Jezte špagety, vyhnete se smrti. Vědci zdokonalili recept na těstoviny

Řím - Tradiční italské jídlo jako způsob, jak přežít infarkt? Zní to až příliš dobře, než aby tomu lidé věřili. Jenže vědci tvrdí, že to myslí naprosto vážně. Zdokonalili recept na těstoviny tak, aby nejen dobře chutnaly, ale aby zachraňovaly i lidské životy.

V nově zveřejněné studii publikoval tým vědců v Pise svůj speciální recept na obohacené těstoviny. Klíčovou ingrediencí je mouka z ječmenu, která je bohatá na látku beta-glucan. Ta je známá svými schopnostmi udržovat zdravé krevní cévy a v případě srdeční selhání vytváří "přírodní oběh", což může zachránit nejeden život.

Zní to možná jako pohádka, ale výzkumníci svou teorii otestovali už na myších. Nejdříve je krmili těstovinami s ječmenovou mouku a potom jim způsobili umělý srdeční infarkt. Ty, které měli bohatou stravu na ječmen, přežívaly častěji srdeční útok než ty, které dostávaly klasické těstoviny z pšeničné mouky.

Italský způsob života včetně stravování je pro mnohé vědce už dlouho velkou záhadou, mnozí se domnívají, že klíč k dlouhověkosti leží právě zde. Švédští vědci před nedávnem udělali experiment, při kterém si 300 Švédů a 300 Italů prohodilo svoje domovy včetně způsobu života.

Obyvatelé jižní Itálie totiž dlouhodobě žijí déle než ti v jižním Švédsku. Přitom podíváme-li se na životní úroveň, nic nenasvědčuje tomu, že by Italové měli mít příznivější podmínky. Naopak v testovacím městečku Cilento, kde část obyvatel se přemístila v rámci studie do Švédska, je vysoká nezaměstnanost, přesto se místní zdáli být mnohem spokojenější.

Cilento je považováno za tzv. modrou oblast, což je označení pro místa, kde se lidé dožívají vyššího věku. Místní ženy mají v průměru věk dožití 92 let (italský průměr je 84) a muži zase 85 (průměr 79). To je o hodně lepší než obyvatelé v druhém testovacím městě, švédském Malmö, kde se ženy musí spokojit s 84 lety a muži 80.

Dožití v tzv. modrých zónách je pro vědce dlouhodobě fascinují, důvody můžou být v čerstvém mořském vzduchu, stravovacích návyku, ale třeba i velmi italská vlastnost nestresovat se zbytečně nad životem, což jim umožní dosáhnout spokojenosti i ve špatných společenských podmínkách. "Či za tím může být jen jejich schopnost ventilovat vztek, všichni známe pojem italský temperament," myslí si Olle Melander, spoluautor studie.

Na výsledky studie si ještě nějakou dobu počkáme, ale pokud i vás zajímá recept na dlouhověkost, pak autoři odtajnili jeden zajímavý fakt - téměř každý občan Cilento jí pravidelně každý den rozmarýn, který je známý svým příznivým vlivem na mozkové funkce. Kromě toho se také každý věnuje nějaké rekreační fyzické aktivitě, ať už se jedná o dlouhé procházky, rybaření nebo zahradničení. Nic z toho nejsou činnosti, které by nám měly být nedostupné.

Související

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.
Těstoviny, ilustrační fotografie.

I těstoviny mají svůj mezinárodní den. Jaká je jejich historie?

Víte, že těstoviny mají svůj mezinárodní den? Od roku 1998 připadá na 25. října. Těstoviny dnes patří mezi velice oblíbené pokrmy a zřejmě tomu bylo podobně i v minulosti. Historie těstovin sahá až do dob starověku a není překvapením, že o nich pochází nejstarší a nejhojnější zmínky z oblasti dnešní Itálie. A kdy se těstoviny rozšířily u nás?

Více souvisejících

Itálie život zdraví srdeční tep srdce potraviny jídlo

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 45 minutami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané

Evropská unie se po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem připravuje na možnou obchodní válku. Trump během kampaně slíbil, že navýší cla na dovoz produktů z EU i Číny. O problematice této politiky promluvil ekonom Pavel Kuchař z Univerzity Palackého v Olomouci.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy