Ospalé ráno v přístavním městě provázela hustá mlha. Osmanská vojenská posádka se konečně dočkala příjezdu posil a vyčkávala na další rozkazy. Poklidný průběh dne znenadání narušila smrtonosná dělostřelecká palba. Na lodích Osmanské říše zavládl zmatek. Z následné katastrofy se podařilo uniknout jen jedinému plavidlu, jehož posádka se o dva dny později musela zodpovídat sultánovi. 30. listopadu 1853 došlo k drtivému vítězství Rusů proti Osmanům v bitvě u Sinopu.
Krymská válka, která proběhla v letech 1853-1856, se stala střetem mezi Ruskem na straně jedné a britskými, francouzskými a osmanskými silami na straně druhé. V roce 1855 vstoupilo do války i Království Sardinsko-Piemontské, jež podpořilo protiruskou koalici. Dlouhodobou příčinu konfliktu představovalo soupeření velmocí o vliv na Blízkém východě a ruská politika ochrany práv pravoslavných poddaných v Osmanské říši.
Ruská armáda v červenci 1853 vtrhla do podunajských knížectví na rusko-osmanské hranici, která dnes přibližně odpovídají území dnešního Rumunska. Za politické podpory Spojeného království se Osmané Rusům postavili a 4. října téhož roku jim vyhlásili válku. Jak uvádí internetová encyklopedie britannica.com, následná Osmanská ofenziva mířila do podunajských knížectví.
Ruské černomořské loďstvo zvítězilo v bitvě u Sinopu
Námořní síly evropských velmocí dlouhodobě převyšovaly sultánova plavidla jak technologicky, tak i výcvikem mužstva. Bitva u Sinopu posunula tuto nadřazenost na novou úroveň. Na konci listopadu 1853 se musel osmanský viceadmirál Osman Paša kvůli bouřivému počasí stáhnout do černomořského přístavu Sinop na severu dnešního Turecka. Pod jeho velení patřilo sedm fregat, dvě korvety a několik menších lodí. S výjimkou jednoho kolesového parníku šlo výhradně o lodě s hlavní metodou pohonu ve formě plachtění. Jeho protivník, ruský admirál Pavel Nachimov, měl k dispozici tři dřevěné řadové lodě s plachtami a několik menších plavidel.
Přestože Osmany chránily pobřežní dělostřelecké baterie, Rusové vpluli do přístavu nepozorovaně za mlhy. Tento manévr byl možný jen proto, že některé ruské lodě poháněla pára. Jakmile se dostaly k blízkosti plavidel Osmana Paši, začaly pálit. Následující šestihodinový zběsilý boj přežila pouze jediná osmanská loď, výše uvedený kolesový parník. Podle internetových stránek weaponsandwarfare.com našla ostatní plavidla svůj osud na dně Černého moře.
Zničení osmanských plavidel u Sinopu pomocí dělostřeleckých granátů obnovilo zájem námořních velmocí o pancéřování válečných lodí. Francouzské zkušenosti z pozdější černomořské bitvy proti Rusům u Kinburnu vedly k obrňování jejich lodí pláty z tepaného železa. Krymská válka je považována za poslední střetnutí, ve kterém hlavní úlohu hrála dřevěná plavidla poháněná plachtami.
První moderní válečný novinář
28. března 1854 se Francie a Spojené království rozhodly namísto tiché podpory Osmanské říši otevřeně vyhlásit válku Rusku. Habsburská monarchie obsadila v srpnu 1854 podunajská knížectví, jež opustila ruská armáda. Tímto krokem Rusové odvrátili hrozbu, že se k protiruské koalici přidá i Vídeň. V září 1854 zahájila koaliční vojska obléhání pevnosti Sevastopol na Krymském poloostrově, ke kterým se v lednu 1855 přidalo 10 000 vojáků Sardinsko-Piemontského království. 11. září 1855, krátce po úspěšném francouzském útoku na kopec Malachov, Rusové vyhodili pevnost do povětří, potopili své lodě a evakuovali Sevastopol.
O průběhu válečných operací detailně informoval první novodobí válečný novinář William Howard Russell. V roce 1842 začal psát pro britský deník The Times a v roce 1854 ho jeho nadřízený, John Thadeus Delane, vyslal do Černomoří. Russell měl za úkol informovat veřejnost o průběhu Krymské války. Potom, co strávil nějaký čas ve vojenských táborech na Gallipoli a ve Varně, se přemístil na Krymský poloostrov.
Jeho zprávy poukazovaly především na utrpení britské armády v zimním období mezi léty 1854-1855, což rozrušilo tehdejší královnu Viktorii. Russellovy články označila za „neslýchané útoky proti armádě“. John Simkin ve svém příspěvku pro spartacus-educational.com dále uvádí reakci jejího manžela, prince Alberta: „Pero a inkoust jednoho nešťastného čaroděje zneužívá zemi.“
Vídeň začala Rusko vydírat
William Russell opakovaně upozorňoval na rozšíření cholery a malárie mezi britskými vojáky. Během několika týdnů postihla 8000 mužů. Pobouřené reakce veřejnosti vedly ke kritice vlády Liberální strany a premiéra Johna Roebucka. Podle Russella plných 23 000 britských vojáků nebylo schopno vykonávat své povinnosti kvůli zdravotním obtížím a pouze 9000 bylo bojeschopných.
Poté, co Habsburská monarchie začala Rusku vyhrožovat vstupem do války na straně spojenců, zasedli všichni zúčastnění k jednání. Kongres v Paříži, jenž probíhal od 25. února do 30. března 1856, zaručil Osmanské říši její územní celistvost a uložil Rusku vzdát se území jižní Besarábie a ústí Dunaje. Černé moře mělo být demilitarizováno a plavba po Dunaji byla nově otevřena pro všechny zájemce.
Obě válčící strany se v průběhu Krymské války dopustily řady chyb ve velení a řízení jednotek. Nemoci způsobily obrovské ztráty, asi 250 000 mužů v obou znepřátelených táborech. Výsledek války situaci v Evropě ale zcela neuklidnil. Rusko se v následujících letech rozhodlo věnovat se rozvoji vlastní země, aby mohlo konkurovat ostatním velmocem. Dalším výsledkem války se stalo ukončení ruské podpory Habsburské monarchii v otázkách uspořádání středoevropského prostoru, protože se postavila na stranu protiruské koalice.
„[Vídeň] se stala závislou na Británii a Francii, které ji ale později nepodpořily. To vedlo k rakouským porážkám v letech 1859 a 1866, jež posléze vyústily ve sjednocení Itálie a Německa,“ zmiňuje encyklopedie britannica.com.
Související
85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?
Sametové revoluci předcházela jedna z velkých tragédií na české železnici
historie , Krym , lodě, jachty, plavidla
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu Orešnik. Hromadná produkce nehrozí, myslí si expert
před 1 hodinou
Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?
před 1 hodinou
Do napjaté situace si přisadil i Kim Čong-un: Svět míří k ničivé termonukleární válce
před 1 hodinou
Víte, jaký program dokáže ušetřit práci každému podnikateli? Online fakturace
před 1 hodinou
Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování
před 2 hodinami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 2 hodinami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 2 hodinami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 3 hodinami
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 3 hodinami
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 4 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 4 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 5 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 5 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 6 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 6 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 6 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 6 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 7 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 8 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
Velké komplikace nastaly v pátek brzy ráno v železniční dopravě kvůli incidentu v České Třebové. Při posunu tam vykolejil vlak, informovala Správa železnic. Provoz přes důležitou stanici je silně omezen, spoje nabírají zpoždění.
Zdroj: Jan Hrabě