Ospalé ráno v přístavním městě provázela hustá mlha. Osmanská vojenská posádka se konečně dočkala příjezdu posil a vyčkávala na další rozkazy. Poklidný průběh dne znenadání narušila smrtonosná dělostřelecká palba. Na lodích Osmanské říše zavládl zmatek. Z následné katastrofy se podařilo uniknout jen jedinému plavidlu, jehož posádka se o dva dny později musela zodpovídat sultánovi. 30. listopadu 1853 došlo k drtivému vítězství Rusů proti Osmanům v bitvě u Sinopu.
Krymská válka, která proběhla v letech 1853-1856, se stala střetem mezi Ruskem na straně jedné a britskými, francouzskými a osmanskými silami na straně druhé. V roce 1855 vstoupilo do války i Království Sardinsko-Piemontské, jež podpořilo protiruskou koalici. Dlouhodobou příčinu konfliktu představovalo soupeření velmocí o vliv na Blízkém východě a ruská politika ochrany práv pravoslavných poddaných v Osmanské říši.
Ruská armáda v červenci 1853 vtrhla do podunajských knížectví na rusko-osmanské hranici, která dnes přibližně odpovídají území dnešního Rumunska. Za politické podpory Spojeného království se Osmané Rusům postavili a 4. října téhož roku jim vyhlásili válku. Jak uvádí internetová encyklopedie britannica.com, následná Osmanská ofenziva mířila do podunajských knížectví.
Ruské černomořské loďstvo zvítězilo v bitvě u Sinopu
Námořní síly evropských velmocí dlouhodobě převyšovaly sultánova plavidla jak technologicky, tak i výcvikem mužstva. Bitva u Sinopu posunula tuto nadřazenost na novou úroveň. Na konci listopadu 1853 se musel osmanský viceadmirál Osman Paša kvůli bouřivému počasí stáhnout do černomořského přístavu Sinop na severu dnešního Turecka. Pod jeho velení patřilo sedm fregat, dvě korvety a několik menších lodí. S výjimkou jednoho kolesového parníku šlo výhradně o lodě s hlavní metodou pohonu ve formě plachtění. Jeho protivník, ruský admirál Pavel Nachimov, měl k dispozici tři dřevěné řadové lodě s plachtami a několik menších plavidel.
Přestože Osmany chránily pobřežní dělostřelecké baterie, Rusové vpluli do přístavu nepozorovaně za mlhy. Tento manévr byl možný jen proto, že některé ruské lodě poháněla pára. Jakmile se dostaly k blízkosti plavidel Osmana Paši, začaly pálit. Následující šestihodinový zběsilý boj přežila pouze jediná osmanská loď, výše uvedený kolesový parník. Podle internetových stránek weaponsandwarfare.com našla ostatní plavidla svůj osud na dně Černého moře.
Zničení osmanských plavidel u Sinopu pomocí dělostřeleckých granátů obnovilo zájem námořních velmocí o pancéřování válečných lodí. Francouzské zkušenosti z pozdější černomořské bitvy proti Rusům u Kinburnu vedly k obrňování jejich lodí pláty z tepaného železa. Krymská válka je považována za poslední střetnutí, ve kterém hlavní úlohu hrála dřevěná plavidla poháněná plachtami.
První moderní válečný novinář
28. března 1854 se Francie a Spojené království rozhodly namísto tiché podpory Osmanské říši otevřeně vyhlásit válku Rusku. Habsburská monarchie obsadila v srpnu 1854 podunajská knížectví, jež opustila ruská armáda. Tímto krokem Rusové odvrátili hrozbu, že se k protiruské koalici přidá i Vídeň. V září 1854 zahájila koaliční vojska obléhání pevnosti Sevastopol na Krymském poloostrově, ke kterým se v lednu 1855 přidalo 10 000 vojáků Sardinsko-Piemontského království. 11. září 1855, krátce po úspěšném francouzském útoku na kopec Malachov, Rusové vyhodili pevnost do povětří, potopili své lodě a evakuovali Sevastopol.
O průběhu válečných operací detailně informoval první novodobí válečný novinář William Howard Russell. V roce 1842 začal psát pro britský deník The Times a v roce 1854 ho jeho nadřízený, John Thadeus Delane, vyslal do Černomoří. Russell měl za úkol informovat veřejnost o průběhu Krymské války. Potom, co strávil nějaký čas ve vojenských táborech na Gallipoli a ve Varně, se přemístil na Krymský poloostrov.
Jeho zprávy poukazovaly především na utrpení britské armády v zimním období mezi léty 1854-1855, což rozrušilo tehdejší královnu Viktorii. Russellovy články označila za „neslýchané útoky proti armádě“. John Simkin ve svém příspěvku pro spartacus-educational.com dále uvádí reakci jejího manžela, prince Alberta: „Pero a inkoust jednoho nešťastného čaroděje zneužívá zemi.“
Vídeň začala Rusko vydírat
William Russell opakovaně upozorňoval na rozšíření cholery a malárie mezi britskými vojáky. Během několika týdnů postihla 8000 mužů. Pobouřené reakce veřejnosti vedly ke kritice vlády Liberální strany a premiéra Johna Roebucka. Podle Russella plných 23 000 britských vojáků nebylo schopno vykonávat své povinnosti kvůli zdravotním obtížím a pouze 9000 bylo bojeschopných.
Poté, co Habsburská monarchie začala Rusku vyhrožovat vstupem do války na straně spojenců, zasedli všichni zúčastnění k jednání. Kongres v Paříži, jenž probíhal od 25. února do 30. března 1856, zaručil Osmanské říši její územní celistvost a uložil Rusku vzdát se území jižní Besarábie a ústí Dunaje. Černé moře mělo být demilitarizováno a plavba po Dunaji byla nově otevřena pro všechny zájemce.
Obě válčící strany se v průběhu Krymské války dopustily řady chyb ve velení a řízení jednotek. Nemoci způsobily obrovské ztráty, asi 250 000 mužů v obou znepřátelených táborech. Výsledek války situaci v Evropě ale zcela neuklidnil. Rusko se v následujících letech rozhodlo věnovat se rozvoji vlastní země, aby mohlo konkurovat ostatním velmocem. Dalším výsledkem války se stalo ukončení ruské podpory Habsburské monarchii v otázkách uspořádání středoevropského prostoru, protože se postavila na stranu protiruské koalice.
„[Vídeň] se stala závislou na Británii a Francii, které ji ale později nepodpořily. To vedlo k rakouským porážkám v letech 1859 a 1866, jež posléze vyústily ve sjednocení Itálie a Německa,“ zmiňuje encyklopedie britannica.com.
Související

Gentleman z filmů pro pamětníky. Raoul Schránil se narodil před 115 lety

Největší vězeňská vzpoura v Československu. Vyvolalo ji rozhodnutí Václava Havla
historie , Krym , lodě, jachty, plavidla
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera

Medvěd na Slovensku zabíjel. Případ vyšetřuje policie
včera

Česko reaguje na hrozbu slintavky a kulhavky. Výborný řekl, co se bude dělat
včera

Počasí ohrozí úrodu ovoce, varují meteorologové ohledně víkendu
včera

Američanům dochází, že s Trumpem levněji nebude. Nemá ponětí, jak ceny fungují, ukazuje analýza
včera

Svět kvůli Trumpovi bojkotuje americké produkty. Jde to i v Česku? Poradíme, jak na to
včera

Svátek pro hokejové fanoušky: V semifinále extraligového play-off se Sparta Praha postaví Kometě Brno
včera

Nejhorší premiér na světě, hlásá billboard hnutí ANO o Fialovi. Padlo kvůli němu trestní oznámení
včera

Dítě, které sáhne na rozpálenou plotnu. Experti varují před Trumpovou snahou o rozvrácení ekonomiky
včera

Putin povolal do armády 160 tisíc lidí. Chce mít větší vojsko než USA
včera

Bude lidstvo chudé? Pokud nezastavíme změny počasí, přijde každý člověk o polovinu financí, spočítali vědci
včera

Bez postranních úmyslů? Ani náhodou. Co chce Rusko získat příměřím v Černém moři?
včera

Univerzita Karlova odchází z Muskovy sítě X. Vadí jí algoritmy i její politika
včera

Vymění Ukrajina prezidenta už letos? Spekulace o letních volbách sílí, navzdory válce je možnost, jak je uspořádat
včera

Armáda shání nové vojáky, nabídne jim až milion, schválil prezident Pavel
včera

Ekonomka Lapyhina: Korupce na Ukrajině je po válce druhým největším problémem. Dvě generace musí změnit mentalitu
včera

Le Penová se poprvé vyjádřila k verdiktu soudu. Mluví o jaderné bombě
včera

EU chystá protiúder Trumpovi. Ve hře je i zablokování sociální sítě X
včera

Experti popsali, jak by vypadala globální obchodní válka. Svět by stála neuvěřitelné jmění
včera

Bradáčová se oficiálně stala nejvyšší státní zástupkyní. Novým vrchním státním zástupcem je Štěpánek
včera
Nežertuji, říká Trump o třetím prezidentském období. Proč narovinu nepřizná, jestli o něj stojí?
Donald Trump se opět dostal do středu pozornosti poté, co v nedávném rozhovoru naznačil, že by mohl usilovat o třetí prezidentský mandát. I když ústava Spojených států jasně stanoví, že žádný prezident nemůže být zvolen více než dvakrát, Trump svými výroky vyvolal další spekulace o tom, jak by se mohl pokusit tento limit obejít.
Zdroj: Libor Novák