Dubčekova smrt a vrah Jiří z Poděbrad? I Česko má své konspirační teorie

11. září zinscenovala americká vláda, aby mohla rozpoutat válku. Vyvinula i vir HIV, aby zredukovala počet lidí. Usáma bin Ládin stále žije a přistání na měsíci Američané nafingovali v Holywoodu. To jsou zřejmě nejznámější světové konspirační teorie. Věděli jste ale, že i Česko má své? A některé jsou starší, než se zdá.

Každý pátý Čech nevěří, že Američané přistáli na Měsíci. Každý třetí pak, že jedenácté září se odehrálo tak, jak popisují média. Konspirační teorie jsou - zdá se - v módě. Zpochybňují kde co, zásadní události ale především. Podle skeptiků mají vždycky politický podtext a mohou vznikat třeba i jen proto, aby uškodily nepříteli.

USA jsou největší líhní konspiračních teorií vůbec, ovšem i v Česku koluje nejedna. Vzpomeňte si třeba na mandelinku bramborovou. Taky Vám už někdy někdo tvrdil, že ji sem záměrně zanáší americká letadla, aby zničila socialistické hospodářství?Nejslavnějším objektem konspirací v dějinách Česka byl český král Jiří z Poděbrad

To ale není nejslavnější česká konspirační teorie. Tou je překvapivě jedna mnohem starší. Nejslavnějším objektem konspirací v dějinách Česka byl český král Jiří z Poděbrad, který byl nařčen, že otrávil Pohrobka. Šířili to katoličtí šlechtici, kteří tvrdili, že spiknul s husitskou šlechtou, otrávili krále, aby se mohl ujmout moci. Protože husitský král jim vadil, tak šířili, že to je královrah. Emanuel Vlček ho očistil až po 500 letech, když zjistil, že Pohrobek umřel na leukémii.A co 17. listopad 1989?

Nejzpochybňovanějším milníkem v české historii je 17. listopad. Konspirativní teoretici jsou přesvědčeni, že převrat byl připravován už od června 1988 a rozhodně nebyl spontánní akcí českého obyvatelstva proti vládě KSČ, nýbrž nástrojem vnitropolitického boje o moc.

Ve své "Analýze 17. listopadu a změn ve východní Evropě v roce 1989" to tvrdí například politický vězeň a publicista Miroslav Dolejší: "K převratům došlo ve všech komunistických státech Evropy synchronizovaně v průběhu sedmi měsíců. Z hlediska sociologického a psychologického je vyloučeno, aby tyto převraty byly uskutečněny spontánně, neorganizovaným, dezorientovaným a víceméně loajálním obyvatelstvem, proti téměř neomezené moci komunistických vlád těchto zemí, zajišťovaných vojensky a bezpečnostně druhou největší mocností světa – SSSR, jejíž síla nebyla otřesena."

Ti, kteří v ulicích zvonili klíči, si to ale rozhodně nemyslí. I podle historických faktů jsou konspirační teorie okolo 17. listopadu pořádně přitažené za vlasy.Smrt Alexandra Dubčeka

K další oblíbené fámě patří smrt Alexandra Dubčeka. Je 1. září 1992, 89 kilometr dálnice D1, devět hodin ráno. Řidič služebního automobilu Alexandra Dubčeka dostal na mokré vozovce smyk a z dálnice vyletěl. Tehdejší místopředseda federálního parlamentu a zásadní postava Pražského jara následkům nehody po dvou měsících v nemocnici podlehl.

Byla to opravdu nehoda? Služební vůz ve srázu pod dálnicí vypadal, skoro jakoby ho někdo úmyslně ukryl. Sám řidič vyvázl jen s lehkými zraněními, Dubčeka záchranáři našli 15 metrů daleko od auta s přeraženou páteří, pánevní kostí a žebry. Navíc záhadně zmizela jeho aktovka, ve které měl vézt "cosi", co zásadně souviselo s obsazením Československa v roce 1968.

Objevily se i další střípky, které pochybovače jen utvrdily. Pár dní po nehodě měl Dubček svědčit v Moskvě o činnosti KGB. V den Dubčekovy nehody byl zavražděn i bývalý polský premiér Piotr Jaroszewicz, který měl ve stejném procesu proti KGB svědčit taky. Jiní zase vyzdvihují fakt, že Dubček chtěl zabránit rozdělení Československa, které nakonec Klaus s Mečiarem domluvili až podezřele hladce během jediné snídaně. "Koluje takový vtip: Víte, kdy měl naposledy Mečiar na sobě montérky? Když Dubčekovi povoloval brzdy..." dodal k příběhu publicista Leoš Kyša.

Je ale také možné, že 89 kilometr dálnice D1 je prostě jen prokletý. Boural tam herec Petr Haničinec, zpěvačka Marika Gombitová, nebo někdejší československý ministr Josef Bakšay. Jen o kilometr dál se před pěti lety srazilo 116 aut během chvilky bílé tmy.

Možná i právě jistá dávka tajemství je důvod, proč konspirační teorie v posledních letech tak táhnou. Konspirační teoretiky ale nelze házet do jednoho pytle. Jsou mezi nimi podivíni, kteří věří ve vládu vesmírných ještěrů, ale i tací, kteří jsou přesvědčeni, že Havel je Antikrist. To napsal bývalý mluvčí Václava Klause Petr Hájek, přičemž prezident to nijak zvlášť nerozporoval.

Související

Při výběru bydlení začínají lidé zohledňovat i energetickou úspornost. Původní zpráva

Nový trend v bydlení nabírá na popularitě. Je ale třeba zvážit mnoho faktorů, upozorňují experti

Pasivní a energeticky úsporné domy se stávají stále populárnějšími, a to i přes vyšší počáteční investice. Banky jako Raiffeisenbank a ČSOB dle svých slov nabízejí řadu výhod, které motivují k investicím do udržitelných staveb, jež přinášejí dlouhodobé úspory, zlepšují komfort bydlení a přispívají k ochraně životního prostředí. 

Více souvisejících

Lidé Alexander Dubček Jiří z Poděbrad historie Konspirační teorie

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 1 hodinou

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 1 hodinou

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 4 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 4 hodinami

před 6 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 11 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 19 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

včera

včera

včera

Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) tvrdí, že mu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas Bratislavy se členstvím Ukrajiny v NATO. Fico zdůraznil, že je nadále proti. K názorovému střetu mezi oběma politiky došlo kvůli tranzitu plynu přes Ukrajinu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy