Nejhorší ekologická katastrofa v dějinách Evropy? Od havárie tankeru Prestige uplynulo 15 let

Ropné tankery jsou mohutné lodi převážející desítky tisíc tun ropy napříč moři a oceány. Po celou dobu své životnosti jsou prakticky neustále v pohybu a sebemenší chyba může způsobit katastrofu obřích rozměrů. Jednu takovou má na svědomí tanker Prestige postavený v roce 1976. Poblíž Evropských břehů se rozlomil na dva kusy a způsobil největší nejadernou ekologickou katastrofu v dějinách Evropy.

26 let starý tanker si v roce 2002 pronajala ruská společnost Crown Resources. Loď měla převézt 77 těžkého topného oleje z Lotyšska do Singapuru a plula pod liberijskou společností Mare Shipping Inc.

Do cíle ale tanker nikdy nedorazil. 13. listopadu téhož roku zaznamenala pobřežní stráž naléhavé volání o pomoc: Tanker Prestige poškodila bouře a začal z něj vytékat olej. Nehoda se stala u pobřeží Galicie a Španělsko okamžitě zorganizovalo záchrannou akci s vědomím, že jde o jednu z nejhorších katastrof, jaké kdy čelilo.

Jak se ukázalo, loď měla vlivem bouře poškozený jednoplášťový trup a do moře se skrze díru začal vylévat olejový náklad. Bylo potřeba okamžitě jednat. Nebylo ale jak. Ze strachu před ekologickou katastrofou odmítlo tanker přijmout v přístavech jak samotné Španělsko, tak i Portugalsko

Španělské úřady proto neměly jinou možnost. Nařídily loď odtáhnout na širé moře. Prestige byl odtažen do vzdálenosti zhruba 250 kilometrů od břehů Španělska, kde se 19. listopadu rozlomil na dvě části a klesl ke dnu.

Do moře se vylilo podle odhadů až 64 tisíc tun oleje. Katastrofa, která následovala, byla nezměrná. 2600 kilometrů pláží ve Španělsku, Francii a Portugalsku bylo zasaženo táhlým mazlavým olejem. Zastavil se rybolov a moře vyplavovalo mrtvé ryby. Tím ale tragédie neskončila.

V potopené lodi zbývalo dalších 13 tisíc tun oleje, který bylo potřeba zneškodnit. Vláda proto rozhodla o jeho odčerpání, což ji přišla na desítky milionů eur. Z lodi navíc po rozlomení unikla ropa, která způsobila další skvrnu. Katastrofa měla za následek i tisíce mrtvých ptáků.

Na likvidaci škod se podílelo na 300 tisíc lidí a vláda vynaložila přes 4 miliony eur. A poté, co se situace stabilizovala, se začal hledat viník. Před soudem tak po deseti letech od události stanula trojice mužů, která byla posléze zproštěna viny.

V loňském roce ale vyšší soud rozhodl jinak. Potrestán byl pouze osmasedmdesátiletý řecký kapitán lodi Apostolos Manguras, který  dostal dvouletý trest za vážné neuposlechnutí rozkazu, když s lodí odmítl zamířit na otevřené moře. Podle verdiktu způsobil katastrofu svou nedbalostí, kdy ignoroval havarijní stav lodi a na moře vyrazil i přesto, že byla přetížená. 

Související

Zemětřesení, ilustrační foto

Přírodní katastrofy letos způsobily výrazně nadprůměrné škody

Hurikán Ian a další přírodní katastrofy způsobily od začátku letošního roku pojištěné škody v odhadované výši 115 miliard USD (téměř 2,7 bilionu Kč). To je vysoko nad desetiletým průměrem, který činí zhruba 81 miliard dolarů. Uvedla to dnes švýcarská zajišťovna Swiss Re, která patří k největším na světě.

Více souvisejících

katastrofy Lodní nehody

Aktuálně se děje

před 3 minutami

před 1 hodinou

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pátek poděkoval maďarskému premiérovi Viktorovi Orbánovi za jeho podporu, když uvedl, že by Netanjahua pozval do Maďarska i přes zatykač, který na něj vydal Mezinárodní trestní soud (ICC).

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy