11. září zinscenovala americká vláda, aby mohla rozpoutat válku. Vyvinula i vir HIV, aby zredukovala počet lidí. Usáma bin Ládin stále žije a přistání na měsíci Američané nafingovali v Holywoodu. To jsou zřejmě nejznámější světové konspirační teorie. Věděli jste ale, že i Česko má své? A některé jsou starší, než se zdá.
Každý pátý Čech nevěří, že Američané přistáli na Měsíci. Každý třetí pak, že jedenácté září se odehrálo tak, jak popisují média. Konspirační teorie jsou - zdá se - v módě. Zpochybňují kde co, zásadní události ale především. Podle skeptiků mají vždycky politický podtext a mohou vznikat třeba i jen proto, aby uškodily nepříteli.
USA jsou největší líhní konspiračních teorií vůbec, ovšem i v Česku koluje nejedna. Vzpomeňte si třeba na mandelinku bramborovou. Taky Vám už někdy někdo tvrdil, že ji sem záměrně zanáší americká letadla, aby zničila socialistické hospodářství?Nejslavnějším objektem konspirací v dějinách Česka byl český král Jiří z Poděbrad
To ale není nejslavnější česká konspirační teorie. Tou je překvapivě jedna mnohem starší. Nejslavnějším objektem konspirací v dějinách Česka byl český král Jiří z Poděbrad, který byl nařčen, že otrávil Pohrobka. Šířili to katoličtí šlechtici, kteří tvrdili, že spiknul s husitskou šlechtou, otrávili krále, aby se mohl ujmout moci. Protože husitský král jim vadil, tak šířili, že to je královrah. Emanuel Vlček ho očistil až po 500 letech, když zjistil, že Pohrobek umřel na leukémii.A co 17. listopad 1989?
Nejzpochybňovanějším milníkem v české historii je 17. listopad. Konspirativní teoretici jsou přesvědčeni, že převrat byl připravován už od června 1988 a rozhodně nebyl spontánní akcí českého obyvatelstva proti vládě KSČ, nýbrž nástrojem vnitropolitického boje o moc.
Ve své "Analýze 17. listopadu a změn ve východní Evropě v roce 1989" to tvrdí například politický vězeň a publicista Miroslav Dolejší: "K převratům došlo ve všech komunistických státech Evropy synchronizovaně v průběhu sedmi měsíců. Z hlediska sociologického a psychologického je vyloučeno, aby tyto převraty byly uskutečněny spontánně, neorganizovaným, dezorientovaným a víceméně loajálním obyvatelstvem, proti téměř neomezené moci komunistických vlád těchto zemí, zajišťovaných vojensky a bezpečnostně druhou největší mocností světa – SSSR, jejíž síla nebyla otřesena."
Ti, kteří v ulicích zvonili klíči, si to ale rozhodně nemyslí. I podle historických faktů jsou konspirační teorie okolo 17. listopadu pořádně přitažené za vlasy.Smrt Alexandra Dubčeka
K další oblíbené fámě patří smrt Alexandra Dubčeka. Je 1. září 1992, 89 kilometr dálnice D1, devět hodin ráno. Řidič služebního automobilu Alexandra Dubčeka dostal na mokré vozovce smyk a z dálnice vyletěl. Tehdejší místopředseda federálního parlamentu a zásadní postava Pražského jara následkům nehody po dvou měsících v nemocnici podlehl.
Byla to opravdu nehoda? Služební vůz ve srázu pod dálnicí vypadal, skoro jakoby ho někdo úmyslně ukryl. Sám řidič vyvázl jen s lehkými zraněními, Dubčeka záchranáři našli 15 metrů daleko od auta s přeraženou páteří, pánevní kostí a žebry. Navíc záhadně zmizela jeho aktovka, ve které měl vézt "cosi", co zásadně souviselo s obsazením Československa v roce 1968.
Objevily se i další střípky, které pochybovače jen utvrdily. Pár dní po nehodě měl Dubček svědčit v Moskvě o činnosti KGB. V den Dubčekovy nehody byl zavražděn i bývalý polský premiér Piotr Jaroszewicz, který měl ve stejném procesu proti KGB svědčit taky. Jiní zase vyzdvihují fakt, že Dubček chtěl zabránit rozdělení Československa, které nakonec Klaus s Mečiarem domluvili až podezřele hladce během jediné snídaně. "Koluje takový vtip: Víte, kdy měl naposledy Mečiar na sobě montérky? Když Dubčekovi povoloval brzdy..." dodal k příběhu publicista Leoš Kyša.
Je ale také možné, že 89 kilometr dálnice D1 je prostě jen prokletý. Boural tam herec Petr Haničinec, zpěvačka Marika Gombitová, nebo někdejší československý ministr Josef Bakšay. Jen o kilometr dál se před pěti lety srazilo 116 aut během chvilky bílé tmy.
Možná i právě jistá dávka tajemství je důvod, proč konspirační teorie v posledních letech tak táhnou. Konspirační teoretiky ale nelze házet do jednoho pytle. Jsou mezi nimi podivíni, kteří věří ve vládu vesmírných ještěrů, ale i tací, kteří jsou přesvědčeni, že Havel je Antikrist. To napsal bývalý mluvčí Václava Klause Petr Hájek, přičemž prezident to nijak zvlášť nerozporoval.
Související
Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti
CVVM: Lidé se hlásí spíše k pravici než levici. Velkou roli hraje životní situace
Lidé , Alexander Dubček , Jiří z Poděbrad , historie , Konspirační teorie
Aktuálně se děje
včera
Princ Harry je černá ovce, říká Trumpův syn. Zavzpomínal i na Alžbětu II.
včera
RECENZE: Dcera národa reviduje národní obrození mladistvou perspektivou. Daří se to?
včera
Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou
včera
Můžeme brát Trumpa vážně? Kontrast s Harrisovou je nebývale silný, analyzuje expert Smith volby v USA
včera
Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně
včera
Ochraňují nás duše zemřelých příbuzných? Naši předci tomu věřili
včera
Netradiční policejní práce. Strážci zákona dnes začnou střílet divočáky na Liberecku
včera
Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie
včera
Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní
včera
Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?
včera
Izraelská armáda zabila velitele Hizballáhu i organizátora útoků ze 7. října
včera
Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb
včera
Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům
včera
Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět
včera
Španělsko se topí pod vodou. Video ukazuje, jak povodně zaplaví město za pár vteřin
včera
Česko se raduje z výsledků voleb v Moldavsku. Můžete se na nás spolehnout, vzkázal Sanduové Fiala
včera
Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování
včera
Trump zažaloval televizní stanici CBS
včera
WSJ: Írán podnikne mohutný a komplexní útok na Izrael
včera
V amerických volbách už hlasovalo přes 75 milionů lidí. Dříve, než vůbec začaly
Americké prezidentské volby se rychle blíží a podle údajů centra Floridské univerzity pro sledování voleb, které byly zveřejněny v neděli, již více než 75 milionů voličů využilo možnost hlasovat předem.
Zdroj: Libor Novák