V moderní době, ve které žijeme, už známe téměř všechna zákoutí planety Země na souši. Skoro každé místo už bylo někým navštíveno a zdokumentováno. To se však netýká některých domorodých kmenů. Proč jsme s nimi ještě nenavázali kontakt? A brání nám v tom něco?
I když žijeme ve světě, který je propojenější než kdy dřív, byly ještě v nedávné době stovky neobjevených domorodých kmenů. Ty se skrývají v různých částech naší Země a jsou pro nás zatím tajemstvím.
Podívejme se však blíže na ty kmeny, které jsou nám už známé. Jsou to ty, které se podařilo identifikovat, ale stále nejsou v kontaktu s moderní civilizací. Kdo jsou? Kde žijí? A proč jsou izolovaní?
Sentinelové
Tento kmen žije na malém ostrově North Sentinel, jenž se nachází několik set kilometrů východně od Indie. Při poslední Době ledové byl ostrůvek s Indií spojen. Někteří lidé se rozhodli usadit se na dnešním ostrově, jejich potomci tu žijí dodnes.
Oblast je naší civilizací neporušena, teritorium spravuje Indie, která nechává místním domorodcům úplnou svobodu. Zároveň varuje své občany i turisty, aby na ostrov nejezdili, neboť Sentinelové jsou velmi agresivní a nemají zájem být kontaktováni moderní civilizací.
Odhady o jejich počtu jsou zavádějící. Indie sice prováděla v oblasti pravidelné sčítání obyvatelstva, avšak dělala ho z dálky, nikoli na místě. Podle sčítání lidu žije na ostrově kolem 50 lidí, experti však odhadují až desetinásobek.
Sentinelové zůstávají jedním z nejtajemnějších kmenů, podle všeho je nevyhubila ani taková katastrofa, jakou byly zemětřesení a vlna tsunami na konci roku 2004. I když se ostrov nachází ve velmi rizikové oblasti, byla na něm i po této události zaznamenána aktivita lidí.
Brazilské kmeny
Rozsáhlé plochy brazilské Amazonie jsou domovem pro nejméně stovku domorodých kmenů, které nepřišly do kontaktu s naší civilizací. Důvodem pro nekontaktování kmenů se staly choroby dýchacích cest, které hubily celé kmeny.
Proto byl před 30 lety přijat zákon, podle kterého nesmějí lidé přijít s domorodci do styku, pokud by se nejednalo o ohrožení života. Sami domorodci odmítají kontakt moderní civilizací, jelikož si dobře pamatují, jakou katastrofu do jejich středu přinesla.
Na rozdíl od Sentinelů víme o kmenech z Brazílie alespoň něco, jejich jazyk je částečně pro místní obyvatelstvo srozumitelný. To se týká např. kmenu Awá.
Kmen Kawahiwa je známý svým přemísťováním, vědci o něm zjistili detaily díky věcem, které v místě svého předchozího působiště zanechal.
Zajímavý je případ jednoho domorodce, který zůstal posledním žijícím členem svého kmene. Žil v hlubinách deštného pralesa a útočil na každého, kdo se jej pokoušel kontaktovat.
Jihoamerické kmeny
Brazílie není jediným státem Jižní Ameriky, na jehož území žije řada kmenů. Další příklady domorodců jsou známy z Peru, Bolívie, Paraguaye, Ekvádoru nebo Francouzské Guyany.
Velká část kmenů postihla osud peruánského Masco Piro. Tyto domorodce zasáhlo odlesňování, které nařídily velké místní gumárenské společnosti. I tito domorodci se neradi stýkají s moderní civilizací kvůli nemocem. Celá řada kmenů je tak pozorována pouze vrtulníky.
Kmen Huaroani se usídlil na území dnešního Ekvádoru a někteří jeho členové se spojili s moderním obyvatelstvem, dokonce žijí s nimi. Jiní jsou skeptičtější a utekli raději od civilizace co nejdále.
Kmeny ze Západní Papuy
Západní část ostrova Nová Guinea je domovem pro nejméně 300 kmenů, z nichž čtyřicítka ještě nebyla kontaktována. Vzhledem k tomu, že hornatou oblast pokrývají husté lesy, nebyla část z nich ještě ani spatřena.
Jak tomu bylo u předchozích případů, domorodé kmeny odmítají kontakt s naší civilizací, přičemž útočí jen část z nich. Děje se tak především kvůli chování indonéské vlády ke kmenů. Před více než 50 lety tu byla pozorována porušování lidských práv, včetně znásilňování, mučení i zabíjení.
Kmeny tu jsou rozděleny na dvě sekce. Jedny žijí v močálovitých oblastech pobřeží, kde se živí rybolovem. Druhé potom ve vyšších oblastech, kde dělají farmaření a pěstují brambory.
I tady jsou kmeny oficiálně chráněny zákonem, a tak novináři, kteří by je chtěli kontaktovat, to mají složité.
Související
Jak nejlépe spořit a dosáhnout svých finančních cílů? Máme pro vás 5 tipů
Krach německé cestovky způsobil potíže i stovkám Čechů. Uvízli například v Turecku
Aktuálně se děje
včera
Karel III. o Vánocích neuvidí dva prince. Do Sandringhamu nepřijedou
včera
Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera
včera
Útočník z Magdeburgu míří do vazby. Bilance páteční tragédie se změnila
včera
Počasí se ochladilo a déšť se mění ve sníh. Meteorologové poskytli předpověď
včera
RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok
včera
Robert Fico je u Putina v Kremlu
včera
Ukrajinci zaútočili na Kazaň. Putin teď slibuje mnohem větší destrukci na Ukrajině
včera
Poslední šance si vyřídit všechno potřebné. Pošta sdělila, jak bude mít otevřeno
včera
Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá
včera
Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové
včera
Prosincové projevy politiků: Pavel bude poslední v řadě. Promluví i Zeman
včera
Důchody dostanou lidé do Štědrého dne. Příští rok už to bude o Vánocích jinak
včera
Rok od střelby na FF UK: Oběti se spravedlnosti nedočkají, přestože viníka smrti 14 lidí známe
včera
Otevírací doba o Vánocích. Pořádky se nemění, zákon mluví jasně
včera
Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii
Aktualizováno včera
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
21. prosince 2024 21:56
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
21. prosince 2024 20:30
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
21. prosince 2024 19:33
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
21. prosince 2024 18:50
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul.
Zdroj: Jakub Jurek