Češi jako světoví přeborníci? Pěstují v laboratořích superzdravou potravinu

Havlíčkův Brod – Nestává se úplně často, aby si čeští genetikové vysloužili pozornost zahraničních médií, nyní jim však slávu zajistila odrůdy fialových brambor. Hlízy sice patří mezi naše základní potraviny a každý Čech si jistě vzpomene na tři základní varné typy, víte však o tom, že naše republika je i průkopníkem v pěstování a nových odrůdách?

Málokdo asi ví, že v Havlíčkově brodě se dokonce nachází Výzkumný ústav bramborářský. Zdejší genetikové pracují od rána do večera na tom, aby odkryli veškerá tajemství brambor. Ústav sídlí ve staré budovy, která se z dob komunismu příliš nezměnila, píší zahraniční reportéři. Na první pohled nejspíš nepoznáte, že se tady provádí vysoce kvalifikovaný výzkum.

Reportéři si všímali hlavně toho, že na recepci nikdo nesedí, bezpečnost je nízká a během oběda jsou chodby tmavé, ale line se přes ně vůně teplého oběda a hlasy strávníků v kantýně. V říjnu se povedlo českým vědcům něco opravdu přelomové, poprvé od roku 2005 uvedli na trh novou odrůdu – Val Blue. Zda se bude v Čechách dobře prodávat, to nikdo neví. Jisté však je, že svět tím získal velmi ceněnou potravinu, která je doslova nabitá nutričními hodnotami.

Val Blue je na první pohled příliš nevábná hlíza. Jenže uvnitř vás překvapí sytě fialovou barvou, která zůstane i po uvaření. Texturu má hustou, ale jemnou, chuť připomíná nám všem dobře známé brambory. Podle genetičky Jaroslavy Domkářové je fialová barvy Val Blue o celých 30 procent sytější, než její „mateřská odrůda“ Valfi. Pro lidi je možná nezvyk konzumovat fialové potraviny, ale pro nadšence do zdravé výživy je skvělá zpráva – Val Blue má až třikrát více antioxidantů než běžné bílé či žluté odrůdy.

„Naše nová odrůda bude spíše jen specialitou v obchodech,“ domnívá se Domkářová. Češi si pořád nezvykli na to, že nové odrůdy mohou mít jiné barvy, než na co jsou zvyklí. Jenže ve Spojených státech bude poptávka po této odrůdě velká. Již léta jsou američtí zákazníci zvyklí vídat v supermarketech nejrůzněji zabarvené brambory, navíc tyto s přídavkem pořádné porce zdraví rozhodně přitáhnou pozornost zákazníků.

Přitom jsou brambory nedílnou součástí české kuchyně a v zimě jsou takřka nepostradatelnou surovinou. Reportéři namátkově vyjmenovávají hned několik jídel, kde hrají brambory hlavní roli – bramboráky, brambůrky, bramboračka, bramborový salát. Přitom ani na světě nebude mít Val Blue konkurenci.

„Nestává se často, aby brambory byly zabarvené i vevnitř,“ tvrdí Jaroslava Domkářová.  Většinou totiž barva končí u slupky. Bohužel, ani zvýšená poptávka po havlíčkobrodských bramborách by nezvýšila v Češích zájem. V posledních letech vstoupá obliba zejména potravin, které se nemusí dlouho připravovat, jako jsou těstoviny nebo rýže. Konzumace brambor mírně klesá kvůli tomu, že je potřeba je oloupat i déle vařit.

Ve výzkumném ústavu bramborářském je genetický materiál asi 1300 brambor, v celé Evropské unii se pěstuje asi 1500 odrůd. Val Blue vyhrává na celé čáře, avšak její neobvyklá barva z ní dělá méně obvyklou potravinu, které se konzervativní lidé spíše bojí. Havlíčkobrodský institut se však nezabývá jen brambory, vyspělá technologie i technika výzkumu našla uplatnění třeba i v artyčocích a dalších rostlinách.

Související

Brambory, ilustrační fotografie.

Ve slevových akcích zlevnily brambory i vejce. Lidé si připlatí za mléčné výrobky či chléb

Brambory oproti červenci pořídíme zhruba o čtvrtinu levněji. Za 10 kusů vajec velikosti M zaplatíme v průměru 27 korun, což je o 6 korun méně než v létě a dokonce o 23 korun méně než na začátku roku. Připlatíme si naopak za mléčné výrobky, především bílý jogurt (49 %), máslo (24 %) nebo sýr eidam (11 %). Téměř o pětinu zdražil konzumní chléb nebo jablka. Průměrná sleva sledovaných položek v akčních letácích byla 31 %. Vyplývá to z listopadového srovnání cen 13 vybraných základních potravin v akčních letácích, který provedla Česká distribuční. 
Ilustrační foto

Svaz: Kvůli růstu cen energií lze očekávat vyšší ceny brambor

Cena brambor v obchodech i přímo u farmářů brzo stoupne hlavně kvůli růstu cen energií. Na pokrytí tuzemské poptávky bude potřeba dovézt zhruba 150.000 tun brambor ze zahraničí a dalších 100.000 tun v různých výrobcích z brambor. Novinářům to dnes řekl předseda Českého bramborářského svazu Josef Králíček.

Více souvisejících

Brambory Česká republika výzkum

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy