Mají z nás domorodé kmeny strach? Proč se s námi nechtějí setkat?

V moderní době, ve které žijeme, už známe téměř všechna zákoutí planety Země na souši. Skoro každé místo už bylo někým navštíveno a zdokumentováno. To se však netýká některých domorodých kmenů. Proč jsme s nimi ještě nenavázali kontakt? A brání nám v tom něco?

I když žijeme ve světě, který je propojenější než kdy dřív, byly ještě v nedávné době stovky neobjevených domorodých kmenů. Ty se skrývají v různých částech naší Země a jsou pro nás zatím tajemstvím.

Podívejme se však blíže na ty kmeny, které jsou nám už známé. Jsou to ty, které se podařilo identifikovat, ale stále nejsou v kontaktu s moderní civilizací. Kdo jsou? Kde žijí? A proč jsou izolovaní?

Sentinelové

Tento kmen žije na malém ostrově North Sentinel, jenž se nachází několik set kilometrů východně od Indie. Při poslední Době ledové byl ostrůvek s Indií spojen. Někteří lidé se rozhodli usadit se na dnešním ostrově, jejich potomci tu žijí dodnes.

Oblast je naší civilizací neporušena, teritorium spravuje Indie, která nechává místním domorodcům úplnou svobodu. Zároveň varuje své občany i turisty, aby na ostrov nejezdili, neboť Sentinelové jsou velmi agresivní a nemají zájem být kontaktováni moderní civilizací.

Odhady o jejich počtu jsou zavádějící. Indie sice prováděla v oblasti pravidelné sčítání obyvatelstva, avšak dělala ho z dálky, nikoli na místě. Podle sčítání lidu žije na ostrově kolem 50 lidí, experti však odhadují až desetinásobek.

Sentinelové zůstávají jedním z nejtajemnějších kmenů, podle všeho je nevyhubila ani taková katastrofa, jakou byly zemětřesení a vlna tsunami na konci roku 2004. I když se ostrov nachází ve velmi rizikové oblasti, byla na něm i po této události zaznamenána aktivita lidí.

Brazilské kmeny

Rozsáhlé plochy brazilské Amazonie jsou domovem pro nejméně stovku domorodých kmenů, které nepřišly do kontaktu s naší civilizací. Důvodem pro nekontaktování kmenů se staly choroby dýchacích cest, které hubily celé kmeny.

Proto byl před 30 lety přijat zákon, podle kterého nesmějí lidé přijít s domorodci do styku, pokud by se nejednalo o ohrožení života. Sami domorodci odmítají kontakt moderní civilizací, jelikož si dobře pamatují, jakou katastrofu do jejich středu přinesla.

Na rozdíl od Sentinelů víme o kmenech z Brazílie alespoň něco, jejich jazyk je částečně pro místní obyvatelstvo srozumitelný. To se týká např. kmenu Awá.

Kmen Kawahiwa je známý svým přemísťováním, vědci o něm zjistili detaily díky věcem, které v místě svého předchozího působiště zanechal.

Zajímavý je případ jednoho domorodce, který zůstal posledním žijícím členem svého kmene. Žil v hlubinách deštného pralesa a útočil na každého, kdo se jej pokoušel kontaktovat.

Jihoamerické kmeny

Brazílie není jediným státem Jižní Ameriky, na jehož území žije řada kmenů. Další příklady domorodců jsou známy z Peru, Bolívie, Paraguaye, Ekvádoru nebo Francouzské Guyany.

Velká část kmenů postihla osud peruánského Masco Piro. Tyto domorodce zasáhlo odlesňování, které nařídily velké místní gumárenské společnosti. I tito domorodci se neradi stýkají s moderní civilizací kvůli nemocem. Celá řada kmenů je tak pozorována pouze vrtulníky.

Kmen Huaroani se usídlil na území dnešního Ekvádoru a někteří jeho členové se spojili s moderním obyvatelstvem, dokonce žijí s nimi. Jiní jsou skeptičtější a utekli raději od civilizace co nejdále.

Kmeny ze Západní Papuy

Západní část ostrova Nová Guinea je domovem pro nejméně 300 kmenů, z nichž čtyřicítka ještě nebyla kontaktována. Vzhledem k tomu, že hornatou oblast pokrývají husté lesy, nebyla část z nich ještě ani spatřena.

Jak tomu bylo u předchozích případů, domorodé kmeny odmítají kontakt s naší civilizací, přičemž útočí jen část z nich. Děje se tak především kvůli chování indonéské vlády ke kmenů. Před více než 50 lety tu byla pozorována porušování lidských práv, včetně znásilňování, mučení i zabíjení.

Kmeny tu jsou rozděleny na dvě sekce. Jedny žijí v močálovitých oblastech pobřeží, kde se živí rybolovem. Druhé potom ve vyšších oblastech, kde dělají farmaření a pěstují brambory.

I tady jsou kmeny oficiálně chráněny zákonem, a tak novináři, kteří by je chtěli kontaktovat, to mají složité.

Související

Více souvisejících

cestování Domorodci Země

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Hackeři, ilustrační foto

Hackeři nabourali web KGB, zveřejnili nabídky na spolupráci z Česka

Hackeři, sympatizující s opozicí vůči běloruskému prezidentu Alexandru Lukašenkovi, úspěšně pronikli na server tajné politické policie KGB a zveřejnili online 40 000 udání, včetně nabídek dobrovolné spolupráce, a to i od Bělorusů žijících v zahraničí, včetně Česka.

včera

Satelit, ilustrační foto

Estonsko obvinilo Rusko z rušení GPS signálů

Estonsko obvinilo Rusko z porušování mezinárodních pravidel ohledně vzdušného prostoru tím, že ruší signály navigačního systému GPS. Estonský ministr zahraničí Margus Tsahkna plánuje tuto záležitost projednat se svými partnery v NATO a Evropské unii. Informuje o tom agentura Reuters.

včera

včera

včera

Pálení čarodějnic

Pálení čarodějnic dříve a dnes. Jak se změnil tento zvyk napříč historií?

Poslední dubnovou noc nazývali naši předci nocí Filipojakubskou a spojovali ji s mnohými pověrami a zvyky, které převážně souvisely s lidovou vírou v existenci čarodějnic. Proto se také později začalo v souvislosti s 30. dubnem hovořit o pálení čarodějnic. Jak se podoba lidového svátku během historie proměnila? 

včera

Evropská Unie

Další odchod z EU? Šance jsou malé, neodejde Polsko ani Maďarsko

Odborníci z Polska vyjádřili názor, že pravděpodobnost tzv. polexitu, tedy vystoupení Polska z Evropské unie, je velmi nízká. Tento postoj zazněl v úterý, krátce před oslavami 20. výročí vstupu země do EU, informuje agentura PAP. Podobně nízká je i šance na vystoupení Maďarska.

včera

Donald Trump

Trump dostal u soudu tučnou pokutu za veřejné vyjadřování

Exprezident Spojených států Donald Trump dostal pokutu ve výši 9 000 dolarů (přibližně 211 000 Kč) za opakované porušování nařízení, které mu zakazovalo veřejně komentovat svědky, porotce a další osoby spojené s jeho soudním procesem týkajícím se údajných plateb pornoherečce za mlčenlivost.

včera

Charles Michel, Summit skupiny G7, Hirošima, Japonsko, 19.–21. května 2023

Před 20 lety se EU masivně rozšířila. Michel naznačil, kdy dojde k dalšímu přijímání států

Přijetí deseti států do EU v roce 2004 symbolizovalo odstranění železné opony a překonání historického dělení Evropy. Německý prezident Frank-Walter Steinmeier zdůraznil v úterý na konferenci "20 let Česka v EU" na Pražském hradě, že to byl zásadní průlom. Připomněl, že i tehdy existovaly obavy, zda EU bude schopna zvládnout výzvy spojené s takto rozsáhlým rozšířením.  

včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační fotografie

Muž s mečem zaútočil na lidi v Londýně

Muž zaútočil s autem a mečem na lidi na severovýchodním předměstí Londýna. Uvedla to v úterý místní policie, která podezřelého zadržela. Se zraněními bylo hospitalizováno v Hainaultu pět osob, informuje BBC.

včera

včera

včera

včera

včera

Při lyžování v rakouských horách zahynul Čech

V pondělí tragicky zahynul 66letý Čech při lyžování v rakouském horském středisku Kaprun. Uvedla to agentura APA, která uvádí, že Čech nepřežil srážku s 53letým Nizozemcem.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy