Proč vymřeli mamuti? Byli hloupí, tvrdí vědci. A samci obzvlášť

Pohlceni propadlou půdou. Spláchnuti lavinou bahna. Utopeni, když se probořili tenkým ledem. To je osud, který před tisíci let potkal na Sibiři mnoho mamutů.

Jejich dobře zachované fosilní ostatky poskytly paleobiologům možnost nahlédnout do jejich života. A teď po genetických analýzách mamutích obětí přírodních pastí učinil vědecký tým ohromující objev - většina z nich byli samci, napsal zpravodajský server The New York Times.

"U mnoha druhů platí, že samci mají tendenci dělat pošetilé věci, kvůli kterým zahynou hloupým způsobem. A zdá se, že pro mamuty to platilo také," říká Love Dalén, evoluční biolog Švédského přírodovědného muzea.

Ve studii, která vyšla začátkem listopadu v časopise Current Biology, Dalén a jeho kolegové analyzovali téměř 100 mamutích kostí, zubů a klů. Zjistili, že zhruba dvě třetiny z nich pocházejí od samců.

Podle jejich hypotézy by tento posunutý poměr mohl souviset s riskantním chováním, do nějž se mladí samci pouštějí, když opustí ochranu matky a začnou žít sami. "Staré samice jsou velmi zkušené, ve všem se vyznají nejlépe," řekl profesor Dalén.

Tento objev byl přitom vlastně náhodný, uvedla Patrícia Pečnerová, doktorandka Stockholmské univerzity a hlavní autorka studie. Na pohlavní disproporci přišla, když zadávala údaje pro jiný projekt týkající se mamutí genetiky.

"Když jsme vyplňovali data do tabulky, viděli jsme, že je tam příliš mnoho samců. Mnohem víc, než by jich mělo být," řekla. "Byli jsme opravdu překvapeni, když jsme viděli, že samců je více než dvakrát tolik než samic, protože nic v předchozím výzkumu nenaznačovalo, že by tomu tak mělo být," dodala.

Předchozí studie mamutích ostatků v Hot Springs v Jižní Dakotě zjistila, že mezi 14 mrtvými mamuty bylo 13 dospělých samců a jedna samice. Studie, kterou provedla Pečnerová, zkoumala poměr pohlaví s pomocí genetiky.

Celkem 98 jedinců, které tým analyzoval, pocházelo ze severní části Sibiře a jejich ostatky byly nalezeny během posledních čtyř desetiletí. Nejstarší z nich byl mamut, který žil před více než 60.000 lety a nejmladší zhruba před 4000 lety. Genetické údaje neposkytly informaci o tom, v kolika letech mamuti uhynuli; jen jejich pohlaví.

Aby mohl tým získat vzorky DNA, musel nejprve omezit riziko kontaminace. Proto pracovali v čisté laboratoři v oblecích podobných těm, jaké nosí lékaři pečující o nemocné, kteří se nakazili virem ebola. Z každého vzorku odkrojili několik milimetrů, a pak je navrtali, aby získali genetické údaje. Zjistili, že ze zkoumaných jedinců bylo 66 samců a 29 samic.

Související

doba ledová

Vědci zkoumali nelegální slonovinu, test DNA odhalil překvapivou věc

Vzorky DNA odebrané v Kambodži z nelegální slonoviny, odhalily překvapivou věc. Jeden ze vzorků zadržených na místním trhu byl totiž vyroben z mamutího klu. Sbírání DNA vzorků pomáhá ochranářům v boji s pytláky a překupníky. Na výzkumu se podílejí vědci z Edinburské zoo.
Pohled na sever Manhattanu, New York, USA

Podivná večeře v Klubu objevitelů. Podávalo se maso dávno vyhynulého tvora?

Řada lidí s úsměvem vzpomíná na to „podivné maso“, které se jim ve školní jídelně dostalo na talíř. Přímou otázku směrem k obsluze, z čeho přesně oběd vařili, obvykle následovala stručná odpověď typu „myslím, že jsem tam dala hovězí“. Členové Klubu objevitelů zažili při jedné ze svých výročních večeří podobné překvapení.

Více souvisejících

mamut Vědci

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy