražitý a nenaletět prodejcům bezcenných tretek.
Záhada rozluštěna: Vědci zjistili, proč vyhynuli mamuti

Záhada rozluštěna: Vědci zjistili, proč vyhynuli mamuti

Londýn/Stockholm - Vědci na základě nových poznatků soudí, že za vyhynutím mamutů stála spíše než lidská činnost změna klimatu. Analýzy DNA ukazují, že počty zvířat začaly klesat mnohem dříve, než se doposud uvádělo. Informuje server BBC.
V Rusku našli zmrzlého vzácného jižního mamuta

V Rusku našli zmrzlého vzácného jižního mamuta

Verchny Kurp - V ruském Kabardsko-Balkarském regionu na Kavkaze objevili ostatky vzácného jižního mamuta. Nemuselo by se přitom jednat jednu mršinu, v oblasti se zřejmě nachází rozsáhlý hřbitov pravěkých zvířat. Informuje server pravda.ru.

Aktuálně se děje

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

23. prosince 2024 21:33

23. prosince 2024 21:15

23. prosince 2024 19:54

23. prosince 2024 18:20

23. prosince 2024 17:15

Podezření se obrací směrem k Číně. Odmítla žádost Švédska o vyšetřování lodi podezřelé z poškození kabelů

Švédské ministerstvo zahraničí potvrdilo, že Čína zamítla žádost švédských vyšetřovatelů o přístup na palubu čínské lodi Yi Peng 3, která je spojována s incidentem poškození podmořských kabelů. Tyto kabely byly přerušeny v Baltském moři, což vyvolalo mezinárodní napětí a spekulace o možném sabotážním útoku.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy