Démonologie byla v renesanci úctyhodná a velmi studovaná nauka, které se věnoval nejeden významný učenec. Proč se ale uznávaný znalec démonů a magie, který věřil v moc Ďábla a vliv démonů na náš pozemský svět ohrazoval proti honům na čarodějnice?
Piscinarius, vlastním jménem Johan Weyer se narodil v Brabantském vévodství, které tehdy bylo podobně jako České země součástí rozlehlé Habsburské říše v roce 1515. Navštěvoval školy v Lovani a Antverpách – jeho nejvýznamnějším učitelem byl jeden z největších alchymistů mezi humanistickými učenci, slavný Cornelius Agrippa. Ten ho patrně také uvedl do démonologických a magických praktik, které byly v renesanci velmi oblíbené, stačí vzpomenout na dvorní alchymisty Rudolfa II. Na Agrippovi je patrně nejzajímavější, že nevíme, jak zemřel. Podle všeho záhadně zmizel kolem roku 1535 na cestě do Francie. Zlí jazykové dodnes tvrdí, že za to mohla právě jeho magická obsese –po nepovedeném rituálu si Agrippu některý z démonů odvlekl zpátky do pekla.
Johan Weyer poté pokračoval ve studiu na univerzitě v Paříži a Orleáns, kde se věnoval zejména medicíně. Doktorského titulu ale patrně nikdy nedosáhl, což nebylo nijak neobvyklé, protože za vykonání zkoušek se platily horentní sumy. Na rozdíl od dnešní doby stačilo pouhé absolvování několika semestrů lékařství na univerzitě a nebyl problém najít uplatnění, navzdory absenci patřičného titulu. Jako lékař působil Weyer chvíli v rodném Grave, poté delší dobu v Arnhemu, kde se také poprvé odborně setkal s čarodějnictvím – byl totiž požádán o vyjádření k případu dvorského věštce, který byl obviněn z čarodějnictví.
O tom, jak vysoce byla ceněná Weyrova lékařská odbornost, svědčí i to, že město Arnhem si ho nemohlo dovolit zaplatit, a to ani s pomocí příspěvku habsburského císaře Karla V. A tak se Weyer raději vydal za finančně lukrativnější nabídkou a stal se dvorním lékařem Vilém Bohatého, vévody z Cleve. Ze svého postu odstoupil v požehnaném věku 63 let, když své místo přenechal svému synu Galénovi Weyerovi, příznačně pojmenovaném po slavném antickém lékaři.
Ve svých významných dílech De Praestigiis Daemonum(O iluzích démonů) a Pseudomonarchia Daemonum (Pseudokrálovství démonů) zastával teorii, že démoni se mohou zjevit na přivolání obyčejných smrtelníků a vytvářet nejrůznější iluze. Weyer v Pseudomonarchia Daemonum podal podrobný seznam všech démonů (mělo jich být 69, vskutku démonické číslo) včetně doby, kdy je lze přivolat a jak se vyhnout jejich lžím a pokusům se vymanit z moci mága. Pečlivě ale odlišoval mágy a čarodějnice a kritizoval zejména katolickou církev za její nauku o čarodějnicích a moci ďábla na tomto světě.
Paradoxně nejvíce lékaře a démonologa Weyera proslavila jeho kritika slavného Kladiva na čarodějnice a honů na čarodějnice obecně. Byl pravděpodobně mezi prvními, kteří označili čarodějnice za mentálně nemocné, konkrétně měl za to, že trpí melancholií. V dobovém lékařství to znamenalo přebytek jedné z 4 šťáv (konkrétně černé žluče) podle kterých se určovaly jednotlivé nemoci. Magie byla totiž podle tohoto démonologa extrémně vzácným jevem, kterým nemohla disponovat kdejaká vesnická babka. Přiznání k čarodějnictví proto raději označoval za jeden z příznaků mentální choroby.
Nejčastěji se ale ozývají hlasy, které vidí ve Weyerovi předchůdce moderní psychologie davu, Freuda a dalších moderních psychologů. Johan Weyer tak bývá považován za prvního lékaře zabývajícího se lidskými právy, i když jeho motivace byla patrně velmi odlišná. Někteří historikové považují jeho démonologickou nauku za satiru na katolickou nauku o čarodějnicích, jiní zase hovoří o tom, že jeho kritika čarodějnických procesů byla jenom součástí široce pojaté polemiky s katolickou církví. Přesto byla po Wyerovi pojmenována nadace zabývající se základními lidskými právy v lékařství.
Ať už své démonologické studie myslel Weyer jakkoli, jeho dílo se stalo velmi populární mezi pozdějšími démonology, přímo na něj navazuje asi nejslavnější démonologická příručka, tzv. Klíč Šalamouna (Lemegeton), ten je populární i mezi moderními vyznavači černé magie.
5. prosince 2024 18:12
Smrtelná nemoc 19. století se vrátila. Závod o vakcínu proti černému kašli začíná
Související
Svatojánská magie. Svátek Jana Křtitele vnímali naši předci jako kouzelnou dobu
Čarodějnické procesy v dnešním Česku. Před 345 lety začaly na Šumpersku
Aktuálně se děje
před 21 minutami
Rebelové osvobozují Asadova "lidská jatka". V podzemí kruté věznice může být sto tisíc lidí, v cele našli malé dítě
před 44 minutami
Nemáme vězně, všichni jsou na Ukrajině. Rusko zastavilo plán na vybudování "super věznice"
před 1 hodinou
Svět mění postoj k Sýrii. Povstalci možná brzy nebudou teroristé
před 2 hodinami
Jak povstalci za pouhý týden ovládli Sýrii? Přehled den po dni
před 2 hodinami
Odstraněním Asada občanská válka neskončila, dostala spíš nový impulz, řekl pro EZ bezpečnostní expert
před 2 hodinami
Kdo jsou Asad a al-Jolani, minulí a budoucí vládci Sýrie?
před 3 hodinami
Kreml v otázce Asada mlčí. Peskov přiznal, že jeho pád Rusko překvapil
před 3 hodinami
Syrští povstalci dobyli "lidská jatka". V Asadově brutální věznici hledají podzemní cely
před 4 hodinami
Zelenskyj zveřejnil ukrajinské ztráty ve válce s Ruskem
před 4 hodinami
Izraelská armáda obsazuje Golanské výšiny. V Sýrii útočí na strategické zbraňové systémy i Damašek
před 5 hodinami
Svět vysychá. Počasí mění Zemi k nepoznání, zjistili vědci
před 5 hodinami
Počasí může přes noc způsobit potíže v dopravě. Bude vydatně sněžit
před 6 hodinami
Putinova intervence v Sýrii je v troskách. Ruská propaganda hází vinu na Asadovu armádu
před 6 hodinami
Syrští rebelové se poučili z chyb jiných. Pád Asada může Sýrii přinést vytoužený klid
před 7 hodinami
Dohoda s Putinem o Ukrajině? Expert vysvětlil, proč je to absolutní nesmysl
před 7 hodinami
Co bude po pádu Asada? USA se obávají návratu Islámského státu
před 8 hodinami
Jak se mění život v Sýrii po pádu Asada? Lidé pláčou i slaví
před 8 hodinami
Terorista, který chce spolupracovat? Vůdce syrských rebelů poslal vzkaz celému světu
před 10 hodinami
Zimní počasí zaúřaduje. Meteorologové specifikovali varování před ledovkou
včera
Norris v Abu Zabí triumfoval a zajistil McLarenu po 26 letech Pohár konstruktérů!
Lando Norris ovládl Velkou cenu Abu Zabí a zajistil tak McLarenu po dlouhých 26 letech titul v Poháru konstruktérů. Na druhém místě dokončil závod Carlos Sainz, následován třetím Charlesem Leclercem.
Zdroj: Adam Skála