Jednu z významných a vyspělých starověkých říší vytvořili Chetité. Byli to obávaní válečníci i mistři kovoliteckého řemesla. Tajemství Chetitské říše pomohl odhalit Bedřich Hrozný, přezdívaný jako „český Champollion“.
Vyspělá a respektovaná Chetitská říše se rozprostírala v oblasti dnešní Malé Asie, Sýrie, Libanonu a Palestiny. Chetité byli především výborní a obávaní válečníci, a to díky svým skvělým válečným vozům i zbraním. Jako vůbec první vzali do rukou železné zbraně! Chetitů se báli i starověcí Egypťané, kteří s nimi bojovali například v bitvě u Kadeše. Kromě toho patřil tento indoevropský národ k mistrům kovoliteckého řemesla – archeologové objevili celou řadu nádherně zpracovaných kovových nádob či sošek. Náhlý konec této významné starověké říše kolem roku 1200 př. n. l. zřejmě souvisí s invazí tzv. mořských národ, kteří stáli za rozpadem hned několika starověkých civilizací.
Jazykem Chetitů byla chetitština, který řadíme do anatolské skupiny indoevropských jazyků. Zároveň je vůbec nejstarším zaznamenaným indoevropským jazykem! Mezi lety 1916 až 1917 tajemství chetitštiny poodhalil český vědec Bedřich Hrozný, který tak dal základ oboru zvaného chetitologie.
Bedřich Hrozný (1879-1952) byl přední český i světový orientalista, jazykovědec a archeolog. Ovládal desítku orientálních jazyků, například assyrštinu, aramejštinu, etiopštinu, sumerštinu nebo sanskrt. Ve své disertační práci, kterou obhajoval roku 1901, se věnoval sabejským skalním nápisům. Později, po studijním pobytu v Berlíně, vydal knihu s názvem „Peníze u Babyloňanů“. V letech 1904 až 1905 pracovně procestoval Sýrii, Palestinu, Egypt a Turecko. Po návratu z cest ho vídeňská univerzita jmenovala docentem pro semitské jazyky se zaměřením na studium klínového písma.
Profesor Bedřich Hrozný, přezdívaný jako „český Champollion“, vešel do všeobecného povědomí jako badatel, který rozluštil klínové písmo. Ovšem to je omyl! Jak to tedy celé bylo?
Bedřich Hrozný se v roce 1914 stal členem týmu několika odborníků, kteří měli za úkol připravit edici maloasijských klínopisných textů. Hrozný tehdy odcestoval do Istanbulu, kde se věnoval studiu textů z lokality Bogazkale, někdejšího hlavního města starověké Chetitské říše – Chattušaš. Jak badatel rozpoznal, jazyk těchto textů nebyl odborníkům doposud známý. Na konci roku 1915 přišel s předběžnou studií, kde uvedl, že tímto neznámým jazykem je chetitština, kterou zároveň zařadit do skupiny indoevropských jazyků. O dva roky později vyšla Hrozného první gramatika chetitštiny a její stručný slovník. Bedřich Hrozný byl tedy prvním badatelem, který v klínových textech nalezl jazyk nový, tedy chetitštinu.
Chetitské klínopisné texty pak Bedřich Hrozný luštil podle pravidla gramatické podobnosti, což ho dovedlo až k poznání struktury chetitského jazyka. Již před samotným luštěním správně předpokládal, že se jedná o indoevropský jazyk. První rozluštěnou větou, díky které Hrozný identifikoval chetitštinu, byla: „nu ninda-an e-iz-za-at-te-ni ua-a-tar-ma e-ku-ut-teni“, tedy v překladu „a nyní chléb budete jíst, poté vodu budete pít“.
Vědecká obec nepřijímala Hrozného poznatky s nadšením, objevila se dokonce velmi ostrá kritika. Až v roce 1921 byly uznány na konferenci v Jeně. Poznání a rozšifrování chetitského jazyka je jedním z nejvýznamnějších objevů na poli orientalistiky a jazykovědy 20. století. Díky českému badateli tak mohou orientalisté a jazykovědci po celém světě číst, studovat a interpretovat chetitské texty.
Související
Tajemství abecedy: Nikdo neví, kdy a proč vlastně vznikla
Vědci vyvinuli písmo, které pomáhá učení
abeceda/písmo , historie , jazyky
Aktuálně se děje
před 29 minutami
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana. Pavel zpytoval svědomí
před 1 hodinou
Rusko v noci provedlo největší útok za celý podzim. Zasáhlo obytné budovy i obchody, Kyjev sčítá mrtvé
před 2 hodinami
Češi slaví 17. listopad. Pavlovi poděkovali i na něj křičeli
před 2 hodinami
Den, který navždy změnil Česko. 17. listopad odstartoval odpor Čechů proti komunistickému režimu
před 3 hodinami
35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci
před 4 hodinami
Počasí bude příští týden jak na houpačce. Přijdou mrazy i citelné oteplení
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
včera
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
včera
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
včera
Ruské jednotky v Doněcké oblasti obsadily další vesnice
včera
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
včera
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
včera
Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou
včera
Zelenskyj: Putinovi nejde o mír, dialog s ním Ukrajina prohraje. Válku musíme ukončit příští rok
včera
Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?
včera
Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska
Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.
Zdroj: Libor Novák