Testy IQ? Naprostá zbytečnost, změřit inteligenci není možné, tvrdí psychologové

Taky jste si udělali test, který vám změří inteligenční kvocient, abyste se porovnali se zbytkem populace? Podle psychologů jste jednali naprosto zbytečně, žádný test vám míru vaší inteligence totiž správně neukáže. Prozradili také, zda je možné tréninkem získat lepší výsledek.

Všeobecně se o lidském IQ ví, že se neustále mění. Čím starší jsme, tím je naše hodnota IQ stabilnější, zatímco děti mívají vyšší hodnoty, ale neznamená to, že by byli chytřejší než starší lidé. "Naměřenou hodnotu IQ bych přirovnal k váze, na které neustále přešlapujete. Takto nikdy nezjistí vaši pravou hodnotu, bude neustále kolísat. Výsledek testu je tak spíše obrazem momentálního rozpoložení," říká klinický psycholog Alan S. Kaufman z Yalu.

Pokud ovšem i nadále chcete věřit, že na IQ skutečně záleží, pak máme pro vás špatnou zprávu. IQ si vědomě zvýšit nemůžete. "Lidé si často pletou schopnosti a vědomosti. Ale naučit se slovíčka cizího jazyka zvládne každý, nedělá to z něj - alespoň z hlediska IQ, chytřejšího člověka. A vůbec mluvit zde o chytrosti nemá smysl," tvrdí profesor psychologie Jack Naglieri z Virginie.

Podle něj totiž "chytrost" neleží ani tak v naměřeném IQ, jako spíše ve schopnosti aplikovat naše znalosti na problémy. Zvláštností je, že změnou neprochází jen IQ jednotlivců, ale i průměrné IQ celé společnosti. "V průměru dochází ke zvýšení IQ asi o dva body za deset let. Mezi roky 1947 a 2002 došlo dokonce k nárůstu o 18 bodů IQ, nikdo ale neví, proč tomu tak je," řekl psycholog Richard Nisbett z Michiganu. "To ale pokud skutečně věříte tomu, že IQ testy ukazují pravou hodnotu," dodává.

"Důležité je si uvědomit, že IQ v průběhu života neustále kolísá a mění hodnotu. Děje se tak ovšem bez našeho vědomí. Nic na tom nezmění ani to, že se budete celý život učit matematiku," domnívá se Alan Kaufman. "IQ testy jsou pak nespolehlivé v tom, že každý se na ně může naučit. Čím více testů podstoupíte, tím více si navyknete na otázky a váš výsledek bude lepší a lepší. Ale ve skutečnosti nebudete o nic chytřejší ani moudřejší," připomíná psycholog.

Takže spíše než o hodnotě IQ bychom se měli bavit o tom, jaké rozpětí může mít naše IQ. "Na IQ testy bych se raději vůbec nespoléhal," řekl psycholog Kevin McGrew. Problém je podle něj už v tom, že chápeme pojem inteligence minimálně dvěma způsoby. Jednou z nich biologická inteligence, která je však nezměřitelná. IQ testy se totiž soustředí jen na psychometrickou inteligenci, která je nespolehlivým odrazem té naší skutečné, vrození biologické inteligence.

Související

Albert Einstein, foto: Oren Jack Turner, Princeton, N.J.

17 znamení podle kterých se pozná, že jste chytří

Hlupák je přesvědčen o vlastní chytrosti, zatímco chytrý člověk o tom pochybuje, zní stará moudrost. Naštěstí jsou zde vědci, aby vysvětlili, koho lze považovat za chytrého a koho ne. Podle serveru Business Insider následujících 17 znamení ukazuje, že zřejmě bude patřit do chytřejší části populace.

Více souvisejících

iq testy psychologie vzdělání

Aktuálně se děje

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 4 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy