Pytláci jdou po mamutech. Na Sibiři vypukla honba za ledovou slonovinou

Prokopij Novogovicyn ukrývá na své zasněžené zahradě pod plachtou kost o rozměru malého talíře. Je to obratel mamuta - zvířete, které rozpoutalo na Sibiři úplnou zlatou horečku a honbu za slonovinou z jeho klů. V tomto obrovském ruském regionu, jehož severní břehy omývá Severní ledový oceán, působí permafrost jako lednička uchovávající prehistorická zvířata, především mamuty.

"Přátelé našli na severu kostru. Chtěli ji prodat, ale chyběly kly. Tak ji nikdo nechtěl," řekl agentuře AFP Novogovicyn, který žije v jedné vesnici v Jakutsku na východě Sibiře.

Poptávka po mamutích klech prudce vzrostla loni poté, co čínské úřady rozhodly o zákazu dovozu a prodeje slonoviny. Skulptury ze slonoviny jsou v Číně velmi populární, a proto se kupci zaměřili na Sibiř.

V roce 2017 připadalo 80 procent ze 72 tun mamutích klů exportovaných Ruskem na Čínu. Trh je tak veliký, že Číňané dokonce přijíždějí do Jakutska, aby se zde zásobili.

Podle úřadů spočívá na 500.000 tun mamutích klů, jimž se přezdívá ledová slonovina, právě v Jakutsku. Místní lovci a rybáři již dlouho sbírají tyto kosti podél toků řek nebo u pobřeží.

V době pleistocénu, který trval asi 2,5 milionu let a skončil před 11.000 lety, žily v ruských stepích tisíce mamutů.

Tento obchod však není dostatečně regulován: hledači klů mohou získat povolení pro některé zóny, ale někteří z nich si stěžují na tlak úřadů.

V regionu o třech milionech kilometrů čtverečních, kde je málo silnic, je hledání mamutů složité a připravuje se měsíce dopředu. Nezbytné vybavení se musí posílat stovky kilometrů daleko.

Kvalitní mamutí slonovina se prodává za v přepočtu 22.500 Kč za kilogram a je zdrojem obživy v Jakutsku, kde je jen málo pracovních příležitostí a zemědělství nelze provozovat kvůli klimatu.

"Nyní se rozpoutala opravdová zlatá horečka," říká jeden z hledačů slonoviny, který sice více než deset let pracuje legálně, ale nechce uvést jméno.

Již pět let se ruský parlament snaží odhlasovat zákon, který by stanovil pravidla tohoto obchodu. "Obyčejní lidé by měli vědět, jestli mohou něco sebrat, prodat, zaplatit daň a žít v klidu," říká.

Loni hledači slonoviny demonstrovali v Jakutsku, metropoli regionu, proti tomu, že jim úřady nalezenou slonovinu zabavily. Nesli transparenty, z nichž některé obsahovaly výzvu: "Putine, vrať slonovinu lidu!"

Podle místního poslance Vladimira Prokopjeva bude situace ve slepé uličce do té doby, dokud nebude v Moskvě schválen příslušný zákon.

Hledače slonoviny obzvláště znepokojilo vysílání dokumentárního filmu na státním programu Rossija-24. V něm byli obviněni, že se zabývají zločinným obchodem ničícím barbarsky archeologická naleziště, nad nímž místní úřady zavírají oči.

Podle Vladimira Prokopjeva si reportáž objednali "oligarchové slonoviny", velkoobchodníci, kteří dříve působili jako zprostředkovatelé pro místní hledače, dokud nepřišli do Jakutska obchodovat Číňané.

Paleontolog Valerij Plotnikov z jakutské Akademie věd však soudí, že tato honba za mamuty naopak umožňuje studovat nové druhy, například loni v létě to byly ostatky jeskynního lva.

"S oficiálními hledači slonoviny máme společné zájmy," tvrdí vědec. Ti, kdo mu odevzdají nalezené poklady, zůstávají jejich vlastníky a dostávají peníze, když jsou vystaveny v cizině. Jeho laboratoř rovněž získává slonovinu zabavenou hledačům pracujícím nelegálně nebo ve chráněných oblastech.

Někteří obyvatelé Jakutska, jako je Prokopij Novogovicyn, zdůrazňují, že prodej mamutích klů umožňuje snižovat honbu za sloními kly. "Naše kostry zachraňují živé slony," prohlašuje.

Související

Ilustrační foto

Vědci zjistili, jak vymřeli mamuti. A potkat to může i nás

Mamuti byli jedněmi z posledních prehistorických savců, se kterými naši předchůdci přišli do styku. Postupně ale všichni vymřeli, a odborníci dlouho nevěděli proč. Teď se jim povedlo nalézt příčinu, a špatnou zprávou je, že se může brzy opakovat.

Více souvisejících

Mamuti sibiř Rusko Zvířata

Aktuálně se děje

před 15 minutami

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Televizní duel Harrisové a Trumpa.

Změna klimatu i vztah k Číně. Voliči rozhodují o budoucnosti USA i celého Západu

Americké prezidentské volby, naplánované na 5. listopadu 2024, jsou předmětem celosvětové pozornosti, neboť přinášejí zásadní otázky o směru, kterým se Spojené státy vydají. Letos proti sobě stojí demokratická kandidátka, viceprezidentka Kamala Harrisová, a republikánský exprezident Donald Trump. Výsledek těchto voleb může zásadně ovlivnit nejen americkou domácí politiku, ale také postavení USA ve světě. 

před 5 hodinami

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Ukrajinská armáda se poprvé střetla se severokorejskými vojáky

Ukrajinský ministr obrany Rustem Umerov oznámil, že ozbrojené síly jeho země poprvé narazily na severokorejské vojáky, kteří byli údajně vysláni na pomoc Rusku. V rozhovoru pro jihokorejskou veřejnoprávní stanici KBS uvedl, že mezi ukrajinskými a severokorejskými jednotkami došlo k „malému střetnutí,“ aniž by specifikoval přesné místo či čas incidentu.

před 6 hodinami

Jean-Claude Juncker

Juncker: Pokud vyhraje Trump, Evropa musí ukázat sílu

Bývalý předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker vyzval Evropskou unii, aby zaujala sebevědomý postoj ve vztazích se Spojenými státy, bez ohledu na to, kdo zvítězí v nadcházejících prezidentských volbách v USA. Juncker varoval EU, aby při jednáních „nepůsobila ustrašeně.“

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Volby v USA: První obec sečetla výsledky. Trump i Harrisová mají tři hlasy

V malé obci Dixville Notch v americkém státě New Hampshire se v úterý ráno rozběhly prezidentské volby ve Spojených státech. Prvních šest registrovaných voličů odevzdalo své hlasy hned po otevření volební místnosti o půlnoci místního času (06:00 SEČ), přičemž současní kandidáti Kamala Harrisová a Donald Trump si shodně rozdělili po třech hlasech. Uvedl to server CNN.

před 7 hodinami

Co bude s NATO, pokud volby vyhraje Trump? Rutte se budoucnosti nebojí

Severoatlantická aliance zůstane jednotná, bez ohledu na to, zda v nadcházejících amerických prezidentských volbách zvítězí Kamala Harrisová nebo Donald Trump. Tuto jistotu vyjádřil generální tajemník NATO Mark Rutte během své pondělní návštěvy v Berlíně.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy