Sex ve středověku byl ovládaný církví? Pokrokový teolog sestavil žebříček pěti poloh

Ačkoliv se to dnes zná téměř nepředstavitelné, v minulosti církev ovládala téměř všechny aspekty života lidí. Ve středověku dokonce diktovala i to, jak má vypadat intimní styk mezi mužem a ženou. I mezi duchovními se ale objevili „pokrokové“ názory, což dokazuje například postava jednoho z nejvýznamnějších středověkých učenců a představitelů vrcholné scholastiky Alberta Velikého.

Sex mimo manželství byl úplné tabu. Ale i páry, které stanuly před oltářem, to neměly tak snadné. Morální ideál byl celibát – ať už šlo o lidi svobodné nebo sezdané. Přestože byl sex považován za běžnou součást manželství, neočekávalo se, že se mu budou manželé intenzivně věnovat. Ženy byly už od mladého věku poučovány, že jde o součást života, kterou musí jednoduše vydržet a přetrpět.

Cokoliv jiného než běžná „misionářská poloha" bylo například považováno za nepřirozené a tedy i hříšné. Poloha na koníčka nebo zezadu byla nevítaná už jen proto, že zasahovala do tehdy přirozených mužských a ženských rolí. Anální a orální sex byly považovány za hřích, protože byly vykonávány jen pro potěšení, nikoli za účelem početí potomka - což tehdy byl oficiálně jediný účel sexu.

Tresty pro ty, kteří praktikovali „deviantní" sexuální chování, mohly být velmi drsné: tříleté pokání v případě polohy, kdy je žena nahoře i za orální sex. A při poloze zezadu, která byla obecně považováno za nejhorší pozici, s výjimkou análního styku, to bylo často ještě horší.

Tyto oficiální myšlenky církve, ale někteří „progresivní" teologové začali zpochybňovat. Albertus Magnus, česky Albert Veliký, dokonce určil pět sexuálních pozic a seřadil je od nejpřijatelnější k nejméně přijatelné. A jaké je tedy toto pořadí? První je samozřejmě poloha misionářská, následuje poloha vedle sebe, tedy poloha dnes často označovaná jako lžíce. Třetí je poloha vsedě, kterou následuje pozice ve stoje. Na posledním místě je pak právě zatracovaná pozice zezadu.

Albert poukazoval na to, že misionář je jediná zcela „přirozená" pozice; ostatní označil za „morálně pochybné, ale ne smrtelně hříšné". V určitých situacích (jako je například extrémní obezita) by prý tyto ostatní pozice mohly být nejen přijatelná, ale i praktické.

Související

První antikoncepční pilulka způsobila před 60 lety revoluci

První antikoncepční pilulka způsobila před 60 lety revoluci

Antikoncepce v různých podobách je stará jako lidstvo samo. Listy akácií, vymačkaný citron, hovězí žluč či dokonce krokodýlí trus už před mnoha sty lety používaly ženy, aby zabránily svému početí. Až začátkem 20. století se zrodila myšlenka podáním hormonů ošálit tělo ženy a zastavit tak její ovulaci. Před 60 lety, 11. května 1960, byl pak v USA schválen k prodeji první hormonální antikoncepční preparát Enovid.

Více souvisejících

sex historie Církev

Aktuálně se děje

před 29 minutami

před 53 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Vladimir Putin

Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu

Nedávný útok na ukrajinské město Dnipro, při kterém Rusko použilo novou balistickou raketu, zintenzivňuje válku na Ukrajině a zároveň zvyšuje napětí mezi Moskvou a Západem. Prezident Vladimir Putin označil tento úder za odvetu na údajné použití zbraní dlouhého doletu Spojených států a Velké Británie Ukrajinou proti ruským cílům. Reakce ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského podtrhuje naléhavost mezinárodní reakce na další ruské kroky.

před 3 hodinami

Vladimír Putin na summitu Rusko Afrika 2023

BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí

Tento týden Kreml obvinil „kolektivní Západ“ z eskalace války na Ukrajině. Přesto téměř tři roky trvající konflikt jasně ukazují, že právě Vladimir Putin považuje eskalaci za klíčový nástroj pro dosažení svých cílů. Ať už jde o úplnou kontrolu nad Ukrajinou, nebo alespoň o uzavření míru na ruských podmínkách, eskalace zůstává ústřední strategií jeho vedení války. Uvedl to server BBC.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Čína, ilustrační fotografie

Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně

Čína reagovala na útok Ruska na ukrajinské město Dnipro balistickou raketou schopnou nést jaderné hlavice výzvou ke klidu a zdrženlivosti. Mluvčí čínského ministerstva zahraničí při pravidelné tiskové konferenci zdůraznil, že je třeba předejít eskalaci a najít politické řešení konfliktu.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy