Vědci zjistili, jak vymřeli mamuti. A potkat to může i nás

Mamuti byli jedněmi z posledních prehistorických savců, se kterými naši předchůdci přišli do styku. Postupně ale všichni vymřeli, a odborníci dlouho nevěděli proč. Teď se jim povedlo nalézt příčinu, a špatnou zprávou je, že se může brzy opakovat.

Mamuti podle zjištění vědců vyhynuli v důsledku klimatických změn. Podle BBC zemřeli žízní, protože zemské klima se proměnilo natolik, že sladké vody téměř vyschly.

Podle odborníků k tomu došlo před 5000 lety, v době, kdy na Zem žilo už jen pár posledních skupin. Většina mamutů vymřela o 5000 let dříve, tedy zhruba před 10 000 lety. Lidé je témě vyhubili, a co se nepovedlo jim, o to se postaraly klimatické změny.

Právě ty za dalších 5000 let dostihly i poslední žijící zbytky mamutů žijící  na ostrově svatého Pavla v Beringově moři. Studie vědců naznačuje, že tato zvířata čelila jiné hrozbě než jejich příbuzní na pevnině.

Jak se po době ledové krajina oteplovala, zvyšovala se hladina moří, což zmenšilo plochu ostrova, na kterém mamuti žili. Některé jezera zmizela v oceánu sladkovodních pitných zdrojů ubylo. Mamuti museli sdílet stále vzácnější napajedla, přičemž jejich nadužívání způsobilo další problém.

"Když vyschla jezera, zvěř se shromažďovala při napajedel. Pobíhali kolem nich, což ničilo vegetaci, jako to ostatně vidíme i v případě dnešních slonů. Usazeniny pak mohly znečišťovat vodní zdroje, což stále více zmenšovalo zásoby pitné vody. Mamuti přispívali k vlastnímu zániku," uvedl pro autor studie, Russel Graham z Pensylvánské univerzity, vysvětluje.

"Dnešní sloni potřebují mezi 70 až 200 litry vody denně. Předpokládáme, že mamuti potřebovali totéž. Poté, co napajedlo vyschlo, dlouho nepřežili. I kdyby vyschlo jen na měsíc, mohlo to být pro ně fatální," dodal.

Podle vědců je právě vyhynutí mamutů nejpodrobněji a nejpřesněji popsaným vyhynutím jednoho druhu v historii. Obávají se ale, že něco podobného by se mohlo opakovat i nyní. Globální oteplování může způsobit zvedání hladiny oceánů a už dnes má řada států problém s pitnou vodou. To může do budoucna vyústit ve vážný problém jak pro zvířata, tak pro lidi samotné.

Související

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?
Josef Toufar před „svým“ kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti.

Adventní zázrak v Číhošti. Estébáci pak kněze Toufara umučili

Byla třetí adventní neděle, 11. prosince roku 1949. V malé obci Číhošť na Vysočině tehdy sloužil mši svatou farář Josef Toufar a při té došlo ke zvláštní události, pro kterou se ujalo označení číhošťský zázrak. Ten odstartoval zatýkání zcela nevinných lidí Státní bezpečností a vykonstruovaný proces, který Toufara připravil o život.

Více souvisejících

historie Mamuti

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Finsko, ilustrační fotografie.

Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž

Elektrická síť mezi Finskem a Estonskem přes podmořské spojení Estlink 2 je v tuto chvíli přerušena. Informoval o tom server Yle. Zodpovědná společnost Fingrid v prohlášení uvedla, že příčina poruchy je předmětem vyšetřování. Nelze přitom vyloučit sabotáž. 

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Letoun, který havaroval v Kazachstánu, jen krátce před pádem.

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek se zhruba sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Podle dostupných informací přežilo havárii nejméně 30 osob. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

Zimní počasí, ilustrační fotografie.

Povánoční počasí. Očekává se přechodné oteplení

Po vánočních svátcích se v Česku přechodně oteplí, když v pátek vyšplhají teploty až na osm stupňů. Na poslední víkend letošního roku se však znovu lehce ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

Počasí se vrátí do obvyklých mezí, avizují meteorologové ve výhledu

Češi si momentálně užívají vánoční pohodu, ale nejpozději po Novém roce vyrazí spousta z nich na hory. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí vydal dlouhodobý výhled počasí. Na velkou sněhovou nadílku to každopádně nevypadá. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy