Vědci pracují na oživení mamutů. První embryo slibují do dvou let

Paříž/Barcelona - Biologie a genetika spadají mezi vědecké obory, které jsou většině nezainteresované veřejnosti takřka neznámé. Přesto na poli obou z nich probíhají pokusy, o kterých by se nesnilo ani autorům těch nejhorších hororů. Jedním z nich je například snaha o oživování vymřelých druhů živočichů, a přes morální rozpory už první pokusy probíhají několik let. Nyní se vědci chystají na opravdový unikát, chtějí přivézt zpět k životu vyhynulé mamuty.

Kozorožec pyrenejský přezdívaný "bucardo" žil do roku 2000 vysoko v pyrenejských horách, poté však vyhynul. Jde o jeden z mnoha poddruhů živočichů, kteří se nedokázali adaptovat na měnící se podmínky a klima a vymírají či už úplně vymřeli.

S tím se ale vědci odmítli smířit a o tři roky později se rozhodli pro jeho oživení. Podle National Geoghraphic se to týmu španělských a francouzských vědců dokonce povedlo a kozorožce ze vzorků DNA naklonovali.

Psali jsme: Obřízkou proti HIV? Vědci ví, jak zachránit Afriku Dnes nastane konec světa, schovejte se, naléhá ruský expert Nejdelší studie na světě: Jak vás život změní? Ve stáří se nepoznáte  

Ačkoliv plod neměl dlouhý život a umřel pár dní poté, co se narodil, i přesto jde pro vědce o nesmírný úspěch. Povedlo se jim totiž přivézt zpět k životu zemřelé zvíře, a nejen v tomto konkrétním případě.

Druhou věcí je morální otázka, která nedá spát zejména ochráncům zvířat. Ti bojují za záchranu umírajících živočichů, představa, že by byly "uměle vyráběny" v laboratořích se jim ale také nelíbí. O to větší zděšení je čeká ve chvíli, kdy budou po naší planetě opět chodit mamuti. To je totiž nový cíl genetiků a biologů.

Odborníci z Harvardovy univerzity jsou přesvědčeni, že do dvou let budou schopni oživit mamuty, kteří vyhynuli přibližně před pěti tisíci lety. Vzorky DNA k dispozici mají a vědecký pokrok došel tak daleko, že je to technicky proveditelné. Otázkou zůstává, jak dlouho bude takový mamut v jemu neznámém prostředí žít.

Psali jsme: Vědci našli nejstaršího předchůdce člověka, měří pouhý jeden milimetr Umělá inteligence, krok do neznáma? Předpověď trendů v oblasti technologií v roce 2017 Američtí vědci půjdou proti Trumpovi. Proč?  

Vědci představili ambiciozní plán na konferenci v americkém Bostonu a oživení má probíhat tak, že vloží mamutí DNA do DNA z kožních buněk slona indického, který je nejbližším žijícím příbuzným mamuta. Následně se je pokusí přeprogramovat, aby se z nich staly kmenové buňky, které vloží do vajíčka slona indického. Z něj vypěstují embryo a to nechají růst v umělé děloze v laboratorních podmínkách.

Jediné, co vědcům k tomuto pokusu chybí, je právě umělá děloha. Tu by ale měli být schopni vyrobit do dvou let. Podle vedoucího týmu George Churche už nyní probíhají pokusy s pěstováním myší mimo dělohu matky, a vypadají nadějně.

Související

doba ledová

Vědci zkoumali nelegální slonovinu, test DNA odhalil překvapivou věc

Vzorky DNA odebrané v Kambodži z nelegální slonoviny, odhalily překvapivou věc. Jeden ze vzorků zadržených na místním trhu byl totiž vyroben z mamutího klu. Sbírání DNA vzorků pomáhá ochranářům v boji s pytláky a překupníky. Na výzkumu se podílejí vědci z Edinburské zoo.

Více souvisejících

mamut Mamuti Vědci

Aktuálně se děje

před 22 minutami

před 52 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že odvolal ministra obrany Joava Galanta kvůli „krizi důvěry“ ohledně vedení vojenských operací. Netanjahu tvrdí, že Galantovy kroky a výroky odporovaly rozhodnutím kabinetu a mohly podle něj prospět nepřátelům Izraele. Na post ministra obrany nyní nastoupí dosavadní ministr zahraničí Jisrael Kac, kterého v jeho roli nahradí Gideon Sa'ar. Galant na to reagoval prohlášením, že bezpečnost Izraele je pro něj životním posláním, uvedl server Times of Israel.

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ilustrační fotografie

Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?

Swing states hrají v dnešních amerických prezidentských volbách volbách klíčovou roli. Právě v nich se rozhodne, kdo bude příštím šéfem Bílého domu. Jak Kamala Harrisová, tak Donald Trump zde mají velice podobné preference a až do konečného sečtení hlasů nebude jasné, kdo si získal srdce voličů.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Nigel Farage před volbami

Farage: Pokud vyhraje Harrisová, měla by omilostnit Trumpa

Nigel Farage, lídr britské krajně pravicové strany Reform UK, vyzval bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby v případě porážky v nadcházejících prezidentských volbách proti demokratické kandidátce Kamale Harrisové výsledek přijal.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Kampaň v USA jde do finále. Ani jeden z kandidátů nezklamal, zbytek zůstává na voličích

Demokratka Kamala Harrisová a republikán Donald Trump postupně ukončují volební kampaň před volebním dnem v USA. Za necelé dva dny bude jasné, kdo se stane prezidentem Spojených států – a kdo skončí v zapomnění dějin. Oba zvolili jiný přístup. Zatímco demokratka je během posledních dnů kampaně smírnější, Trump útočí, na koho jen může.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy