S teplotami roste i jejich dopad na lidské zdraví. Lékaři už se potýkají s problémy

Dlouhodobý nárůst průměrné teploty na Zemi může mít pro miliony lidí tragický dopad. V důsledku selhání termoregulace může nastat nebezpečí přehřátí či selhání organismu. Nejvíce ohrožení jsou farmáři z rozvojových zemí nebo stavební dělníci a lidé z továren, ale v současné době se riziko přehřátí týká i zaměstnanců nemocnic, kteří kvůli covid-19 musí nosit ochranné obleky.

„Má to vliv na morálku,“ říká lékař Jimmy Lee pro BBC.Stará se o pacienty s covid-19 ve všeobecné nemocnici Ng Teng Fong v Singapuru, kde je velmi teplé a vlhké klima. Ochranné obleky, které jsou nezbytné pro zdravotnický personál, jsou z plastu a vytváří si vlastní mikroklima. Odvětrávání není možné kvůli riziku nákazy nemocí covid-19.

Nemocnice nedisponuje klimatizací, lékař proto uvádí, že personál je mnohem více podrážděný a podle jeho slov může hypertermie negativně ovlivnit jeho efektivitu a schopnost přijímat rychlá a důležitá rozhodnutí. Upozorňuje také, že personál často přehlíží varovné signály přehřátí, jako jsou mdloby nebo nevolnost.

Působení vysokých teplot na organismus může mít za následek selhání termoregulace. To znamená, že kůže a plíce nedokážou regulovat rychlost při odvádění tepla s pomocí proudění krve, která také zajišťuje přenos tepla z vnitřku organismu na povrch. Tepelná výměna pokračuje, než nastane rovnováha.

V případě, že dojde k extrémnímu zvýšení teploty, tělo se nestačí ochlazovat a nastane život ohrožující stav hypertermie, která vyžaduje okamžité ošetření, jinak může dojít k selhání organismu.

V padesátých letech americká armáda vypracovala teplotní směrnice pro vojáky, aby zajistila jejich bezpečnost. Systém se nazývá Wet Bulb Globe Temperature (WBGT) a zahrnuje nejen teplotu, ale i vlhkost, rychlost větru, úhel slunce a oblačnost. WBGT uvádí, že při teplotě 29 stupňů Celsia musí být pozastaveno cvičení kvůli možnému neblahému vlivu na lidský organismus. Přesto doktor Lee a jeho kolegové při této teplotě ošetřují na osmihodinových směnách v ochranných oblecích pacienty s covidem-19.

Extrémní teploty panují, pokud je překročena hodnota 32 stupňů Celsia. Tato teplota byla zaznamenána také v nemocnicích v Čennaí, hlavním městě indického státu Tamilnádu. „Se zvyšující se teplotou jsou lidé více dehydrovaní, mají kardiovaskulární problémy, ledvinové kameny a jsou z tepla naprosto vyčerpaní,“ uvedl profesor Vidhya Venugopal.

V důsledku globálního oteplování se pravděpodobně bude teplota neustále zvyšovat a více lidí bude vystaveno riziku hypertermie. Richard Betts z Národního meteorologického úřadu Velké Británie varuje, že bude více dnů s teplotou nad 32 stupňů Celsia v případě, že se nesníží produkce skleníkových plynů.

„Vyvinuli jsme se tak, abychom žili v určité teplotě, takže v případě, že budeme nadále zvyšovat teplotu vlastní činností, dříve nebo později budou na planetě teplotní podmínky, v kterých nebudeme moci žít,“ míní Betts.

Související

Vlastimil Válek (TOP 09)

Ordinace nezavřou. Lékaři se s Válkem dohodli

Praktičtí lékaři odvolali plánovaný protest, který měli uskutečnit koncem října. K rozhodnutí došlo poté, co se s ministerstvem zdravotnictví dohodli na úpravě úhradové vyhlášky, jež bude přizpůsobena jejich požadavkům. Informaci v pondělí oznámili zástupci ministerstva i lékařů.

Více souvisejících

lékaři nemocnice oteplování Klimatické změny Počasí

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 2 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 6 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry

Ve čtvrtek ráno Ukrajina obvinila Rusko z útoku mezikontinentální balistickou střelou (ICBM) na východoukrajinské město Dnipro. Toto tvrzení však zpochybnil západní činitel, který uvedl, že použitá střela byla balistická, ale nešlo o ICBM. Moskva se k těmto obviněním odmítla vyjádřit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy