Chodíte všude pozdě? Tajemství nedochvilnosti bylo kkonečně objasněno

Hodinky v ruce, neustále v běhu a spěchu: často vypadají jako králík z Alenky v říši divů. Lidé, kteří mají neustále zpoždění, vypadají, jakoby neuměli vládnout svým časem. Často mohou popuzovat své okolí nejrůznějšími výmluvami, z nichž jedna je horší než druhá. Mohou však za to?

Obtížné ranní vstávání, dobíhání ranního autobusu a dokončování práce na poslední chvíli. Anissiny dny se někdy podobají dlouhé řadě těžkých zkoušek. "Je to hrozné," svěřuje se mladá Pařížanka. "Pravidelně ztrácím drahocenný čas tím, že se musím domů pro něco vracet, pro součásti oblečení nebo pro klíče. Snažím se proti své povaze bojovat, ale nikdy se mi nepodaří přijít nebo dokončit práci včas," stěžuje si týdeníku L´Express.

Anissa patří k těm, které jejich blízcí označují za nenapravitelné nespolehlivce. Třiadvacetiletý student Henrique vyvolává neustálými pozdními příchody hněv u svých profesorů i u své přítelkyně. "Lidé si myslí, že to dělám schválně, z nezájmu o ně, ale to není vůbec pravda. Asi jsem to zdědil po matce, ta také nedovedla zacházet s časem," říká.

Člověk, který chronicky chodí všude pozdě, je považován za nevyléčitelného snílka a nespolehlivce a své okolí pobuřuje a uvádí do rozpaků. "Jsou různé případy. Někteří lidé mají jen špatný časový odhad. Jiní spatřují ve zpožďování adrenalinový sport. Mít zpoždění znamená fyzicky neustále spěchat, ale je to také způsob, jak protestovat proti pravidlům," vysvětluje psycholožka Marie Gohinová.

Tato představa emotivního stále se opožďujícího člověka, který je ve střetu s realitou, by v nás mohla budit lítost, a to i po čtvrthodince čekání. Nesmíme však zapomínat, že tito lidé neustále vystavují své bližní těžkým zkouškám.

"Odmítla jsem spolupracovat s přítelkyní, kterou mám ráda. Musela jsem zastavit projekt, který mi navrhla, protože mě její opožďování rozčilovalo. Pravidelně měla deset až 15 minut zpoždění a vždy dobrou výmluvu. Nedokázala jsem se s tím smířit," říká Emilie, která děla audity v Paříži.

Tento charakterový rys je pro některé lidi nesnesitelný a jiní ho považují za nemoc. Profesor psychologie na Kalifornské univerzitě v San Diegu Jeff Conte vysvětluje, že existuje skupina osob, které jsou ke zpožďování náchylnější než jiné. "Vycházel jsem z práce dvou lékařů ze 60. let. Jejich teorie osobnosti rozlišuje osoby typu A, které jsou ambiciózní, netrpělivé a nepokojné, a osoby typu B, které žijí s lehkostí a uvolněně. Zjistil jsem, že opožďování je často charakteristickou vlastností druhé kategorie osob," uvádí. Podle jeho studie se tyto skupiny liší v chápání času. Typ A je motivován výkonností a má přesnější rozvrh času. Naopak osoby ze skupiny B mají tendenci dělat několik věcí najednou a to vede k systematickému opožďování.

Osoby chronicky se opožďující musejí tedy zjistit příčiny svého nešvaru. Je to stres? Strach z těch, kdo je čekají? Touha odlišit se od stáda? Pak je možno postupně zlepšovat své chování. "Snažte se stanovit si jednoduché cíle," říká americká psycholožka Jane Burkaová. "Rozvrhněte si na malé etapy to, co chcete dělat," vybízí.

Okolí osob, jež se neustále zpožďují, musí mít trpělivost. "Je k ničemu říkat takovému člověku, proč se pořád opožďuje, když ostatní chodí včas. Takový člověk uvažuje jinak a nemá stejné ponětí o čase. Pomozte mu sestavit rozumný harmonogram, abyste mu pomohli zlepšovat se," doporučuje Jane Burkaová. Tak se krok za krokem posunou jeho hodiny na správný čas.

Související

Voda

Víme, co pijeme? Vědce znepokojil nový objev, čistírny vody v jednom případě nedokáží zničit viry a bakterie

Čistírny odpadních vod jsou zásadní pro odstraňování kontaminantů z vody, která se následně vrací do přírody nebo je recyklována pro jiné účely. Nová studie však naznačuje, že tyto čistírny nemusí být dostatečně účinné v boji proti patogenům, které se uchytí na mikroplastech. Pokud se některé lidské patogeny přichytí na mikroplasty, mohou přežít čisticí procesy a představovat nebezpečí pro lidské zdraví, varuje nová studie publikovaná ve vědeckém žurnálu Plos One.
OSN

Největší biologická konference OSN v historii skončila fiaskem. Politikům je příroda ukradená, tvrdí vědci

Největší konference OSN o biologické rozmanitosti v historii, která se konala v kolumbijském městě Cali, skončila v sobotu bez dosažení dohody o klíčovém bodu programu – plánu na zvýšení financování ochrany druhů. Vědci podle BBC v reakci na summit tvrdí, že došlo k alarmujícímu nedostatku pokroku v záchraně přírody. Politici podle nich nejsou dostatečně ambiciózní, aby přírodu zachránili.

Více souvisejících

Vědci Lidé Čas

Aktuálně se děje

před 24 minutami

před 53 minutami

Mistři světa slavili s fanoušky na Staroměstském náměstí. (27.5.2024) Prohlédněte si galerii

Fotograf serveru EuroZprávy.cz podruhé za sebou uspěl v rámci Czech Press Photo

Druhým rokem v řadě uspěl v jedné z kategorií prestižní fotografické soutěže Czech Press Photo fotograf serveru EuroZprávy.cz Michal Zelinka. Mezinárodní porota letos ocenila jeho snímky z oslav zisku titulu mistrů světa v ledním hokeji na domácím šampionátu, které hostilo Staroměstské náměstí. 

před 57 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 3 hodinami

Počasí

Výhled počasí do půlky prosince: Zima začne úřadovat

Téměř až do Vánoc vidí aktuálně meteorologové z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) a slibují střídání chladnějších a teplejších epizod v nadcházejících dnech a týdnech. Připravit se máme také na první významnější sněhové srážky. 

včera

včera

včera

Anora

RECENZE: Ze striptérky princeznou? Anora je nekonvenční černou komedií

Česká kina právě hrají černou komedii říznutou sociálním dramatem, která letos opanovala festival v Cannes a odnesla si Zlatou palmu. Křehká i třeskutě absurdní Anora o americké striptérce a jejím vztahu se synem ruského oligarchy patří ke komediálním vrcholům tohoto roku, ačkoli bychom od jejího tvůrce Seana Bakera čekali možná trochu něco jiného.

včera

Josep Borrell

Velká změna v unijní diplomacii. Borrell končí, na odchodu si neodpustil kritiku

Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se opřel do evropských zemí za to, že nerozumí jednotnému jazyku moci. Odstupující vrcholný diplomat to řekl v době, která je pro budoucnost evropské bezpečnosti velice důležitá. Brzy bude zažívat zvýšený tlak z Washingtonu a nastoupí nová šéfka diplomacie s daleko více konfrontačním vztahu k Rusku. 

včera

Počasí

Počasí v Česku se ochladí. Pocit zimy umocní i vítr, uvedli meteorologové

Začal nový týden, který podle meteorologů přinese proměnlivé a dynamické počasí. Česko se dočká silného větru a sněžení i v nížinách. Na horách by do víkendu mohlo napadnout i několik desítek centimetrů sněhu. Zejména druhá polovina pracovního týdne bude již typicky zimní, konstatoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). 

včera

Kateřina Kolouchová

Česko by mohlo v boji o záchranu klimatu dělat víc. EU vytváří vyšší a ambiciózní cíle, říká analytička pro EZ

Evropská unie je v boji proti změně klimatu ambiciózní a dokáže udávat trendy pro svět. Analytička organizace Fakta o klimatu Kateřina Kolouchová v rozhovoru pro EuroZprávy.cz popsala, jak se nejen EU, ale také České republice daří v globální snaze o záchranu klimatu. „Myslím si, že by Česku pomohlo myslet na dva, tři kroky dopředu, zkrátka uvažovat v delších časových horizontech,“ říká.

včera

včera

včera

Petr Fiala

Odvážná vize. Fiala vysvětlil, jak to myslel s platy jako v Německu

Premiér Petr Fiala (ODS) v den 35. výročí začátku sametové revoluce apeloval na voliče, aby jeho vládě dali ještě jedno čtyřleté období. Češi by pak podle jeho slov mohli dosáhnout na "německé" či "rakouské" platy. Navzdory následné kritice si Fiala za svými slovy stojí. Sebevědomí je podle předsedy občanských demokratů potřeba.   

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

Střely jen do břevna. Bezbranková remíza z Albánie je ale pro Čechy nadějí na první místo

Čeští fotbalisté mají nadále šanci postoupit z prvního místo tabulky své skupiny B1 v rámci Ligy národů do elitní Ligy A a tím se tak přiblížit k zajištění účasti v baráži o postup na mistrovství světa ve fotbale 2026. Tyto cíle neoddálila ani sobotní bezbranková remíza v Albánii, kde nejblíže ke skórování měli nejblíže Václav Jemelka a Lukáš Červ, kteří při svých pokusech pouze rozezvučili břevno.

včera

včera

včera

ATACMS (Army TACtical Missile System) je série amerických taktických balistických střel (čili s velmi krátkým doletem až 300km).

Nasazení ATACMS proti Rusku: Média odhalila, co bude jejich první cíl

Joe Biden učinil zásadní rozhodnutí krátce před koncem svého mandátu – povolil Ukrajině použít americké rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř Ruska. Tento krok, který znamená výrazný posun v americké politice, přichází v době rostoucího napětí a necelé tři týdny před nástupem Donalda Trumpa do úřadu prezidenta.

včera

Kreml poprvé zareagoval na možnost použití ATACMS v Rusku

Spojené státy povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útokům na cíle uvnitř ruského území. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov v pondělí označil toto rozhodnutí za nový stupeň napětí a větší zapojení USA do konfliktu na Ukrajině.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy