Klimatické změny každý rok způsobí smrt 315 tisíců lidí

Londýn - Podle odhadů studie organizace Global Humanitarian Forum (GHF) každý rok hladomor, nemoci a meteorologické kalamity způsobené klimatickými změnami zabijí okolo 315 tisíc lidí. Do roku 2030 by toto číslo mohlo narůst až na půl milionu lidí, informuje v pátek agentura Reuters.

Studie také uvádí, že klimatické změny každý rok vážně zasahují do života 325 milionů lidí. Tento počet se do 20 let zdvojnásobí až na jednu desetinu celkové populace obyvatel Země.

Zanedbatelné nejsou ani ekonomické ztráty, které klimatické změny přinášejí – ročně přes 125 miliard dolarů. Do roku 2030 by pak ztráty mohly dosahovat hodnoty 340 miliard dolarů každý rok.

"Klimatické změny jsou největší humanitární výzvou našich časů, která způsobuje utrpení stovek milionů lidí po celém světě," řekl bývalý tajemník OSN a prezident GHF Kofi Anan ve svém prohlášení. "Nejdříve a nejvíce jsou postiženi nejchudší skupiny obyvatel, ti, kteří na celém problému mají nejmenší vinu," dodal Anan.

Podle studie GHF na rozvojové země dopadá devět desetin lidských a ekonomických problémů způsobených klimatickými změnami. Oproti tomu 50 nejchudších zemí přispívá méně než jedním procentem k emisím skleníkových plynů, které způsobují oteplování planety.

Studie GHF navíc uvádí, že skutečný dopad globálního oteplování bude pravděpodobně mnohem silnější než se očekává, neboť odhady pracují se zastaralými scénáři OSN. Nové vědecké důkazy ukazují na větší a rychlejší klimatické změny.

Nejvíce ohroženi jsou obyvatelé chudých zemí náchylných k dlouhotrvajícím suchům, záplavám nebo bouřím. V Africe je 15 až 20 takových zemí, další jsou v jižní Asii a ostrovech Tichomoří a Indického oceánu.

Aby se zabránilo nejtragičtějším scénářům, muselo by se do boje s klimatickými změnami zapojit až 100 rozvinutých zemí, a to jak snižováním emisí skleníkových plynů, tak pomocí změnami nejvíce postiženým zemím.

Související

Češi se nechávají testovat na covid-19

S teplotami roste i jejich dopad na lidské zdraví. Lékaři už se potýkají s problémy

Dlouhodobý nárůst průměrné teploty na Zemi může mít pro miliony lidí tragický dopad. V důsledku selhání termoregulace může nastat nebezpečí přehřátí či selhání organismu. Nejvíce ohrožení jsou farmáři z rozvojových zemí nebo stavební dělníci a lidé z továren, ale v současné době se riziko přehřátí týká i zaměstnanců nemocnic, kteří kvůli covid-19 musí nosit ochranné obleky.
Počasí

Oteplování se projevuje i v peněženkách Čechů, každý rok zaplatíme miliardy

Lidé budou muset ze svých kapes vytáhnout miliardy korun. To jsou částky, které naši republiku každoročně stojí vlny veder. Oteplování Země totiž nemá dopady jen na klimatické změny a zemědělství, ale přeneseně i na ekonomiku jako takovou. Kvůli suchu navíc v blízké budoucnosti hrozí, že se v Česku přestane dařit některým plodinám, a může dojít například ke zdražení piva nebo některých potravin. Porostou rovněž ceny za zdravotní péči a za energie.

Více souvisejících

oteplování

Aktuálně se děje

před 36 minutami

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

MS v ledním hokeji: Česko - Kanada 3:4. Velký návrat, pak prohra v prodloužení

Česko v závěrečném zápase skupinové fáze domácího mistrovství světa proti Kanadě hrálo o první místo ve skupině A. Za národní tým poprvé na šampionátu nastoupil nejlepší český hráč současnosti David Pastrňák. I on byl na ledě, když národní tým v předposlední minutě dokonal návrat z dvoubrankové ztráty. V prodloužení ale rozhodl o vítězství zámořského týmu Cozens.

před 1 hodinou

Ruská armáda, ilustrační foto

V Rusku začaly manévry s nestrategickými jadernými zbraněmi

Ruská armáda v úterý zahájila úvodní fázi manévrů s nestrategickými jadernými zbraněmi, uvedla agentura Interfax s odvoláním na ministerstvo obrany. Cvičení probíhá v Jižním vojenském okruhu, pod který spadají i okupované části ukrajinského území. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

Teroristé Hamásu

Nepřijatelné a absurdní. Itálie se vyjádřila k zatykači na Netanjahua

Porovnávání Izraele a palestinského militantního hnutí Hamás je nepřijatelné a absurdní. Prohlásil to v úterý italský ministr zahraničí Antonio Tajani poté, co hlavní prokurátor Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karim Khan požádal o vydání zatykačů na představitele Izraele i Hamásu. Uvedla to agentura AFP.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Andrzej Duda

Duda čelí kritice za kondolenci k úmrtí íránského prezidenta

Polský prezident Andrzej Duda čelí kritice za to, že přirovnal smrt íránského prezidenta Ebráhima Raísího ke smrti polského prezidenta Lecha Kaczyńského při letecké nehodě před 14 lety. Íránský prezident zahynul v neděli při nehodě vrtulníku. O incidentu informovala agentura DPA.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

Neapol zasáhlo nejsilnější zemětřesení za 40 let. Itálie upravuje plány evakuace

Italskou Neapol v pondělí večer zasáhlo zemětřesení o síle 4,4 stupně. Podle italských médií šlo o nejsilnější otřesy v oblasti za posledních 40 letech. Způsobily mírné škody v Neapoli i v epicentru, jímž bylo město Pozzuoli. Evidovány jsou praskliny ve zdech či spadlé římsy, uvedl mluvčí hasičů pro CNN. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy