Vědci pracují na oživení mamutů. První embryo slibují do dvou let

Paříž/Barcelona - Biologie a genetika spadají mezi vědecké obory, které jsou většině nezainteresované veřejnosti takřka neznámé. Přesto na poli obou z nich probíhají pokusy, o kterých by se nesnilo ani autorům těch nejhorších hororů. Jedním z nich je například snaha o oživování vymřelých druhů živočichů, a přes morální rozpory už první pokusy probíhají několik let. Nyní se vědci chystají na opravdový unikát, chtějí přivézt zpět k životu vyhynulé mamuty.

Kozorožec pyrenejský přezdívaný "bucardo" žil do roku 2000 vysoko v pyrenejských horách, poté však vyhynul. Jde o jeden z mnoha poddruhů živočichů, kteří se nedokázali adaptovat na měnící se podmínky a klima a vymírají či už úplně vymřeli.

S tím se ale vědci odmítli smířit a o tři roky později se rozhodli pro jeho oživení. Podle National Geoghraphic se to týmu španělských a francouzských vědců dokonce povedlo a kozorožce ze vzorků DNA naklonovali.

Psali jsme: Obřízkou proti HIV? Vědci ví, jak zachránit Afriku Dnes nastane konec světa, schovejte se, naléhá ruský expert Nejdelší studie na světě: Jak vás život změní? Ve stáří se nepoznáte  

Ačkoliv plod neměl dlouhý život a umřel pár dní poté, co se narodil, i přesto jde pro vědce o nesmírný úspěch. Povedlo se jim totiž přivézt zpět k životu zemřelé zvíře, a nejen v tomto konkrétním případě.

Druhou věcí je morální otázka, která nedá spát zejména ochráncům zvířat. Ti bojují za záchranu umírajících živočichů, představa, že by byly "uměle vyráběny" v laboratořích se jim ale také nelíbí. O to větší zděšení je čeká ve chvíli, kdy budou po naší planetě opět chodit mamuti. To je totiž nový cíl genetiků a biologů.

Odborníci z Harvardovy univerzity jsou přesvědčeni, že do dvou let budou schopni oživit mamuty, kteří vyhynuli přibližně před pěti tisíci lety. Vzorky DNA k dispozici mají a vědecký pokrok došel tak daleko, že je to technicky proveditelné. Otázkou zůstává, jak dlouho bude takový mamut v jemu neznámém prostředí žít.

Psali jsme: Vědci našli nejstaršího předchůdce člověka, měří pouhý jeden milimetr Umělá inteligence, krok do neznáma? Předpověď trendů v oblasti technologií v roce 2017 Američtí vědci půjdou proti Trumpovi. Proč?  

Vědci představili ambiciozní plán na konferenci v americkém Bostonu a oživení má probíhat tak, že vloží mamutí DNA do DNA z kožních buněk slona indického, který je nejbližším žijícím příbuzným mamuta. Následně se je pokusí přeprogramovat, aby se z nich staly kmenové buňky, které vloží do vajíčka slona indického. Z něj vypěstují embryo a to nechají růst v umělé děloze v laboratorních podmínkách.

Jediné, co vědcům k tomuto pokusu chybí, je právě umělá děloha. Tu by ale měli být schopni vyrobit do dvou let. Podle vedoucího týmu George Churche už nyní probíhají pokusy s pěstováním myší mimo dělohu matky, a vypadají nadějně.

Související

doba ledová

Vědci zkoumali nelegální slonovinu, test DNA odhalil překvapivou věc

Vzorky DNA odebrané v Kambodži z nelegální slonoviny, odhalily překvapivou věc. Jeden ze vzorků zadržených na místním trhu byl totiž vyroben z mamutího klu. Sbírání DNA vzorků pomáhá ochranářům v boji s pytláky a překupníky. Na výzkumu se podílejí vědci z Edinburské zoo.

Více souvisejících

mamut Mamuti Vědci

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Finsko, ilustrační fotografie.

Finsko hlásí problém s kabelem do Estonska. Může jít o sabotáž

Elektrická síť mezi Finskem a Estonskem přes podmořské spojení Estlink 2 je v tuto chvíli přerušena. Informoval o tom server Yle. Zodpovědná společnost Fingrid v prohlášení uvedla, že příčina poruchy je předmětem vyšetřování. Nelze přitom vyloučit sabotáž. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Letoun, který havaroval v Kazachstánu, jen krátce před pádem.

V Kazachstánu spadl letoun s desítkami lidí na palubě

V Kazachstánu havaroval dopravní letoun Embraer ázerbajdžánských aerolinek se zhruba sedmi desítkami lidí na palubě. Stroj začal po pádu hořet. Podle dostupných informací přežilo havárii nejméně 30 osob. Příčina nehody není v tuto chvíli známá. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

Zimní počasí, ilustrační fotografie.

Povánoční počasí. Očekává se přechodné oteplení

Po vánočních svátcích se v Česku přechodně oteplí, když v pátek vyšplhají teploty až na osm stupňů. Na poslední víkend letošního roku se však znovu lehce ochladí, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

včera

včera

Tři princezny byly letošní premiérovou štědrovečerní pohádkou. Prohlédněte si galerii

RECENZE: Tři princezny jsou dalším nekonzistentním a paradoxně zpátečnickým pokusem o inovaci

Nové štědrovečerní pohádky České televize jsou každoročně pod ostrým drobnohledem a nejsledovanějším programem dne. Po několikaleté nadvládě režiséra Karla Janáka, i když s občasnými pauzami, se režie ujal svěží tvůrce stylizovaně autentických tragikomedií Tomáš Pavlíček. Jakkoli je jeho snaha dělat pohádku odlišně znatelná a sympatická, postupně se drolí do stereotypních cestiček.

včera

Vánoce, ilustrační fotografie.

Vánoce za dob protektorátu. Jak Češi trávili svátky za nelehkých časů

Přesně před 85 lety, v roce 1939, zažívali Češi první nesvobodné Vánoce za nacistické okupace. Tyto svátky si lidé v našich zemích ještě užívali bez výraznějších omezení, v letech následujících už byly Vánoce poznamenány nacistickou propagandou i řadou omezení. Jak Češi trávili Vánoce za nelehkých dob protektorátu a druhé světové války?

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Fico mě ničím nepřekvapil, tvrdí Zelenskyj. Popsal ukrajinský návrh Bratislavě

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) bojuje za peníze, ale ne pro Slovensko. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj tak okomentoval Ficovu schůzku s ruskou hlavou státu Vladimirem Putinem v Kremlu. Zelenskyj také prozradil, jaký byl návrh Kyjeva pro Bratislavu ohledně řešení situace s plynem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy