Vědci z NASA pořídili detailní snímky ledovce, který se v červenci oddělil od jednoho z největších plovoucích ledových šelfů v Antarktidě. Ledovec je jedním z největších v historii, které se kdy oddělily od Antarktidy, Jeho velikost je srovnatelná s velikostí Olomouckého kraje. Je to čtyřikrát tolik ledu, než kolik ztratí Grónsko za celý rok
„Byl jsem šokován, protože jsme letěli nad ledovcem a vypadalo to, že je stále součástí ledového šelfu, co se týče velikosti a povrchové struktury," řekl Nathan Kurtz, vědec z iniciativy NASA Icebridge, který na konci října odcestoval do Antarktidy, aby podrobněji ledovec zkoumal. Píše to server Science Alert.
From yesterday's #IceBridge flight: Looking out from the sea ice to iceberg A68, which calved from Antarctica's Larson C ice shelf in July pic.twitter.com/0oq9dzUbz1
— NASA ICE (@NASA_ICE) 1. listopadu 2017
„Vidět ho úplně oddělený, vidět tento masivní blok ledu plavat - bylo docela šokující," řekl. Satelitní snímky v červenci nejprve ukázaly postupné oddělování ledovce o rozloze 5 700 čtverečních kilometrů od šelfového ledovce známého jako Larsen C.
Americké Národní centrum pro led (NIC, National Ice Center), které v uplynulých měsících sledovalo vývoj trhliny dlouhého více než 160 km, pokřtilo tento utržený blok jako ledovec A68. Svou rozlohou 5 800 čtverečních kilometrů se blíží americkému státu Delaware a obsahuje tolik vody, že by přinejmenším dvakrát naplnila Erijské jezero, jedno z Velkých jezer.
Ledovcové šelfy jsou dnes vystaveny stále se oteplujícímu vzduchu a oceánským vodám, což může způsobit jejich ztenčení nebo úplný kolaps, varují vědci. Když se tak stane, uvolní se led, který se rychle pohybuje v oceánu a může způsobit zvýšení hladiny moře.
Přední vědci proto shromažďují data, aby mohli sledovat změny ledového pokrytí Antarktidy a lépe porozuměli, jak na sebe působí ledovcové šelfy a oceány a jaký vliv mají jejich interakce na změnu klimatu. Kurtz uvedl, že vědci měří, kolik ledu odtaje ze šelfu Larsen C nad a pod vodou, aby se pokusili předpovědět, jak se může v budoucnu tento ledový kus chovat.
From yesterday's #IceBridge flight: The edge of Larsen C Ice Shelf with the western edge of iceberg A68 in the distance pic.twitter.com/lN4lHanIfY
— NASA ICE (@NASA_ICE) 1. listopadu 2017
Vědci používají radarové sirény, které měří tloušťku a vrstvy sněhu a ledu, a infračervenou kameru, která měří teplotu povrchu. Ledovec je obrovský, kdyby celý roztál, hladina moři po celém světě by s zvedla o 3 milimetry.
Oddělení ledovce ale samo o sobě globální hladinu moře neovlivní. Kurtz však varuje, že jeho oddělení může způsobit destabilizaci ledovce Larsen C. „Pokud se ledovcový šelf zhroutí, důsledkem bude rychlejší nárůst hladiny moře," řekl Kurtz.
Chování ledovce je jen obtížné předvídat, Adrian Luckman, vedoucí výzkumník centra MIDAS na Swansea University. Mohl by zůstat v jednom kuse, ale je pravděpodobné, že se rozlomí. Některé z těchto menších kusů by mohly zůstat v oblasti po celá desetiletí, zatímco jiné části se mohou posunout na sever do teplejších vod.
Změna je natolik velká, že spustí překreslování antarktického pobřeží, říká Ted Scambos, vedoucí vědecký pracovník National Snow and Ice Data Center. Ledovník Larsen C, předtím čtvrtý největší ledovec svého druhu v Antarktidě, se nyní posunul na páté nebo šesté místo.
Související
Svět je na pokraji jedné z největších ekologických katastrof současnosti. Ptačí chřipka dorazila na Antarktidu
Na Antarktidě zmizelo 2,6 milionu kilometrů čtverečních ledu. Nikdo neví proč
Aktuálně se děje
před 36 minutami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 58 minutami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 1 hodinou
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 2 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 2 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 2 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 2 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 3 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 3 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 4 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 4 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 6 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.
Zdroj: Libor Novák