Poblíž města Ozjorsk v Čeljabinské oblasti v bývalém SSSR byla na konci druhé světové války vězni z pracovního táboru Gulagu v utajení postavena továrna na zpracování radioaktivních materiálů Majak, jinak zvaná Kyštym. Do historie země se v následujících letech zapsala hned několikrát, byl zde spuštěn první ruský reaktor A-1, vyrobilo se zde palivo pro první ruskou atomovou bombu RDS-1, a poté došlo k havárii katastrofálních rozměrů, která v několika ohledech překonává i výbuch v jaderné elektrárně Černobyl.
Majak je jedním z největších ruských podniků na zpracování radioaktivního materiálu. Původně se zde vyrábělo a obohacovalo jaderné palivo z uranu pro jaderné elektrárny nebo plutonium pro jaderné hlavice a v závodě pracovalo na 25 000 lidí.
Továrna byla spuštěna v roce 1948 a s bezpečností si nikdo hlavu nelámal. Radioaktivní odpad byl vypouštěn do okolí, kde žilo na 100 000 lidí. Jedním z takových míst je jezero Karačaj využívané od roku 1951 jako odpadní nádrž. Je označováno za nejvíce znečištěná místo na Zemi. Pokud by se do něj člověk ponořil, za pár sekund by zemřel.
Během provozu továrny se zde odehrálo několik havárií a nehod, které ještě více znečistily okolí. Ta nejhorší, označovaná jako Kyštymská katastrofa, vypukla 29. září 1957 v 16:20, kdy vybuchla nádrž, ve které se skladovala směs acetátů a nitrátů sodných.
Nešlo o náhodu, o riziku se vědělo rok dopředu. Už v roce 1956 selhal systém chlazení v jedné z nádrží, která obsahovala asi 80 tun tekutého radioaktivního odpadu. Nebyl ale opraven a teplota v něm postupně stoupala, což vedlo k vypařování a chemické explozi dusičnanu amonného a acetátů.
Exploze bezprostředně nikoho nezabila, roztrhla ale střechu fabriky a do ovzduší se dostal ohromný radioaktivní mrak, který pokryl plochu 20 tisíc kilometrů čtverečních. Pro představu jde zhruba o čtvrtinu České republiky.
Jak bylo v Sovětském svazu zvykem, nehodu se úřady snažily zamlčet. Proto trvala evakuace okolí neuvěřitelné dva roky, a nikdo ve skutečnosti nevěděl proč. Západní média sice informovala o neurčité katastrofě, její rozsah si ale nikdo neuměl představit.
Co se skutečně stalo se svět dozvěděl až v roce 1976, kdy ruský biochemik Žores Medveděv, který uprchl na západ, přiznal, že před dvaceti lety došlo ke katastrofě, která si ve finále vyžádala tisíce lidských životů. Následně se ukázalo, že o nehodě věděla i CIA, a to téměř okamžitě poté, co se stala. Vzhledem k zajištění klidu mezi obyvatelstvem ale nikoho o ničem neinformovala.
Ačkoliv je havárie považována za třetí nejrozsáhlejší jadernou katastrofu v historii a předčily ji pouze černobylská havárie a havárie elektrárny Fukušima, podle čísel může být vše trochu jinak.
Určit přesný počet obětí jaderných katastrof je prakticky nemožné. Zářením způsobená rakovina je k nerozeznání od jakékoliv jiné rakoviny, přesto se vědci z celého světa snaží najít nejpřesnější číslo, jakého jsou schopni se dopátrat. Podle dostupných studií zemřelo na následky výbuchu zhruba 6000 - 8000 tisíc lidí.
Zde přichází na scénu srovnání s výbuchem v Černobylu. Ten zabil přímo na místě 31 lidí, další tisíce umíraly na následky ozáření později. Kolik jich bylo není jasné, některé studie uvádějí pár desítek, jiné až milion. Podle oficiální zprávy Světové zdravotnické organizace si katastrofa vyžádala 4000 mrtvých. Teoreticky je tedy možné, že Kyštymská tragédie byla větším neštěstím, než černobylská katastrofa.
Související

Politico: Státy se připravují na možnost klimatické katastrofy. Chtějí zjistit, kdy přijde konec světa

Extrémní počasí si za 50 let vyžádalo dva miliony mrtvých, způsobilo škody za biliony dolarů
katastrofy , Kyštymská katastrofa
Aktuálně se děje
před 1 minutou

Britové si připomněli teror v Londýně. Král ocenil, jak se národ vzpamatoval
před 50 minutami

Trump udělal z USA obchodního vyvrhele. Řešením je vyloučení z WTO
před 1 hodinou

Metrem se na Staroměstskou nedostanete. Stanice je do odvolání uzavřena
před 2 hodinami

Brankář Kovář je blízko odchodu do PSV Eindhoven. Schick bude v Leverkusenu pokračovat
před 2 hodinami

Agresivní včely napadly lidi ve Francii. Důchodci se zastavilo srdce
Aktualizováno před 3 hodinami

Duda je naposledy jako prezident v Praze. Na Hradě ho přijal Pavel
před 4 hodinami

Další podezřelá smrt v Rusku. Starovojt zemřel v den, kdy ho Putin odvolal
před 5 hodinami

Francouzi možná půjdou opět volit. Rozhodne frustrovaný a podrážděný Macron
před 5 hodinami

Policie odvolala pátrání po synovci herce Rychlého. Přihlásil se sám
před 6 hodinami

Až 200 milimetrů. Deštivé počasí udeří v Česku naplno, hrozí velká voda
před 7 hodinami

20 let od útoků v Londýně stále nejsme v bezpečí. DIY útoky jsou hůře zachytitelné, radikalizace probíhá přes internet
před 8 hodinami

Netanjahu míří do Bílého domu. Dohoda o příměří v Gaze je blízko, zásluhy chce převzít Trump
před 8 hodinami

Extrémně deštivé počasí. Meteorologové zmínili scénář pro úterý a středu
před 9 hodinami

Povodně v Texasu mají už 82 obětí. Nebezpečí stále nepominulo, tragická bilance poroste
před 10 hodinami

Trump hrozí cly všem zemím podporujícím BRICS. Problémy by způsobil Američanům
před 10 hodinami

Izraelci znovu zaútočili. Zasáhli cíle v Jemenu, následovala odveta
Aktualizováno před 11 hodinami

Z Muska je troska. Trump nešetří kritikou kvůli vzniku nové politické strany
před 12 hodinami

Vážná nehoda autobusu na D2. Několik zraněných, řidič je podezřelý z trestného činu
před 13 hodinami

Počasí příští víkend bude bez tropických teplot
včera
Trumpovy nevyzpytatelné schůzky v Oválné pracovně znepokojují světové lídry
Od nástupu Donalda Trumpa do druhého funkčního období se schůzky světových státníků v Oválné pracovně Bílého domu proměnily v nepředvídatelnou přehlídku, připomínající spíše televizní show než tradiční diplomacii. Poslední případy, kdy Trump veřejně napomenul ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského a obvinil jihoafrického prezidenta Cyrila Ramaphosu z genocidy, zanechaly zahraniční lídry v nejistotě a v obavách, co mohou od amerického prezidenta očekávat.
Zdroj: Libor Novák