Antarktický led taje příliš rychle. Vědci nyní pod povrchem objevili příčinu

Na povrchu je Antarktida stále pokrytý ledem, zdola se však začíná pomalu rozpouštět. Vědci dlouho nevěděli proč, žádné teorie se nedaly přesvědčivě prokázat. NASA však nejspíš záhadě konečně přišla na kloub, může za to umístění kontinentu na plášťovém chocholu.

V kontrastu s povrchem, pod zemí je Antarktida velice horká. Podpovrchové teplo pak působí s kombinací globálního oteplování tak, že se ledovce na povrchu rozpadají a oddělují se o kontinentu. Již před 30 lety přišli vědci z Univerzity v Coloradu s podobnou hypotézou, doposud se to však nedařilo prokázat.

Plášťový chochol je oblast teplejšího materiálu v plášti Země (nebo jiné planety), která stoupá vzhůru k povrchu a může mít za následek vznik vulkanických center. Jde o druhotný způsob, jakým se planeta ochlazuje. S konceptem plášťových chocholů přišel ve snaze vysvětlit vulkanická souostroví uprostřed oceánů v roce 1971 americký geofyzik W. Jason Morgan, nejznámější jsou Islandský a Havajský chochol.

Někteří vědci, dokonce i ti z týmu NASA, však této teorii dlouho nevěřili z toho důvodu, že kontinent je zkrátka příliš pokrytý ledem. "Přišla mi to jako šílená myšlenka. Jak může být pod zemí tolik tepla, ale na povrchu neroztátý led?" nevěřila prvotnímu měření Helene Seroussi, který vedla vědecký tým. Ledový plášť kontinentu je nesmírně tlustý, pohybuje se od 2,6 kilometrů, v nejsilnějších místech má hloubku až 4,7 kilometrů.

Pomocí nejnovější technologie přišli vědců na to, že chochol musel vzniknout již před 50 až 110 miliony lety, tedy dávno před tím, než se v oblasti začal usazovat led. Antarktida je mnohem více postižená než severní Arktida klimatickými změnami, domnívají se vědci. Pod povrchem se v důsledku tepla vytvořily jezera i řeky, ale na povrchu je stále led.

Související

Více souvisejících

antarktida sopky Ledovec

Aktuálně se děje

před 35 minutami

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

před 1 hodinou

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Írán, ilustrační foto

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ebráhím Raísí

Nadaný student čelící obvinění z porušování lidských práv. Kdo byl íránský prezident Ebráhím Raísí?

Ebráhím Raísí byl íránský politik a duchovní, který od srpna 2021 zastával funkci prezidenta Íránu. Narodil se 14. prosince 1960 v Mašhadu, druhém největším městě Íránu a důležitém náboženském centru. Byl členem konzervativního křídla íránské politiky a dlouholetým příslušníkem Revolučních gard, což mu poskytlo značný vliv v politických a vojenských kruzích.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Aktualizováno včera

Atentát na Fica: Vyšetřuje se i teorie, že pachatel nebyl osamělým vlkem

Vyšetřovatelé se v případu středečního atentátu na slovenského premiéra Roberta Fica (Smer-SD) zabývají i možností, že pachatel Juraj C. nebyl osamělým vlkem, řekl ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD) v neděli. Upozornil, že spolupachateli nebyli dva lidé z Handlové, jak se šířilo na sociálních sítích. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy