Tajemství Svobodných zednářů: Co mají společného s Jackem Rozparovačem a potopením Titanicu?

Svobodní zednáři jsou jednou z mýty nejopředenějších organizací na světě. Tajemná pověst je mnohdy předchází a často jsou jejím členům přisuzovány až nadpřirozené schopnosti. Ve skutečnosti ale měl spolek miliony členů po celém světě a jeho bohatou minulost můžeme vystopovat i v České republice.

24. června 1717 vznikla první zednářská Velkolóže spojením čtyř Londýnských lóží. Lóže je základní jednotkou pro řadu menších uskupení a společenství v případě Svobodných zednářů se jich v současné době nejvíce nachází v USA, kam se Svobodné zednářství velmi rychle rozšířilo v rámci kolonizace.

První prokazatelně existující lóže ale vznikla až v roce 1741 a založili ji francouzští důstojníci pruské armády. Lóže původně neměla jméno a později dostala jméno U tří korunovaných hvězd. Zednáři se ale nacházejí i na území České republiky a údajně se u nás vyskytuje 28 lóží, jedna Velkolóže a více než 500 členů řádů Svobodných zednářů. 

Součástí řádu mělo údajně být v historii mnoho významných českých osobností. Bývají jmenováni například: František Palacký, Jan Evangelista Purkyně, Alfons Mucha, Edvard Beneš, František Křižík, Jan Masaryk, Karel i Josef Čapkovi, Jan Neruda, Josef Kajetán Tyl, Alois Rašín či Viktor Dyk.

Vzhledem ke známým jménům, která byla členy spolku, se kolem zednářství už stovky let točí mnoho mýtů a jeho členové jsou údajně ve vysokých politických funkcích po celém světě a ovlivňují tak jeho chod. Ačkoliv jde prakticky vzato vždy o konspirační teorie a spolek nedělá nic tajného, určitou moc má.

Členové spolku Svobodných zednářů například měli ve Velké Británii mnohem větší vliv, než se původně čekalo. Byli například zapletení do vyšetřování potopení legendárního Titanicu a mezi lety 1733 až 1923 v uskupení působilo více než dva miliony členů. Uvedl to britský deník The Telegraph.

Záznamy o členech spolku Svobodných zednářů mají být zveřejněny prostřednictvím online služby Ancestry. Britský deník upozorňuje, že kromě známých jmén, jakými byly například Alexander Fleming, Sir Winston Churchill, Oscar Wilde, Sir Arthur Conan Doyle, Edward VII nebo Edward VIII, záznamy poprvé odhalují skutečný dosah spolku a jejich vliv na britské impérium.

Archiv obsahuje identity příslušníků královské rodiny, politiků, soudců, vojenských hodnostářů i zástupců církve. Zednáři byli podle deníku také zapleteni do vyšetřování potopení Titanicu v roce 1912, při kterém přišlo o život 1500 cestujících a členů posádky. 

Senát USA tehdy obvinil Výbor pro obchod a tvrdil, že malý počet záchranných člunů na Titanicu byl výsledkem laxní předpisů. Vyšetřování Spojeného království pod vedením Lorda Merseye ale výbor očistilo. Lord Mersey byl přitom zednářem od roku 1881, stejně jako předseda výboru Sydney Buxton. 

John Harvard Bilesa, specialista na námořní architekturu, inženýr Edward Chaston, Lord Pirro, předseda loděnic Harland & Wolff v Belfastu, které stavěly Titanic, i tito a řada dalších lidí točící se kolem jedné z nejslavnějších lodí světa byli Svobodní Zednáři. Toto odhalení tak zřejmě odpoví na otázku, proč většina vyšetřování zůstala na mrtvém bodě a co stojí za řadou očištění, k nimž došlo u většiny zúčastněných stran.

Podle archivu mohl být Svobodným zednářem ale také například vrah Jack Rozparovač, který roku 1888 zabil 5-10 žen, které si v centru Londýna vydělávaly prostitucí. Je tudíž možné, že jeho kolegové či přátelé moc dobře věděli, o koho se jedná, a jeho identitu kryli.

Související

Ilustrační obrázek.

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

Oficiálních návodů, jak přežít krizovou situaci, existuje pro české občany stále žalostně málo. Zatímco například Švédsko, Finsko nebo Rakousko už dlouhodobě vydávají srozumitelné příručky pro domácnosti, v Česku podobné materiály chybí nebo zůstávají málo dostupné veřejnosti. Právě proto pro vás redakce EuroZprávy.cz připravila podrobný a praktický manuál, jak se zachovat v krizových situacích – od přírodních katastrof po jadernou havárii.
Ilustrační foto

NÁVOD: Jak si připravit nouzové zavazadlo pro případ krize?

Jak už server EuroZprávy.cz informoval, Evropská unie vyzývá členské státy, aby připravily pro své občany nouzové balíčky na přežití po dobu 72 hodin v rámci nové strategie připravenosti, kterou ve středu představila Evropská komise. Tento plán, známý jako Preparedness Union Strategy, se zaměřuje na zvýšení zásob základních potřeb, zlepšení spolupráce mezi civilními a vojenskými složkami a posílení odolnosti vůči budoucím krizím.

Více souvisejících

Lidé Svobodní zednáři Titanic

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

Alexandr Ovečkin

Ovečkin se stal nejlepším kanonýrem NHL. Překonal Jágra i Gretzkého, Hašek negratuluje

Obyčejná zpráva o výsledku zápasu NHL mezi Washingtonem a Chicagem, že prvně jmenovaný tým vyhrál 5:3, by sama o sobě nevypadala příliš zajímavě, pokud by se při té příležitosti nezmínil počin ruského útočníka Alexandra Ovečkina. Ten totiž pomohl k výhře svého celku dvěma brankami, které nosí pořadová čísla 893 a 894. Tím se v noci z pátku na sobotu středoevropského času vyrovnal v historických tabulkách nejlepších kanonýrů soutěže Waynea Gretzkého. V neděli už Ovečkin Gretzkého překonal, když v duelu s New York Islanders snížil na 1:2. Zaznamenal tak svůj 895. gól v historii a po 31 letech má NHL nového nejlepšího kanonýra.

včera

Petr Fiala

Vyhnout se celní válce. Česko si stanovilo, jakou reakci EU na Trumpovy kroky si přeje

Reakce Evropské unie na nově zaváděná americká cla musí být jednotná, ale racionální, aby nevedla k eskalaci celní války. Zároveň je ale potřeba udělat všechny nutné kroky k ochraně českých firem, k posílení konkurenceschopnosti evropských ekonomik či k hledání nových trhů. Vláda se na tom shodla na středečním zasedání i s představiteli podnikatelského sektoru.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Donald Trump

Světoví lídři se snaží udělat cokoliv, líbají mi zadek, chvástá se Trump. Státy si stěžují na nezájem

Americký prezident Donald Trump vyvolal další vlnu mezinárodního rozruchu, když při vystoupení na večeři Republikánského kongresového výboru prohlásil, že světoví lídři se snaží udělat cokoliv, jen aby uzavřeli obchodní dohodu se Spojenými státy. Jeho vyjádření přichází ve chvíli, kdy vstoupily v platnost nové vysoké dovozní tarify, které prezident představil začátkem dubna.

včera

Donald Trump

Napětí mezi USA a EU se znovu vyhrotilo. Trump tlačí Evropu k nákupům plynu

Napětí mezi Spojenými státy a Evropskou unií se znovu vyhrotilo, tentokrát kvůli dovozu amerického plynu. Bílý dům pod vedením prezidenta Donalda Trumpa tlačí na EU, aby utratila stovky miliard dolarů za americký zkapalněný zemní plyn (LNG). Evropská sedmadvacítka se však mezitím snaží o pravý opak — snížit své cíle pro nákup plynu a omezit náklady.

včera

včera

včera

Friedrich Merz (CDU)

Friedrich Merz uzavřel koaliční dohodu. Německo má nového kancléře

Německo má nového kancléře. Friedrich Merz, vůdce konzervativní Křesťanskodemokratické unie (CDU), oznámil ve středu uzavření koaliční dohody s německou sociální demokracií (SPD), čímž učinil zásadní krok k vytvoření nové vlády. Koaliční smlouva byla podepsána neobvykle rychle – pouhých 45 dní po předčasných volbách, ve kterých Merzovo uskupení zvítězilo.

včera

včera

Ilustrační foto

Kradete nám průmysl, přinutím vás vrátit se, vzkazuje Trump. Trhy pod náporem cel kolabují

Od středeční půlnoci vstoupila v platnost nová vlna amerických cel na desítky zemí, přičemž nejvyšší sazby – až 104 % – míří přímo proti čínskému zboží. Spojené státy a Čína se tak znovu ocitly v napjaté přetlačované, která hrozí přerůst ve vážnou obchodní válku. Zvýšená cla se dotkla i vývozců z Evropské unie či Japonska, zatímco americký prezident Donald Trump dál slibuje výhodnější „šité na míru“ dohody pro blízké spojence.

včera

včera

včera

Je to smutné, Amerika chce vztahy pohřbívat. Nejsou ochotni slevit téměř z ničeho, řekl Zdechovský pro EZ

Donald Trump se opět stylizuje do role ochránce amerických občanů, jeho slova a činy však vyvolávají rostoucí rozpaky i na mezinárodní scéně. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) pro EuroZprávy.cz upozornil, že taková strategie přestává fungovat – a to nejen ve Spojených státech, ale i v očích evropských partnerů. Vyzývá k jednání s USA a posilování soběstačnosti Evropy. Zároveň varuje před další eskalací napětí mezi oběma ekonomickými mocnostmi, která by mohla poškodit obě strany ve prospěch Číny a Ruska.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy