Od objevení Ameriky uplynulo 525 let. Proč jsme dodnes nenašli Kolumbovu Santa Mariu?

Píše se rok 1492. Italský mořeplavec ve španělských službách Kryštof Kolumbus a jeho flotila tří lodí 12. října dorážejí ke břehu země, o které se domnívají, že jde o Indii. Ve skutečnosti ale narazili na Ameriku, do té doby neprobádaný, přesto osídlený kontinent. Vůdčí lodí celé flotily je Špinavá Mary, loď, která vejde do dějin jako Santa Maria.

La Santa María de la Inmaculada Concepción. Tak zní celý název lodi, která se zasloužila o objevení Ameriky. Její původní pojmenování bylo La Gallega, námořníci jí ale říkali Marigalante neboli Špinavá Mary. Umělci o ní pro změnu hovořili jako o la Capitana nebo La Nao. Do dějin však vstoupila pod zkráceným označením Santa Maria.

Santa Maria je loď mnoha jmen, ale prosté historie. Byla postavena v roce 1460 v přístavním městě Pontevedra ve španělské Galicii a její původní účel není známý, předpokládá se ale, že mohlo jít o obchodní loď. Stejně tak není známo, jak byla loď velká, kolik měla stěžňů nebo jak vypadala. O jedné z nejslavnějších lodí všech dob a zřejmě druhé nejslavnější hned po Titanicu tak zkrátka nevíme vůbec nic.

Odhaduje se, že šlo o loď třídy karaka, tedy středně velkou plachetnici, která měla na délku kolem dvaceti metrů a výtlak zhruba 100 tun. Na šířku mohla mít něco málo přes sedm metrů a šlo zřejmě o třístěžňovou loď, jejíž posádku tvořilo 40 mužů. 

Traduje se, že mělo jít o kriminálníky, kteří se mohli plavbou na lodi vykoupit, ve skutečnosti tomu tak ale úplně není. Posádku lodi tvořilo mnoho zkušených námořníků z přístavu Palos v Andalusii nebo z oblasti Galicie na severozápadě Španělska. Panovníci sice opravdu nabídli amnestii odsouzencům, kteří se přihlásili k plavbě, nabídku ale přijali jen čtyři z nich.

Legenda o náhrdelníku

Na přelomu let 1484 a 1485 odcestoval Kryštof Kolumbus do Španělska, kde vládl Ferdinand II. Aragonský a Isabela Kastilská. Oběma panovníkům v roce 1486. předložil zajímavý návrh, chtěl jako první na světě doplout z Evropy do Indie západní cestou. Od téhož roku byl nadějný mořeplavec v královských španělských službách, v roce 1488 ale královská rada jeho plán zamítla. Díky Kolumbovým přátelům však královský dvůr otočil a nabídku 17. dubna 1492 přijal.

Navzdory romantické legendě, že královna Španělska použila náhrdelník, který obdržela od svého manžela, jako záruku půjčky, byla cesta financována syndikátem sedmi šlechtických bankéřů se sídlem v Seville. Skupina byla spojena s Amerigem Vespuccim, zástupcem florentské obchodní firmy Bernardi, po němž byl o několik let později nově objevený kontinent pojmenován.

3. srpna 1492 vyplul Kolumbus se třemi loděmi z přístavu Palos de la Frontera nedaleko Huelvy. Největší lodí byla právě Santa Maria, které velel Juan de la Cosa. Druhá loď Pinta, v překladu Malovaná, byla dlouhá necelých 18 metrů a velel jí Martín Alonso Pinzón. Niña, tedy Dívka, byla třetí lodí flotily a velel jí Vicente Yáñez Pinzón. Měřila zhruba 17 metrů.

Jak už bylo řečeno výše, o rozměrech Santa Marii dodnes není jasno. Podle některých pramenů měla loď až 40 metrů na délku, čemuž by odpovídal fakt, že ze všech tří byla největší a zároveň nejpomalejší.Vrak lodi ale dodnes nebyl nalezen a tak se lze jen těžko domnívat, o jak velkou loď skutečně šlo. Přesto čítala celá flotila celkem sto mužů.

Kolumbus se se svými loděmi nejprve vydal na Kanárské ostrovy. Tři dny po vyplutí, 6. srpna 1492, ale nastal první problém. Prasklo kormidlo Pinty, a loď musela být odvlečena do doků na ostrově Las Palmas. Zbývající lodě zastavily na ostrově La Gomera. 1. září byly opravy dokončeny a flotila oficiálně vyplula na Gomeru. 6. září opustila poslední známý přístav a vydala se na západ. Na cestu za objevením Ameriky.

Santa Maria se potopit nemusela

O měsíc a šest dní později Rodrigo z Triany plující na Pitě ohlásil, že vidí zemi. Ve skutečnosti tak on jako první z flotily objevil nový kontinent, Kolumbus mu to ale nikdy nepřiznal. Stejně tak nikdy nepřiznal, že vůbec nějakou Ameriku objevil. Do konce života byl totiž přesvědčen, že se mu podařilo obeplout svět a dorazit k východním břehům Indie. 

Ve skutečnosti ale přistál na ostrově Guanahaní v dnešních Bahamách, odkud se vydal na ostrov Haiti a následně zpět do Španělska. Santa Maria se ale domů nikdy nevrátila, druhý ostrov se jí totiž stal osudným. Na zpáteční cestě posádka slavila a Kolumbus si šel po dvou probdělých nocích lehnout. U kormidla zbyl pouze plavčík, který neměl s řízením lodi žádné zkušenosti. Loď proto 25. prosince najela na mělčinu u pobřeží dnešního města Limonade.

Kolumbus usoudil, že oprava lodi je nad jejich síly, a nařídil posádce evakuaci. Jeho muži následně z lodi sebrali vše potřebné a některé části rozebrali. Ze získaného dřeva postavili pevnost La Navidad, v překladu Vánoce, protože Santa Maria se potopila právě na první svátek Vánoční. Jediné, co se dochovalo, je kotva, která je vystavena v Musée du Panthéon National Haïtien, v haitském Port-au-Prince.

Během následujících několika stovek let se objevilo nespočet modelů, maleb a slovních či psaných popisů lodi. Všechny ale vycházejí pouze z teoretických odhadů a jak skutečně loď vypadala se dodnes neví. Stejně tak nikdo zatím nenalezl její vrak, ačkoliv někteří dobrodruzi tvrdí opak. Podrobnější zkoumání ale vždy ukázaly, že všechny nalezené vraky patří jiným lodím a Santa Maria tak nadále zůstává potopená pod hladinou poblíž Haiti.

Související

Josef Toufar před „svým“ kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti.

Adventní zázrak v Číhošti. Estébáci pak kněze Toufara umučili

Byla třetí adventní neděle, 11. prosince roku 1949. V malé obci Číhošť na Vysočině tehdy sloužil mši svatou farář Josef Toufar a při té došlo ke zvláštní události, pro kterou se ujalo označení číhošťský zázrak. Ten odstartoval zatýkání zcela nevinných lidí Státní bezpečností a vykonstruovaný proces, který Toufara připravil o život.
Vánoční strom na Staroměstském náměstí v Praze 2024

Češi před sto lety začali zdobit vánoční stromy ve městech. Mělo to svůj důvod

Přesně před 100 lety o adventu, dne 13. prosince 1924, se v Brně zrodila předvánoční tradice zdobení stromu s charitativním posláním. Pod vánočním stromem na náměstí se totiž objevila kasička pro příspěvky na pomoc chudým a opuštěným dětem. Myšlenka se brzy rozšířila i do dalších měst a stromům se sbírkou pro potřebné se začalo říkat vánoční stromy republiky.

Více souvisejících

historie Kryštof Kolumbus

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy