
Svobodní zednáři jsou jednou z mýty nejopředenějších organizací na světě. Tajemná pověst je mnohdy předchází a často jsou jejím členům přisuzovány až nadpřirozené schopnosti. Ve skutečnosti ale měl spolek miliony členů po celém světě a jeho bohatou minulost můžeme vystopovat i v České republice.
24. června 1717 vznikla první zednářská Velkolóže spojením čtyř Londýnských lóží. Lóže je základní jednotkou pro řadu menších uskupení a společenství v případě Svobodných zednářů se jich v současné době nejvíce nachází v USA, kam se Svobodné zednářství velmi rychle rozšířilo v rámci kolonizace.
První prokazatelně existující lóže ale vznikla až v roce 1741 a založili ji francouzští důstojníci pruské armády. Lóže původně neměla jméno a později dostala jméno U tří korunovaných hvězd. Zednáři se ale nacházejí i na území České republiky a údajně se u nás vyskytuje 28 lóží, jedna Velkolóže a více než 500 členů řádů Svobodných zednářů.
Součástí řádu mělo údajně být v historii mnoho významných českých osobností. Bývají jmenováni například: František Palacký, Jan Evangelista Purkyně, Alfons Mucha, Edvard Beneš, František Křižík, Jan Masaryk, Karel i Josef Čapkovi, Jan Neruda, Josef Kajetán Tyl, Alois Rašín či Viktor Dyk.
Vzhledem ke známým jménům, která byla členy spolku, se kolem zednářství už stovky let točí mnoho mýtů a jeho členové jsou údajně ve vysokých politických funkcích po celém světě a ovlivňují tak jeho chod. Ačkoliv jde prakticky vzato vždy o konspirační teorie a spolek nedělá nic tajného, určitou moc má.
Členové spolku Svobodných zednářů například měli ve Velké Británii mnohem větší vliv, než se původně čekalo. Byli například zapletení do vyšetřování potopení legendárního Titanicu a mezi lety 1733 až 1923 v uskupení působilo více než dva miliony členů. Uvedl to britský deník The Telegraph.
Záznamy o členech spolku Svobodných zednářů mají být zveřejněny prostřednictvím online služby Ancestry. Britský deník upozorňuje, že kromě známých jmén, jakými byly například Alexander Fleming, Sir Winston Churchill, Oscar Wilde, Sir Arthur Conan Doyle, Edward VII nebo Edward VIII, záznamy poprvé odhalují skutečný dosah spolku a jejich vliv na britské impérium.
Archiv obsahuje identity příslušníků královské rodiny, politiků, soudců, vojenských hodnostářů i zástupců církve. Zednáři byli podle deníku také zapleteni do vyšetřování potopení Titanicu v roce 1912, při kterém přišlo o život 1500 cestujících a členů posádky.
Senát USA tehdy obvinil Výbor pro obchod a tvrdil, že malý počet záchranných člunů na Titanicu byl výsledkem laxní předpisů. Vyšetřování Spojeného království pod vedením Lorda Merseye ale výbor očistilo. Lord Mersey byl přitom zednářem od roku 1881, stejně jako předseda výboru Sydney Buxton.
John Harvard Bilesa, specialista na námořní architekturu, inženýr Edward Chaston, Lord Pirro, předseda loděnic Harland & Wolff v Belfastu, které stavěly Titanic, i tito a řada dalších lidí točící se kolem jedné z nejslavnějších lodí světa byli Svobodní Zednáři. Toto odhalení tak zřejmě odpoví na otázku, proč většina vyšetřování zůstala na mrtvém bodě a co stojí za řadou očištění, k nimž došlo u většiny zúčastněných stran.
Podle archivu mohl být Svobodným zednářem ale také například vrah Jack Rozparovač, který roku 1888 zabil 5-10 žen, které si v centru Londýna vydělávaly prostitucí. Je tudíž možné, že jeho kolegové či přátelé moc dobře věděli, o koho se jedná, a jeho identitu kryli.
Související

Jak přežít krizi? Praktický manuál pro Čechy, kteří postrádají oficiální příručku od státu

NÁVOD: Jak si připravit nouzové zavazadlo pro případ krize?
Lidé , Svobodní zednáři , Titanic
Aktuálně se děje
včera

Policie vyšetřuje, co se stalo s účtem premiéra. Fialu napadli hackeři
včera

Sparta je nad propastí. Kometa podruhé vykradla O2 arenu, rozhodlo se v prodloužení
včera

Trump mění cla. Číně to osolil, dalším zemím je snížil kvůli ochotě jednat
včera

Ovečkin se stal nejlepším kanonýrem NHL. Překonal Jágra i Gretzkého, Hašek negratuluje
včera

Vyhnout se celní válce. Česko si stanovilo, jakou reakci EU na Trumpovy kroky si přeje
včera

Velká loupež v Praze. Pryč je přes sto milionů, případ šetří i mordparta
včera

Předpověď slibuje teplé počasí. Do Velikonoc se máme na co těšit
včera

Cimického odvolání se oproti plánu řešit nezačalo. Kvůli absencím
včera

EU odpovídá na americká cla: Zavádí odvetná opatření ve třech fázích, dotknou se zboží za miliardy
včera

Kde je slibovaná bazuka na Trumpa? Unijní byrokracie na USA nejde s hysterickou odvetou, ale chladným kalkulem
včera

Světoví lídři se snaží udělat cokoliv, líbají mi zadek, chvástá se Trump. Státy si stěžují na nezájem
včera

Napětí mezi USA a EU se znovu vyhrotilo. Trump tlačí Evropu k nákupům plynu
včera

Evropské akciové trhy prudce padají. Trump se poprvé vyjádřil k čínské odvetě
včera

Mimořádná zpráva Čína odpovídá: Zavádí 84% odvetná cla na americké zboží
včera

Friedrich Merz uzavřel koaliční dohodu. Německo má nového kancléře
včera

Trumpova masivní cla jsou jen začátek. Co ještě může přijít z Bílého domu?
včera

Kradete nám průmysl, přinutím vás vrátit se, vzkazuje Trump. Trhy pod náporem cel kolabují
včera

Kdo se podřídí jako první? Čína nemá důvod Trumpovi ustupovat, očekává se velmi tvrdá reakce
včera

První reakce na cla: Je to legendární, honosí se Trump. Budeme bojovat, slibuje Čína
včera
Je to smutné, Amerika chce vztahy pohřbívat. Nejsou ochotni slevit téměř z ničeho, řekl Zdechovský pro EZ
Donald Trump se opět stylizuje do role ochránce amerických občanů, jeho slova a činy však vyvolávají rostoucí rozpaky i na mezinárodní scéně. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) pro EuroZprávy.cz upozornil, že taková strategie přestává fungovat – a to nejen ve Spojených státech, ale i v očích evropských partnerů. Vyzývá k jednání s USA a posilování soběstačnosti Evropy. Zároveň varuje před další eskalací napětí mezi oběma ekonomickými mocnostmi, která by mohla poškodit obě strany ve prospěch Číny a Ruska.
Zdroj: Jakub Jurek