Vědci pracují na oživení mamutů. První embryo slibují do dvou let

Paříž/Barcelona - Biologie a genetika spadají mezi vědecké obory, které jsou většině nezainteresované veřejnosti takřka neznámé. Přesto na poli obou z nich probíhají pokusy, o kterých by se nesnilo ani autorům těch nejhorších hororů. Jedním z nich je například snaha o oživování vymřelých druhů živočichů, a přes morální rozpory už první pokusy probíhají několik let. Nyní se vědci chystají na opravdový unikát, chtějí přivézt zpět k životu vyhynulé mamuty.

Kozorožec pyrenejský přezdívaný "bucardo" žil do roku 2000 vysoko v pyrenejských horách, poté však vyhynul. Jde o jeden z mnoha poddruhů živočichů, kteří se nedokázali adaptovat na měnící se podmínky a klima a vymírají či už úplně vymřeli.

S tím se ale vědci odmítli smířit a o tři roky později se rozhodli pro jeho oživení. Podle National Geoghraphic se to týmu španělských a francouzských vědců dokonce povedlo a kozorožce ze vzorků DNA naklonovali.

Psali jsme: Obřízkou proti HIV? Vědci ví, jak zachránit Afriku Dnes nastane konec světa, schovejte se, naléhá ruský expert Nejdelší studie na světě: Jak vás život změní? Ve stáří se nepoznáte  

Ačkoliv plod neměl dlouhý život a umřel pár dní poté, co se narodil, i přesto jde pro vědce o nesmírný úspěch. Povedlo se jim totiž přivézt zpět k životu zemřelé zvíře, a nejen v tomto konkrétním případě.

Druhou věcí je morální otázka, která nedá spát zejména ochráncům zvířat. Ti bojují za záchranu umírajících živočichů, představa, že by byly "uměle vyráběny" v laboratořích se jim ale také nelíbí. O to větší zděšení je čeká ve chvíli, kdy budou po naší planetě opět chodit mamuti. To je totiž nový cíl genetiků a biologů.

Odborníci z Harvardovy univerzity jsou přesvědčeni, že do dvou let budou schopni oživit mamuty, kteří vyhynuli přibližně před pěti tisíci lety. Vzorky DNA k dispozici mají a vědecký pokrok došel tak daleko, že je to technicky proveditelné. Otázkou zůstává, jak dlouho bude takový mamut v jemu neznámém prostředí žít.

Psali jsme: Vědci našli nejstaršího předchůdce člověka, měří pouhý jeden milimetr Umělá inteligence, krok do neznáma? Předpověď trendů v oblasti technologií v roce 2017 Američtí vědci půjdou proti Trumpovi. Proč?  

Vědci představili ambiciozní plán na konferenci v americkém Bostonu a oživení má probíhat tak, že vloží mamutí DNA do DNA z kožních buněk slona indického, který je nejbližším žijícím příbuzným mamuta. Následně se je pokusí přeprogramovat, aby se z nich staly kmenové buňky, které vloží do vajíčka slona indického. Z něj vypěstují embryo a to nechají růst v umělé děloze v laboratorních podmínkách.

Jediné, co vědcům k tomuto pokusu chybí, je právě umělá děloha. Tu by ale měli být schopni vyrobit do dvou let. Podle vedoucího týmu George Churche už nyní probíhají pokusy s pěstováním myší mimo dělohu matky, a vypadají nadějně.

Související

doba ledová

Vědci zkoumali nelegální slonovinu, test DNA odhalil překvapivou věc

Vzorky DNA odebrané v Kambodži z nelegální slonoviny, odhalily překvapivou věc. Jeden ze vzorků zadržených na místním trhu byl totiž vyroben z mamutího klu. Sbírání DNA vzorků pomáhá ochranářům v boji s pytláky a překupníky. Na výzkumu se podílejí vědci z Edinburské zoo.

Více souvisejících

mamut Mamuti Vědci

Aktuálně se děje

před 57 minutami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 5 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy