Krymská válka: První konflikt v přímém přenosu a poslední velká bitva plachetnic

Ospalé ráno v přístavním městě provázela hustá mlha. Osmanská vojenská posádka se konečně dočkala příjezdu posil a vyčkávala na další rozkazy. Poklidný průběh dne znenadání narušila smrtonosná dělostřelecká palba. Na lodích Osmanské říše zavládl zmatek. Z následné katastrofy se podařilo uniknout jen jedinému plavidlu, jehož posádka se o dva dny později musela zodpovídat sultánovi. 30. listopadu 1853 došlo k drtivému vítězství Rusů proti Osmanům v bitvě u Sinopu.

Krymská válka, která proběhla v letech 1853-1856, se stala střetem mezi Ruskem na straně jedné a britskými, francouzskými a osmanskými silami na straně druhé. V roce 1855 vstoupilo do války i Království Sardinsko-Piemontské, jež podpořilo protiruskou koalici. Dlouhodobou příčinu konfliktu představovalo soupeření velmocí o vliv na Blízkém východě a ruská politika ochrany práv pravoslavných poddaných v Osmanské říši.

Ruská armáda v červenci 1853 vtrhla do podunajských knížectví na rusko-osmanské hranici, která dnes přibližně odpovídají území dnešního Rumunska. Za politické podpory Spojeného království se Osmané Rusům postavili a 4. října téhož roku jim vyhlásili válku. Jak uvádí internetová encyklopedie britannica.com, následná Osmanská ofenziva mířila do podunajských knížectví. 

Ruské černomořské loďstvo zvítězilo v bitvě u Sinopu

Námořní síly evropských velmocí dlouhodobě převyšovaly sultánova plavidla jak technologicky, tak i výcvikem mužstva. Bitva u Sinopu posunula tuto nadřazenost na novou úroveň. Na konci listopadu 1853 se musel osmanský viceadmirál Osman Paša kvůli bouřivému počasí stáhnout do černomořského přístavu Sinop na severu dnešního Turecka. Pod jeho velení patřilo sedm fregat, dvě korvety a několik menších lodí. S výjimkou jednoho kolesového parníku šlo výhradně o lodě s hlavní metodou pohonu ve formě plachtění. Jeho protivník, ruský admirál Pavel Nachimov, měl k dispozici tři dřevěné řadové lodě s plachtami a několik menších plavidel.

Přestože Osmany chránily pobřežní dělostřelecké baterie, Rusové vpluli do přístavu nepozorovaně za mlhy. Tento manévr byl možný jen proto, že některé ruské lodě poháněla pára. Jakmile se dostaly k blízkosti plavidel Osmana Paši, začaly pálit. Následující šestihodinový zběsilý boj přežila pouze jediná osmanská loď, výše uvedený kolesový parník. Podle internetových stránek weaponsandwarfare.com našla ostatní plavidla svůj osud na dně Černého moře.    

Zničení osmanských plavidel u Sinopu pomocí dělostřeleckých granátů obnovilo zájem námořních velmocí o pancéřování válečných lodí. Francouzské zkušenosti z pozdější černomořské bitvy proti Rusům u Kinburnu vedly k obrňování jejich lodí pláty z tepaného železa. Krymská válka je považována za poslední střetnutí, ve kterém hlavní úlohu hrála dřevěná plavidla poháněná plachtami.

První moderní válečný novinář

28. března 1854 se Francie a Spojené království rozhodly namísto tiché podpory Osmanské říši otevřeně vyhlásit válku Rusku. Habsburská monarchie obsadila v srpnu 1854 podunajská knížectví, jež opustila ruská armáda. Tímto krokem Rusové odvrátili hrozbu, že se k protiruské koalici přidá i Vídeň. V září 1854 zahájila koaliční vojska obléhání pevnosti Sevastopol na Krymském poloostrově, ke kterým se v lednu 1855 přidalo 10 000 vojáků Sardinsko-Piemontského království. 11. září 1855, krátce po úspěšném francouzském útoku na kopec Malachov, Rusové vyhodili pevnost do povětří, potopili své lodě a evakuovali Sevastopol.

O průběhu válečných operací detailně informoval první novodobí válečný novinář William Howard Russell. V roce 1842 začal psát pro britský deník The Times a v roce 1854 ho jeho nadřízený, John Thadeus Delane, vyslal do Černomoří. Russell měl za úkol informovat veřejnost o průběhu Krymské války. Potom, co strávil nějaký čas ve vojenských táborech na Gallipoli a ve Varně, se přemístil na Krymský poloostrov.

Jeho zprávy poukazovaly především na utrpení britské armády v zimním období mezi léty 1854-1855, což rozrušilo tehdejší královnu Viktorii. Russellovy články označila za „neslýchané útoky proti armádě“. John Simkin ve svém příspěvku pro spartacus-educational.com dále uvádí reakci jejího manžela, prince Alberta: „Pero a inkoust jednoho nešťastného čaroděje zneužívá zemi.“

Vídeň začala Rusko vydírat

William Russell opakovaně upozorňoval na rozšíření cholery a malárie mezi britskými vojáky. Během několika týdnů postihla 8000 mužů. Pobouřené reakce veřejnosti vedly ke kritice vlády Liberální strany a premiéra Johna Roebucka. Podle Russella plných 23 000 britských vojáků nebylo schopno vykonávat své povinnosti kvůli zdravotním obtížím a pouze 9000 bylo bojeschopných.

Poté, co Habsburská monarchie začala Rusku vyhrožovat vstupem do války na straně spojenců, zasedli všichni zúčastnění k jednání. Kongres v Paříži, jenž probíhal od 25. února do 30. března 1856, zaručil Osmanské říši její územní celistvost a uložil Rusku vzdát se území jižní Besarábie a ústí Dunaje. Černé moře mělo být demilitarizováno a plavba po Dunaji byla nově otevřena pro všechny zájemce.   

Obě válčící strany se v průběhu Krymské války dopustily řady chyb ve velení a řízení jednotek. Nemoci způsobily obrovské ztráty, asi 250 000 mužů v obou znepřátelených táborech. Výsledek války situaci v Evropě ale zcela neuklidnil. Rusko se v následujících letech rozhodlo věnovat se rozvoji vlastní země, aby mohlo konkurovat ostatním velmocem. Dalším výsledkem války se stalo ukončení ruské podpory Habsburské monarchii v otázkách uspořádání středoevropského prostoru, protože se postavila na stranu protiruské koalice.

„[Vídeň] se stala závislou na Británii a Francii, které ji ale později nepodpořily. To vedlo k rakouským porážkám v letech 1859 a 1866, jež posléze vyústily ve sjednocení Itálie a Německa,“ zmiňuje encyklopedie britannica.com.

Související

Snímek ze setkání státníků zemí Varšavské smlouvy v roce 1987. Komentář

70 let od vzniku Varšavské smlouvy. Místo kolektivní bezpečnosti přinesla hegemonii Moskvy

Před sedmdesáti lety, 14. května 1955, zástupci osmi evropských zemí ovládaných komunisty uzavřeli pod sovětskou taktovkou Smlouvu o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci. Pro nově založenou vojensko-politickou alianci se podle místa podpisu vžil název Varšavská smlouva. V dobové propagandě byla prezentována jako organizace chránící „mír a socialismus“ a protipól západního NATO. V praxi se na více než tři desetiletí stala jedním z důležitých nástrojů Moskvy pro ovlivňování zahraniční a bezpečnostní politiky ostatní členských zemí.
Klára Červenková

Zabili ji nacisté. Před 80 lety zemřela Klára Červenková, vědkyně a bojovnice za práva žen

Pokud se někdy připomínají významné osobnosti našich dějin, zpravidla se jedná o muže. Ženám coby výrazným historickým osobnostem bývá věnována o poznání menší pozornost. Mnohé ženy by však rozhodně neměly být zapomenuty. Mezi pozapomenuté dámy naší historie patří také Klára Červenková, jedna z prvních českých vědkyň, bojovnice za práva žen, přítelkyně Alice Masarykové, dcery prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, a oběť nacistického režimu.

Více souvisejících

historie Krym lodě, jachty, plavidla

Aktuálně se děje

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Zelenskyj se snaží přesvědčit Trumpa, že Putin ho vodí za nos. Má šanci uspět?

V napjaté geopolitické hře mezi Kyjevem a Moskvou se zdá, že ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj aktuálně vítězí v boji o přízeň Donalda Trumpa. Ten se totiž po svém znovuzvolení snaží sehrát roli prostředníka mezi válčícími stranami. Zelenskyj ale doufá, že Trump konečně uvidí realitu — že Vladimir Putin o žádný skutečný mír nemá zájem a jen zdržuje, aby dosáhl svých maximalistických cílů.

včera

Francie na MS v hokeji

Dánové překvapení s Maďary nedopustili, Rakušané poslali Francouze do boje o záchranu

Poté, co ve čtvrtek večer Maďaři inkasovali od českých hokejistů šest branek, se ani ne dvacet čtyři hodin po tomto zápase utkali s domácím Dánskem. Přestože ani tady rozhodně neplnili roli favorita, minimálně ze začátku to vypadalo, že se chtějí vrátit na vítěznou vlnu, na kterou nasedli překvapivě v zápase s Kazachstánem. K šoku domácích fanoušků totiž právě Maďaři vedli nad Dány po téměř sedmi minutách hry. Jenže další branky už v zápase nepřidali, postupně ztráceli síly a na ledě úřadovali už jenom Dánové, kteří pak do závěrečné sirény nasázeli hned osm branek. Ve skupině A si pak Rakušané poradili 5:2 s Francouzi, kteří tak budou mít honičku v bojích o záchranu.

včera

Donald Trump

Lidé v Pásmu Gazy hladoví, ale USA situaci vyřeší, prohlásil Trump

Americký prezident Donald Trump během závěrečného dne své cesty po Perském zálivu prohlásil, že lidé v Pásmu Gazy čelí hladomoru, a slíbil, že Spojené státy „situaci vyřeší“. V Gaze mezitím pokračovalo intenzivní izraelské bombardování, které za posledních 72 hodin znovu vystupňovalo násilí a přineslo stovky dalších obětí.

včera

Donald Trump

Trump: 150 zemím dochází čas, hodiny tikají

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek na konci své cesty po Blízkém východě oznámil, že desítky zemí, které se dosud nedohodly na nových obchodních podmínkách se Spojenými státy, brzy pocítí citelné zvýšení cel. Bílý dům podle něj nemá kapacitu jednat najednou se všemi zájemci, a tak v nejbližších týdnech jednostranně rozhodne, jak vysoké budou cla pro každou zemi.

včera

MS v hokeji

Finům k jasné výhře pomohl čtyřmi trefami Tolvanen, Švýcarům stejným způsobem Andrighetto

Ve čtvrtek se roztočil již sedmý hrací den hokejového světového šampionátu. Tento hrací den začal dvěma jasnými výhrami, přičemž se o ně ve skupině A Finové, kteří předvedli svůj rozhodně nejlepší dosavadní výkon na tomto turnaji, a Švýcaři. Seveřané totiž výhrou 9:1 deklasovali Slovince s tím, že k tomuto výsledku pomohl vedle šestkrát asistujícího Teräväinena Tolvanen, jenž zaznamenal čtyři branky. Čtyři branky od jednoho hokejisty pak padly i ve druhém souběžně hraném zápase ve skupině B, přičemž jejich autorem byl Andrighetto. I proto nakonec Švýcaři nad Němci vyhráli 5:1.

včera

Volodymyr Zelenskyj v Praze

Moskva a Kyjev se dohodly na výměně tisíců zajatců. Chceme co mír co nejdřív, řekl Zelenskyj po hovoru s Trumpem

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj v pátek večer prohlásil, že jeho země je připravena podniknout „nejrychlejší možné kroky“ k dosažení skutečného míru. Učinil tak krátce po důležitém telefonickém hovoru s prezidentem Spojených států Donaldem Trumpem a dalšími evropskými lídry, který se odehrál po skončení mírových jednání mezi Ukrajinou a Ruskem v Istanbulu.

včera

Salman Rushdie

Útočník na Salmana Rushdieho odsouzen na 25 let vězení

Americký soud v pátek poslal na 25 let do vězení Hadiho Matara, sedmadvacetiletého muže z New Jersey, který v srpnu 2022 na veřejném pódiu v New Yorku brutálně zaútočil na britského spisovatele s indickými kořeny, Sira Salmana Rushdieho. Útok, který šokoval světovou veřejnost, zanechal slavného autora trvale postiženého – přišel o zrak na jedno oko, má ochrnutou ruku a utrpěl vážné poranění jater, píše BBC.

včera

Mírová jednání v Istanbulu

Mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou ztroskotaly po méně než dvou hodinách

Mírová jednání mezi Ruskem a Ukrajinou, která se v pátek po více než třech letech znovu odehrála na neutrální půdě v Istanbulu, skončila dříve, než se očekávalo. Podle Sky News trvaly méně než dvě hodiny a nepřinesly žádný hmatatelný pokrok. Ruská strana přesto označila výsledky rozhovorů za „uspokojivé“ a avizovala pokračování dialogu, ovšem Kyjev a západní lídři zůstávají skeptičtí.

včera

včera

včera

včera

Mírová jednání v Istanbulu

Mírová jednání o Ukrajině: Turecko apeluje na okamžité příměří

V pátek se v tureckém Istanbulu uskutečnilo první osobní jednání mezi ruskou a ukrajinskou delegací od jara 2022. Setkání probíhá za předsednictví tureckého ministra zahraničí Hakana Fidana v prezidentském komplexu Dolmabahce a představuje první krok k možnému obnovení mírového dialogu.

včera

včera

Petr Pavel

Prezident Pavel podepsal superdávku

Prezident Petr Pavel v pátek 16. května stvrdil podpisem dva klíčové zákony, které přinášejí zásadní proměnu systému sociální pomoci v České republice. Nově zavedená tzv. „superdávka“ má nahradit několik dosavadních sociálních příspěvků a sjednotit je do jedné dávky. Cílem změn je zvýšit přehlednost systému, zacílit pomoc efektivněji a omezit administrativní zátěž.

včera

Vladimir Putin

Teritoriální ústupky na Ukrajině? Jsou klíčové pro mír a bohužel i pro plány Putina, varují experti

Vladimir Putin 11. května veřejně vyzval k přímému dialogu mezi Ruskem a Ukrajinou, což okamžitě podpořil americký prezident Donald Trump výzvou na sociálních sítích, aby Zelenskyj tuto nabídku přijal „OKAMŽITĚ“. Následné rozhodnutí ukrajinského prezidenta k jednáním přispělo i společné prohlášení lídrů Velké Británie, Francie, Německa a Polska, které volalo po bezpodmínečném 30denním příměří.

včera

Vladimír Putin a Donald Trump

V Istanbulu začalo klíčové jednání USA, Ukrajiny a Turecka. Trump se chce obratem setkat s Putinem

V pátek dopoledne začalo v paláci Dolmabahce v Istanbulu významné třístranné jednání mezi Spojenými státy, Ukrajinou a Tureckem. Hlavními tématy rozhovorů jsou vyhlídky na mírové řešení ruské invaze na Ukrajinu a koordinace mezi západními spojenci a Ankarou. Schůzka se koná za účasti klíčových diplomatických a bezpečnostních představitelů, zatímco v pozadí rezonuje snaha amerického prezidenta Donalda Trumpa osobně se setkat s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.

včera

včera

Donald Trump a Ahmad Šara

Trump setkáním se syrským lídrem vyslal Íránu jasný vzkaz: Jde to i bez vás

Americký prezident Donald Trump se v saúdskoarabském Rijádu nečekaně setkal se syrským přechodným prezidentem Ahmedem al-Šárou jen krátce poté, co přislíbil první kroky ke zmírnění sankcí vůči Damašku. Ačkoliv Bílý dům označil schůzku za pouhou „zdvořilostní návštěvu“, její politický význam je nesporný. Washington tím vysílá silný signál Teheránu, že Spojené státy jsou připraveny jednat s jeho spojenci i bez účasti Íránu.

včera

Ilustrační fotografie.

Lotyšsko varuje před špióny z Ruska. Zveřejnilo návod, jak je poznat

Lotyšská zpravodajská služba vydala varování, že v zemi mohou působit ruští agenti a sabotéři. Obyvatelům této pobaltské republiky proto nabízí sadu rad, jak takové jedince rozeznat. Podle nové výroční zprávy lotyšské Obranné zpravodajské a bezpečnostní služby (MIDD) mohou být známkami podezření například zanedbaný vzhled, přehnaná zvídavost nebo výbava neobvyklá pro běžné turisty.

včera

První jednání po třech letech. Dnešek může být pro válku na Ukrajině průlomový

Dnešní den může přinést zásadní posun v dlouho stagnujících mírových rozhovorech mezi Ruskem a Ukrajinou. Do tureckého Istanbulu totiž dorazily delegace obou válčících stran a očekává se, že se vůbec poprvé po třech letech setkají k přímým jednáním. Na místě je rovněž americký ministr zahraničí Marco Rubio, který se má sejít s vysokými tureckými a ukrajinskými představiteli.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy