Krymská válka: První konflikt v přímém přenosu a poslední velká bitva plachetnic

Ospalé ráno v přístavním městě provázela hustá mlha. Osmanská vojenská posádka se konečně dočkala příjezdu posil a vyčkávala na další rozkazy. Poklidný průběh dne znenadání narušila smrtonosná dělostřelecká palba. Na lodích Osmanské říše zavládl zmatek. Z následné katastrofy se podařilo uniknout jen jedinému plavidlu, jehož posádka se o dva dny později musela zodpovídat sultánovi. 30. listopadu 1853 došlo k drtivému vítězství Rusů proti Osmanům v bitvě u Sinopu.

Krymská válka, která proběhla v letech 1853-1856, se stala střetem mezi Ruskem na straně jedné a britskými, francouzskými a osmanskými silami na straně druhé. V roce 1855 vstoupilo do války i Království Sardinsko-Piemontské, jež podpořilo protiruskou koalici. Dlouhodobou příčinu konfliktu představovalo soupeření velmocí o vliv na Blízkém východě a ruská politika ochrany práv pravoslavných poddaných v Osmanské říši.

Ruská armáda v červenci 1853 vtrhla do podunajských knížectví na rusko-osmanské hranici, která dnes přibližně odpovídají území dnešního Rumunska. Za politické podpory Spojeného království se Osmané Rusům postavili a 4. října téhož roku jim vyhlásili válku. Jak uvádí internetová encyklopedie britannica.com, následná Osmanská ofenziva mířila do podunajských knížectví. 

Ruské černomořské loďstvo zvítězilo v bitvě u Sinopu

Námořní síly evropských velmocí dlouhodobě převyšovaly sultánova plavidla jak technologicky, tak i výcvikem mužstva. Bitva u Sinopu posunula tuto nadřazenost na novou úroveň. Na konci listopadu 1853 se musel osmanský viceadmirál Osman Paša kvůli bouřivému počasí stáhnout do černomořského přístavu Sinop na severu dnešního Turecka. Pod jeho velení patřilo sedm fregat, dvě korvety a několik menších lodí. S výjimkou jednoho kolesového parníku šlo výhradně o lodě s hlavní metodou pohonu ve formě plachtění. Jeho protivník, ruský admirál Pavel Nachimov, měl k dispozici tři dřevěné řadové lodě s plachtami a několik menších plavidel.

Přestože Osmany chránily pobřežní dělostřelecké baterie, Rusové vpluli do přístavu nepozorovaně za mlhy. Tento manévr byl možný jen proto, že některé ruské lodě poháněla pára. Jakmile se dostaly k blízkosti plavidel Osmana Paši, začaly pálit. Následující šestihodinový zběsilý boj přežila pouze jediná osmanská loď, výše uvedený kolesový parník. Podle internetových stránek weaponsandwarfare.com našla ostatní plavidla svůj osud na dně Černého moře.    

Zničení osmanských plavidel u Sinopu pomocí dělostřeleckých granátů obnovilo zájem námořních velmocí o pancéřování válečných lodí. Francouzské zkušenosti z pozdější černomořské bitvy proti Rusům u Kinburnu vedly k obrňování jejich lodí pláty z tepaného železa. Krymská válka je považována za poslední střetnutí, ve kterém hlavní úlohu hrála dřevěná plavidla poháněná plachtami.

První moderní válečný novinář

28. března 1854 se Francie a Spojené království rozhodly namísto tiché podpory Osmanské říši otevřeně vyhlásit válku Rusku. Habsburská monarchie obsadila v srpnu 1854 podunajská knížectví, jež opustila ruská armáda. Tímto krokem Rusové odvrátili hrozbu, že se k protiruské koalici přidá i Vídeň. V září 1854 zahájila koaliční vojska obléhání pevnosti Sevastopol na Krymském poloostrově, ke kterým se v lednu 1855 přidalo 10 000 vojáků Sardinsko-Piemontského království. 11. září 1855, krátce po úspěšném francouzském útoku na kopec Malachov, Rusové vyhodili pevnost do povětří, potopili své lodě a evakuovali Sevastopol.

O průběhu válečných operací detailně informoval první novodobí válečný novinář William Howard Russell. V roce 1842 začal psát pro britský deník The Times a v roce 1854 ho jeho nadřízený, John Thadeus Delane, vyslal do Černomoří. Russell měl za úkol informovat veřejnost o průběhu Krymské války. Potom, co strávil nějaký čas ve vojenských táborech na Gallipoli a ve Varně, se přemístil na Krymský poloostrov.

Jeho zprávy poukazovaly především na utrpení britské armády v zimním období mezi léty 1854-1855, což rozrušilo tehdejší královnu Viktorii. Russellovy články označila za „neslýchané útoky proti armádě“. John Simkin ve svém příspěvku pro spartacus-educational.com dále uvádí reakci jejího manžela, prince Alberta: „Pero a inkoust jednoho nešťastného čaroděje zneužívá zemi.“

Vídeň začala Rusko vydírat

William Russell opakovaně upozorňoval na rozšíření cholery a malárie mezi britskými vojáky. Během několika týdnů postihla 8000 mužů. Pobouřené reakce veřejnosti vedly ke kritice vlády Liberální strany a premiéra Johna Roebucka. Podle Russella plných 23 000 britských vojáků nebylo schopno vykonávat své povinnosti kvůli zdravotním obtížím a pouze 9000 bylo bojeschopných.

Poté, co Habsburská monarchie začala Rusku vyhrožovat vstupem do války na straně spojenců, zasedli všichni zúčastnění k jednání. Kongres v Paříži, jenž probíhal od 25. února do 30. března 1856, zaručil Osmanské říši její územní celistvost a uložil Rusku vzdát se území jižní Besarábie a ústí Dunaje. Černé moře mělo být demilitarizováno a plavba po Dunaji byla nově otevřena pro všechny zájemce.   

Obě válčící strany se v průběhu Krymské války dopustily řady chyb ve velení a řízení jednotek. Nemoci způsobily obrovské ztráty, asi 250 000 mužů v obou znepřátelených táborech. Výsledek války situaci v Evropě ale zcela neuklidnil. Rusko se v následujících letech rozhodlo věnovat se rozvoji vlastní země, aby mohlo konkurovat ostatním velmocem. Dalším výsledkem války se stalo ukončení ruské podpory Habsburské monarchii v otázkách uspořádání středoevropského prostoru, protože se postavila na stranu protiruské koalice.

„[Vídeň] se stala závislou na Británii a Francii, které ji ale později nepodpořily. To vedlo k rakouským porážkám v letech 1859 a 1866, jež posléze vyústily ve sjednocení Itálie a Německa,“ zmiňuje encyklopedie britannica.com.

Související

Raoul Schránil

Gentleman z filmů pro pamětníky. Raoul Schránil se narodil před 115 lety

Mezi nejoblíbenější a nejobsazovanější herce patřil vedle Oldřicha Nového, Nataši Gollové nebo Adiny Mandlové Raoul Schránil, který se proslavil především rolemi elegantních gentlemanů. Slávu po několika letech vystřídal tvrdý pád. Stejně jako jeho mnohé herecké kolegy, i jeho zasáhla po komunistickém převratu tvrdá perzekuce.
Věznice, ilustrační fotografie.

Největší vězeňská vzpoura v Československu. Vyvolalo ji rozhodnutí Václava Havla

Před 35 lety, dne 15. března roku 1990, zahájily stovky vězňů v Leopoldově největší vzpouru v dějinách Československa. Trestanci tak protestovali proti tomu, že se na ně nevztahovala amnestie prezidenta Václava Havla. Vzpoura byla potlačena až po několika dnech a vyžádala si jednu oběť, desítky zraněných a škody v řádech milionů korun.

Více souvisejících

historie Krym lodě, jachty, plavidla

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

Marek Výborný

Česko reaguje na hrozbu slintavky a kulhavky. Výborný řekl, co se bude dělat

Ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) apeluje na chovatele i na veřejnost, aby dodržovali mimořádná veterinární a všechna preventivní opatření, která pomáhají minimalizovat zavlečení slintavky a kulhavky do Česka. Výborný v pondělí jednal o aktuální situaci se zástupci nevládních zemědělských organizací a chovatelských svazů. Informoval je o zpřísnění opatření a chystaném testování mléka. 

včera

včera

Donald Trump

Američanům dochází, že s Trumpem levněji nebude. Nemá ponětí, jak ceny fungují, ukazuje analýza

Prezident Donald Trump prohlásil, že ho zdražení automobilů v důsledku jeho celních tarifů nezajímá. Podle odborníků se však ceny vozů v USA nevyhnutelně zvýší, ať už si to prezident přeje, nebo ne. Administrativa Bílého domu oznámila, že od čtvrtečního rána zavede 25% clo na všechna auta dovážená do USA ze zahraničí, včetně Kanady a Mexika. V dohledné době se cla rozšíří i na dovážené autodíly.

včera

Ilustrační foto

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to

Obchodní ofenziva, kterou spustila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa, se neodehrává jen ve vysoké politice nebo mezi procenty na burze. Může na ni reagovat každý z nás – evropští, a především čeští spotřebitelé. Právě jejich rozhodnutí u pokladny, na e-shopu či při volbě značky ukážou nejlépe, jak silně je Evropa schopna čelit ekonomickému tlaku zpoza Atlantiku. V tomto konfliktu není malých gest.

včera

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA

Ruská armáda se připravuje na masivní rozšíření, které ji má učinit početnější než ozbrojené síly Spojených států. Vladimir Putin vyhlásil největší odvod od roku 2011, přičemž do služby povolává 160 000 mladých mužů. Podle serveru Sky News je jeho cílem mít větší armádu než Spojené státy.

včera

včera

Rusko, Kreml

Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?

Dohoda o příměří v Černém moři, kterou Spojené státy 25. března oznámily po dvoudenních jednáních v Saúdské Arábii, měla být krokem k omezení napětí mezi Ruskem a Ukrajinou. Zatímco Kyjev se zavázal dohodu okamžitě dodržovat, Moskva otálí a staví si podmínky. Klíčovou z nich je požadavek na zmírnění západních sankcí, které na ni byly uvaleny po rozsáhlé invazi na Ukrajinu v roce 2022.

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel

Prezident podepsal novelu zákona, která umožní zvýšit náborový příspěvek pro nově nastupující vojáky až na jeden milion korun. Tento krok je součástí širší strategie na posílení personálního obsazení Armády České republiky. Senátoři návrh projednávali v polovině března po dobu čtyř hodin, přičemž hlavním tématem diskuse byla bezpečnost a obrana státu.

včera

Ukrajina, Kyjev

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu

Korupce představuje jeden z nejzásadnějších problémů, kterým Ukrajina v současnosti čelí. Tím prvním je bezesporu ruská agrese. Kořeny korupce sahají do období Sovětského svazu, a přestože se stát intenzivně snaží tento fenomén potlačit, cesta k nápravě nebude snadná. Ekonomka Alisa Lapyhina z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě pro EuroZprávy.cz zdůraznila, že odstranění korupce si vyžádá zásadní proměnu myšlení — a to minimálně u dvou generací obyvatel.

včera

Marine Le Pen na pražské konferenci protiimigračních stran (16. 12. 2017)

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě

Francouzská krajně pravicová politička Marine Le Pen ostře kritizovala soudní rozhodnutí, které ji de facto vylučuje z prezidentských voleb v roce 2027. Lídr Národního sdružení (RN) označila verdikt za „jadernou bombu“ hozenou na její kampaň a obvinila soudy z narušování demokratického procesu.

včera

včera

včera

Uvedení Lenky Bradáčové do funkce nejvyšší státní zástupkyně (1.4.2025) Prohlédněte si galerii

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek

Lenka Bradáčová dnes oficiálně převzala funkci nejvyšší státní zástupkyně. Na slavnostním ceremoniálu v Brně ji do úřadu uvedli premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS). Bradáčová, která dosud vedla Vrchní státní zastupitelství v Praze, nahrazuje Igora Stříže, jenž odstoupil z osobních a rodinných důvodů. 

včera

Nežertuji, říká Trump o třetím prezidentském období. Proč narovinu nepřizná, jestli o něj stojí?

Donald Trump se opět dostal do středu pozornosti poté, co v nedávném rozhovoru naznačil, že by mohl usilovat o třetí prezidentský mandát. I když ústava Spojených států jasně stanoví, že žádný prezident nemůže být zvolen více než dvakrát, Trump svými výroky vyvolal další spekulace o tom, jak by se mohl pokusit tento limit obejít.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy