Výzkumníci v roce 1992 objevili důkazy o tom, co mohlo být potenciálně nejstarší formou života na Zemi - 3,5 miliard let staré mikroskopické výstupky v australských skalách. Od té doby však také diskutovali o tom, zda tyto otisky skutečně představují starověké mikroorganismy a zda jsou opravdu staré. Nyní komplexní analýza mikrofosílií naznačuje, že tyto formace skutečně představují starověké mikroby, tak složité, že život na naší planetě musel vzniknout asi o 500 milionů let dříve než se myslelo. Informuje o tom magazín Science.
Nová studie naznačuje, že tyto rané mikroorganismy byly překvapivě sofistikované, byly schopné fotosyntézy a použití jiných chemických procesů na získání energie, vysvětluje Birger Rasmussen, geobiolog z Curtin University v australském Perthu. Tato informace zřejmě vyvolá zájem o další výzkum v těchto skalách, protože ostatní vědci vyhledávají údaje, které podporují nebo vyvracejí toto nové tvrzení, doplňuje ho geobioložka Alison Olcott Marshallová, z University of Kansas v Lawrence.
Paleobiolog William Schopf z Kalifornské univerzity v Los Angeles, který australské mikrofosílie objevil, spojil své síly s geologem Johnem Valleyom z univerzity ve Wisconsinu v Madisonu. Valley je odborník na analytickou techniku zvanou sekundární iontová hmotnostní spektrometrie (SIMS). Schopf strávil 4 měsíce prací s mikroskopy, aby našel tenký plátek skály, který obsahuje fosílie se vzorky dostatečně přístupnými na jejich analýzu se SIMS. Tento vzorek obsahoval 11 mikrofosílii, jejichž rozmanitost tvarů a velikostí naznačovala, že představují pět druhů mikrobů. Pro srovnání také poskytl vzorky horniny neobsahující žádné předpokládané fosílie.
Analýza zjistila několik odlišných poměrů uhlíku v materiálu. Dva typy mikrofosílií měly stejný poměr uhlíku jako dnešní bakterie, které využívají světlo k výrobě sloučenin uhlíku. Ty jsou zdrojem jejich činnosti - primitivní fotosyntézy, která nezahrnuje kyslík. Dva další typy mikrofosílii měly stejné poměry uhlíku jako mikroorganismy známé jako archea, které jsou závislé na metanu jako zdroji energie a které sehrály klíčovou úlohu při vývoji mnohobuněčného života. Poměr konečného typu mikrofosílie ukázal, že tento organismus produkoval metan jako součást svého metabolismu.
Fakt, že existuje tolik různých poměrů uhlíku, podle vědců posiluje možnost, že jde o skutečné fosílie. Skutečnost, že již byly mikroby v této době Země takové různorodé, pak podle Schopfa naznačuje, že život na naší planetě se může datovat už do doby před 4 miliardami let.
„Nové výsledky dodávají váhu myšlence, že mikrostruktury jsou biologické," uvádí Rasmussen. Je ale poněkud znepokojen tím, že mikrofosílie byly špatně zachovány. Vědec Olcott Marshall, který si myslí, že skalní otisky nejsou fosílie, ale produkt geologických procesů, je ale kritický. „Chyby způsobené touto analytickou technikou jsou tak velké, že údaje nejsou dost jasné na to, aby určily, že typy mikrobů ve skalách jsou odlišné,“ varuje.
Experti na SIMS ale naopak práci chválí. „Byl to opravdu pečlivý a dobře promyšlený experiment," říká Lara Gambleová, chemička z Washingtonské univerzity v Seattlu. „Vynaložili hodně úsilí na to, aby se ujistili, že vše bylo správně kalibrováno."
Rasmussen doufá, že práce bude pokračovat a že bude analyzováno více mikrofosílií. „Stojí za to udělat to správně, vzhledem k tomu, že se díváme na některé z nejstarších možných stop života," říká. „Zdokonalovat naše schopnosti při poznávání starých biosignatur na Zemi je důležité, když se chceme zaměřit na Mars i na další vzdálená místa,“ dodává vědec.
Související
Kolika let se dožívají lidé v EU? Česko je na tom výrazně lépe než Slovensko
V centru Ostravy se srazily tramvaje. Sedm lidí zraněno, zasahují záchranáři
život , Země , věda , Archeologie , biologie
Aktuálně se děje
před 42 minutami
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
před 1 hodinou
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
před 2 hodinami
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
před 2 hodinami
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
před 3 hodinami
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
před 4 hodinami
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
před 5 hodinami
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
před 5 hodinami
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
před 5 hodinami
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
před 6 hodinami
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
před 7 hodinami
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
před 8 hodinami
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
před 8 hodinami
Trump zažaloval televizní stanici CBS
před 9 hodinami
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
před 9 hodinami
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
před 10 hodinami
Jak funguje Electoral College a proč existuje? Vítěz prezidentských voleb v USA nemusí mít většinu hlasů
před 10 hodinami
Rozzuřený dav se vrhnul na krále Filipa. Proti obětem záplav zasáhla policie
před 10 hodinami
Trump lituje, že přiznal porážku. Neměl jsem odcházet z Bílého domu, prohlásil
před 12 hodinami
Počasí se příští víkend mírně oteplí, přesto bude chladné
včera
Max Verstappen deklasoval konkurenci v těžkých brazilských podmínkách
Náročné deštivé podmínky v São Paulu vytvořily dramatickou závodní podívanou. Max Verstappen zvítězil po fantastické jízdě z 17. pozice, když využil příležitostí, které mu počasí nabídlo. O další překvapení se postaral tým Alpine, který obsadil druhé a třetí místo.
Zdroj: Adam Skála