Vědci pracují na oživení mamutů. První embryo slibují do dvou let

Paříž/Barcelona - Biologie a genetika spadají mezi vědecké obory, které jsou většině nezainteresované veřejnosti takřka neznámé. Přesto na poli obou z nich probíhají pokusy, o kterých by se nesnilo ani autorům těch nejhorších hororů. Jedním z nich je například snaha o oživování vymřelých druhů živočichů, a přes morální rozpory už první pokusy probíhají několik let. Nyní se vědci chystají na opravdový unikát, chtějí přivézt zpět k životu vyhynulé mamuty.

Kozorožec pyrenejský přezdívaný "bucardo" žil do roku 2000 vysoko v pyrenejských horách, poté však vyhynul. Jde o jeden z mnoha poddruhů živočichů, kteří se nedokázali adaptovat na měnící se podmínky a klima a vymírají či už úplně vymřeli.

S tím se ale vědci odmítli smířit a o tři roky později se rozhodli pro jeho oživení. Podle National Geoghraphic se to týmu španělských a francouzských vědců dokonce povedlo a kozorožce ze vzorků DNA naklonovali.

Psali jsme: Obřízkou proti HIV? Vědci ví, jak zachránit Afriku Dnes nastane konec světa, schovejte se, naléhá ruský expert Nejdelší studie na světě: Jak vás život změní? Ve stáří se nepoznáte  

Ačkoliv plod neměl dlouhý život a umřel pár dní poté, co se narodil, i přesto jde pro vědce o nesmírný úspěch. Povedlo se jim totiž přivézt zpět k životu zemřelé zvíře, a nejen v tomto konkrétním případě.

Druhou věcí je morální otázka, která nedá spát zejména ochráncům zvířat. Ti bojují za záchranu umírajících živočichů, představa, že by byly "uměle vyráběny" v laboratořích se jim ale také nelíbí. O to větší zděšení je čeká ve chvíli, kdy budou po naší planetě opět chodit mamuti. To je totiž nový cíl genetiků a biologů.

Odborníci z Harvardovy univerzity jsou přesvědčeni, že do dvou let budou schopni oživit mamuty, kteří vyhynuli přibližně před pěti tisíci lety. Vzorky DNA k dispozici mají a vědecký pokrok došel tak daleko, že je to technicky proveditelné. Otázkou zůstává, jak dlouho bude takový mamut v jemu neznámém prostředí žít.

Psali jsme: Vědci našli nejstaršího předchůdce člověka, měří pouhý jeden milimetr Umělá inteligence, krok do neznáma? Předpověď trendů v oblasti technologií v roce 2017 Američtí vědci půjdou proti Trumpovi. Proč?  

Vědci představili ambiciozní plán na konferenci v americkém Bostonu a oživení má probíhat tak, že vloží mamutí DNA do DNA z kožních buněk slona indického, který je nejbližším žijícím příbuzným mamuta. Následně se je pokusí přeprogramovat, aby se z nich staly kmenové buňky, které vloží do vajíčka slona indického. Z něj vypěstují embryo a to nechají růst v umělé děloze v laboratorních podmínkách.

Jediné, co vědcům k tomuto pokusu chybí, je právě umělá děloha. Tu by ale měli být schopni vyrobit do dvou let. Podle vedoucího týmu George Churche už nyní probíhají pokusy s pěstováním myší mimo dělohu matky, a vypadají nadějně.

Související

doba ledová

Vědci zkoumali nelegální slonovinu, test DNA odhalil překvapivou věc

Vzorky DNA odebrané v Kambodži z nelegální slonoviny, odhalily překvapivou věc. Jeden ze vzorků zadržených na místním trhu byl totiž vyroben z mamutího klu. Sbírání DNA vzorků pomáhá ochranářům v boji s pytláky a překupníky. Na výzkumu se podílejí vědci z Edinburské zoo.

Více souvisejících

mamut Mamuti Vědci

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 2 hodinami

Betlém, ilustrační fotografie.

Největší betlém na světě je v Čechách

Betlémářství má u nás dlouhou tradici. Již před několika staletími zdobily jesličky o Vánocích kostely i domácnosti. Specifické jsou betlémy mechanické, v nichž se jednotlivé figurky pohybují. Autor největších mechanických jesliček na světě pochází z Čech, narodil se před 185 lety, dne 13. prosince 1838. Jmenoval se Tomáš Krýza a jeho Krýzovy jesličky jsou pojmem známým po celém světě i zapsaným v Guinnessově knize rekordů.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Ruská armáda, ilustrační fotografie.

Putin kandiduje, proto se Rusové snaží změnit vývoj války na Ukrajině

Rusové se navzdory zimnímu počasí snaží pokračovat v ofenzivních operacích na několika místech na Ukrajině. Podle amerického Institutu pro studium války (ISW) touží po převzetí a udržení iniciativy do ruských prezidentských voleb v březnu 2024, v nichž bude Vladimir Putin obhajovat mandát. 

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Adventní věnec

Adventní věnec. Kde se vzal symbol vánočního času?

Na adventním věnci již hoří svíce značící adventní neděle a odpočítávající čas do Štědrého dne. Zatímco dnes si předvánoční dobu bez adventního věnce nedokážeme představit, dříve ho lidé neznali. Věnec se svíčkami se stal symbolem adventu teprve v 19. století.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

před 13 hodinami

Veronika Bílková

75 let od Všeobecné deklarace lidských práv. Vnímáme ji jako samozřejmost, což však mnohde stále neplatí, varuje Bílková

Valné shromáždění OSN schválilo před třičtvrtě stoletím, 10. prosince 1948, Všeobecnou deklaraci lidských práv. Nevedla k tomu jen zvěrstva druhé světové války, ale také zkušenost s totalitními režimy v meziválečném období, upozorňuje profesorka Veronika Bílková. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz přiznává, že dokument není právně závazný nástroj, zároveň dodává, že se stal základem pro jiné smlouvy, které právně závazné jsou. Odbornice na mezinárodní humanitární právo z Právnické fakulty Univerzity Karlovy v Praze dále vysvětlila například to, proč si nemyslí, že nastal čas Deklaraci aktualizovat či měnit, a z jakého důvodu není šťastné zmiňovat lidská práva pouze v souvislosti s jejich porušováním.

před 14 hodinami

Aktualizováno včera

Poslední čtyři páry dvanácté řady StarDance.

Ve StarDance se rozhodlo o finalistech, dotancovala Iva Kubelková

Ve StarDance se v sobotu večer rozhodlo o tom, kdo postoupí do finále, kterým letošní řada soutěže vyvrcholí za týden, kdy budou vyhlášeni vítězové, tedy král a královna tanečního parketu. Dnes tančily ještě čtyři soutěžní páry, postupujícími jsou Eva Adamczyková, Darija Pavlovičová a Vavřinec Hradilek.

včera

včera

včera

Požár v Adamově: Hasiči zachraňovali obyvatele z plamenů, škoda jde do milionů

Jihomoravští hasiči ještě v sobotu řešili následky pátečního požáru bytu v Adamově. Nouzové ubytování nakonec potřebovalo od obce zajistit šest osob. Hasiči zachránili během zásahu celkem sedm lidí, čtyři z nich vyžadovali ošetření. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy