Masivní vulkanické erupce ohrožují svět. Ale díky jedné z nich jsme dneska naživu

Sopkám v Yellowstonu se poslední dobou dostává nesmírné pozornosti, přitom nejsou jediné, které by mohly zapřičinit zkázu světa. Hned několik vulkánů po celém světě by dnes svým výbuchem mohly změnit vše, na co jsme jako moderní civilizace zvyklí. A vědci jsou vždy dychtiví po důkazech dávných erupcí, které už svět nevratně proměnily.

Nyní se zdá, že konečně objevili historický výbuch, o kterém neměli doposud zdání. Odehrál se přibližně v oblastí dnešního severovýchodního Pacifiku. Vědci z Washingtonské státní univerzity tvrdí, že i když mnoho poznatků z minulých let poukazovalo na erupci, teprve nyní se jim proces podařil dokázat a navíc získali informace o tom, že musela být skutečně obrovská.

Nejedná se přitom o nejmodernější záležitost v lidských dějinách, k super-erupci došlo asi před 16,8 miliony lety. Co je však na něm výjimečného je, že sopka byla činná po stovky tisíc let. Za tu dobu vychrlila do atmosféry kolem 276 miliard tun oxidu siřičitého, který se na povrch vrátil ve formě bouří s kyselým deštěm.

Oxid siřičitý je také velmi výkonnou látkou na odrážení slunečních paprsků, když stratovulkán Tambora vybouchl v roce 1815, vypustil tolik oxidu, že celá severní koule měla nedostatek slunce ještě následující rok. Vědci pak vypočítali, že v případě Tambory by stačilo 11 dní aktivních erupcí na to, aby ovlivnila severní polokouli na dalších 11 až 16 let.

Na počátku 19. století procházela planeta Země fází oteplování, takže Tambora zapříčinila jeho ochlazení. Dnes máme sice informace o nepřirozených změnách klimatu a přehřívání, přesto bych super-erupci rozhodně nechtěli zažít. Vědci varují, že by to taky mohlo znamenat konec dnešní civilizace.

Ve spojení k super-erupcím se často používá "horko", které bychom si spíš měli představit jako peklo. Ať už se jedná o rychlé exploze nebo pomalé vytékání lávy, vždycky po nich zůstanou jen spáleniště. A přesto celosvětově kvůli oxidu siřičitému vytvoří z planety spíš velkou sněhovou kouli.

Jisté je, že ať už se jedná o vážně ochlazování nebo oteplování, v obou případech se jedná o extrém, který je pro planetu devastující. Podle vědců tak super-erupce před více než 16 miliony lety měla dvojí účinek. Kdyby nebyla aktivní tak dlouho a nezahřívala svou planetu masivními proudy lávy, nejspíš by život na Zemi už dávno umrzl.

Související

Sopka Etna

Etna se v létě opět probudila. Lávová fontána udržela letadla na zemi

Nejaktivnější a nejvyšší evropská sopka Etna je aktivní už několik týdnů a o uplynulém víkendu opět donutila místní úřady na Sicílii zastavit letecký provoz. Za přibližně měsíc šlo už o třetí takové omezení provozu na letišti v Catanii, uvedl web DW s odvoláním na agentury Reuters a AFP. 

Více souvisejících

sopky Globální ochlazování globální oteplování

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

před 3 hodinami

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy