Záhada rozluštěna: Vědci zjistili, proč vyhynuli mamuti

Londýn/Stockholm - Vědci na základě nových poznatků soudí, že za vyhynutím mamutů stála spíše než lidská činnost změna klimatu. Analýzy DNA ukazují, že počty zvířat začaly klesat mnohem dříve, než se doposud uvádělo. Informuje server BBC.

Úbytek mamutů časově koresponduje s výraznou proměnou klimatu. Jejich evropská populace vymřela již před 30 tisíci lety. Ukazuje to analýza DNA z více než 300 mamutů, kterou provedli švédští a britští vědci.

Studie rovněž posunuje stávající pohled na mamuty. Doposud se soudilo, že šlo o velice vytrvalá a ve své době hojně se vyskytující zvířata. Podle dr. Love Dalena ze švédského historického přírodního muzea se však jednalo o dynamický druh, pro nějž byla typická migrace a střídání lokálního vymírání s expanzí.

Mamuti se ocitli na pokraji vyhynutí již před 120 tisíci lety, když se svět krátkodobě oteplil. Definitivní proces vyhynutí těchto zvířat pak začal před 20 tisíci lety, v době kdy ustupovala největší ledová pokrývka. Vědci doposud začátek konce mamutů datovali do doby před 14 tisíci lety. Existovaly tak teorie, že za vymřením velkých srstnatých savců stáli lidé, kteří je intenzivně lovili. To se ve světle nových zjištění nyní jeví jako nepravděpodobné.

Související

doba ledová

Pytláci jdou po mamutech. Na Sibiři vypukla honba za ledovou slonovinou

Prokopij Novogovicyn ukrývá na své zasněžené zahradě pod plachtou kost o rozměru malého talíře. Je to obratel mamuta - zvířete, které rozpoutalo na Sibiři úplnou zlatou horečku a honbu za slonovinou z jeho klů. V tomto obrovském ruském regionu, jehož severní břehy omývá Severní ledový oceán, působí permafrost jako lednička uchovávající prehistorická zvířata, především mamuty.

Více souvisejících

Mamuti Vědci

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 4 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině

Rusko údajně dodalo svému spojenci Severní Koreji od letošního března více než milion barelů ropy, ukazuje analýza Open Source Center (OSC) a BBC News

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy