Geniální zločinci? Nacistickým špičkám měřili IQ, výsledky jsou šokující

Po skončení druhé světové války byli někteří vysocí představitelé "tisícileté" Třetí říše zajati a postaveni před soud. V Norimberku, výstavním městě nacistického režimu se měli zpovídat z těch nejodpornějších válečných zločinů.

Žalobci ze strany vítězných mocností nechtěli nic podcenit a zajatci tak byli podrobeni komplexnímu vyšetřování. Jeho součástí byly i pohovory s psychology a všemožné odborné testy, které měly za cíl proniknout do zvrácených duší nacistických zločinců.

Světová veřejnost i vysocí představitelé spojenců si totiž kladli několik zásadních otázek, na které chtěli znát odpověď. Byli velitelé koncentračních táborů duševně nemocní psychopati? Byl snad národní socialismus jistým druhem psychické nemoci, která nutila jeho vyznavače páchat takové ohavnosti?

Jistě, varianta že se psychopat Hitler obklopil dalším okruhem psychicky narušených jedinců vypadala lákavě jednoduše. Nabízely se ale i jiné možnosti jak vysvětlit počínání nacistických pohlavárů. Co když jde jen o vysoce inteligentní kariéristy, kteří se zkrátka chopili příležitosti?

Na tuto otázku měly mimo jiné odpovědět testy inteligence. Obvinění Němci byli testováni pomocí tzv. Wechslerova testu inteligence pro dospělé. Ironií osudu je, že jeho autor, psycholog David Wechsler, se narodil v rumunské židovské rodině.

Wechslerův test byl jednou z nejpokročilejších hodnotících metod své doby. Pokud hodnocená osoba dosáhla hodnoty 65 a níže, byla její inteligence vyhodnocena jako nedostatečná. Hodnoty od 80 do 119 byly pokládány za normální. Výsledky přesahující hodnotu 128 pak vědci považovali za důkaz velmi mimořádné inteligence.

Hodnotami nad 128 bodů se tehdy mohla pochlubit jen necelá 2 procenta populace. Průměr testovaných vysoce postavených nacistů byl právě 128. Znamená to, že jako celek patřili co do hodnoty IQ ke společenské špičce.

Jak si vedli jednotliví obvinění? Nejvyšší hodnoty dosáhl Hitlerův ministr průmyslu Hjalmar Schacht, tomu psychologové naměřili IQ 143. Hned za ním skončil rakouský nacistický kolaborant Arthur Seyß-Inquart s hodnotou 141.

O pomyslné třetí místo by se dělili velitel Luftwaffe Hermann Goering a velitel námořnictva a Hitlerův nástupce Karl Donitz, oba měli hodnotu IQ 138. Jeden z autorů východního holokaustu, jenž měl na svědomí životy miliónů Poláků a židů Hans Frank, dosáhl hodnoty 130.

Hitlerův ministr zahraničí Joachim von Ribbentrop měl hodnotu IQ jen o jeden bod nižší. Nejmenší IQ bylo naměřeno vydavateli štvavých antisemitských novin Juliu Streicherovi. I ten ale s hodnotou IQ 106 dosáhl alespoň průměrného výsledku.

Související

Austrálie, ilustrační fotografie. Analýza

Historie se opakuje? Australané mohou odstartovat novou vlnu dekolonizace

Australský odpor britskému panovníkovi je symbolem definitivního ukončování evropské koloniální nadvlády. Existuje ještě řada zemí, které v zámoří mají své provincie a dosud se jich nevzdaly. Mocnosti jako Čína nebo Rusko pak vytvářejí moderní imperialismus, který je v podstatě totéž, jako imperialismus minulých století – jen jinak provedený. A Spojené státy jsou kapitola sama o sobě. 

Více souvisejících

historie nacisté iq testy psychologie II. světová válka Herman Göring

Aktuálně se děje

před 42 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

před 2 hodinami

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

před 3 hodinami

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

před 5 hodinami

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

před 5 hodinami

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Donald Trump

Trump zažaloval televizní stanici CBS

Republikánský kandidát a bývalý prezident USA Donald Trump podal žalobu proti televizní stanici CBS kvůli rozhovoru s jeho demokratickou rivalkou, viceprezidentkou Kamalou Harrisovou. Žaloba se týká rozhovoru odvysílaného v říjnu v pořadu 60 Minutes, který podle Trumpa „zavádějícím způsobem“ interpretoval Harrisové odpovědi.

před 9 hodinami

Íránské útočné drony Arash

WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael

Navzdory varování Spojených států se Írán chystá k dalšímu útoku na Izrael. Americký deník The Wall Street Journal (WSJ) uvedl, že protiútok bude „mohutný a komplexní“, podle informací nejmenovaného egyptského představitele, který je obeznámen s íránskými záměry.  

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

včera

Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách

Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.

Zdroj: Adam Skála

Další zprávy