Zlato, diamanty nebo platina jsou odjakživa považovány za symbol luxusu. I v dnešní době jsou ideální investicí a řada lidí je považuje za jedny z nejvzácnějších věcí na světě. Popravdě řečeno to ale není ani zdaleka pravda. Existují kovy, prvky a věci, které jsou mnohem vzácnější.
Zlato je obecně vzato považováno za drahý materiál, přesto je dostupný prakticky na každém rohu. Nenachází se jen ve špercích, ale i v některých přístrojích a proniklo i do modního odvětví. Ačkoliv je možná drahé, rozhodně o něm nelze říct, že by bylo vzácné.
To stejné platí pro většinu dalších drahých kovů, jako je stříbro, bronz nebo platina. I ty se sice řadí k těm honosnějším, do skutečných unikátů mají ale daleko. Svědčí o tom také to, že i nosorožčí rohy nebo drogy jsou mnohem dražší.
Poměrně vzácné je například plutonium, které se používá při výrobě atomových bomb a slouží jako palivo pro jaderné reaktory. Je vysoce radioaktivní a za gram plutonia se dnes platí kolem 80 000 korun. To je v porovnání se zlatem, kde se gram pohybuje a řádu stokorun, poměrně velký skok.
Mnohem vzácnější je tritium, což je radioaktivní izotop vodíku. Největší problém u něj spočívá ve výrobě, neboť ta umělá je velmi obtížná. Přesto se i s ním můžeme poměrně často setkat, nachází se například v některých zelených tabulích označujících únikový východ. Tritium má totiž zářivou a na pohled příjemnou zelenou barvu. Tady už bychom si ale za gram zaplatili kolem 700 000 korun.
Extrémně vzácným prvkem je kalifornium. Lze jej získat pouze umělou výrobou pomocí ozařování a dosud ho nikdo nevytvořil takové množství, abychom mohli určit, jak vlastně vypadá. Pokud byste si jej ale chtěli pořídit, za gram zaplatíte miliony.
Za nejvzácnější prvek na Zemi je považován astat. Je to proto, že se ho na Zemi nachází jen neuvěřitelně malé množství. Zhruba 30 gramů. Poločas rozpadu je u některých izotopů jen zlomek sekundy, což je důvod, proč je ho velmi málo. Navíc je velmi radioaktivní, své uplatnění by ale mohl najít v lékařství.
Vůbec nejvzácnější věcí na Zemi ale není ani jeden z předchozích prvků a materiálů. Je jí antihmota, která se vyznačuje tím, že místo protonů, neutronů a elektronů se skládá z antičástic, tedy z antiprotonů, antineutronů a pozitronů. Jde o nejsilnější zdroj energie vůbec a nepatrné množství o velikosti několika milimetrů by dokázalo zásobovat několikamilionové město elektřinou po dobu několika dní.
Antihmota na Zemi dopadů ve formě kosmického záření a podle některých studií se nachází také v blescích, my ji ale nyní dokážeme i vyrobit. Konkrétně v urychlovači částic v CERN, i když jen velmi nepatrné množství. Problém je zejména její skladování, protože antihmota nesmí přijít do kontaktu se hmotou. Jinak by došlo k ničivé explozi.
Pokud byste si ji ale i přesto chtěli pořídit domů, nachystejte si několik trilionů korun. Právě tolik totiž stojí jeden gram nejdražší a nejvzácnější věci, se kterou kdy lidé přišli do styku.
Související

Máte sedavé zaměstnání? Vědci radí, jak jednoduše bojovat proti následkům sezení

Čeští vědci dnes z Brna odjíždějí na další výpravu do Antarktidy
Vědci , drahokamy , Zlato , radioaktivita
Aktuálně se děje
před 26 minutami

Nejvyšší pokuty za porušení volebních pravidel dostaly ANO a KSČM
před 28 minutami

Policie prochází modernizací. Obnoví se vozový park, drony už zločincům létají nad hlavami
před 41 minutami

V Praze pátrá policie po muži, který manipuloval se zbraní v metru
před 1 hodinou

Policie od loňska na hranicích zadržela 9660 lidí
Aktualizováno před 1 hodinou

Charkov pod palbou. Ruská raketa podle starosty zasáhla dům v centru města
Aktualizováno před 1 hodinou

Scholz: Zbraně ze Západu by neměly být použity mimo Ukrajinu, Zelenskyj souhlasí
před 1 hodinou

Důchody 2023: Valorizace se mají změnit. Jurečka naznačil jak
před 1 hodinou

Objev, který změnil zdravotnictví. Fleming před 95 lety objevil léčivé účinky penicilinu
před 2 hodinami

V rámci Pavlovy inaugurace se nepočítá s armádní přehlídkou
před 2 hodinami

Zrušení stavebního spoření, které vrací na stůl Stanjura, je správné. Proč?
před 2 hodinami

Inflace zřejmě v lednu zrychlila, možná až na 19 procent
před 2 hodinami

Větrná smršť bičovala Česko: Hasiči v Moravskoslezském kraji měli v sobotu 306 výjezdů
před 3 hodinami

Rusové v okupovaném Melitopolu přejmenovali ukrajinské ulice
před 3 hodinami

BBC: Promění nás parazitická houba v zombie?
před 3 hodinami

Čínská diplomacie zkritizovala zásah USA, které sestřelily čínský balón
před 3 hodinami

Američanka obviněná ze zabití přítelkyně a únosu její dcery dostala 55 let
před 3 hodinami

Ukrajinský prezident odebral občanství několika bývalým vlivným proruským politikům
před 3 hodinami

V Praze dnes poprvé vyjede historická tramvaj Tatra K2
před 3 hodinami

BMW jedná s Londýnem o financování, jež by zaručilo výrobu elektrických Mini
před 3 hodinami