Největší problémy lidstva: S čím se vědci trápí nejvíce?

Lidstvo musí čelit velkému množství problémů – od epidemií po změnu klimatu. Některé jsou náhoda, jiné jsme na sebe přivolali sami. Velké výzvy volají po úžasných nápadech. Je třeba nová technologie, vědecká řešení a chytrá řešení.

Odpad

Lidstvo se téměř topí v odpadu a není snadné se s ním vypořádat. Je třeba přestat házet odpad do moře a nechat ho povalovat se po světě. Nová řešení by nás mohla problémů zbavit.

Lékař zadarmo

V Indonésii mohou lidé vyměnit hodnotný odpad za přístup k lékaři. Je to skvělý nápad, který se pere s chudobou, nedostupnou lékařskou péčí a znečištěním v chudých zemích.

Nové silnice

Chcete se zbavit plastů? Proč to neudělat jako Indie. Ta vezme plastový odpad a mění ho v materiál, z něhož se vyrábí silnice. Kdo potřebuje asfalt?

Vyhřívání

Itálie ročně posílá 70 000 tun odpadu do Rakouska. Tam je odpad spálen a z energie vytvořené hořením vzniká elektřina. Tou se mohou vytápět domovy.

Mikroskopický prach

Vyhozená elektronika je ohromným problémem. Po celém světě jsou tuny elektroniky vyhozené na skládku. Lepší nápad je rozbít je na padrť, doslova na nano částice a vytvářen z nich nové materiály. Mohlo by to být snazší než recyklování. A lepší.

Vlaky

Vagon vlaku vyrobený ze směsi betonu a starých pneumatik více vydrží a je tišší. Navíc znovu využije 35 tun odpadu na každý kilometr železnice.

Technologie

Umělá inteligence, software i staré dobré stroje mohou být využity doslova pro dobro světa a pomoci nám vyrovnat se s problémy.

Roboti proti rakovině

Google a holandská univerzita se letos daly dohromady. Hodlají využít umělou inteligencí se schopností učení, aby byla schopná odhalit rakovinu podobně, jako to umí lidští lékaři.

Umělá inteligence proti hladomoru?

Lidstvo by mohlo využívat inteligentní přístroje, aby se zbavil rostlinných nemocích již v zárodku. Umělá inteligence by mohla identifikovat nemoci v pěstovaných rostlinách, jako je například maniok. Ten je třetím největším zdrojem karbohydrátů na světě.

ShotSpotter

Tento nový software je schopný zachytit zvuk výstřelu z pistole. Následně využije výpočetních algoritmů, aby zjistil, odkud výstřel pochází. Pak informuje autority.

Hackeři za dobrou věc

V dnešní době potřebujete myslet jako hacker, abyste hackera chytili. Ruská skupina Goup-IB shromažďuje hackery, kteří by chtěli pomoci světu. Trénuje je pak v chytání zločinců. Tato skupina má velký úspěch.

Videohry a diplomacie

Videohry mají dlouho reputaci původce násilí v dětech a teenagerech. V dnešním moderním světě však americké Ministerstvo zahraničí využívá videohry, aby děti a náctileté učila o americké kultuře a angličtině.

Vysavače oceánů

Veliké množství domácností má dnes chytrý vysavač, který popojíždí po pokoji a vysává, kde je potřeba. Švýcarská začínající organizace Envirobot se rozhodl podobnou technologii využít k čištění oceánů. Roboti „cítí“ odpad a vyrazí ho zlikvidovat.

Mobily

Mobilní telefony a počítače se vyrábí pomocí velmi vzácných materiálů (jako jsou Yttrium a Skandium). Britští vědci nyní vyvíjí technologii, která by byla schopna tyto materiály odhalit ve vzduchu a získat je z něj.

Vláda online

Estonsko, malá země na baltském pobřeží, sama sebe přezdívá „e-Estonia“. Je to první národ na planetě, který téměř všechny přední služby přesunul online. e-Estonia je otevřenou platformou, na níž můžete zaplatit účty, vyzvednout si lékařský předpis, podat daňové přiznání nebo začít podnikat.

To vše a více lze dělat bez toho, abyste opustili svůj dům. Pokud se toto prokáže, možná se k tomu přidají i ostatní země. Za předpokladu, že bude možné tento systém zabezpečit před hackery.

Rostliny

Svět botaniky je mnohdy doslova magický a nabízí nové metody, jak pečovat o životní prostředí a zachraňovat životy.

Odhánění škůdců

Kombinací klasických hospodářských rostlin s divokými rostlinami, které lze najít na podivných okrajích světa, farmáři nemusí používat tolik insekticidu. Rostliny jsou schopné odhánět škůdce samy.

Léčby nemocí

Více než 28 000 rostlinných druhů je možné v současné době užívat v medicíně. Ve výzkumech se běžně užívá jen méně než 13 % a ostatní jsou ignorovány. Čína se snaží využít i dalších k záchraně života tím, že chtějí tradiční čínskou medicínu zapojit do jejich zdravotnického systému do 2020.

Nakrmit svět

V Etiopii roste staré ovoce zvané enset. Jinak se mu také říká „banán na steroidech“. Banánu je výrazně podobný. Ovšem dokáže nakrmit mnohem více lidí než většina pěstovaného obilí. Kromě toho je poměrně odolný vůči počasí. Někdy se mu také říká „strom proti hladu“.

Příroda a její energie

Energie budoucnosti je zelená...čistá...a někdy trochu zvláštní.

Vlaky na vítr?

Holandské vlaky nyní naprosto zcela jezdí na energii získanou z větru. Nizozemí si tento cíl zadalo tak, aby do 2018 všechny vlaky byly na větrný pohon, podařilo se jim to však již v lednu.

Mech jako monitor

Evropská unie chce zavést nový sensor na zjištění znečištěného vzduchu. Měl by být levný, čistý a snadno nainstalovatelný. Klonovaný mech.

Lodě z vláken

Globální trh je velmi důležitou součástí celosvětové ekonomie. Nicméně současné přepravní lodě, které jsou pro něj mnohdy jedinou šancí, jsou drahé a špatné pro prostředí. Evropská unie nyní začíná s výrobou obrovských lodí, které jsou futuristické, recyklovatelné a vyrobené z vláken místo oceli.

Síla čůrání

Ve vývojových zemích by moč mohla být dost na nabití telefonu nebo pohánění vnitřního osvětlení. Minimálně si to myslí výzkumníci z Bristolu.

Zázračné mrakodrapy

Jeden z plánů čisté energie chce proměnit New York v ohromnou elektrárnu. Mrakodrapy by měly zachycovat větrnou a sluneční energii, což by mělo vést k šetření penězi.

Solární jezera

Lidí je ve městech hodně a zabírají velký prostor svými obydlími. Kde tedy mají být solární panely? Země, jako je Čína či Japonsko, toto řeší tak, že prostě solární panely pokládají na hladiny jezer a řek.

Rozvoj ve všech zemích

Budoucnost vyžaduje lepší život pro všechny, ať jsou kdokoliv a žijí kdekoliv.

Zabíječi komárů

Microsoft pracuje na high-tech smrtících pastích pro komáry přenášející virus Zika. Tyto pasti mají fungovat na základě učení přístroje a infračervených senzorů.

Nositelné skrýše

Studenti z Royal College of Arts přišli s neotřelým nápadem vytvořit oblečení, které může sloužit jako spacák nebo stan. Užitečné má být pro uprchlíky, ale také pro oběti katastrof, jako byl právě hurikán Harvey.

Super-baterie

Londýnský startup BBOXX rozdal 85 000 solárně poháněných bateriích, které nabíjí telefony. Rozdával je ve východní Africe a prakticky zadarmo. Je to nový způsob, jak se rodiny mohou udržet v kontaktu.

Univerzální příjem

Finsko se na začátku tohoto roku rozhodlo vyzkoušet experiment příjmu. Vybrali skupinu nezaměstnaných, kteří nyní dostávají 560 euro měsíčně. Pokud si seženou práci, příspěvek jim zůstane.

Pozměňování morku

Nemoci, jako je leukémie a lymfom, se těžko léčí. Vzniká však nová technologie, která by byla schopná ovlivnit vývoj krevních buněk v kostech. Ta by mohla být krokem správným směrem.

Města z 3D tiskárny?

Do roku 2035 bude 40 % obyvatel planety žít ve velkých městech. Minimálně tak zní odhady. To bude vyžadovat výstavbu 4 000 ubytovacích jednotek za hodinu. Tisk ve 3D by mohl být rychlým řešením těchto urgentních problémů.

Související

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.
OSN

Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci

Největší konference OSN o biologické rozmanitosti v historii, která se konala v kolumbijském městě Cali, skončila v sobotu bez dosažení dohody o klíčovém bodu programu – plánu na zvýšení financování ochrany druhů. Vědci podle BBC v reakci na summit tvrdí, že došlo k alarmujícímu nedostatku pokroku v záchraně přírody. Politici podle nich nejsou dostatečně ambiciózní, aby přírodu zachránili.

Více souvisejících

Vědci Země Lidé

Aktuálně se děje

před 12 minutami

před 36 minutami

před 1 hodinou

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024) Prohlédněte si galerii

Fotograf serveru EuroZprávy.cz podruhé za sebou uspěl v rámci Czech Press Photo

Druhým rokem v řadě uspěl v jedné z kategorií prestižní fotografické soutěže Czech Press Photo fotograf serveru EuroZprávy.cz Michal Zelinka. Mezinárodní porota letos ocenila jeho snímky z oslav zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji na domácím šampionátu, které hostilo Staroměstské náměstí. 

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Počasí

Výhled počasí do půlky prosince: Zima začne úřadovat

Téměř až do Vánoc vidí aktuálně meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a slibují střídání chladnějších a teplejších epizod v nadcházejících dnech a týdnech. Připravit se máme také na první významnější sněhové srážky. 

včera

včera

včera

Anora

RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií

Česká kina právě hrají černou komedii říznutou sociálním dramatem, která letos opanovala festival v Cannes a odnesla si Zlatou palmu. Křehká i třeskutě absurdní Anora o americké striptérce a jejím vztahu se synem ruského oligarchy patří ke komediálním vrcholům tohoto roku, ačkoli bychom od jejího tvůrce Seana Bakera čekali možná trochu něco jiného.

včera

Josep Borrell

Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se opřel do evropských zemí za to, že nerozumí jednotnému jazyku moci. Odstupující vrcholný diplomat to řekl v době, která je pro budoucnost evropské bezpečnosti velice důležitá. Brzy bude zažívat zvýšený tlak z Washingtonu a nastoupí nová šéfka diplomacie s daleko více konfrontačním vztahu k Rusku. 

včera

Počasí

Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové

Začal nový týden, který podle meteorologů přinese proměnlivé a dynamické počasí. Česko se dočká silného větru a sněžení i v nížinách. Na horách by do víkendu mohlo napadnout i několik desítek centimetrů sněhu. Zejména druhá polovina pracovního týdne bude již typicky zimní, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

Kateřina Kolouchová

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.

včera

včera

včera

Petr Fiala

Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu

Premiér Petr Fiala (ODS) v den 35. výročí začátku sametové revoluce apeloval na voliče, aby jeho vládě dali ještě jedno čtyřleté období. Češi by pak podle jeho slov mohli dosáhnout na "německé" či "rakouské" platy. Navzdory následné kritice si Fiala za svými slovy stojí. Sebevědomí je podle předsedy občanských demokratů potřeba.   

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

včera

včera

včera

Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl

Joe Biden učinil zásadní rozhodnutí krátce před koncem svého mandátu – povolil Ukrajině použít americké rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Tento krok, který znamená výrazný posun v americké politice, přichází v době rostoucího napětí a necelé tři týdny před nástupem Donalda Trumpa do úřadu prezidenta.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy