Lidé žijící ve velkých městech trpí psychotickými stavy, tvrdí studie. Problémy se nevyhýbají ani Evropě

Paříž/Londýn - Evropská hlavní města představují studijní, pracovní a zábavní příležitosti pro spoustu lidí, žít v nich však není jednoduché. Nejenže je zde nájem i další náklady na život mnohem vyšší v porovnání s ostatními městy, poslední dobou se ukazuje, že žít v v metropolích může znamenat i velký nápor na naše mentální zdraví, tvrdí studie Americké asociace pro zdraví a psychiatrii.

Z Evropy bylo do studie zahrnuto celkem 17 regionů ve Francii, Velké Británii, Itálii, Nizozemí a Španělska. Pravděpodobnost výskytu nějaké formy psychické poruchy byly ve městech hodně vysoké, nejhorší situace je však v Paříži a Londýně. Podle autorů studie se jedná o první souhrnnou práci za posledních 25 let, která se zabývá porovnáním psychického zdraví napříč světem.

Předposlední studie byla uskutečněna v roce 1992 a zbývala se Indií, Japonskem, Evropou a Severní Amerikou. Výsledky ukázaly, že velká města mají velmi podobnou míru schizofrenie, což se potvrdilo i nyní, ačkoliv hodnoty byly mnohem vyšší. V některých evropských oblastech, zejména kolem Paříže a Londýna, je měření nyní osmkrát vyšší, než bývalo před lety.

"Je dobře známo, že psychické poruchy jsou z velké části dědičné, například schizofrenie. nesmíme ovšem zapomenout na to, že genetika není všechno, v tomhle případě je na vině i prostředí, ve kterém žijeme," tvrdí psychiatr a autor studie z Londýna, James Kirkbride. Studie se zúčastnilo skoro 3000 lidí ve věku od 18 do 64 let.

Podle výzkumníků je zajímavé, že vyšší míra psychických problémů se vyskytuje zejména u mladších mužů a etnických menšin, dále v regionech, kde je i nízký poměr bydlení v osobním vlastnictví a lidé se musí spoléhat na pronájmy. To dokazuje, že i ekonomická situace může mít velký vliv na to, zda se mezi lidmi bude vyskytovat vysoké procento psychicky nemocných.

Někteří vědci to označují jako "sociální deprivaci". Lidé žijící v horší ekonomické situaci podléhají mnohem většímu sociálnímu tlaku a stresu, což se negativně odráží na jejich mentálním zdraví, domnívá se psycholožka Hannah Jongsma z Cambridge. Její teorii potvrdilo v minulosti i několik na sobě nezávislých studií a výzkumů. Zvláště pak vlastnictví bytu nebo domu napovídá, že člověk má mnohem větší ekonomickou stabilitu, tím pádem i méně finančních problémů.

Související

Škola, ilustrační fotografie.

Unie se snaží pomáhat středoškolákům i v oblasti duševního zdraví. Cestou mohou být i dny volna

Česká středoškolská unie se již deset let aktivně zapojuje do veřejné debaty ohledně vzdělávacího systému. „Reflektujeme názory středoškoláků, analyzujeme strategické dokumenty a pracujeme na odborných stanoviscích k aktuálnímu dění ve školství. Zabýváme se zejména dopady jednotlivých rozhodnutí na mladé lidi a snažíme se o to, aby jejich názory nezapadaly,“ nastínila členka představenstva ČSU Alexandra Obracajová pro EuroZprávy.cz. 
Pavouk, ilustrační fotografie.

Bojíte se pavouků? Zcela zbytečně, shodují se vědci. Proč vzniká arachnofobie ale zatím neví

Ekolog z italského Národního výzkumného ústavu Stefano Mammola považuje paniku okolo pavouků za přehnanou. „Regionální událost, kdy pavouk kousne farmáře v malé vesnici uprostřed Austrálie, dokáže vyvolat velký ohlas. Brzy jsou takové zprávy ve všech světových médiích,“ popsal pro americké noviny The New York Times. Podle něj mezi lidmi chybí dobrá informovanost o chování pavouků.

Více souvisejících

psychologie psychiatrie města Lidé zdraví

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy