Geniální zločinci? Nacistickým špičkám měřili IQ, výsledky jsou šokující

Po skončení druhé světové války byli někteří vysocí představitelé "tisícileté" Třetí říše zajati a postaveni před soud. V Norimberku, výstavním městě nacistického režimu se měli zpovídat z těch nejodpornějších válečných zločinů.

Žalobci ze strany vítězných mocností nechtěli nic podcenit a zajatci tak byli podrobeni komplexnímu vyšetřování. Jeho součástí byly i pohovory s psychology a všemožné odborné testy, které měly za cíl proniknout do zvrácených duší nacistických zločinců.

Světová veřejnost i vysocí představitelé spojenců si totiž kladli několik zásadních otázek, na které chtěli znát odpověď. Byli velitelé koncentračních táborů duševně nemocní psychopati? Byl snad národní socialismus jistým druhem psychické nemoci, která nutila jeho vyznavače páchat takové ohavnosti?

Jistě, varianta že se psychopat Hitler obklopil dalším okruhem psychicky narušených jedinců vypadala lákavě jednoduše. Nabízely se ale i jiné možnosti jak vysvětlit počínání nacistických pohlavárů. Co když jde jen o vysoce inteligentní kariéristy, kteří se zkrátka chopili příležitosti?

Na tuto otázku měly mimo jiné odpovědět testy inteligence. Obvinění Němci byli testováni pomocí tzv. Wechslerova testu inteligence pro dospělé. Ironií osudu je, že jeho autor, psycholog David Wechsler, se narodil v rumunské židovské rodině.

Wechslerův test byl jednou z nejpokročilejších hodnotících metod své doby. Pokud hodnocená osoba dosáhla hodnoty 65 a níže, byla její inteligence vyhodnocena jako nedostatečná. Hodnoty od 80 do 119 byly pokládány za normální. Výsledky přesahující hodnotu 128 pak vědci považovali za důkaz velmi mimořádné inteligence.

Hodnotami nad 128 bodů se tehdy mohla pochlubit jen necelá 2 procenta populace. Průměr testovaných vysoce postavených nacistů byl právě 128. Znamená to, že jako celek patřili co do hodnoty IQ ke společenské špičce.

Jak si vedli jednotliví obvinění? Nejvyšší hodnoty dosáhl Hitlerův ministr průmyslu Hjalmar Schacht, tomu psychologové naměřili IQ 143. Hned za ním skončil rakouský nacistický kolaborant Arthur Seyß-Inquart s hodnotou 141.

O pomyslné třetí místo by se dělili velitel Luftwaffe Hermann Goering a velitel námořnictva a Hitlerův nástupce Karl Donitz, oba měli hodnotu IQ 138. Jeden z autorů východního holokaustu, jenž měl na svědomí životy miliónů Poláků a židů Hans Frank, dosáhl hodnoty 130.

Hitlerův ministr zahraničí Joachim von Ribbentrop měl hodnotu IQ jen o jeden bod nižší. Nejmenší IQ bylo naměřeno vydavateli štvavých antisemitských novin Juliu Streicherovi. I ten ale s hodnotou IQ 106 dosáhl alespoň průměrného výsledku.

Související

Jan Opletal

85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?

Jedenáctého listopadového dne letošního roku tomu bude přesně 85 let od chvíle, kdy zemřel Jan Opletal. Mladý student medicíny podlehl těžkým zraněním, která utrpěl na demonstraci proti nacistické okupaci našich zemí dne 28. října 1939. O tomto národním odporu vůči totalitnímu režimu již bylo napsáno mnohé. A kdo byl Jan Opletal?

Více souvisejících

historie nacisté iq testy psychologie II. světová válka Herman Göring

Aktuálně se děje

před 2 minutami

před 3 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval

Ruský prezident Vladimir Putin dnes ve svém projevu na státní televizi varoval, že konflikt na Ukrajině přerůstá v globální problém. Reagoval tak na nedávné ukrajinské útoky raketami dlouhého doletu dodanými Západem, které zasáhly území Ruska. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy