Jak často měnit ručníky a utěrky? A kolikrát do měsíce vysávat? Často žijeme v hodně nechutném prostředí

Čistota může být trochu subjektivní pojem - někteří lidé nosí oblečení jeden den a pak mají potřebu jej vyprat, zatímco někteří jej nosí bez problémů i pětkrát. Ale pokud jde o úklid domova, existují některé standardy, které je třeba zvážit. A to především s ohledem vaše zdraví, píše server euronews.com.

Pokud jste někdy pod mikroskopem viděli, co žije na různých površích vašeho domu či bytu, zřejmě vás následující výčet nepřekvapí. V každé domácnosti je možné najít malé bakterie a mikroby, viry, půdu, houby, zvířecí chlupy, pyl, pot, exkrementy a buňky z pokožky. A to je jen začátek. 

Podle výzkumu zveřejněného v magazínu Popular Science se délka života zárodků velmi liší v závislosti na bakteriích a typu povrchu. Střevní bakterie E. coli mohou žít několik hodin až celý den, zatímco jiné bakterie mohou žít dny nebo týdny. Takže jak často byste měli čistit vanu, vytřít toaletu nebo vyměnit povlečení, než se stanou biologicky nebezpečnými? Pravděpodobně častěji, než si myslíte.

Jason Tetro, mikrobiololog a vědec působící na University of Guelph, a Becky Rapinchuková, expertka na úklid a autorka řady knih, připravili jakýsi „plán“ úklidu, který zaručí, že vaše domácnost bude zdravotně nezávadná.

Jak často měnit povlečení?

Jednou za týden nebo dva. Ačkoli většina bakterií na povlečení je ekologická (například prach) a většinou neškodná, mohou se na něm zachytávat také bakterie, houby, či nečistoty a oleje, které se uvolňují během spánku. Ty pak přispívají k tvorbě akné a lupů. Chcete-li, aby vaše postele byly čisté, měňte povlečení jednou týdně nebo minimálně každé dva týdny. A perte je v horké vodě.

Jak často dezinfikovat umyvadlo/vanu?

Každý den. Dokonce i když vypadá umyvadlo čistě, výlevky mohou být opravdu nechutné. Tetro říká, že v umyvadle v koupelně se hromadí například fekální hmota od umývání rukou po použití záchodu. Bakterie z potravin, jako E.Coli a Salmonella, pak mohou kontaminovat kuchyňský dřez - zvláště pokud manipulujete se syrovým masem. Když voda stříká zpět na vaše ruce, jsou také kontaminovány. Chcete-li zůstat v bezpečí, umývejte umyvadla i dřezy denně.

Jak často čistit koberce a umývat podlahu?

Každý týden nebo dva. Koberečky a koberce bychom měli vysávat jednou týdně (častěji, pokud máme domácí mazlíčky), abychom z nich odstranili prach, špínu a alergeny. Podlahy je navíc jednou za pár týdnů dobré umýt nebo vyčistit parním čističem, říká Tetro. Podlahu v kuchyni je vhodné mýt o něco častěji kvůli potravinářským bakteriím, které se mohou rychle šířit.

Jak často vytírat koupelnu?

Nejméně jednou za týden. Tetro říká, že koupelna je hlavní líhní bakterií; a to především kolem toalety a v umyvadle. Chcete-li si držet tyto bakterie od těla, dezinfikujte toaletu a umyjte vše kolem alespoň jednou týdně a vanu či sprchový kout pak každé dva týdny – i častěji, pokud se často sprchujete. Sprchové závěsy by pak měly být dezinfikovány týdně, aby se zabránilo vzniku plísní, které mohou u některých lidí způsobit podráždění kůže, očí a hrdla.

Jak často měnit ručníky?

To závisí na místnosti. Osušky jsou plné bakterií (je možné na nich najít stafylokoka a fekálie) - a pokud ručník není úplně suchý, bakterie na něm mohou vesele růst. Navíc na nich mohou růst i houby způsobující lupy. Rapinchuková doporučuje vyměňovat ručníky každý druhý den. To stejné platí i pro kuchyňské utěrky, které při každé manipulaci s jídlem či umytí rukou zachytávají bakterie. Tetro doporučuje prát je jednou týdně, pokud nebudete zacházet se syrovým masem - v tom případě by měla být utěrka vyprána okamžitě.

Jak často měnit houbičku?

Každých několik dní. Vaše kuchyňská houba je plná zárodků, doslova na na každém centimetru žijí miliardy bakterií, říká Tetro. Ale neděste se – většina těchto bakterií není škodlivá. Vzhledem k tomu, že houby s mýdlem a vodou ve skutečnosti moc nefungují, Tetro doporučuje houbu na 2 minuty ponořit do vroucí vody a na dvě minuty ji pak dát do mikrovlnné trouby. Pokud už bude vypadat hůř, je třeba ji vyměnit.

Jak často utírat kliky u dveří?

Jednou týdně (v některých pokojích). Přestože se na klikách hromadí spousta bakterií, stačí je umývat jen zřídka, říká Rapinchuková. Ovšem dveře v koupelně a v kuchyni jsou jiný případ – zachycuje se na nich totiž mnohem víc bakterií, takže je dobré je dezinfikovat alespoň jednou týdně.

Zdá se vám, že je to moc práce a že nebudete dělat nic než jen uklízet? Neztrácejte hlavu. Rapinchuková doporučuje přinejmenším každé ráno ustlat postel - a to jen proto, že tento úkon podporuje „pracovní“ myšlení. Trvá to jen několik vteřin a přesto vám může tento rituál pomoci k úspěchu a připomenout vám, že je na čase povlečení vyprat.

Související

odpady

Lidé dnes budou uklízet Česko, kvůli epidemii individuálně

Dobrovolníci po celém Česku budou dnes uklízet po zimě města, vesnice a přírodu. Kvůli současným opatřením proti šíření koronaviru to tentokrát nebudou hromadné akce, ale jen individuální nebo rodinné. Lidé se navíc mohou pohybovat jen v okrese svého bydliště, na který je nyní omezen pohyb obyvatel.
Bezdomovci

Veřejná prostranství v Praze 12 budou uklízet bezdomovci

Praha 12 bude práci na údržbě veřejných prostranství v městské části nabízet lidem bez domova. Pilotní projekt spouští v září ve spolupráci se Střediskem prevence a léčby drogových závislostí Drop In. Celkový rozpočet projektu činí 453,5 tisíc korun. Vyplývá to z usnesení rady městské části.

Více souvisejících

Úklid viry a bakterie domácnosti věda

Aktuálně se děje

včera

MS v hokeji

Fiala tentokrát Švýcarům proti Kanadě nepomohl, Rakušané nadále drží naději. Lotyši udolali Slováky v nájezdech

Čtyřmi zápasy pokračoval v neděli domácí hokejový světový šampionát. Odpoledne se představilo opět překvapení z Rakouska, které je po nečekaných výsledcích s Kanadou a Finskem stále ve hře o senzační postup do čtvrtfinále. A můžou na něj nadále myslet i po nedělním zápase s Norskem, se kterým si poradilo 4:1. Ve večerním pražském duelu dvou největších favoritů skupiny A mezi Švýcarskem a Kanadou se hrál vyrovnaný a ostrý hokej, který ovlivnil výrazně Kevin Fiala svým zbytečným vyloučením do konce zápasu. I díky tomu Kanaďané došli k výhře 3:2. Důležitý zápas se večer hrál v Ostravě mezi Slovenskem a Lotyšskem. Ten nakonec dospěl za stavu 2:2 až do samostatných nájezdů, kde se stal hrdinou gólman Gudlevskis, jenž vychytal výhru a lotyšskou naději a postup. To Slováci si na jistotu čtvrtfinále musí ještě počkat. USA pak rozstřílely Kazachstán. 

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Netanjahu se poprvé vyjádřil k zatykači na svou osobu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v pondělí odsoudil rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykače proti jeho osobě. Podle Netanjahua jde o absurdní krok a útok na izraelskou armádu a celý Izrael. Uvedla to agentura AP.

včera

včera

včera

včera

včera

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu

Izrael: Neslýchané. Zatykač na Netanjahua povzbudí teroristy po celém světě

Rozhodnutí hlavního prokurátora Mezinárodního trestního soudu (ICC) Karima Khana požádat o vydání zatykačů na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a ministra obrany Joava Galanta je neslýchané a povzbudí teroristy po celém světě. Prohlásil to v pondělí izraelský prezident Jicchak Herzog. Rozhodnutí odsoudil i izraelský ministr zahraničí Jisrael Kac, uvedla agentura Reuters.

včera

Martin Exner

V Česku se dvacet let o euru lže. Odpůrci v čele s Klausem s ním veřejnost straší, říká poslanec Exner

Přijetí či nepřijeti eura je v Česku velmi ožehavé téma, které rozděluje společnost. Na začátku roku rozvířil všeobecnou debatu o přijetí sám prezident ČR Petr Pavel, díky tomu, se toto téma opět stalo diskutovatelným. Část ekonomů se stále euru brání, politická populace není jednotná, opozice je zásadně proti a ve vládní koalici nepanuje jednotný názor. Kdo však má jasno, jsou české firmy, těm by jednotná evropská měna prospěla. Tam, kde se platí eurem, tam je s touto měnou spokojenost, na Slovensku panuje obrovská podpora společné měně, avšak Česká republika je jako tradičně opatrná, společnost je proti a politici nemají odvahu a chuť jím proti jejich názoru. O euru jsme si povídali s poslancem za STAN Martinem Exnerem, místopředsedou výboru pro bezpečnost. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Petr Pavel

Pavel tlačí na přijetí eura. Stejně podle něj nemáme na výběr

Prezident Petr Pavel na konferenci ReVize Česka zdůraznil klíčový argument pro přijetí eura – charakter české ekonomiky, která je výrazně exportní a většinu své produkce uplatňuje v eurozóně. Podle Pavla je ekonomická budoucnost a prosperita České republiky výrazně provázána s eurozónou.

včera

včera

včera

včera

včera

Kdo povede Írán po smrti Raísího? Země se chystá na předčasné volby

Íránský nejvyšší duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí vzdal hold prezidentu Ebráhimu Raísímu, který v neděli zahynul při havárii vrtulníku v provincii Východní Ázerbájdžán na severozápadě Íránu. Na svém webu o tom informovala televize Al-Džazíra, která dodala, že Raísího pozůstatky převážejí do města Tabríz - metropole provincie Východní Ázerbájdžán. Zatím není jasné, kdy a kde bude Raísí pohřben.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy