Masivní vulkanické erupce ohrožují svět. Ale díky jedné z nich jsme dneska naživu

Sopkám v Yellowstonu se poslední dobou dostává nesmírné pozornosti, přitom nejsou jediné, které by mohly zapřičinit zkázu světa. Hned několik vulkánů po celém světě by dnes svým výbuchem mohly změnit vše, na co jsme jako moderní civilizace zvyklí. A vědci jsou vždy dychtiví po důkazech dávných erupcí, které už svět nevratně proměnily.

Nyní se zdá, že konečně objevili historický výbuch, o kterém neměli doposud zdání. Odehrál se přibližně v oblastí dnešního severovýchodního Pacifiku. Vědci z Washingtonské státní univerzity tvrdí, že i když mnoho poznatků z minulých let poukazovalo na erupci, teprve nyní se jim proces podařil dokázat a navíc získali informace o tom, že musela být skutečně obrovská.

Nejedná se přitom o nejmodernější záležitost v lidských dějinách, k super-erupci došlo asi před 16,8 miliony lety. Co je však na něm výjimečného je, že sopka byla činná po stovky tisíc let. Za tu dobu vychrlila do atmosféry kolem 276 miliard tun oxidu siřičitého, který se na povrch vrátil ve formě bouří s kyselým deštěm.

Oxid siřičitý je také velmi výkonnou látkou na odrážení slunečních paprsků, když stratovulkán Tambora vybouchl v roce 1815, vypustil tolik oxidu, že celá severní koule měla nedostatek slunce ještě následující rok. Vědci pak vypočítali, že v případě Tambory by stačilo 11 dní aktivních erupcí na to, aby ovlivnila severní polokouli na dalších 11 až 16 let.

Na počátku 19. století procházela planeta Země fází oteplování, takže Tambora zapříčinila jeho ochlazení. Dnes máme sice informace o nepřirozených změnách klimatu a přehřívání, přesto bych super-erupci rozhodně nechtěli zažít. Vědci varují, že by to taky mohlo znamenat konec dnešní civilizace.

Ve spojení k super-erupcím se často používá "horko", které bychom si spíš měli představit jako peklo. Ať už se jedná o rychlé exploze nebo pomalé vytékání lávy, vždycky po nich zůstanou jen spáleniště. A přesto celosvětově kvůli oxidu siřičitému vytvoří z planety spíš velkou sněhovou kouli.

Jisté je, že ať už se jedná o vážně ochlazování nebo oteplování, v obou případech se jedná o extrém, který je pro planetu devastující. Podle vědců tak super-erupce před více než 16 miliony lety měla dvojí účinek. Kdyby nebyla aktivní tak dlouho a nezahřívala svou planetu masivními proudy lávy, nejspíš by život na Zemi už dávno umrzl.

Související

Sopka Etna

Etna se v létě opět probudila. Lávová fontána udržela letadla na zemi

Nejaktivnější a nejvyšší evropská sopka Etna je aktivní už několik týdnů a o uplynulém víkendu opět donutila místní úřady na Sicílii zastavit letecký provoz. Za přibližně měsíc šlo už o třetí takové omezení provozu na letišti v Catanii, uvedl web DW s odvoláním na agentury Reuters a AFP. 

Více souvisejících

sopky Globální ochlazování globální oteplování

Aktuálně se děje

před 41 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy