Nejhorší chemické zbraně historie: Které zabíjely po tisících?

V souvislosti s údajným útokem zakázaným plynem sarinem v Sýrii se opět otevřela debata o chemických zbraních. Mezi ně ale nespadá pouze tato látka. Kromě těch známějších jako yperit, fosgen nebo chlor, můžeme totiž v historii nalézt i řadu dalších, neméně hrozivých chemických zbraní.

Fosgen

Největší zabiják v dobách první světové války a jedna z nejhorších chemických zbraní vůbec je používána v celé řadě průmyslových odvětví. Před sto lety se ale podle odborníků a vědců zasloužil o 80 až 85 procent všech úmrtí, které si první světová válka vyžádala, a to zejména proto, že k ní měly přístup všechny válčící strany. Poprvé byl nasazen 19. prosince 1915, kdy německá letadla shodila na britské vojáky 88 tun tohoto plynu. 120 lidí na místě zemřelo, dalších 1096 bylo zraněno.

Mezi příznaky otravy fosgenem patří slzení očí, kašel, dušnost, obrovské puchýře na těle, otok hrdla a pálení očí. Na rozdíl od řady jiných chemických látek proti němu neexistuje protilátka a léčba je poměrně náročná.

Sarin

Plyn, který způsobil v úterý smrt stovky lidí v Sýrii, je také považován za jednu z nejhorších chemických zbraní vůbec. Byl vyvinut v roce 1938 skupinou čtyř německých vědců a hojně používán za druhé světové války. Do podvědomí veřejnosti se zapsal po teroristickém útoku v tokijském metru, kdy v roce 1995 zemřelo 13 lidí a dalších 5000 bylo zraněno. Použit byl také v roce 2013 v Sýrii, kde si vyžádal 1700 lidských životů.

Sarin paralyzuje nervový systém zasaženého člověka a mezi jeho příznaky patří pocit tlaku v očích, bolesti hlavy, dušnost, kašel, zvracení a úzkost. Do těla se dostává po vdechnutí i skrze kůži a není-li včas podána protilátka, dochází ke svalovým záškubům a následnému udušení a zástavě srdce.

Chlor

Představte si látku jejíž nasazení a devastující účinky šokují i toho, kdo ji použil. Tak podle historiků vypadalo jedno z prvních setkání s chlorem za první světové války v roce 1915. Přeživší vojáci uvádějí, že při prvním setkání s chlorem spatřili vojáky v křečích a zmatku. Nad nimi se vznášely nazelenalé mraky, které dostávaly žlutou barvu. Vojáci z mraků vybíhali oslepení, kašlající, a s růžovou pokožkou. Za nimi zůstaly v zákopech zamořených plynem, stovky umírajících lidí...

Žlutozelený plyn vytvoří hustý mrak, který má za následek poškození zraku a dýchacích orgánů. Lidem zasaženým tímto plynem hrozí slepota, problémy s dýcháním a záchvaty kašle. Chlor je oblíbenou bojovou látkou zejména vzhledem ke své dostupnosti. Působí na organismus dusivě formou vyřazení plic z činnosti jejich otokem a následným udušením. 

Yperit

Pod názvem hořčičný plyn byla tato látka poprvé objevena v roce 1860. Do podvědomí veřejnosti se ale dostal až o 57 let později, v roce 1917 jako yperit. Velké zkušenosti s ním mají Němci, kteří jej původně chtěli využívat pouze jako paralyzující látku, než zjistili, že při správné koncentraci dokáže i zabíjet. Byl proto velmi oblíbený nejen za druhé světové války, ale používal jej například i irácký prezident Saddám Husajn.

Yperit je používán ve formě aerosolu a do organismu proniká kůží, dýchacími orgány, ale i otvory jako jsou oči nebo ústa. Příznaky otravy se objevují po 4 až 6 hodinách od zasažení, kdy dochází k otoku očí. Zasažení dýchacích cest se projevuje podrážděním, postižený dostává horečky, kašel a ochabuje mu svalstvo. Zasažená místa na kůži zčervenají vytvoří se na nich puchýře. Následně dostává postižený silné svalové křeče končící paralýzou končetin.

VX

Nervový toxin vyvinutý Spojenými státy v padesátých letech minulého století byl masově produkován od roku 1961. Rusové tehdy přišli s odpovědí a vyvíjeli vlastní nervový plyn. Naštěstí ale byly chemické zásoby obou států zničeny. VX je totiž zřejmě nejsmrtelnějším plynem vůbec a jeho účinky jsou až desetkrát horší, než účinky sarinu. Prakticky jakýkoliv kontakt s ním končí smrtí.

Látka je nažloutlé barvy a na bojišti se byla schopna udržet i několik dní. Do těla proniká kůží a skrze dýchací cesty a vyvolává nevolnost. Následně ochromuje dýchací svaly, vyvolává silné křečovité bolesti, a poté zasažený umírá.

Agent Orange

Původně byla tato směs používána americkou armádou za vietnamské války s cílem zničit rostlinstvo. Jejím vedlejším efektem ale byly účinky na lidský organismus, kterým byly vystaveny miliony vietnamských obyvatel. Odhaduje se, že jen za války látka zabila na 400 tisíc lidí. Látka ale postihla i lidi, kteří do zasažených oblastí přišli až po válce a nepřišli s ní do přímého kontaktu. Miliony z nich včetně novorozených dětí začaly trpět rakovinou, mentálními poruchami, defekty a deformacemi těla. Účinky látky jsou ve Vietnamu pozorovány dodnes, desítky let po konci války se totiž stále rodí děti postižené těmito příznaky.

Vedlejším produktem při výrobě jedné ze složek Agent Orange byl jedovatý dioxin, který způsobuje vážné záněty kůže, plic a sliznic. Projevuje se plicními nemocemi a může končit smrtí. Látka ale zasahuje i oči, játra a ledviny a způsobuje rakovinu.

Novičok

Látka, kterou vyvinul Sovětský svaz v reakci na Agent Orange, vznikala pod dohledem 200 sovětských výzkumníků v rámci speciálního vládního programu. Výroba, která začala v osmdesátých letech, ale poměrně rychle skončila a většina zásob byla zničena. Vzhledem k tomu, že látka podléhala přísnému utajení, není toho o ní mnoho známo.

Některé zdroje uvádějí, že vědci zkoumali účinky novičoku na lidský organismus na skupině 40 lidí. Test trval zhruba tři měsíce a po použití látky se u zasažených zlepšily střelecké dovednosti. Následně ale začali lidé trpět ztrátou kožního pigmentu, poškozením plic a problémy s trávením. Mezi další příznaky patří vysoký krevní tlak, rozmazané vidění, svírání na hrudi, kašel, průjem, slintání, nadměrné pocení, malátnost, bolesti očí, bolesti hlavy, zvýšené močení, nevolnost, zvracení, bolesti břicha, zrychlené dýchání, srdeční problémy, slabost, křeče, bezvědomí, ochrnutí a celkové respirační selhání organismu. 

Související

Chemické zbraně

Rusko stále častěji nasazuje chemické zbraně na Ukrajině. Shazuje je z dronů

Ruská armáda podle evropských tajných služeb zintenzivnila používání chemických zbraní na Ukrajině – a to včetně látek, které jsou mezinárodně zakázané. Ve společném prohlášení na to upozornily německá a nizozemská rozvědka, podle nichž Kreml nejenže tyto prostředky nasazuje častěji než dříve, ale přechází i k silnějším a nebezpečnějším formám chemických bojových látek.
Chemické zbraně Analýza

Pokus o zákaz chemických zbraní, který tak úplně nevyšel. Největší hrozbou jsou teroristé

Před 35 lety podepsali George H. W. Bush a Michail Gorbačov dohodu o zastavení výroby chemických zbraní a odstartovali proces celosvětové likvidace tohoto druhu zbraní hromadného ničení. Dnes však Spojené státy obviňují Rusko i Súdán z jejich nasazení v ozbrojených konfliktech. O jejich získání navíc usilují teroristické organizace, z nichž některé je dokonce úspěšně použily. Chemické zbraně i po třech dekádách zůstávají bezprostředním bezpečnostním rizikem.

Více souvisejících

Chemické zbraně Vědci

Aktuálně se děje

před 44 minutami

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Politico: Evropské země si půjčí miliardy od EU na vyzbrojení Ukrajiny

Několik evropských zemí se chystá požádat o miliardy eur ve formě půjček od Evropské unie na nákup zbraní pro Ukrajinu a na posílení vlastních obranných kapacit. Žádosti o nový nástroj EU – Security Assistance Facility for Europe – je možné podávat do úterý, kdy končí termín pro podání žádostí.

před 1 hodinou

AC Sparta Praha

Sparta nezvládla zápas v Kazachstánu. Ostrava přišla v souboji s Legií o výhru

Po Plzni se v rámci 2. předkola evropských pohárů o tomto týdnu představili i další dva čeští kluboví účastníci – Baník Ostrava (2. předkolo Evropské ligy) a pražská Sparta (2. předkolo Konferenční ligy). Ani jeden z těchto celků se ale bohužel vítězství ve svých zápasech nedočkal. Ostrava až v závěru přišla o vedení 2:1 s Legií Varšava a přestože v samém závěru padl do polské branky třetí gól, nebyl uznán kvůli ofsajdu a tak za týden do Polska zamíří s pouhou remízou 2:2 v zádech. Ještě hůře dopadla při svém úvodním vystoupení v letošní ročníku evropských pohárů Sparta, která si z kazašského Aktobe veze prohru 1:2, když domácí udeřili prakticky ze dvou akcí, které v zápase měli.

před 1 hodinou

Fotbal, ilustrační fotografie

Klub i hráč potvrdili konec spolupráce. Ewerton se z Ostravy stěhuje do Egypta

Až ve čtvrtek nastoupí ostravský Baník do veledůležité odvety v rámci 2. předkola Evropské ligy ve Varšavě proti Legii, bude se už muset obejít bez služeb osmadvacetiletého dosavadního kapitána a útočníka Ewertona. Tento Brazilec potvrzuje spekulace z posledních dní a stěhuje se do Egypta, nikoli však do Al-Ahly, ale do Pyramids. K tomuto týmu se připojí Ewerton v Turecku, kde je momentálně tento káhirský klub na soustředění.

před 1 hodinou

Prezident Trump

Místo radosti skepse. Proč je potřeba brát nové Trumpovo ultimátum pro Rusko s rezervou?

Prezident Donald Trump v pondělí překvapil, když zkrátil svůj 50denní termín pro Rusko, aby začalo jednat o míru na Ukrajině, na „asi 10 až 12 dní od nynějška.“ „Není důvod čekat,“ řekl Trump. „Chci být velkorysý, ale prostě nevidíme žádný pokrok.“ Není však překvapením, že na základě zkušeností s Trumpovým dodržováním termínů zaznívá spíše skepse, než radost.

před 2 hodinami

Zdeněk Milata

Komunisté velebící agresora měli v Rusku zůstat. Za podkopávání demokracie zkrachovali na hranicích po právu

Čtveřice členů KSČM opět ukázala, že věrnost totalitě a servilita vůči ruskému imperialismu jsou pro ně primárním politickým programem. Jejich cesta do Ruska, podniknutá navzdory jasným varováním, není jen výrazem naivity či omylu. Jednoznačně se snaží oslabit Evropu a zlomit Českou republiku. Lidé jako oni se v tomto zápase bez váhání staví na stranu agresora.

před 3 hodinami

Humanitární pomoc na přechodu Rafáh

Izrael pozastavil vojenské operace v Gaze. Bude to ale stačit?

V reakci na rostoucí mezinárodní pobouření nad zhoršující se humanitární krizí v Gaze Izrael oznámil každodenní „taktickou pauzu ve vojenské činnosti“ v několika oblastech regionu. Cílem tohoto kroku je umožnit, aby více humanitární pomoci dorazilo k milionům Palestinců, kteří čelí vážným problémům s nedostatkem jídla, podvýživou a vysídlením. Vzhledem k dlouhotrvajícímu nedostatku pomoci se ale podle CNN objevují stále častější otázky, zda tento krok bude stačit k vyřešení obrovských potřeb obyvatel Gazy po měsících nedostatečné pomoci.

před 5 hodinami

Evropská unie

EU jen pár hodin po dohodě přiznala, že nemůže zaručit jeden ze slibů

Evropská unie přiznala, že nemá moc zajistit splnění svého slibu investovat 600 miliard dolarů do americké ekonomiky, a to jen několik hodin poté, co tento závazek učinila během obchodních jednání ve Skotsku. Důvodem je, že peníze budou pocházet výhradně od soukromých evropských společností, nad kterými Brusel nemá žádnou kontrolu.

před 5 hodinami

Marcela Hennlichová

Macron se uznáním Palestiny vymezuje proti hladomoru jako prostředku zahraniční politiky, říká Hennlichová. Francie si nepřizná, že už není rozhodující velmoc

Francie se v čele s prezidentem Emmanuelem Macronem rozhodla uznat Palestinu jako nezávislý stát. „Macron je velký pragmatik. Jeho rozhodnutí vnímám především jako snahu vymezit se proti hladomoru v Gaze jako prostředku zahraniční politiky,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz Marcela Hennlichová, expertka na francouzský politický systém z Katedry mezinárodních studií a diplomacie Fakulty mezinárodních vztahů VŠE.

před 6 hodinami

Prezident Trump

Putin nedostal od Trumpa na ukončení války ani dva týdny

Donald Trump dnes oznámil, že zkracuje původní 50denní termín, který stanovil ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi pro uzavření dohody o Ukrajině, na „10 nebo 12 dní“, a to od dneška. Navázal tak na svá předchozí slova, kdy vyjádřil značné zklamání z Putina a oznámil, že zkracuje lhůtu, kterou dal Rusku na ukončení války. 

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Prezident Trump

Trump zkrátí Putinovi ultimátum. Rusko na ukončení války nedostane ani 50 dní

Americký prezident Donald Trump v pondělí vyjádřil značné zklamání z Vladimira Putina a oznámil, že zkracuje původně padesátidenní lhůtu, kterou dal Rusku na ukončení války na Ukrajině. Během setkání s britským premiérem Keirem Starmerem ve Skotsku sdělil novinářům, že je „velice zklamaný“ a že padesátidenní období bude „menší“.

před 7 hodinami

Bezpilotní bojový letoun MQ-9 Reaper

Pentagon uspořádá Top Gun. Na školení sebevražedných útoků s drony dohlédnou Ukrajinci

Americké ministerstvo obrany se podle Defense One chystá uspořádat speciální výcvikové školení přezdívané „Top Gun“, zaměřené na útočné drony řízené z pohledu první osoby. Tyto bezpilotní letouny, které se v současnosti osvědčují v ukrajinské obraně proti ruským silám, budou předmětem intenzivního výcviku na Camp Atterbury v Indianě. Cílem této iniciativy je dosáhnout „americké dominance v oblasti dronů“.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

Thajsko

Thajsko a Kambodža ohlásily okamžité příměří. Obě země poděkovaly Číně a Trumpovi

Kambodžský premiér Hun Manet a thajský prozatímní lídr Phumtham Wechayachai se shodli na okamžitém a bezpodmínečném příměří, které vstoupí v platnost o půlnoci malajského času. Oznámil to malajsijský premiér Anwar Ibrahim po jednání, které moderoval. Setkání se uskutečnilo v Kuala Lumpuru a cílem bylo ukončit pětidenní ozbrojený konflikt, který si vyžádal životy nejméně 35 lidí a vyhnal z domovů přes 300 000 osob z obou stran hranice.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

British Airways, ilustrační fotografie

"V letadle je bomba, smrt Americe, smrt Trumpovi." Cestující zažili během letu chvíle hrůzy

Skotská policie zahájila vyšetřování po výtržnictví na palubě letadla společnosti easyJet, které letělo z Londýna (Luton) do Glasgowa. Incident se stal v neděli ráno, kdy letoun přistál na glasgowském letišti. Na palubě došlo k dramatické situaci, kdy muž začal křičet výrazy jako „Alláhu Akbar“ (což v arabštině znamená „Bůh je největší“) a „smrt Trumpovi“, a také vyhrožoval bombou.

před 11 hodinami

USS Truxtun (DDG-103)

Mohou USA zabránit okupaci Tchaj-wanu? Podle expertů musí prvně vyřešit zásadní otázku

S rostoucím tlakem na modernizaci a přípravu americké námořní flotily na budoucí konflikty se armáda stále více zaměřuje na bezpilotní systémy, především drony. Předseda katedry námořní strategie JC Wylieho na Námořní válečné akademii James Holmes upozorňuje, že menší, agilnější námořní drony by mohly hrát klíčovou roli, zejména v kritických počátečních fázích konfliktu. Podle Jacka Rowleyho, bývalého inženýra námořnictva, je ale nutné dbát na potřeby hybridní flotily skládající se z tradičních posádek i bezpilotních povrchových a podvodních vozidel. Vyvstává tak zásadní otázky: Kam na amerických lodích umístit drony a jaké vlastně námořnictvo potřebuje?

před 11 hodinami

před 12 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

V Gaze hladomor není, tvrdí Netanjahu navzdory zjevným důkazům. IDF zavedly humanitární pauzy

Izraelské obranné síly (IDF) oznámily, že každý den pozastaví vojenské operace v Gaze na deset hodin, aby se zlepšila humanitární situace v oblasti. Tyto pauzy, které jsou v platnosti od 10:00 do 20:00 místního času, se týkají tří obydlených oblastí: Al-Mawasi, centrální Deir al-Balah a severní Gazy. Cílem je umožnit Organizaci spojených národů (OSN) a dalším organizacím doručovat jídlo a léky obyvatelům „až do odvolání“.

před 12 hodinami

Připravenost Palestiny fungovat jako regulérní stát je dlouhodobě velmi omezená. Mohla by hrozit i občanská válka nebo vláda islamistů, varuje Taterová

V reakci na rozhodnutí Francie uznat Palestinu jako stát oslovily EuroZprávy.cz expertku na Blízký východ Evu Taterovou z Ústavu pro soudobé dějiny Akademie věd ČR. V exkluzivním rozhovoru vysvětlila, jaký význam tento krok má a zda může vyvolat širší vlnu uznání ze strany dalších západních zemí. „I kdyby teoreticky oficiálně Palestinu jako stát uznali všichni členové mezinárodního společenství, rozhodně to neznamená, že by Palestinský stát začal v dohledné době smysluplně vykonávat svou stanovenou roli,“ zdůrazňuje Taterová.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy