Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak v roce 1986 zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Opravdu je ale v celé zóně mrtvo?
Do okolí jaderné elektrárny ročně zavítají tisíce lidí. Rozpadající se město a pohled na sarkofág halící zbytky reaktoru a chladících věží i třicet let po katastrofě lákají vědce a turisty z celého světa. Vzhledem ke zbytkové radioaktivitě se ale do uzavřené zóny bez průvodce nedostanete.
Zdálo by se, že vzhledem k drsným podmínkám, které ve zdejším prostředí panují, v okolí elektrárny nic nežije. Opak je ale pravdou. Najde se zde řada starousedlíků, kteří odmítli opustit své domovy a nezemřeli na nemoci z ozáření. A řada zvířat.
Studie mezinárodního vědeckého týmu, kterou zveřejnil odborný časopis Current Biology, zjistila, že se v okolí místa radioaktivní katastrofy skvěle daří divoké zvěři.
U Černobylu se daří losům, jelenům, kancům a vlkům. Vědci je sledovali pomocí leteckého snímkování a sledováním jejich stop ve sněhu. Kvůli zákazu lovu je dokonce ve vyklizené oblasti sedminásobně vyšší počet vlků, než je jinde v kraji obvyklé.
"Netvrdíme, že radioaktivita zvířatům prospívá," komentoval výsledky zkoumání Jim Smith s univerzity v britském Portsmouthu, který studii vedl. "Tvrdíme ale, že následky lidského chování mohou být pro některé druhy zvěře škodlivější než radiace," dodal.
Výbuch v dubnu 1986 doprovázel mohutný únik radioaktivity, který zasáhl rozlehlou oblast v okolí elektrárny i v sousedním Bělorusku. Tamní úřady evakuovaly zónu, kde do té doby žilo 20 tisíc lidí, a vytvořily v ní rezervaci o ploše 2160 čtverečních kilometrů.
Černobyl očima svědků?
Zoja Šeftalovičová vzpomíná, že se její rodina o nehodě dozvěděla nepřímo přes kolegyni v práci její babičky, jejíž manžel byl vysoce postaveným představitelem KGB. „Neber Zoju ven a zavři okna. Něco se stalo," řekla tehdy babička její matce.
Život však pokračoval beze změny včetně oslav Dne práce. „Ti, kteří o nehodě věděli, tajně svým dětem dávali jód, aby zmírnili množství radioaktivních chemikálií, které se vstřebávaly do štítné žlázy. Ale zprávy o nejhorší jaderné katastrofě, která se stala 26. dubna 1986, se na veřejnost dostávala až postupně."
„Učitelé vědy svým kamarádům říkali o podivném selhání Geigerových detektorů ve třídách. Řidič taxíku na noční směně mluvil o autobusu plném dětí představitelů komunistické strany a jejich zavazadel, který uprostřed noci směřoval pryč z Černovic. Návštěvnice z běloruského Gomelu vyprávěla o tom, jak ji najednou zastihl černý déšť, po kterém měl vzduch kovovou pachuť. Všimla si, že se barva odlupuje ze zdí," vypráví.
Začaly se také podle ní šířit různé teorie o tom, jak se bránit radiaci. Ze zeleniny například nejedli vnitřek a slupku, protože tam se měla radiace usazovat. Vodka sloužila jako univerzální prevence.
„Politici rozhlasem a v televizi lidi ujišťovali, že jsou v bezpečí a že je riziko pouze minimální. Geigerovy čítače byly z univerzit a škol zabaveny. Bezpečná úroveň radiace v potravinách byla v tichosti navýšena a potraviny vypěstované v oblastech vystavených chemikáliím byly prohlášeny za bezpečné ke konzumaci."
Státní média také podle ní bagatelizovala zahraniční zprávy, které před nebezpečím varovaly, a prohlašovala je za zbytečné podněcování k panice a nepodložené pomluvy. „Babička mamince říkala: ‚Prosím tě. Tohle není kapitalistický divoký západ. Kdyby tu opravdu byl nějaký problém, Strana by byla v ulicích s megafonem, nesnažila by se to skrýt'.
Šeftalovičová pak uvádí, že doteď ani ona, ani její rodina nevědí, jak velké dopady na jejich životy černobylská katastrofa měla. Vysvětluje, že se z původního popírání problému stala vhodná příčina všech zdravotních problémů. Dodává ale, že oficiální počet mrtvých, který je menší než 50, je podle ní nesmyslně malý, protože nepočítá s tím, jak katastrofa dolehla na obyvatele Ukrajiny, Běloruska i částí Ruska.
11. května 2025 12:46
Očkování proti mrtvici? Ve skutečnosti už existuje, jen o něm vědci dodnes nevěděli
Související

Válka na Ukrajině odhalila stejný cynismus, jako za Černobylu. Kreml vnímá lidské životy jen jako číslo, říká historik

Ukrajina si připomněla Černobyl. Zelenskyj ocenil hrdinství svých krajanů
Černobyl , Ukrajina , katastrofy
Aktuálně se děje
před 8 minutami

Moskva a Kyjev se dohodly na výměně tisíců zajatců. Chceme co mír co nejdřív, řekl Zelenskyj po hovoru s Trumpem
před 54 minutami

Útočník na Salmana Rushdieho odsouzen na 25 let vězení
před 2 hodinami

Mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou ztroskotaly po méně než dvou hodinách
před 2 hodinami

Zoufalství, chaos a smrt se v Pásmu Gazy stávají běžné. Umírají těhotné i děti
před 3 hodinami

Tisíce Ukrajinců zmizely v pekelném souostroví ruských věznic. Jsou týráni, znásilňováni a umírají bez soudu
před 4 hodinami

EU ostře odmítá obchodní dohodu s Trumpem po vzoru Velké Británie. Hrozí odvetnými opatřeními
před 4 hodinami

Mírová jednání o Ukrajině: Turecko apeluje na okamžité příměří
před 5 hodinami

Putin na žádném příměří zájem nemá, pouze se snaží proces protahovat a odsouvat, říká Drmola
před 6 hodinami

Prezident Pavel podepsal superdávku
před 6 hodinami

Teritoriální ústupky na Ukrajině? Jsou klíčové pro mír a bohužel i pro plány Putina, varují experti
před 7 hodinami

V Istanbulu začalo klíčové jednání USA, Ukrajiny a Turecka. Trump se chce obratem setkat s Putinem
před 8 hodinami

Trump opět překrucuje fakta? Indie nabídla USA nulová cla, tvrdí. Dillí říká něco jiného
před 8 hodinami

Trump setkáním se syrským lídrem vyslal Íránu jasný vzkaz: Jde to i bez vás
před 9 hodinami

Lotyšsko varuje před špióny z Ruska. Zveřejnilo návod, jak je poznat
před 9 hodinami

První jednání po třech letech. Dnešek může být pro válku na Ukrajině průlomový
před 11 hodinami

Zimní počasí se o víkendu vrátí. Na horách nasněží
Aktualizováno včera

MS v hokeji 2025: Česko s výraznou převahou vyhrálo nad Maďarskem 6:1
včera

Gaza na pokraji hladomoru: Došly všechny zásoby potravin, děti umírají hlady, hlásí OSN. Lež, reaguje Izrael
včera

Napětí v Istanbulu: Ukrajinská a ruská delegace čekají na jednání, ale setkají se vůbec?
včera
Istanbulské mírové rozhovory: Pomalu, ale přesně podle ruského plánu
Přímé mírové rozhovory mezi Ruskem a Ukrajinou, které se po více než třech letech obnovily tento týden v Istanbulu, zatím probíhají v duchu pomalého, opatrného postupu – přesně podle tempa, které si diktuje Moskva. Ačkoliv jednání nepřinesla zásadní průlom, jejich samotná existence je důkazem, že Kyjev se snaží demonstrovat ochotu jednat – především směrem k prezidentovi Spojených států Donaldu Trumpovi, jenž podle některých zdrojů vyvíjí tlak na nalezení cesty k příměří.
Zdroj: Libor Novák